PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz ziemny - jaka rura i jaka mapa?



bobo30
18-01-2005, 10:24
Gazownia ma podłączyc mi gaz ziemny.
Jeden wykonawca twierdzi, że muszę mieć rurę o średnicy 40, a drugi 63.
Długość przyłącza około120 metrów, podejście do pieca o mocy 20-24kW
Napiszcie proszę krótko:
1. Jaką rurę macie, ile metrów od skrzynkido domu, do czego podłączenie?

Nie muszę dodawać, że rura szersza jest dużo droższa. :(

Jaka mapa jest potrzebna do projektu gazu na działce: 1:1000 czy 1:500? - tu zdania też są podzielone :(

Grzes z Krakowa
18-01-2005, 12:20
jezeli chodzi o mapke to mialem ta sama co plan zagospodarowania przestrzennego dzialki czyli ta ktora oddawalem do ZUDP ale glowy nie dam jaka skala

Natomiast co do srednicy to gazownia twierdzila ze 40 wystarczy (odcinek ok 60m) ale i tak zalozyli wieksza poniewaz maja w planie rozbudowywac siec w mojej okolicy (to mi sie spodobalo bo widac ze chlopy mysla) a nie tak jak jedni ze najpierw robia pozniej znowu kopia.

Mysle jednak ze najbezpieczniej i najprosciej to przedzwonic do lokalnego zakladu gazowniczego i zapytac o wszystko

Zreszta oni wydaja warunki przylacza i tam powinna zostac okreslona srednica rury i tego trzeba sie trzymac bo jak zrobisz za cienka to mozesz im naskakac jak zglosisz ze masz za slabe cisnienie a jak zrobisz za duza no to wiadomo ze zrobisz tylko im dobrze a sam przeplacisz

bobo30
18-01-2005, 21:46
Mapa: w gazowni powiedzieli,że wszystko jedno, wykonawcy podają dwie wersje. Która jest częstsza: 1:1000 czy 1:500?

Srednica ruru na działce zależy od projektanta i wykonawcy - też różne rozmiary są podawane. Gazownię interesuje tylko odcinek do licznika.
Dlatego proszę o empiryczne dane. Co jest u Was?

godul1
19-01-2005, 07:50
Bobo,
generalnie dla twojego domu wystarczy rura fi 25(taką srednica z pewnością wykonaja ci przyłącze od skrzynki z licznikiem do domu. fi 40 wystarcza z zapasem na 2-4 domy jednorodzinne.
pozdrawiam

kanadyjczyk
19-01-2005, 12:26
Zleć wykonanie projektu, który i tak będziesz musiał mieć a będziesz miał dwa problemy z głowy.

Piotr_M
19-01-2005, 13:25
Ja dostałęm wstępne warunki przyłącza z gazowni (ok. 190 m) gdzie podany jest przekrój 32 lub w ostateczności 25. Będzie on służył do zasialania kilku domów nie tylko mojego.

Grzes z Krakowa
19-01-2005, 19:29
Ja dostałęm wstępne warunki przyłącza z gazowni (ok. 190 m) gdzie podany jest przekrój 32 lub w ostateczności 25. Będzie on służył do zasialania kilku domów nie tylko mojego.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale wydaje mi sie ze polozenie rury 25 na odcinku 190 m, ktora ma zasilac jeszcze kilka domkow jest chyba troche podejrzane. No chyba ze to ma byc gaz tylko do kuchenek gazowych a nie do kotłów CO

Piotr_M
20-01-2005, 08:18
Też nie jestem fachowcem w tych sprawach ale mam to na piśmie i również obejmuje CO.

Cezarr
20-01-2005, 08:25
w moich warunkach 25mm, to srednica tylko dla przyłączy. Odcinek lini 115m to rura fi110 mm + fi63mm.Gaz do celów grzewczych+kuchenki.

basiau
20-01-2005, 16:20
Gazownia ma podłączyc mi gaz ziemny.
Jeden wykonawca twierdzi, że muszę mieć rurę o średnicy 40, a drugi 63.
Długość przyłącza około120 metrów, podejście do pieca o mocy 20-24kW
Napiszcie proszę krótko:
1. Jaką rurę macie, ile metrów od skrzynkido domu, do czego podłączenie?

Nie muszę dodawać, że rura szersza jest dużo droższa. :(

Jaka mapa jest potrzebna do projektu gazu na działce: 1:1000 czy 1:500? - tu zdania też są podzielone :(

Wypowiem sie na temat mapy do projektu - jej skala powinna być taka jaka jest skala mapy zasadniczej dla danej miejscowości. Najczęściej miasta mają mapy zasadnicze prowadzone w skali 1:500, tereny wiejskie 1:1000, choc zdarzają sie też mapy w skali 1:2000. Na tych mapach robić projektówkę to dopiero jest koszmar.

darek71
20-01-2005, 16:37
odpowiem krótko:
srednica rury zalezy kilku czynników min:
- cisnienia /jeśli niskie to większa srenica/
- przepuistowości sieci
- ile budynków ma byc podłączonych
Te śrenice co podajesz to nie wiadomo o jakie rury chodzi!!!!!!!!!!!!
Jesli mają byc stalowe to podaję się średnicę wewnętrzną , natomiast jeśli z PE to zewnętrzną. A to jest różnica.
W warunkach technicznych gazownia podają /z wyliczeń/ srednicę rury i tą średnicą gwarantują Tobie gaz dla takiego zapotrzebowania jakie zostało okreslone we wniosku.

bobo30
21-01-2005, 15:27
Dzięki wszystkim, którzy odpowiedzieli. Coś mi sie wydaje, że ktoś próbuje mnie naciągnąć. W warunkach od rury głównej do licznika mam przyłącze do 5m (będzie około 2m długie) rura PE, średnica 25. O instalacji dalej nie ma słowa. czy ma sens instalowanie szerszej ruru za licznikiem, np. 40 jeśli ta przed ma 25?

darek71
21-01-2005, 21:29
bobo30
w warunki techniczne dotyczą przyłącza tj. do kurka głównego wraz z układem pomiarowym lub redukcyjno pomiarowym.
A to czy po gazomierzu należy dacwiększa srednicę to zalezy od projktanta wewnetrznej instalacji gazowej. Ale jest tak: w domach jednorodzinnych średnica najwieksza, czyli do kotłowni to 25 mm.
Średnica zalezy od długości przewodu i zapotrzebowania.
Różnica w średnicach pomiedzy rurociągiem przez i za gazomierzem zależy od ..............ciśnienia w gazociagu. Jesli jest to niskie cisnienie /sam gazomierz/ to średnica przyłącza jest najczęściej srednicy 25-32 mm natomiast przy ciśnieniu średnim /gazomierz + reduktor/srednica przyłącza to 20 mm a cisnienie na wewnetrznej instalacji jest ok. 100 razy mniejsze niż w sieci gazowej.