PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik Vaillant - proszę*o porade



banzajek
10-09-2016, 19:41
Drodzy forumowicze,

Baaardzo długo byłem biernym obserwatorem forum , ale czas wyjść z cienia - potrzebuję Waszej pomocy.

Jestem na etapie zakupu pieca gazowego. Zdecydowałem się na zestaw Vaillant VC 246/5-5 + zasobnik VIH-R 150 l + zestaw do szahtu (mam komin systemowy Jawar K) no i sterownik... w zestawach które mocno podobają mi się cenowo jest sterownik VRC 470 (calormatic) lub VRC 700 (multimatic) , ale instalator który będzie u mnie robił twierdzi że muszę kupić VRC 630 bo inaczej nie da się*tego zrobić ze względu na zbyt dużą ilość*obiegów.

W instalacji są takie systemy :

1.PODŁOGÓWKA DOM
2 PODŁOGÓWKA GABINET
3 GRZEJNIKI ŁAZIENKI +GRZEJNIKI POKOJE
4.GRZEJNIKI KANAŁOWE
5 ZASOBNIK
6.POMPA CYRKULACJI CIEPŁEJ WODY

Dodam tylko że w domu jest instalacja IB Nexwell która też może mniej lub bardziej zarządzać funkcjami pieca zapewne.

Moje pytanie brzmi - czy naprawdę muszę kupować ten sterownik VRC 630 (w specyfikacji podaje ze obsluguje do 8 kotlow i 15 obiegow wiec wydaje sie to dla mnei jakas abstrakcja ) ewentualnie czy polecacie jakieś inne zestawy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie porady !

Mareks77
11-09-2016, 12:08
VRC 630 tak samo jak VRC 470 i późniejszy Multimatic 700 są regulatorami pogodowymi.
Twój instalator prawdopodobnie chce dobrze i zamierza zamontować tobie możliwość regulacji temperatury w każdym pokoju.
Do tego potrzebuje on regulatora VRC 630 oraz kilku regulatorów pokojowych VR 90.
Do tego musi dodać mieszacz VR 60 dla każdego obwodu podłogówki.

Nie wiem kto tak wymyślił i dał takie wytyczne dotyczące regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie ale z uwagi na to że temperaturę w pomieszczeniu ustala się raz na zawsze lub zmienia maksymalnie dwa razy w sezonie instalator równie dobrze mógłby przyjąć tańszy wariant i zastosować regulator VRC 470 który wraz z modułem mieszacza VR 61/4 i mieszaczem spokojnie obsłuży dwa obiegi grzejne z których jeden to suma wszystkich podłogówek, a drugi to grzejniki.
Grzejniki będą posiadały zawory więc w tych pomieszczeniach regulacja jest zapewniona, natomiast regulację podłogówki można przeprowadzić rotametrami i zróznicować temperaturę dostosowując ją w pomieszczeniach do wymagań poszczególnych urzytkowników lub funkcji pomieszczeń..
Regulator VR 470 umieszczony w jednym pomieszczeniu np pokoju dziennym lub salonie będzie utrzymywał temperaturę w tym pomieszczeniu i jednocześnie stałe temperatury w innych pomieszczeniach z podłogówką.
Instalacja inteligentnego domu współpracuje z kotłami VC EcoTEC po dodaniu modułu VR34.

Takie wodotryski prawdopodobnie sam sobie zażyczyłeś więc nie mniej pretensji że biały regulator VR 630 który spełnia Twoje wymagania ci się nie podoba bo byś chciał mieć ciemny design VR 470

banzajek
11-09-2016, 17:43
Twoja wypowiedz ciekawie wyewoluwała. Najpierw sam postawiłeś hipotezę że chcę mieć sterowanie ogrzewaniem w każdym pokoju a potem mnie za to - krótko mówiąć - opieprzyłeś... Oddzielnie musi byc sterowany gabinet jako ze nie bede tam przyjmowal caly czas wiec nie bardzo jest sens zeby caly czas grzalo sie tam tak samo. Obsluge temperatury moge miec ogarnieta za pomoca wlacznikow Nexwell bo w kazdym jest czujnik temperatury a na rozdzielaczu podlogowki sa elektrozawory sterujace, ale ja nie widze potrzeby sterowania niezaleznie kazdym pokojem. Wystarczy mi ze bede mogl sterowac calymi grupami jak powyzej.

Mimo wszystko bardzo dziekuję za wyczerpującą odpowiedź. Mógłbyś wyjaśnić jeszcze ewentualnie sprawę modulu VR34 - czy po podpieciu go do IB bede mogl sterowac piecem z pominieciem sterownika ?

