PDA

Zobacz pełną wersję : Drenaż żwirowy



wodzio
21-01-2005, 07:22
Witam,
Mam pytanie, jak powinnien być wykonany drenaż żwirowy wokół fundamentów (domu). Moj dom stoi na gruntach przepuszczalnych ( tak mi się wydaje), więc wydaje mi się ze opaska nie jest konieczna, ale jednak ściany są lekko zapleśniałe ( dodam ze jest to stary budynek). Odkryłem że posiada izolacje poziomą, ale chciałbym odnowić izolację pionową, a przy okazji zrobić najprostrzy drenaż żwirowy. Jak dokładnie się to wykonuje, jaka granulacja żwiru itd.

radomik
21-01-2005, 11:17
moim zdaniem nie ma sensu robić drenażu w takim gruncie. Drenaż nie znajdzie swojego zastosowania.
Co innego w ciężkiej zbitej glinie, gdzie woda stoi i stoi i........
Ale to moje zdanie.
Pozdrawiam.

dareczek1234
21-01-2005, 13:11
Jeśli chodzi o drenaż wogóle to polecam folię kubełkową z geowłókniną, folia zabezpiecza izolację pionową przed uszkodzeniem mechanicznym, sama stanowi swoistego rodzaju izolację przeciwwodną (ale nie w 100% - choć są i takie systemy), z jednej strony kubełki pełnią funkcję wzmacniającą folię, a z drugiej ułatwiają odprowadzenie wody, geowłóknina natomiast służy do zabezpieczenia rur drenażowych przed zamuleniem drobnymi cząstkami gruntu (pełni rolę filtracyjną). To jest bardzo dobre rozwiązanie drenażu przy niezbyt dużym obciążeniu wodnym, w innym wypadku polecam żwirek 16mm-32mm w otoczce z geowłókniny, która też zabezpiecza przed zamuleniem całego systemu.
Pozdrawiam!

Marins
21-01-2005, 22:43
geowłóknina natomiast służy do zabezpieczenia rur drenażowych przed zamuleniem drobnymi cząstkami gruntu (pełni rolę filtracyjną). ...........żwirek 16mm-32mm w otoczce z geowłókniny, która też zabezpiecza przed zamuleniem całego systemu.

To rozwiązanie jest logiczne i sprawdzone, dobrze byłoby dopowiedzieć jaka powinna być grubość warstwy tej geowłókniny.
Czy rurę drenarską wystarczy owinąć raz a może dwu lub trzykrotnie?

Intuicyjnie czuję, że to zależy od rodzaju geowłókniny, bo pewnie są różne ale nie czuję natomiast czy zastosowanie grubszej warstwy jest korzystniejsze?

Pozdrawiam.

oczyszczalnia
23-01-2005, 06:20
Witam !

Polecam lekturę strony www.wavin.pl oraz www.pipelife.pl. Tam są dokładne opisy systemów drenarskich.

Pozdrawiam Robert. :)