PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu 80m2 (wymiary jak Z7)



Konrad Podgórski
09-09-2016, 13:37
Witajcie

Wraz z dziewczyną nie możemy zdecydować się na sposób ogrzewania domu. Chcemy budować malutki dom o wymiarach zbliżonych do Z7, użytkowa 82m2 zabudowa ~100m2

Przejrzałem dużo tematów o ogrzewaniu Z7 jednak my chcielibyśmy coś bezobsługowego a zamiast inwestować w pompę ciepła i rury w podłodze skłaniamy się do przeznaczenia tej kwoty na lepszą izolację.

Izolacje
płyta z 20cm styro pod, 20 cm styropiany grafitowego na ścianach, okna 3 szybowe, strop monolityczny z 35cm celuozy na nim. Brak poddasza

I teraz jak to ogrzać?

Kable grzejne wydawały się idealnym rozwiązaniem ale tylko kuchnia, przedpokój i łazienka będą miały płytki a grzanie kablami pod panelami nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.

:confused:

Z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1l7b wyszło mi że potrzebuję źródła ciepła o mocy 4kW czyli tyle co nic przy -20 na zewnątrz.

CWU nie liczę gdyż chciałbym grzać wodę w pomieszczeniu gospodarczym z kolektorów i olbrzymiego bufora ale to temat na później

Myjk
09-09-2016, 14:29
Przede wszystkim wykonaj profesjonalne OZC u audytora (ew. samemu, jeśli masz czas na naukę), bo c...wie.pl można traktować tylko orientacyjnie.

Opcje grzania masz IMHO dwie. Albo kable pod wylewką (nie przeszkadzają przy panelach), albo centralne ogrzewanie nadmuchowe (którego zwolennikiem nie jestem, bo uważam, że ciepło powinno iść od podłogi). Zaletą ogrzewania nadmuchowego (czyli w zasadzie klimatyzatora, czyli pompy ciepła powietrze-powietrze) jest jednak możliwość chłodzenia domu w lato i to jest ogromny plus. Ew. możesz połączyć te dwie technologie dając mniej kabli (co jednak spowoduje że ciepło będzie jednak szło od podłogi) i słabszą pompę (uwzględniając dodatkową funkcję chłodzenia domu w lato).

Konrad Podgórski
09-09-2016, 15:30
@Myjk myślałem żeby na płycie fundamentowej wylać cienką wylewkę w której zatopię kable grzewcze (zmiennooporowe) i na to jakieś cieńsze panele

Nadmuchowe raczej nie, też wolałbym coś co grzeje od dołu.

Taka druga cienka wylewka na płycie ma sens?

imrahil
09-09-2016, 18:46
ja to bym poszedł w wodną podłogówkę + kocioł elektryczny

jasiek71
09-09-2016, 19:22
Daj kable i zwykły bojler elektryczny do CWU, to najbardziej niezawodne i komfortowe rozwiązanie a jednocześnie najtańsze inwestycyjnie ...
Ja stwierdzisz w trakcie eksploatacji że jednak trochę drogawo w eksploatacji to "dokręcisz" sobie trochę fotowoltaiki do dachu i to ty będziesz " Sprite" ...:)

Konrad Podgórski
09-09-2016, 20:31
imrahil wady podłogówki to cena oraz brak kontroli temperatury poszczególnych rejonów

z kablami zmienno oporowymi (przynajmniej w teorii) jak pada słonce na część salonu to tam one nie grzeją

jasiek71 masz jakieś sprawdzone kable? czytałem o zmiennooporowych ale jakoś mało ich i większośc reklamują jako zabezpieczenie rur

edit 1:
Generalnie wolałbym do bólu proste instalacje, jeżeli mogę to ogrzać za 300zł średnio miesięcznie to dla mnie gitara, nie muszę inwestować w pompę ciepła za 20tys i 10 tys na wodę w podłodze by oszczędzać 1000zł rocznie. (taka pompa wymaga przeglądów oraz pewnie coś się zepsuje po gwarancji zaraz)

edit 2

A jak z kablami pod panelami? to by było najłatwiejsze rozwiązanie

jasiek71
09-09-2016, 21:05
Ja u siebie mam Elektrę , mieszkamy ponad dziesięć lat i grzeją...
Z panelami czy wykładzinami nie ma problemu...

Myjk
09-09-2016, 21:35
Konrad, przy takim zapotrzebowaniu nie zapłacisz za PC 20 tys. zł. PC PW Anslut 6kW (AFAIR ma 3kW przy -15sC) kupisz już za połowę tej ceny.

Konrad Podgórski
09-09-2016, 21:46
Tylko co z rurami w podłodze, pompami obiegowymi i jakimś buforem?

Dodatkowo przeglądy PC (pewnie co rok)

Myślę... wacham się...

jasiek71
09-09-2016, 22:40
Konrad, przy takim zapotrzebowaniu nie zapłacisz za PC 20 tys. zł. PC PW Anslut 6kW (AFAIR ma 3kW przy -15sC) kupisz już za połowę tej ceny.

