PDA

Zobacz pełną wersję : Poddasze inaczej



21-01-2005, 17:42
Witam,
podejrzałam ostatnio ciekawą aranżację pomieszczeń na poddaszu: nie był zrobiony poziomy sufit z płyt kartonowo-gipsowych, ale płyty były układane do samej góry, do linii styku połaci. Zrobiło się dzięki temu bardzo ciekawe, wysokie pomieszczenie (oczywiście częścią aranżacji były drewniane elementy konstrukcji, na których wspierał się dach)
Czy ktoś zastosował podobne rozwiązanie? Ciekawa jestem, o ile wyższe by były koszty ogrzewania (planujemy na razie jedno takie "dziwactwo", konkretnie naszą sypialnię). Oczywiście poddasze będzie bardzo porządnie ocieplone.
Przepraszam za brak "fachowej" terminologii, ale ja jestem na razie przy ścianach i fundamentach :oops:
BabaB

stander
21-01-2005, 22:17
Też o tym myślimy, Babo, ale ponieważ mamy dopiero fundamenty, to konkretnie co i jak, jeszcze nie bardzo wiemy. Chcę zastosować ten wariant w bibliotece, która znajdować się będzie w szerokiej lukarnie, i w pokoju synka, ponieważ tam będą skosy dwuspadowe. Wyobrażam sobie, że w pomieszczeniach ze spadem tylko w jedną stronę efekt może być nieciekawy, dlatego o pozostałych pokojach myślę raczej jako o "normalnych", z sufitem. Ale zobaczy się poddasze, to się zdecyduje. I oczywiście - superocieplenie.
O pokojach na poddaszach słyszałam dwie sprzeczne teorie. Pierwsza, że w pokoikach na poddaszach lepiej się pracuje głową. Druga, wg feng shui, żeby unikać wszelkich skosów (jakieś zaburzenia energetyczne). Ja lubię poddasza. A o feng shui to myślę dokładnie to samo, co o innych podobnych niepodważalnych przepisach na życie. Jeśli ktoś się już tego wszystkiego dobrze wyuczy, to nigdzie dobrze czuł się już nie będzie.

22-01-2005, 09:40
Dokładnie tak będzie i u nas - nasza sypialnia mieścić sie będzie w pomieszczeniu nad garażem, jedynym ze skosami dwuspadowymi. Wyjdzie z tego chyba bardzo ciekawy pokoik (ze schodkami, po dołączeniu części hallu o powierzchni 25m, ze wspomnianym wyżej sufitem...) Boję się, że wybuchnie o niego "konflikt pokoleń " :-)
BabaB

JacekS
22-01-2005, 10:00
Ja mam taki układ adaptacji poddasza budowałem go pare lat temu z zastosowaniem kształtek dachowych TH-7 z systemu Thermomur.
Zastanawiam się w drugim domu który obecnie buduję ale dzisiejasza cena tych elementów powala mnie z nóg .Zaletą tego systemu była wręcz błyskawiczna kładzenie dachówki zarazem ocieplenia i wykączenia poddasza. jedynym moim błedem było nie doczyszczene krokwi przed położeniem płyt GK musiałem się napracowac póżniej dwa razy więcej.
Klimat takiego poddasza jest całkiem inny . odnośnie większej powierzchni do ogrzewania to jest jakieś 3-5% nie jest to dużo

modulor
22-01-2005, 12:18
.............

mh
22-01-2005, 19:41
Mieliśmy kiedyś wynajęte takie poddasze w górach na nartach. Na początku byłem tym zachwycony, ale po tygodniu pezestało mi to się podobać. U siebie też zastanawiałem się nad tym czy dać obniżany sufit na poddaszu, czy nie, bo mam dach czterospadowy. ale dałem i lepiej mi się podoba z tym sufitem. Bez kojarzy mi się ze stodołą.

Berenika
23-01-2005, 09:11
Stoję przed podobnym dylematem... Może macie jakieś zdjątka? :D

23-01-2005, 11:30
To co mnie zainspirowało, to zdjęcie z ostatniego "M" na str. 82 :-)