PDA

Zobacz pełną wersję : Iglak w skrzynce kontra wiatr



smartcat
21-01-2005, 13:22
Danielu, Pinusie i pozostali "praktycy ogrodowi" mam taki problem:
Potrzebuje na tarasie ochrony od ulicy w postaci "zielonej sciany". Bedzie to ciąg donic : donica z iglakiem, donica na pnacze, donica z iglakiem, donica z pnaczem, donica z iglakiem donica z pnaczem, donica z iglakiem.
Do donic przeznaczonych na iglaki mam zamiar przytwierdzic krawedziaki wys 2m i miedzy krawedziakami przytwierdzic kratki diagonalną na pnącza właśnie (wys 120, szer 70cm ), pod kratkami bedą oczywiście donice na pnacza.
Planowany igalk do donic to thuja smaragd ze wzgledu na mozliwość formowania - chce utrzymywac te "ściane" do wysokosci 2m (donica 50X50X50 plus 150 cm roślinka da 2m)
Mam jednak obawy czy silne podmuchy wiatru nie położą thuji wraz z kratkami. Opór może nawet większy, cos jak żagiel na wietrze, bedzie stawiała też kratka obrosięta np bluszczem. A może moje obawy sa bezpodstawne bo np taka 1,5 metrowa thuja jest stosunkowo mała i nie pociagnie w razie przechyłu donicy wraz z całą resztą?
A tak na marginesie moze macie pomysły na inne iglaczki dośc zwarte i inne pnacza ktore spełniały by rolę osłony?

Pinus
21-01-2005, 19:11
smartcat,
Szczerze mówiąc to nie bardzo mi się podoba Twój pomysł z tymi krawędziakami i z pnączami (jakie by one nie były) na przemian z Th.occ. Smaragd.
Czy musi być taka mieszanka? Nie mogą być np. same iglaki?

Jeżeli donice będą wielkości jak piszesz 50X50X50 cm a wysokość roślin max.1,5m to wiatr nie powinien ich przewrócić.
Nie wiem jaki silny wiatr będzie tam wiał ale na huragan to nic Ci nie doradzę.
Ostatecznie jak przwróci się jakaś donica z rośliną to ją postawisz.
Nie radzę jednak mocować tam na donicach żadnych krawędziaków, kratek itp, gdyż ani to ładne (zresztą kwestia gustu) a połamać się może przy silnym wietrze.

Na Twoim miejscu raczej myślałbym jak zabezpieczyć korzenie roślin w tych donicach przed przemarznieciem. Nie zawsze będzie taka łagodna zima jak obecna (do tej pory).

Pinus

...

ZBINAL
22-01-2005, 10:05
Smartcat, na jakim poziomie jest taras??

smartcat
24-01-2005, 08:31
Smartcat, na jakim poziomie jest taras??

W tym miejscu gdzie to bedzie stać ( donice) to z 2,5 m - nad wjazdem do garażu!

Daniel Starzec
24-01-2005, 10:04
A co myślisz o czymś takim;
http://img200.exs.cx/img200/1769/taras2kr.jpg
górna krawedz(wysokosc) ma około 1,5 m tak że kiedy stoisz to widzisz co sie dzieje dookoła,kiedy siedzisz nie widzisz ani nie jestes widziana.
Żeby to wszystko było stabilne to po pierwsze donice muszą być ciężkie (można dociążyc zwirkiem sypiąc go na dno, jednoczesnie daje on dobry drenaz)
Po drugie wszystko powinno być razem poskręcane do kupy.
Jeśli miałoby to być wyższe niż 1,5 m to należałoby to solidnie przymocować do podłoża (są gotowe elementy stalowe ocynkowane do takich celów w marketach budowlanych)

smartcat
24-01-2005, 11:22
A co myślisz o czymś takim;
http://img200.exs.cx/img200/1769/taras2kr.jpg
górna krawedz(wysokosc) ma około 1,5 m tak że kiedy stoisz to widzisz co sie dzieje dookoła,kiedy siedzisz nie widzisz ani nie jestes widziana.
Żeby to wszystko było stabilne to po pierwsze donice muszą być ciężkie (można dociążyc zwirkiem sypiąc go na dno, jednoczesnie daje on dobry drenaz)
Po drugie wszystko powinno być razem poskręcane do kupy.
Jeśli miałoby to być wyższe niż 1,5 m to należałoby to solidnie przymocować do podłoża (są gotowe elementy stalowe ocynkowane do takich celów w marketach budowlanych)

Super! :-) Daniel znalazłeś graficzne odwzorowanie mojego zamysłu!Jednakze obstawałbym przy górnej krawędzi 2m. Jestem nawet skłonny powiększyć donice do skrzynek sześciennych 0,6x0,6x0,6 żeby było miejsce też na steropian w srodku dla ocieplenia. A miedzu te 4 skrzynki zaistalować wysokie na 180cm a szer na 50cm kratki przymocowane do slupków jak na rysunku a te skoleii do tych dużych donic. Po prostu konstrukcja jak na rysunku tylko troszkę proporcje zmienione. Żeby kratka była nie za ciężka może na nich posadzic groszek pachnacy może jakąś mała róże pnacą. Ale jak rozumiem gdybym chciał dac nie 1,5 jak sugerujesz tylko 2m to ryzykuje troche? Nie wiem czy wiatry maja tu cos do rzeczy ale ta sciana zielona była by na osi NS. Może z tego kierunku nie ma zagrozenia wiatrami?

smartcat
24-01-2005, 11:34
smartcat,
Szczerze mówiąc to nie bardzo mi się podoba Twój pomysł z tymi krawędziakami i z pnączami (jakie by one nie były) na przemian z Th.occ. Smaragd.
Czy musi być taka mieszanka? Nie mogą być np. same iglaki?


Na Twoim miejscu raczej myślałbym jak zabezpieczyć korzenie roślin w tych donicach przed przemarznieciem. Nie zawsze będzie taka łagodna zima jak obecna (do tej pory).

Pinus

...

Chciałbym konstrukcji nadać nieco lekkości przez te kratki.
Donice dam za twoja rada większe i środek dam styropian dla ochrony przeciw mrozom

Daniel Starzec
24-01-2005, 11:36
Oczywiscie jesli chcesz dać wysokośc 2 m to daj.
Sprubój jednak jakoś przymocować taką donice do podłoża w dyskretny sposób.
Jeśli pnącza nie będą ogromiaste to i opór dla wiatru mniejszy.
Czy masz małe dzieci które wspinają sie na wszystko co z ziemi wystaje?
One potrafią wleżc wszędzie,także na taką konstrukcje.

smartcat
24-01-2005, 12:03
Oczywiscie jesli chcesz dać wysokośc 2 m to daj.
Sprubój jednak jakoś przymocować taką donice do podłoża w dyskretny sposób.
Jeśli pnącza nie będą ogromiaste to i opór dla wiatru mniejszy.
Czy masz małe dzieci które wspinają sie na wszystko co z ziemi wystaje?
One potrafią wleżc wszędzie,także na taką konstrukcje.

Nie ma problemu małych dzieci. Niestety ale nie moge tej konstukcji przymocowac do podłoża. Stabilność musi zapewnić jedynie ciezar własny skrzynki wraz z iglakiem.