Taaa...
Za chwilę dojdziemy do splita w salonie jako główne źródło grzewcze aby udowadniać że da się jeszcze taniej ...
Nie sztuka założyć jakieś mikro coś a potem zastanawiać się czemu "klepie" na okrągło aby nastarczyć z ogrzewaniem i CWU ...
Mamy bezwładność, mamy histerezę sterowania, mamy jakieś tam zużycie ciepłej wody i mamy też określone okienka taniej energii ...
Układ grzewczy musi mieć odpowiednie"kopnięcie" aby to wszystko poprawnie i ekonomicznie działało ...

Konrad Podgórski
10-09-2016, 08:34
Skłaniam się ku rozwiązaniu z lepszym rekuperatorem. Potrzebna mała wydajność to mogę sobie pozwolić na lepszą wydajność tak myślę
oraz
Kable grzewcze w całym domu. Jeżeli przy -20 będę potrzebował 3.5kW to naprawdę niedużo ~ 40W/m2

Mam 1 system w całym domu w dodatku niezależny od siebie. Nie będzie sytuacji że jak jedna pompka padnie to całość stoi. (miałem tak w domu który wynajmowałem)

Myjk
10-09-2016, 14:51
Taaa...
Za chwilę dojdziemy do splita w salonie jako główne źródło grzewcze aby udowadniać że da się jeszcze taniej ...
Byłoby taniej i ogrzać się da w ten sposób (a i chłodzenie na lato jest, gdy przy kablach NIE MA). Przy czym ja uważam, że w pełni nadmuchowe grzanie nie jest komfortowe (aby było, dom musi być na prawdę ciepły), dlatego polecić mogę tylko jako uzupełnienie grzania podłogowego.


Nie sztuka założyć jakieś mikro coś a potem zastanawiać się czemu "klepie" na okrągło aby nastarczyć z ogrzewaniem i CWU ...
Mamy bezwładność, mamy histerezę sterowania, mamy jakieś tam zużycie ciepłej wody i mamy też określone okienka taniej energii ...
Układ grzewczy musi mieć odpowiednie"kopnięcie" aby to wszystko poprawnie i ekonomicznie działało ...
Autor zakłada maks. 3,5kW na CO przy -20sC. Zatem taka pompka "klepać na okrągło" to będzie najwyżej przez parę nocy w sezonie grzewczym, a przecież z wbudowanymi grzałkami (zawartymi w cenie) na tę okoliczność ma 6kW przy -15sC Więc będzie mieć to Twoje "kopnięcie" i nadal nie kosztuje 20 tys. zł (co więcej nie jest klimatyzatorem). Teraz wystarczy policzyć zwrot inwestycji w stosunku do kabli i zadecydować co się bardziej opłaca (uwzględniając, że można jeszcze to wykorzystać do chłodzenia domu w lato).

Zdun Darek B
10-09-2016, 19:23
Można i drewnem ... Przy takim zapotrzebowaniu na 3,5kW to wystarczy kilka "zapałek" na dobę aby ogrzać c.o. i c.w.u
Przykład nowoczesnego piecyka kominkowego z płaszczem wodnym , opracowanego specjalnie na rynki z powszechnie występującym budownictwem energooszczędnym , zamieszczam poniżej .

Wivaldi
10-09-2016, 20:06
A jak z kablami pod panelami? to by było najłatwiejsze rozwiązanie

Nie wiem jak z kablami pod panelami bo ja mam kable pod deską 3-warstwową, z wyjątkiem łazienek. Tam są płytki i oczywiście kable. Trzeba po prostu dobrać moc. Mam zapotrzebowanie 35 kW/m2/rok przy minus 18*C i zdecydowałem się na grzanie 165 m2 kablami Devi. CWU Ariston Velis 100 Całość kosztowała 10 k. Za PC z podłogówką zapłaciłbym 35k. Ale każdy wydaje swoje pieniądze na co chce. ;)

Konrad Podgórski
11-09-2016, 07:16
Nie wiem jak z kablami pod panelami bo ja mam kable pod deską 3-warstwową, z wyjątkiem łazienek. Tam są płytki i oczywiście kable. Trzeba po prostu dobrać moc. Mam zapotrzebowanie 35 kW/m2/rok przy minus 18*C i zdecydowałem się na grzanie 165 m2 kablami Devi. CWU Ariston Velis 100 Całość kosztowała 10 k. Za PC z podłogówką zapłaciłbym 35k. Ale każdy wydaje swoje pieniądze na co chce. ;)

masz może na forum swój dziennik? chętnie bym poczytał proces twojej budowy. Też mam zapotrzebowanie około 35W/m2 i myślałem że 100W/m2 to będzie przesada.

Mógłbyś napisać coś o domu, rachunkach itd? Dzięki