PDA

Zobacz pełną wersję : Dom do rozbiórki - cegły do odzysku??



Magil
20-01-2005, 22:13
Kupiłem działkę wraz ze stuletnim domkiem (wraz ze małą stodołą). Póki co nie mam konkretnych planów co do tego nowego zakupu, ale prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zamierzam zabudowę wyburzyć i postawić coś nowego, gdyż stan budynków nie jest najlepszy (dużo wilgoci, grzyb na ścianach a do tego cementowa dachówka, która przepuszcza wilgoć). W związku z tym mam pytanie czy praktykuje się odzyskiwanie cegieł z tego typu zabudowy, czy po prostu się tego nie robi bo się nie opłaca lub materiał taki nie jest pełnowartościowy. Dodam, że stan cegieł jest bardzo dobry. Na nie otynkowanej stodole, na cegłach nie ma śladu destrukcyjnego działania czasu tj. żadnych odprysków czy ubytków. Prośba o opinię szanownych Forumowiczów.

KonAn
21-01-2005, 06:00
Jeśli cegła jest OK to można pokusić się o wykorzystanie jej do budowy.Będzie to miało sens gdy;
-sam dokonasz rozbórki domu i oczyszczenia cegły(zapłata za robociznę stawia pod znakiem zapytania ekonomiczny sens tego działania),ale skoro masz czas to czemu nie
-nowo budowany dom będzie wznoszony w technologii ścian dwu lub trzy warstwowych(cegła pełna nie spełnia norm izolacji cieplnej)
Murowanie z takiej cegły(małe wymiary) podroży prawdopodobnie koszty robocizny.Ja osobiście poszedłbym na takie rozwiązanie,ale mówiąc nieskromnie "jestem chłop robotny".Jeśli masz takie zacięcie to powodzenia.

RYDZU
21-01-2005, 07:14
Na pewno ma to sens gdy masz czas by się w to pobawić samodzielnie.

Też rozbierałem budynek i trochę cegły z niego odzyskałem - pomimo swoich 100 lat
gatunkowo jest chyba lepsza niż obecne wyroby.
Cegłę zawsze się gdzieś wykorzysta na budowie - kominy, garaż, ścianki działowe.
A skoro materiał jest "darmo" - to nawet jak dasz za murowanie ciut więcej to i tak jesteś do przodu.