PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań dot. budowy



MaroW
19-01-2005, 14:25
Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego bardzo przydatnego forum.
W tym roku zamierzam rozpocząć budowę, w związku z tym pragnę zasięgnąć porady Szacownych Forumowiczów.

Moje pytania na początek to:
1.czy fundament wybudowany z bloczków stawianych na stopie fundamentowej jest równie dobry/wytrzymały jak fundament lany/monolityczny?

2. czy dach poddasza mieszkalnego (taki który jednocześnie jest sufitem pomieszczeń), nie powoduje pękania ścian w związku z ruchem który na pewno w jakimś stopniu wykonuje. Czy dobrym rozwiązaniem jest wylanie stropu, ze skosami oczywiście. Krótko - czy taki ocieplony dach bez betonowego stropu sprawdza się?

3. Czy rolety montowane w skrzynkach, które są montowane na futrynie okna, nie powodują przemarzania (jak wiadomo skrzynka częściowo jest w domu a częściowo na zewnątrz. Czy to się sprawdza?


Sorki, że od pierwszego posta pytam, ale jak zacznę budowę to wtedy będę mógł podzielić się doświadczeniem którego teraz nie posiadam.

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Senser
19-01-2005, 14:31
Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego bardzo przydatnego forum.
W tym roku zamierzam rozpocząć budowę, w związku z tym pragnę zasięgnąć porady Szacownych Forumowiczów.

A witamy witamy :-)




Moje pytania na początek to:
1.czy fundament wybudowany z bloczków stawianych na stopie fundamentowej jest równie dobry/wytrzymały jak fundament lany/monolityczny?


Wg. mnie zdecydowanie na 150000% MONOLITYCZNY



2. czy dach poddasza mieszkalnego (taki który jednocześnie jest sufitem pomieszczeń), nie powoduje pękania ścian w związku z ruchem który na pewno w jakimś stopniu wykonuje. Czy dobrym rozwiązaniem jest wylanie stropu, ze skosami oczywiście. Krótko - czy taki ocieplony dach bez betonowego stropu sprawdza się?

Zaraz, zaraz....bo chyba nie nadążam...czy pytasz o to, czy lepszy dach jest wylewany betonem czy z więźby i pokrycia??



Sorki, że od pierwszego posta pytam, ale jak zacznę budowę to wtedy będę mógł podzielić się doświadczeniem którego teraz nie posiadam.

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

No problem...od tego jest forum....

mdzalewscy
19-01-2005, 14:37
1.czy fundament wybudowany z bloczków stawianych na stopie fundamentowej jest równie dobry/wytrzymały jak fundament lany/monolityczny?

2. czy dach poddasza mieszkalnego (taki który jednocześnie jest sufitem pomieszczeń), nie powoduje pękania ścian w związku z ruchem który na pewno w jakimś stopniu wykonuje. Czy dobrym rozwiązaniem jest wylanie stropu, ze skosami oczywiście. Krótko - czy taki ocieplony dach bez betonowego stropu sprawdza się?



1) jeden i drugi fundament, jak jest poprawnie wykonany to jest bardzo, ale to bardzo wytrzymały, użyj funkcji "szukaj" było to na forum 100 razy.
2) najlepszym rozwiązaniem jest właśnie strop wylewany, tylko nie zawsze jest to proste w wykonaniu i dosyć drogie

Senser
19-01-2005, 14:40
[1) jeden i drugi fundament, jak jest poprawnie wykonany to jest bardzo, ale to bardzo wytrzymały

Nie ma takiej opcji aby monolit okazał się "tylko" równy w swej wytrzymałości...porównujesz monolit ze zgrabnie poukładanymi kostkami...

jurg
19-01-2005, 14:42
Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego bardzo przydatnego forum.
W tym roku zamierzam rozpocząć budowę, w związku z tym pragnę zasięgnąć porady Szacownych Forumowiczów.

Moje pytania na początek to:
1.czy fundament wybudowany z bloczków stawianych na stopie fundamentowej jest równie dobry/wytrzymały jak fundament lany/monolityczny?