Mareks77
12-09-2016, 07:58
Oddzielnie musi byc sterowany gabinet jako ze nie bede tam przyjmowal caly czas

Rozumiem że pan doktor......


Twoja wypowiedz ciekawie wyewoluwała. Najpierw sam postawiłeś hipotezę że chcę mieć sterowanie ogrzewaniem w każdym pokoju a potem mnie za to - krótko mówiąć - opieprzyłeś...

Nie ewoluowała tylko najpierw Ci wyjaśniłem co zamierza Twój instalator a następnie dałem Ci do zrozumienia że skoro go zatrudniasz to musiałeś mu dać jakieś wytyczne których teraz zapomniałeś.
Przyznasz chyba że fachowiec sam sobie tego chyba nie wymyślił, a zatrudniając go powinieneś bardziej wierzyć w jego umiejętności i wiedzę.
Jeśli oddzielnie musi być sterowany sam gabinet to prawdopodobnie tak też będzie i regulator VR90 znajdzie się właśnie tam.
Odnośnie elektrozaworów to w zależności od tego czy instalator przewiduje instalację sprzęgła hydraulicznego radzę tego nie wykorzystywać z uwagi na pracę regulatora pogodowego.
Instalacja bez sprzęgła z odcinaniem lib przymykaniem pętli podłogówki powoduje zmiany pojemności instalacji grzewczej co z kolei wpływa negatywnie na pracę systemu grzewczego


Mimo wszystko bardzo dziekuję za wyczerpującą odpowiedź. Mógłbyś wyjaśnić jeszcze ewentualnie sprawę modulu VR34 - czy po podpieciu go do IB bede mogl sterowac piecem z pominieciem sterownika ?

Moduł jest jakby interfeisem umożliwiającym dwustronną komunikację pomiędzy Vaillany i Nexwell.
Ilość funkcji jest bardzo okrojona tak więc jeśli instalator Ci podepnie do modułu wejść wyjść IB to będzie możliwość nastawy temperatury oraz informacja zwrotna o ewentualnych alarmach.

http://nexwell.eu/wp-content/uploads/2016/02/Tablice-zgodnosc-nexwell_2016.pdf

Poza tym to jeśli podoba Ci się nadal regulator VRC 700 i chciałbyś osobną regulację dla obwodu gabinetu to można to uzyskać stosując dwa takie regulatory podłaczonych do tej samej lini eBUS jeden umieszczony ogólnie w pomieszczeniu z podłogówką, drugi umieszczony w gabinecie, oraz dołożyć moduł VR70 lub VR71 który umożliwia sterowanie mieszaczy osobno dla każdego z 2 lub 3 obwodów podłogówki

Strona 8 i dalej instrukcji:

https://www.vaillant.pl/downloads/materia-y-szkoleniowe/podrcznik-schematw-koty-ecotec-fin-662145.pdf

wagi77
11-10-2016, 08:08
Cześć,

Mam pytanie dotyczące połączenia kotła vaillant i systemu kominowego Jawar K. Mam dokładnie taki sam komin i jestem na etapie zakupu kotła właśnie też vaillant.
Powiedz proszę w jaki sposób podłączyć kocioł do komina. Piszesz o zestawie do szachtu. Co to jest i gdzie to się kupuje ?
Czytałem o tym, że vaillant grozi utratą gwarancji przy stosowaniu innych kominów niż ich własne. Wiesz coś o tym ?

Pozdrawiam

banzajek
21-10-2016, 17:22
Cześć,

Mam pytanie dotyczące połączenia kotła vaillant i systemu kominowego Jawar K. Mam dokładnie taki sam komin i jestem na etapie zakupu kotła właśnie też vaillant.
Powiedz proszę w jaki sposób podłączyć kocioł do komina. Piszesz o zestawie do szachtu. Co to jest i gdzie to się kupuje ?
Czytałem o tym, że vaillant grozi utratą gwarancji przy stosowaniu innych kominów niż ich własne. Wiesz coś o tym ?

Pozdrawiam


Przepraszam ze tak pozno. Zestaw do szachtu to kilka ksztaltek kominowych dzieki ktorych podpinasz sie do komina i to jest juz wystarczajace. W kominie jawara trzeba troche rozkuc wejscie zeby zmiescic kolanko od vaillanta. Generalnie wszystko ladbie pasuje. Poszukaj zestawow z zasobnikiem i zestawem do szachtu bo to sie oplaca cenowo wzgledem kupowania wszystkiego niezaleznie.