PDA

Zobacz pełną wersję : Paroizolacja na poddaszu



tomek159
21-01-2005, 13:34
Wyjaśnijcie mi proszę po co wypuszcza się po ok 20 cm folii paroizolacyjnej na mur/ściany i jak należy tę folię zakończyć.Czy prawdą jest,że w folii nie mogą pozostać niezabezpieczone nawet dziurki po zszywaczach ??? Jeśli folia jest dobrze naciągnieta na łaczeniu arkuszy też musi być sklejona na całej długości ??? Dzięki za odpowiedź

21-01-2005, 14:42
nie wpadaj w paranoje
zasada jest taka, ze tej pary musi wchodzic przez folie paraizolacyjna mniej niz wychodzic przez paraprzepuszczalna i wszystko w temacie....

porownaj sobie co daje folia paroprzepuszczalna i bedziesz wiedzial na jakie niedokladnosci (czytaj stosunki powierzchniowe ) mozesz sobie pozwolic)

np jesli paroprzepuszczalna przepuszcza 2 razy lepiej niz paroizolacyjna to wystarczy jak zakryjesz tylko polowe powierzchni wewnatrz folia para izolacyjna a polowe mozesz teoretycznie wylozyc paraprzepuszczalna (oczywiscie upraszczajac bardzo)

sam widzisz wiec, ze takie teksty typu dziurki po spinaczach sa po prostu smieszne i pokazuja tylko ze ten kto tak gada nei wie o czym gada i gada jak glupi do sera ;)

Wojciech Nitka
21-01-2005, 18:16
tomek159,
wybacz, że leon_z_katowic wprowadził Cię w błąd.

Zadaniem folii paroizolacyjnej jest ograniczenie (dozowanie) przepływu wilgoci z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz, a tym samym do izolacji. Folia winna być maksymalnie szczelnie, by ograniczyć miejscowe, gwałtowne przenikanie wilgoci do izolacji cieplnej i drewnianej konstrukcji dachu.
Przy gwałownym przenikaniu wilgoci przez wełnę, wilgoć, stykając się z zimnym powietrzem, będzie się skraplać, zamakając izolację i zagrażając konstrukcji dachu.

Natomiast jeżeli chodzi o paroprzepuszczalnosć folii paroizolacyjnej to winna ona wynosić w granicach 2-6 g/m2/24g, a folii dachowej - wysokoparoprzepuszczalnej - w granicach do 3000 g/m2/24g. Jak widzisz paroprzepuszczalność jest kilkaset razy większa.

22-01-2005, 09:58
wojciechu nitko
wypraszam sobie takie sugestie, ze ja kogos w blad wprowadzam

napisalem jak jest
ty niczego nowego nie dodales ( poza wymadrzaniem sie)
napisalem dokladnei o co chodzi , obrazowo i jak to sie mowi na chlopski rozum

woda nei bedzie sie wykraplac, jesli strumien masowy do miejsca, gdzie moze wystapic punkt rosy jest mniejszy niz mozliwy do osiagniecia ( droga dyfuzji, wspolcvzynnik oporu dyfuzji itd...) strumien pary od tego miejsca na zewnatrz przegrody


jeslis wacpan taki cwany to napiszpan w ktorym miejscu wprowadzilem goscia w blad...


acha zapomnialbym:
widze , ze wacpan stosujesz konkretne jednostki na charakteryzacje tej paraprzepuszczalnosci, wzglenie paraizolacyjnosci

3000 g na m2.......

widac, ze fachura...;)

to tak jak jeden moj znajomy pyta ciagle " jesli piec ma 3000 watt a waty liczy sie na sekunde to ile on daje watow na godzine?" ;)

Metal
22-01-2005, 15:04
widze , ze wacpan stosujesz konkretne jednostki na charakteryzacje tej paraprzepuszczalnosci, wzglenie paraizolacyjnosci

3000 g na m2.......

widac, ze fachura...;)


Co jest nie tak z jednostkami stosowanymi przez W. Nitke? Odkad interesuje sie budowa i buduje - znaczy kilka lat - jednostka paroprzepuszczalnosci zawsze byl g/m2/24g. I np 3000g/m2/24g oznacza, ze 1m2 foli przepusci 3000g wilgoci, w ciagu 24 godzin.
Co jest nie tak?

PS
1. Przepraszam za brak polskich liter, ale jestem za granica.
2. Szacunek dla W. Nitki za nieodpowiadanie na takie posty.

am00
23-01-2005, 02:22
Dyfuzja pary wodnej wywołana jest różnicą parcjalnych cisnień statycznych pary, i tego w tych jednostkach brakuje.
Analogicznie jak różnica temperatur jest potrzebna do przenikania ciepła. Nasz wsp. k lub U podajemy w [W/m2/K], przy czym ten W to jest jednostka energii na sek, a K oznacza jeden stopień Kelwina.
Według mnie powinno być np.: g/m2/h/Pa.
Jak nie będzie różnicy "tych" ciśnień to żaden gram pary wodnej nie przejdzie. Może też przechodzić w drugą stronę np. w pomieszczeniach nieogrzewanych przy dużej wilgotności na zewnątrz. Dlatego w takich pomieszczeniach dawanie paroizolacji jest problematyczne bo zatrzymuje wilgoć w wełnie.

