PDA

Zobacz pełną wersję : Badania geotechniczne - robić nie robić ?



mario29
19-01-2005, 13:25
Zamierzam rozbudować dom - kostkę, zbudowaną sposobem gospodarczym w latach 60tych. Nic nie wiem jeszcze w jakim tak naprawde stanie sa fundamenty - ekspertyza bedzie techniczna.

Pytanie jest takie - czy robic badania geotechniczne gruntu ? Dom bedzie wiekszy (ze 100m do ok 180m moze 200)... moze nawet wyzszy o 1 kondygnacje...

Teoretycznie trzeba, ale z drugiej strony przy jednorodzinnym podobno sie nie wymaga. A z trzeciej strony - moze dobreze byloby wiedziec po prostu na czym (doslownie) sie stoi...

BTW Grunt jest piaszczysty (działka leśna z przewagą drzew iglastych).

Porada fachowca bylaby bardziej niz mile widziana.

Wojtek62
19-01-2005, 14:07
koszt takich badań jest nieduży a jak zrobisz je to uzyskasz odpowiedzi na wszystkie zadane pytania

nurni
19-01-2005, 15:58
Ja bym zrobił. Jak chcesz oszczędzić to udaj się na Politechnikę i weź studentów z wydziału Inżynierii Lądowej (z końcówki studiów np. 4,5 rok) i niech Ci porobią odwierty i opiszą szczegółowo. To już powinno być wystarczające dla konstruktora.

Pozdrawiam

MaciekW
19-01-2005, 16:06
Ja zrobiłem - przed kilkoma dniami. I niedaleko Ciebie, bo w Lesznowoli.
Zadecydował fakt, że opinia geotechniczna przyda się do obliczeń przy planowanym przeze mnie projekcie indywidualnym.

Działkę mam z trzech stron zabudowaną (po obu stronach sąsiedzi już mieszkają, przez drogę też i tylko "od ogrodu" nikogo jeszcze nie ma i jakiś czas nie będzie, bo dojazd jest tylko na planach). Nie słyszałem o żadnych problemach, jednak jak przeczytałem to kilkustronicowe opracowanie to poczułem się lepiej przygotowany. Nie powinno być żadnych zaskoczeń.

Polecam, a koszt rzeczywiście ogromny nie jest.

mario29
19-01-2005, 16:08
MaciekW, czy mozesz podac kto Ci robil (namiar ? strona www jezeli firma ?) - bylbym wdzieczny.

I ile mniej wiecej kosztowalo.

MaciekW
19-01-2005, 16:12
Mario, wyślę Ci wiadomość prywatną, ale wstrzymaj się proszę do jutra.

mario29
19-01-2005, 16:13
ok, dziekuje... bede czekal wiec...

rosa
19-01-2005, 20:11
Ja musiałem zrobić badania pod oczyszczalnię ścieków. Każda dziurka po 150zł. Dostałem za te 450zł skoroszyt w 2 egz. z kilkoma kartkami A4 i ważnymi stemplami.

Yoric
20-01-2005, 11:11
Mario!
Jesli bedziesz rozbudowywal kostke to SAME badania gruntu niewiele dadza. Nalezaloby zrobic badania geologiczne z rownolegla expertyza istniejacych fundamentow.
Fundamenty sa pochodna gruntow - moze latwiej byloby scalkowac fundamenty i mialbys expertyze. ;-)
A teraz powaznie - nie pialbym sie w gore z murami znajac tylko nosnosc gruntu .
Czy sa jakies metody zbadania fundamentow/ zbrojenia oprocz metody odkrywkowej ? jakis Roentgen ? czy co ?

dymuniek
15-02-2005, 10:11
:lol: kupiliśmy działkę w niezabudowej okolicy Kampinosu. Jak sądzicie czy jest sens oprócz badania geotechnicznego (niezbędnego do oczyszczalni jaką planujemy) robić badania geologiczne? Jeżeli tak to jaki jest mniej wiecej koszt?

mario29
16-02-2005, 09:32
Mario!
Jesli bedziesz rozbudowywal kostke to SAME badania gruntu niewiele dadza. Nalezaloby zrobic badania geologiczne z rownolegla expertyza istniejacych fundamentow.
Fundamenty sa pochodna gruntow - moze latwiej byloby scalkowac fundamenty i mialbys expertyze. ;-)
A teraz powaznie - nie pialbym sie w gore z murami znajac tylko nosnosc gruntu .
Czy sa jakies metody zbadania fundamentow/ zbrojenia oprocz metody odkrywkowej ? jakis Roentgen ? czy co ?

Nie bedzie nadbudowy domu. Będzie wyłącznie dobudowa. Konstruktor mojego architekta zdecyduje czy potrzebna będzie dokładna ekspertyza techniczna fundamentów (stawiam na to że będzie potrzebna). A jak będzie to odkrywkę sobie zbuduję w piwnicy ;)

qmoter
23-03-2005, 13:22
MaciekW, czy mozesz podac kto Ci robil (namiar ? strona www jezeli firma ?) - bylbym wdzieczny.

I ile mniej wiecej kosztowalo.

Mario29,

podaj namiary od Maćka, tez jestem zainteresowany tymi badaniami.
Ile to kosztowało?
Mam działkę w Wawrze.
Może ktos inny ma jeszcze namiary na wykonujących takie badania?

Willie
23-03-2005, 13:51
Geolog - Roman Rogowski tel 608 535 539
pozdr