PDA

Zobacz pełną wersję : służebność mediów



aniasilenter
19-01-2005, 16:39
Witajcie :)

Mam następujące pytanie: czy na przeprowadzenie przez działkę sąsiada mediów (służebność mediów) wystarczy jego zgoda potwierdzona notarialnie czy konieczna jest forma aktu notarialnego?
Nasza sytuacja i tak jest niewesoła :( - musimy przeciągnąć media przez działkę, w której mamy 1/5 udziału, pozostałe 4/5 należą do 4 różnych osób (rodzeństwo). Żeby ich zebrać razem u notariusza chyba trzeba cudu :cry:
pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
aniasilenter

Jerzysio
20-01-2005, 08:09
Nie wiem czy to działa w całej Polsce, ale w Wwie ma to postać aktu notarialnego :-?
Pozdro
J

Ale chyba notariusz może wyznaczyć różne terminy :-?
Zapytaj

Tomasz M.
20-01-2005, 09:01
Wymóg formy aktu notarialnego dla służebności powinien działać w całej Polsce, może z wyjątkiem miejsc, gdzie Kodeks cywilny "się nie przyjął" :lol: . Nie ma przeszkód, żeby oświadczenia poszczególnych współwłaścicieli o ustanowieniu służebności umieścić w kilku aktach notarialnych, ale to zwykle kosztuje :cry: . Czasami, na ogół b. niechętnie (niechęć jest uzasadniona przepisami, a nie tylko ich wygodą), notariusze zgadzają się, żeby poszczególne osoby przychodziły podpisać akt w ciągu 1-2 dni.

plp
20-01-2005, 11:43
Nie wiem czy to to samo, ale jak ciągnąlem wodę przez działkę sąsiada, albo on gaz przez moją, to wystarczyło spisać na kartce zgodę na przeprowadzenie prac na swojej ziemi. To wszystko. I nie u notariusza.

PL

Tomasz M.
20-01-2005, 12:28
Zgoda na kartce na ogół wystarcza do pozwolenia na budowę (o ile w ogóle jest wymagane) i wykonania prac. Nie zabezpiecza jednak przed roszczeniami w przypadku zmiany właściciela. Czy ma być służebność zależy głównie od tego jaki poziom bezpieczeństwa prawnego chce mieć dostawca mediów (bo to najczęściej on jest właścicielem rury) i odbiorca. Jeśli nie chcą ryzykować, że ze parę lat pojawią się żądania przełożenia rury/kabla albo zapłacenia za utratę możliwości korzystania z działki - wybierają służebność z wpisem do księgi wieczystej. Oczywiście to się da zrobić tylko wtedy, gdy działka przez którą idzie przysłowiowa rura ma uregulowany stan prawny

Jerzysio
20-01-2005, 12:29
Tomasz
.... dobrze prawi !

Pozdro
J

Tomasz M.
20-01-2005, 12:51
Ad vocem: właśnie dzwonił do mnie prezes spółdzielni, która zagospodarowała teren pod nasze małe osiedle. Mają kłopot z właścicielką sąsiednich działek, która kiedyś zgadzała się na projekt podziału zakładający przeznaczenie części jej gruntów pod drogi dojazdowe i media, ale jej się odmieniło i nie pozwala prowadzić drenażu, telefonii ani jeździć po swoim gruncie. Niestety spółdzielnia nie doprowadziła wcześniej spraw tych jej zgód do końca (nie ma służebności ani niczego podobnego) i właściciel jednej z działek może być skazany na procesowanie się z tą panią o drogę konieczną (i ze spółdzielnią, na zasadzie regresu), albo na zakup helikoptera. W tych sprawach warto być szczególnie ostrożnym, ale oczywiście na trudnego sąsiada i akt notarialny nie zawsze pomoże.