2. czy dach poddasza mieszkalnego (taki który jednocześnie jest sufitem pomieszczeń), nie powoduje pękania ścian w związku z ruchem który na pewno w jakimś stopniu wykonuje. Czy dobrym rozwiązaniem jest wylanie stropu, ze skosami oczywiście. Krótko - czy taki ocieplony dach bez betonowego stropu sprawdza się?

3. Czy rolety montowane w skrzynkach, które są montowane na futrynie okna, nie powodują przemarzania (jak wiadomo skrzynka częściowo jest w domu a częściowo na zewnątrz. Czy to się sprawdza?


Sorki, że od pierwszego posta pytam, ale jak zacznę budowę to wtedy będę mógł podzielić się doświadczeniem którego teraz nie posiadam.

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

ad 3. Skrzynka jest w całości w mieszkaniu, a od strony zewnętrznej jest zakryta styropianem lub wełną. Tak jest w ścianie dwuwarstwowej. W innych czyli 1W lub 3W lepiej chyba założyć rolety ze skrzynią na murze zewnętrznym.

mdzalewscy
19-01-2005, 14:48
Senser twierdzisz iż z bloczków to się zawali :D :D, mam rozebrać ?, o następny co leje na chudziak B20 :wink:

uważasz iż Twój fundament monolityczny jest lepszy od mego z bloczków w technologi 3W ?

Ja bloczki wybrałem właśnie dla 3W

pattaya
19-01-2005, 19:28
2. czy dach poddasza mieszkalnego (taki który jednocześnie jest sufitem pomieszczeń), nie powoduje pękania ścian w związku z ruchem który na pewno w jakimś stopniu wykonuje. Czy dobrym rozwiązaniem jest wylanie stropu, ze skosami oczywiście. Krótko - czy taki ocieplony dach bez betonowego stropu sprawdza się?

Ty pytasz o wylanie stropu nad parterem czy o wylanie betonowego dachu?Nie rozumiem tego punktu.

rosa
19-01-2005, 19:44
Witam ziomka! Ja podobie jak pattaya nie rozumiem o co chodzi z tym stropem (skosy wylane?). Fundamenty mam monolityczne. Uważaj i pilnuj izolacji pionowych i poziomych. Strop teriwa lany z gruszek wraz ze schodami. Z kaset nad oknami zrezygnowaliśmy ze względu właśnie na to co piszesz w poście. Mamy okna i szyby antywłamaniowe. Poczytaj posty o szybach alarmowych (posty Murator 2/2005). Powodzenia.

MaroW
19-01-2005, 20:42
Sorki za nieprecyzyjne zadawanie pytań.

fundament - wolałbym monolityczny z uwagi na możliwość zmniejszenia kosztów ale mam grunt leśny i obawiam się, że wykopy bez szalowania będą się zarywały. Budowanie ściany fund. z bloczków nie jest chyba tanim rozwiązaniem (ściany zewnętrzne mają być z Maxa+ocieplenie=40cm)

dach - konstrukcja krokwiowo jętkowa pewnie w jakimś stopniu się rusza i mogą pękać ściany. Pytam czy praktykuje się wylewanie stropu pod dach dwuspadowy czyli będą ścianki na 120 cm oraz szczyty. Strop wylewany musiałby być z takimi kątami jak dach i tylko na środku poziomy.

co do rolet - moje obawy to zimno w miejscu skrzynki ponieważ wejście rolety do skrzynki nie może być szczelne więc w środku skrzynki zimą mróz, a przecież częściowo skrzynka siedzi w domu. Czy to może być problem?

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

jajmar
19-01-2005, 21:46
1. Fundamnet zdecydowanie mocniejszy jest monolityczny, poprawnie wykonany fundamnet z bloczkow wyjdzie drozej ( w 99% przypadkow) od sciany monolitycznej.
2. Skosy wykonane nad podaszem z zelbetu będą na 100% lepjej znosic wszelkie zmiany termiczne wiezby , nic wtedy praktycznie nie powinno pękac. Tak jak piszesz więźba pracuje i podwieszone plyty g-k moga pekac (jezeli sie je zle wykona)
3. Wg mnie w kazdym systemie rolet montownych nad oknem tworzy sie mostek termiczny , osobiscie mam zamiar zamontowac rolety na oknach nie nad nimi , pomimo ze to jak powiedzial mi sprzedawca "w nowych domach tak nie wolno" :)

tobo
20-01-2005, 07:24
u mnie połączenia płyt na ścianach i więźbie dachowej rzeczywiście popękały zgodnie z normą jak mówili fachowcy nie wiem jak to można zrobić dobrze wiadomo że więźba "pracuje" w stosunku do ścian.

