PDA

Zobacz pełną wersję : Jak odzyskać pieniądze wydane na budowe sieci wodociągowej?



Boowa
22-01-2005, 14:11
witam,

czytałem w zeszłym roku poradę prawnika dotyczącą możliwości odzyskania wydanych pieniędzy na budowę sieci wodociągawej do swojej działki ale gdzieś zapodziałem gazetę w której był ten artykuł... proszę o informację od zorientowanych osób czy faktycznie istnieje taka możliwość aby administrator sieci zwrócił poniesione wydatki..
mam do podciągnięcia 130m wodociągu, koszt całkowity to ponad 10 tys PLN, także dosyć sporo jak na samo przyłącze wody..

z góry dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Jerzysio
23-01-2005, 16:59
Piotr

Przepraszam, ale nie rozumiem :-? , chodzi o przewód wodociagowy czy Twoje przyłącze ?
pozdro
J

Boowa
23-01-2005, 17:40
witam Jerzysio,

chodzi o rozbudowę sieci wodociągowej wzdłuż drogi przy której stawiam dom o jakieś 132m..

pozdrawiam,
Piotr

Jerzysio
23-01-2005, 17:55
Znaczy się chodzi o przewód wodociągowy ( i dodatkowo Twoje przyłącze ).
Z reguły gminy żądają haraczu na rozbudowę sieci wod.-kan., opłaty są w różnej wysokości, w zależności od uchwały rady gminy.
Do tego mogą dochodzić opłaty adiacenckie pobierane za media!
My zrobiliśmy tak :
- założyliśmy komitet, wpłatę ( 2x2280,- woda i kanalizacja - haracz na sieć gminną) przeznaczyliśmy na budowę wodociągu i dostaliśmy dofinansowanie z gminy.
Radzę zebrać sąsiadów i postąpić podobnie.
Pozdro
J

Boowa
23-01-2005, 18:00
u mnie nie było mowy o jakimkolwiek haraczu dla gminy..
a sąsiada mam jak narazie tylko jednego (który też się buduje), dwóch jak narazie planuje budowę, ale znając życie nie będą zainteresowani uczestnictwem w kosztach..

24-01-2005, 00:04
U mnie niestety :evil: Zakład Wod. i Kan. żądał sobie opłaty za wydanie warunków na wodę w kwocie 750,00, a na kanalizację 1050,00.
Wynegocjowałam 30% upustu, ale zapłacić musiałam. :cry:

I niestety mam do podciągnięcia - (oczywiście na własny koszt )- około 170m.
W warunkach Zakład nakazał mi zrobić to średnicą 90 dla wody i 160 dla kanalizacji. Mimo tego, że sąsiadka będzie partycypować w kosztach pół na pół jest to ogromna kwota.

Razem z sąsiadką będziemy właścicielami sieci bo Zakład Wodociągów i Kanalizacji ich nie chce i wątpię, że kiedykolwiek będzie możliwość odzyskania chociaż części tych zainwestowanych pieniędzy. Ale kiedyś Pikuś napisał i mam nadzieję, że ma rację:

Mam wrażenie, że wodociągi warszawskie działają jak za cara Mikołaja
posługując się ukazami. Rozbudowa sieci wodociągowej jest zadaniem wodociągów i powinna się znależć w "wieloletnim planie rozbudowy sieci wod-kan", który to plan powinna miec z mocy ustawy o "zbiorowym zaopatrzeniu w wodę... " firma świadcząca takie usługi. Zapytaj wprost o ten plan i gdzie jest tam interesujący Cię temat. Może okazać się, że jesteś w planie na rok 2012 albo nigdzie, wobec czego jeżeli Cię stać to budujesz ten wodociąg teraz i -pamiętaj,żeby pod żadnym pozorem nie przekazywać tej rury miastu lub wodociągom. Jako inwestor pozostaniesz jej właścicielem i każdy chętny do skorzystania będzie musiał pokryć adekwatną część kosztów, a jeżeli wodociągi wydadzą warunki komuś innemu bez Twojej zgody to masz podstawę do awantury z procesem sądowym włącznie o naruszenie prywatnej własności. W/w ustawa dopuszcza możliwość odkupienia Twojej rury ale to wymaga zawarcia umowy z wodociągami, która to umowa określi sposób rozliczenia np gotówka, lub korzystanie z wody za frico do czasu wykorzystania włożonych środków. Pozdrawiam Pikuś

Inną sprawą jest to, że sąsiedzi u mnie bez rzadnych żądań wyrazili zgodę na przejscie z rurami przez ich działki. To mam z nich jeszcze zdzierać - raczej liczę na ich dobra wolę. :(

No chyba, że jedynie z kanalizacji, która jest prowadzona w drodze gminnej? A może się mylę?

Ale mimo wszystko przyłączam się do pytania i jeżeli ktoś ma pomysły jak to można zrobić to proszę o kilka słów.
Domyślam się, a dokładnie za radą Jerzysia - który odpisał kiedyś na mój post - że może Gmina coś w tym może pomóc, ale nie wiem czy na wniosek osób zainteresowanych czy trzeba zakładać Komitet Rozbudowy Sieci. Jeżli tak to jak to zrobić? :-?

Jerzysio
24-01-2005, 07:24
Trzeba zebrać chętnych napisać pisemko do gminy, że powołano taki Komitet wyznaczono przewodniczącego i rozpocząć starania o dofinansowanie inwestycji.
Uzbrojenie w sieć wod.-kan. należy do zadań gminnych, a tworząc komitet
wychodzicie naprzeciw gminie w realizacji ww.
Większe szanse na sukces ma działanie obywatelskie, niż postawa roszczeniowa.
Zróbcie projekt przewodu uzyskajcie pozwolenie na budowę i idzcie do gminy - zrobiliśmy tyle dla rozwoju sieci wodociągowej, inni też będą z niej korzystać, prosimy o dofinansowanie ( zwłaszcza teraz, kiedy pojawiły się spore pieniądze unijne na rozwój terenów niezurbanizowanych ).
Wiem że trudno to zrobić w 2 osoby, ale warto zapytać pozostałych czy się nie przyłączą ? A może jednak :-? :roll:
Pozdro
J

rafallogi
24-01-2005, 13:59
Może tu coś http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=39655&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Boowa
28-01-2005, 14:51
no projekt i pozwolenie zrobiłem sam na własny koszt..
spróbuje rzeczywiście z komitetem i z prośbą do gminy.. Wójt jest w moim przypadku konkretny i nie będzie owijał w bawełne tylko powie od razu czy jest to możliwe czy nie..

Jerzysio
28-01-2005, 19:57
.... i zabierz sąsiada ( albo znajomego ), że niby Komitet już jest zawiązany!
I zaznaczyć, że to na rzecz gminy i działalność społecznikowska i że teraz to można uzyskać sporo środków unijnych....... i troche pokadzić !
Pozdro
J