PDA

Zobacz pełną wersję : 32 cm styropianu pod wylewkę. Za dużo? Jaki styropian?



Grzecholl
09-09-2016, 10:57
Witam Wszystkich,

Naczytawszy się opini w stylu "ocieplenia nigdy za mało" i po kalkulacji kosztów zasypaniem piaskiem fundamentów, zaniżyłem chudziaka i mam ok. 40 cm na wykonanie podłogi. Chciałem dać wylewkę anhydrytową co razem z wykończeniem podłogi daje około 7-8 cm. Zostaje mi ponad 30 cm na ocieplenie.
Hydraulik który będzie wykonywał ogrzewanie podłogowe doradził mi, że to za dużo biorąc pod uwagę uginanie się styropianu i ryzykuję pękaniem wylewki.

I teraz mam dylemat. Czy dawać jakiś twardszy stryropian? Jak tak to jakie powinien mieć parametry?

Czy może lepiej zmniejszyć grubość styropianu do 15 cm? Myślałem o ułożeniu bloczków 18cm z betonu komórkowego pod styropian, bo to powinno wyjść taniej niż wylanie drugiego chudziaka.

Czy ewentualna zmiana wylewki anhydrytowej na cementową ratuje sytuację (z racji większej wagi takiej wylewki)?

Proszę o porady.

Pozdrawiam,
Grzegorz

Przemek Kardyś
09-09-2016, 12:52
Mam 35cm w warstwach 5+10+15+5cm. Styropian biały EPS 100. Wylewka betonowa, zbrojona siatką (taką najtańszą), została zrobiona w maju zeszłego roku, więc nie wiem czy długo wytrzyma, ale na razie jest OK. W środku mam kable grzejne i niedawno je podłączałem i działają.

Zresztą. Na EPS 200 buduje się całe domy, to na EPS 100 nie może być wylewka?

homecactus
09-09-2016, 13:54
ja mam 20 cm styropianu (genderka dach podłoga), wszystko jest ok, nic nie osiada.
Zbrojenie posadzki rozproszone (włókna szklane)

Ifarrg
09-09-2016, 14:00
Jak sobie ułożysz szczelnie sam, poupychasz ładnie wszystkie dziurki w koło rurek, w rogach, koło ścian, to powinno być ok. Jak dasz hydraulikowi czy posadzkarzowi to zrobić, to będziesz miał gotowe w dzień dwa, ale czy będzie dobrze? Wątpię... Ja sam układałem styropian, że miałem dużo rurek po podłodze (a niektórzy jeszcze mają kable z peszlami) to mi zeszło ponad tydzień... U szwagra w 1 dzień się wyrobili na większej powierzchni.. MOżna ? MOżna... ale czy dobrze?

A swoją drogą 30 to lekka przesada, nie wiem, jak ci to wyszło ekonomicznie , z jakiego wyliczzenia, ale chyba niekoniecznie 30 się opłaca...

FlashBack
10-09-2016, 17:02
Witam Wszystkich,

Naczytawszy się opini w stylu "ocieplenia nigdy za mało" i po kalkulacji kosztów zasypaniem piaskiem fundamentów, zaniżyłem chudziaka i mam ok. 40 cm na wykonanie podłogi. Chciałem dać wylewkę anhydrytową co razem z wykończeniem podłogi daje około 7-8 cm. Zostaje mi ponad 30 cm na ocieplenie.
Hydraulik który będzie wykonywał ogrzewanie podłogowe doradził mi, że to za dużo biorąc pod uwagę uginanie się styropianu i ryzykuję pękaniem wylewki.

I teraz mam dylemat. Czy dawać jakiś twardszy stryropian? Jak tak to jakie powinien mieć parametry?

Czy może lepiej zmniejszyć grubość styropianu do 15 cm? Myślałem o ułożeniu bloczków 18cm z betonu komórkowego pod styropian, bo to powinno wyjść taniej niż wylanie drugiego chudziaka.

Czy ewentualna zmiana wylewki anhydrytowej na cementową ratuje sytuację (z racji większej wagi takiej wylewki)?

Proszę o porady.

Pozdrawiam,
Grzegorz
max 10cm :)

Zdun Darek B
10-09-2016, 19:51
30 to przesada , jak dasz 20 cm styropianu to i tak jest to termos.

link2jack
10-09-2016, 20:03
30 to przesada , jak dasz 20 cm styropianu to i tak jest to termos.

Rozumiem że to twoje widzimisię.....

Grzecholl
10-09-2016, 23:49
Dziękuję za odpowiedzi. Dla jasności istotą mojego problemu jest jak poprawnie wykonać izolację gdy mam zostawione miejsce na ok. 30 cm izolacji.

Ponoć norma PN-EN 13163 (D.2) określa twardość styropianu w zależności od obciążenia użytkowego, tylko nie wiem jak to się przekłada na grubość izolacji.
Czy ktoś jest w stanie podesłać mi powyższą normę bo nie jestem w stanie jej wygooglować no chyba, że muszę ją zakupić (co jest dla mnie nie zrozumiałe)?

Parkiet
11-09-2016, 06:04
Mam 35cm w warstwach 5+10+15+5cm. Styropian biały EPS 100. Wylewka betonowa, zbrojona siatką (taką najtańszą), została zrobiona w maju zeszłego roku, więc nie wiem czy długo wytrzyma, ale na razie jest OK. W środku mam kable grzejne i niedawno je podłączałem i działają.

Zresztą. Na EPS 200 buduje się całe domy, to na EPS 100 nie może być wylewka?

Jedno z wzorcowych, poprawnych rozwiązań. Na pewno nie będzie problemów.

Grzecholl
11-09-2016, 12:10
Mam 35cm w warstwach 5+10+15+5cm.

Z czego wynikają aż 4 warstwy?


Po lekturze innych wątków skłaniam się ku poniższemu rozwiązaniu:
- 30 cm styropianu EPS100 (10+20 lub 5+10+15)
- cięższa wylewka cementowa zamiast anhydrytowej
- nieco grubsza warstwa wylewki (8-10cm)
- zostało mi dość sporo prętów gładkich 6mm po stanie surowym i myślałem żeby z nich zrobić siatkę na zbrojenie wylewki zamiast standardowej siatki 3-4mm

Jeśli powyższe rozwiązanie jest niepoprawne to proszę o merytoryczny komentarz.

Przemek Kardyś
11-09-2016, 12:17
Najpierw dałem 5cm, na to folię żeby jej nie pokaleczyc chudziakiem. Potem poszło 10cm plus 15cm, bo zabudowalem kanaly 15x30cm do ogrzewania kanałowego z kominka. Na to doszło 5cm na izolację tych kanałów. W ogóle to miało być 30cm, ale się pierdzielneli okniarze, więc dokupilem. I tak okna wyszły tanio, bo firma pierwszy raz robiła montaż na konsolach i strasznie zanizyli wycenę.