PDA

Zobacz pełną wersję : papierki jakie trzeba miec



19-01-2005, 12:01
pytanie:

jakie papiery trzeba miec?
przechowywac na wypadek jakiejs kontroli albo ja wiem.....

np jakies rachunki za material
albo atesty na materialy?

szczegolnie interesuje mnei czy macie jakies atesty na stal ?

mario_pab
19-01-2005, 12:23
Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie wszystkich papierów jakie udało ci się zgromadzić. Jednak złym rozwiązaniem jest pokazywanie tych wszystkich papierów. Trzymaj papiery, bo to dla twojego dobra. Ty będziesz bowiem decydował kiedy dane papiery wykorzystać i przeciw komu.

Przykład

W USA ostatnio głośno było o odszkodowaniach firm tytoniowych wypłacanych nałogowym palaczom. W wielkim skrócie wyglądało to tak, że trzeba było udowodnic, że od np. 30 lat pali się papierosy danej firmy i dostawało się od tej firmy odszkodowanie. (To wielki uproszczenie, ale nie chodzi o to żeby rozpisywać sie tutaj na temat odszkodowań). Ale jak najlepiej udowodnić że się paliło dane papiery? Oczywiście pokazując rachunki.

Przykład ten dobitnie pokazuje, że dla własnego dobra powinniśmy trzymać wszystko. Może bowiem się okazać za 30 lat, że to z czego zbudowaliśmy dom to rakotwórczy badziew, ale w chwili obecnej o tym nie wiedziano. Łatwiej wtedy uzyskać odszkodowanie.
Mam także nadzieje że wysokość ewentualnych odszkodowań będzie powoli dążyć do tej, która jest w Ameryce bo obecne odszkodowania to "śmiech na sali".

Jeśli chodzi o najłatwiejsze do przewidzenia kontrole to uważam, że na chwilę obecną należy trzymać:
- faktury za wywóz nieczystości płynnych
- faktury za wywóz śmieci
- faktury za zakup drzewa do kominka
- protokoły przeglądu instalacji gazowych, kominiarskich i innych
- inne

Pozdrawiam

KonAn
19-01-2005, 12:41
Czy nadzór budowlany w czasie kontroli budowy może wymagać atestów na materiały budowlane?Gdzieś to mi się obiło o uszy(być może nawet na tym forum),ale nie wiem czy to prawda.

arek_s
20-01-2005, 13:45
Czy nadzór budowlany w czasie kontroli budowy może wymagać atestów na materiały budowlane?Gdzieś to mi się obiło o uszy(być może nawet na tym forum),ale nie wiem czy to prawda.
Właśnie ktoś mi powiedzial że powinienem mieć atesty np. na material z którego został zrobiony strop... :o

20-01-2005, 13:50
kto ci powiedzial jesli nie tajemnica?
mnie interesuje jakie potrzeba papierki
kazdy rodzaj
nei chce zeby kiedys przyszedl smutny pan ( jak pan dusza w takim filmie z machalica) i mnie zagial jakims papierkiem i wolal o kase

arek_s
20-01-2005, 14:44
kto ci powiedzial jesli nie tajemnica?
mnie interesuje jakie potrzeba papierki
kazdy rodzaj
nei chce zeby kiedys przyszedl smutny pan ( jak pan dusza w takim filmie z machalica) i mnie zagial jakims papierkiem i wolal o kase
o ile dobrze pamietam to powiedzial mi mój kierownik budowy

20-01-2005, 14:49
acha
to juz jest cos...