PDA

Zobacz pełną wersję : Wlasne drewno na wiezbe - czy zawsze warto??



ostry
19-01-2005, 13:49
Prosze doradzcie...

Moj kuzyn ma las, ale taki mlody podobno. Bede budowal sie na wiosne 2006. Czy drewno z takiego mlodego lasu nadaje sie na wiezbe? Czy sosna jest OK?
Chcialbym przygotowac to drewno juz w tym roku zeby podeschlo. W jakiej formie je trzymac do przyszlego roku? Jak je najlepiej przygotowac - w gotowych juz elementach i zaimpregnowane?
Co z deskami na deskowanie dachu i szalunek? Ile tego moge potrzebowac w praktyce przy dachu 250m2?
Ile zaplace za przygotowanie takie drewna w tartaku jesli drewno bede mial wlasne?

Pozdrawiam,

Wojtek62
19-01-2005, 14:12
zobacz w projekcie jakie masz przekroje krokwi i czy w tym lasku znajdziesz takie drzewka, choć wg mnie bedziesz miał z tym problem
co do ilości zużycia to trudno coś powiedziec bo nie wiadomo jaki masz dach - prosty, dwu czy czterospadowy, lukarny czy bez, pełne deskowanie czy tylko łaty i kontrłaty

Wowka
19-01-2005, 16:13
O ile znajdziesz odpowiednie drzewa do ścięcia to zapłacisz za:
- ścięcie drzewa
- oczyszczenie z gałęzi
- dżwig do załadunku na platformę ( o ile można dojechać ciężkim sprzętem do miejsca zrębu jeśli nie to dochodza koszty zrywki końmi i transport okrąglaków do drogi)
- transport platformą do tartaku
- przetarcie trakiem

Do tartaku musisz zawieźć więcej drewna okrągłego niż wynika z obliczeń. Zawsze okazuje się, że są ubytki związane np. ze zbyt dużym oflizem, skrzywieniem pnia itd.

Nie wypowiadam się co do ceny samego pozyskanego drewna. Nie wiem, czy Twój kuzyn da Tobie to drewno za frico, za pół litra czy też policzy sobie według ceny rynkowej.

darekm
20-01-2005, 08:19
Trochę rozgryzałem ten temat i mogę podzielić się doświadczeniami:
- uzysk gotowych kantówek i desek z drewna surowego wynosi ok 0,6 -0,7 (zleży to od potrzebnych przekrojów) - czyli z 10m drewna dostaniesz 6-7m kantówek
- koszt przetarcia drewna w tartaku to 70-100 zł/m surowego drewna
- na plus zawsze zostanie Ci trochę drobnicy (deski, listwy, łaty)

Ogólnie, jeśli za samo drewno nie płacisz za dużo to powinno się to opłacić.

ostry
20-01-2005, 11:22
Trochę rozgryzałem ten temat i mogę podzielić się doświadczeniami:
- uzysk gotowych kantówek i desek z drewna surowego wynosi ok 0,6 -0,7 (zleży to od potrzebnych przekrojów) - czyli z 10m drewna dostaniesz 6-7m kantówek
- koszt przetarcia drewna w tartaku to 70-100 zł/m surowego drewna
- na plus zawsze zostanie Ci trochę drobnicy (deski, listwy, łaty)

Ogólnie, jeśli za samo drewno nie płacisz za dużo to powinno się to opłacić.

A co z impregnacja?? Czy to juz w tej cenie 70-100/m3 surowego??

Wowka
20-01-2005, 11:33
...
A co z impregnacja?? Czy to juz w tej cenie 70-100/m3 surowego??

Stary... impregnacja to usługa extra.
To co napisał darekm to z pewnością cena rozładunku, założenia na trak, przetarcia, wyrównania brzegu, złozenia i ewentualnie załadunku na Twój środek transportu.

Co do impregnacji to płacisz nie tylko za zamówiony środek impregnacyjny ale także i za metodę. Może być impregnacja poprzez kąpiel, impregnacja ciśnieniowa lub najmniej skuteczna - poprzez malowanie.
Mozesz także zamówić usługę suszenia drewna. Ale to w niewielkiej ilości tartaków jst możliwe.

darekm
20-01-2005, 12:37
Stary... impregnacja to usługa extra.
To co napisał darekm to z pewnością cena rozładunku, założenia na trak, przetarcia, wyrównania brzegu, złozenia i ewentualnie załadunku na Twój środek transportu.
Dokładnie tak. Impregnację możesz też zlecić w tartaku (ale nie wiem za ile) albo zrobic samemu jeśli masz na to czas i miejsce.