chechlak
20-01-2005, 08:12
Górale, którzy u mnie robili tynki, mówili że w górach skosy wylewa się betonem. Trwalsze to jest na pewno, ale chyba droższe, przedłuża budowe w czasie i jak pomyślę, że do całej swojej pracy na budowie i tych wszystkich szalunków miałbym dołożyć znowu szalunki na dach to mnie ciarki przechodzą. a że trochę popęka sufit to jakoś zniosę. :wink: .

MaroW
20-01-2005, 08:37
A co myślicie o tym, żeby na poddaszu wylać wieniec na wysokości ścianki kolankowej, na obwodzie całego budynku. Czy to coś zmieni?

Piotr_M
20-01-2005, 08:57
Rzeczywiście na Sądeczyźnie często spotyka się wylewanie stropów i skosów pod dach - szczególnie w rejonach gdzie mocno wieje.
Sam mam ten sam problem bo zastanawiam się właśnie nad takim sposobem wykończenia poddasza użytkowego - ale dotychczas część potencjalnych wykonawców proponowała wykończenie standardowe tj. ocieplenie i regipsy ew. drewno.

katerhasser
20-01-2005, 09:20
A co myślicie o tym, żeby na poddaszu wylać wieniec na wysokości ścianki kolankowej, na obwodzie całego budynku. Czy to coś zmieni?
W moim typowym projekcie nie widać takiego wieńca, ale moim zdaniem jest on potrzebny i ja go każę zrobić, bo naprężenia dachu na ściankę kolankową są b.duże i ona poprostu pęka. same słupki mogą nie wystarczyć.

ppp.j
20-01-2005, 10:04
Trochę nie rozumiem tych co w sposób jednoznaczny twierdzą że fundament to tylko monolityczny. Przecież mam nadzieję że większość z nas buduje max 1-2 kondygnacje nad parter.
Stabilność fundamentowi nadaje żelbetowa belka wylana pod fundamentem. Bloczki przenoszą tylko obciążenie pomiędzy wieńcem a tą belką i są z betonu by się nie rozlasowały przy trwałym kontakcie z wilgotną glebą. Jeżeli monolit ścian fundamentu by był taki istotny to idąc za ciosem może i ściany parteru by należało wylewać i potem dobrze ocieplać. Nie wpadajmy w przesadę na takie obciążenia bloczki betonowe są w wystarczającej mierze wytrzymałe a jeżeli względy technologiczne są za nimi to nie bójmy się ich stosować. Natomiast do autora tematu : Witam w gronie „szaleńców budowlanych”. :lol: To co napiszę nie traktuj jako połajanie tylko radę. Jak masz jakiś problem to słusznie że sięgasz po forum ale w pierwszym rzędzie użyj funkcji szukaj. Forum jest tak bogate w wiedzę że jest mała szansa byś nie znalazł odpowiedzi na swój problem. Z drugiej strony rozumiem Twój stres który i ja miałem gdy podjąłem decyzję o budowie. Życzę samych trafnych decyzji.

pattaya
20-01-2005, 10:33
A co myślicie o tym, żeby na poddaszu wylać wieniec na wysokości ścianki kolankowej, na obwodzie całego budynku. Czy to coś zmieni?
Moim zdaniem wieniec jest obowiązkowy.Dałbym jeszcze trzpienie,które wzmocnią ściankę kolankową i rozłożą siły działające na nią.

rosa
20-01-2005, 19:14
Ja właśnie mam wieniec na całej ściance kolankowej wys. 1,2m. Nic się nie dzieje (już 3 lata po montażu dachu o pow. 330m.kw.-dachówka ceramiczna). W dwóch miejscach pojawiły się pęknięcia na łączeniu płyt sufitowych poddasza, ale to chyba od prac wykończeniowych na strychu.