Dla cierpliwych jeszcze małe wytłumaczenie.
Co to jest ciśnienie parcjalne? :o
To jest cząstkowe cisnienie pochodzące od gazu jednego rodzaju, np tlenu, azotu, lub (jak w naszym przypadku) cząsteczek wody (pary). Przy mieszaniu się gazów, czasteczki o różnych wielkościach sobie nie przeszkadzają. Tak jak do "pełnego" dzbanka z dużymi kamieniami możemy dosypać mniejsze i znów do niby pełnego jeszcze mniejsze itd.
Co to jest ciśnienie statyczne? :o
To jest składowa ciśnienia związana z chaotycznym ruchem cząstek. Weźmy dwie kartki papieru w palce i zbliżmy do siebie na 1-2cm, a następnie dmuchnijmy między nie. Co się stało? Kartki zbliżają się do siebie, bo rośnie składowa kinetyczna ciśnienia związana z ruchem w określonym kierunku kosztem składowej statycznej związanej z chaotycznym ruchem cząstek. Przez to ten chaotyczny ruch powietrza pomiędzy kartkami jest słabszy niż ten na zewnątrz. Mamy różnicę cisnień stytycznych pomiędzy kartkami i na zewnątrz i kartki się zbliżają.

23-01-2005, 10:39
to juz nei chodzi o to ze nie ma tam roznicy stezen pary, ale o to ze brakowalo tam tego 24 h.....

pozdrowko

Metal
23-01-2005, 13:17
To wszystko co pisze am00 to prawda. Ale jezeli uwzglednimy ta roznice cisnien pary, to otrzymamy rownanie zaleznosci paroprzepuszczalnosci od tej roznicy cisnien, a nie wartosc charakteryzujaca dany produkt. Paroprzepuszczalnosc foli podawana przez producentow w [g/m2/24h] jest wlasnie taka wartoscia charakterystyczna, umozliwiajaca porownanie roznych produktow i jest to (chyba) paroprzepuszczalnosc maksymalna dla danej folii, a ta zgodzisz sie chyba, od roznicy cisnien pary nie zalezy. Oczywiste jest, ze aby poznac dokladnie produkt nalezaloby taki wykres poznac dla roznych produktow i wtedy wybrac, ale kto to robi i po co?
Podobnie jest z parametrami silnika w samochodzie. Jego moc podawana jest w kW (lub jak kto woli w PS) i jest to wartosc maksymalna mocy, ktora silnik moze osiagnac i osiaga ja tylko przy konkretnej predkosci obrotowej. W rzeczywistosci silnik daje przeciez jakis zakres mocy, od pewnej wartosci minimalnej do tej wlasnie maksymalnej. Nikt w salonie samochodowym nie analizuje przebiegu tej mocy w zaleznosci od predkosci obrotowej silnika. Kiedys w dokumentacji samochodu mozna bylo taki wykres znalezc, teraz juz go nawet tam nie ma.



to juz nei chodzi o to ze nie ma tam roznicy stezen pary, ale o to ze brakowalo tam tego 24 h.....

pozdrowko

No ja te 24h widze, choc napisane z oczywistym, literowym bledem.

23-01-2005, 13:36
moze przeoczylem te 24 h, byc moze....

jesli sa to oczywiscie jest to jakas tan charakterystyka ( niekoniecznie podajaca wartosc maxymalna strumiania pary, ale np wystepujaca przy danych warunkach standardowych pomiaru)

mi chodzi tu glownie o to w odpowiedzi na post nitki, ze gosc czepia sie mojej
wypowiedzi konkludujac, iz wprowadzam kogos w blad

prosze mi wyjasnic w ktorym miejscu wprowadzam kogos w blad
i co pan nitka napisal innego niz ja?

para po prostu dochodzac do danego miejsca gdzie moze siw wykroplic
bedzie miala wybor
albo sie wykraplac albo dyfundowac dalej pod wplywem roznicy cisnienia czastkowego

ta dyfuzja od tego miejsca na zewnatrz jest ograniczona poprzez dystans dyfuzji, oraz przez wspolczynnik oporu dyfuzji (charakterystyczny dla danego materialu)

jesli pary bedzie dochodzic do miejsca gdzie moze sie wykroplic mneij niz moze wyparowac z tegoz miejsca na zewnatrz to nic sie zlego nei stanie

ja wiem ze FACHOWCY, chetnie robia z igly widly jesli chodzi o ich fach, aby przygonic sobie klienta

Wojciech Nitka
23-01-2005, 14:06
Biorąc jednak pod uwagę paroprzepuszczalność folii warto zwrócić uwagę w jakich warunkach ta paroprzepuszczalność była badana. Niestety mało producentów podaje te wartości.

Na przykład: folia wysokoparoprzepuszczalna Roofshieled Super prod. Proctor ma paroprzepuszczalność 2400 g/m2/24g w 23 stopnic C i wilgotności 75% lub 5000 g/m2/24g w 42 stopniach C i wilgotności 85%.

Można porównać - http://www.proctor.pl