PDA

Zobacz pełną wersję : Zawory RTL - na czym polega nieekonomiczność ?



Henryk123
21-01-2005, 06:53
Witam!

W moim domu będę miał: piec NIE kondensacyjny i ogrzewanie grzejnikowe To jest pewne. Chciałbym jednak w salonie (30 m kw.) i łazience zrobić ogrzewanie (dogrzewanie) podłogowe. Czytałem, że można to zrealizować podłączając tę szczątkową podłogówkę poprzez zawory RTL do rury powrotnej do pieca. Wyczytałem też, że rozwiązanie to jest mało ekonomiczne i nadaje się tylko do małych pomieszczeń.
Proszę o wyjaśnienie:
1) Dlaczego takie rozwiązanie jest nieekonomiczne - czy są jakieś inne względy niż większe koszty inwestycyjne - bo to akurat jest jasne ?
2) Dlaczego rozwiązanie takie nadaje sie tylo do małych pomieszczeń ?

Pozdrawiam

inwestor
21-01-2005, 07:45
RTL nie zasila się z powrotu (to bardzo częsty bład) zasila się zgodnie z instrukcja instalacyjną producenta czyli z zasilania. Cały unibox (RTL + termostat pomieszcz.) to koszt ok. 350 zł. albo lepiej. Cały mieszacz to koszt gdzieś chyba ponad 1500zł (nie wiem dokładnie) więc to kwestia policzenia ilości uniboxów. Druga sprawa RTL są przwidziane raczej do takich niwielkich pomieszczeń max 15 m2. Idea jest taka że jak ktoś ma głównie grzejniki to przy okazji jakąś podłogę w łazience jeszcze sobie zrobi. Nadaje się do małych pomieszczeń (do krótkich petli podłogowych) dlatego że RTL ma bardzo duże opory hydrauliczne a po drugie mogły by występować znaczne przegrzewy na początku pętli podłogowej. To takie wytłumaczenie na mojego nieprofesjonalnego nosa. :wink:
Pozdrawiam

VPS
21-01-2005, 08:21
Henryk
Sądzę że lepszym rozwiązaniem od RTL (2szt) będzie zastosowanie zaworu termostatycznego 3-drogowego
http://www.afriso.pl/pl/oferta/oferta/serie30_3_a_28.jpg
Koszt ok 240 zł i w możesz wykonać w zależności od kv zaworu nawet do 100m2 podłogówki

rafałek
21-01-2005, 08:29
Jaki zawór wsztwić przy zasobniku CWU by w chwili jak temperatura wody w CO spadnie poniżej jakiegoś poziomy to zawór odcina mi wężownicę przez co nie wychładza CWU.

Henryk123
21-01-2005, 09:23
Do VPS.

Proszę o kilka słów objaśnienia zastosowania wspomnianego zaworu termostatycznego 3-drogowego.

A kwestii podstawowej - na czym "nieekonomiczność" takiego rozwiązania?

Mały
21-01-2005, 18:35
Tzw."rtl" można kupić nawet za ok.100,-zł (herz) od boxu różni się tym ,że nie ma pudełka.Jest sens go montować przy podłogówkach o długości rury do 100 mb czyli tak jak sobie życzysz to musiałbyć mieć 3 zawory.A egzamin to zdaje bez zarzutu-montowaliśmy to na kilku budowach i bez uwag.

mark1oc
21-01-2005, 21:19
zawor termostatyczny jest dobry ale musialbys miec jeszcze dotego pompe i caly rozdzielacz
zawory rtl sa przeznaczone tylko na male podlogi 12-15m2i montuje sie je na powrocie podlgowki a zasilanie pod. wpina sie do zasilania belki lub grzejnika Ja tez montowalem tego sporo i dziala to bez zarzutu i tanszy jest z herza niz unibox

inwestor
21-01-2005, 21:34
zawor termostatyczny jest dobry ale musialbys miec jeszcze dotego pompe i caly rozdzielacz
zawory rtl sa przeznaczone tylko na male podlogi 12-15m2i montuje sie je na powrocie podlgowki a zasilanie pod. wpina sie do zasilania belki lub grzejnika Ja tez montowalem tego sporo i dziala to bez zarzutu i tanszy jest z herza niz unibox
Ja kupowałem niemieckiej f-my Simplex jeszcze tańszy i dzaiła też bez pudła. A samego RTL-a bez pudełka plastikowego i odpowietrznika w komplecie to bym nie brał. Najlepiej komplet fabryczny.
Pozdrawiam

Mały
21-01-2005, 21:36
simplex box ok.280zł

mark1oc
21-01-2005, 22:09
wszystko zalezy jak jest uklad zrobiony umnie klient placi gora 160 i wszystko dziala a pudelko doczego zeby szpecilo wystarczy specjalna ramka na wielkosc plytki lu czegosc podobnego NO tak ale faktycznie nie bedzie sie sam regulowal [glowica termostatyczna ]do pomiszczenia no ale wy macie duzo kasy moi klienci niemaja tyle i wola pare razy na rok pokrecic tym RTL

damiang
24-01-2005, 10:40
Ja mam zamonotowane bez pudełka 3 RTLy w obudowie rozdzielacza. Przynajmniej nie ma kolejnej denerwującej moją żonę "skrzyneczki" gdzieś na ścianie w łazience czy kuchni.

mark1oc
24-01-2005, 10:50
bardzo dobre rozwiazanie tez tak nie raz robie