PDA

Zobacz pełną wersję : stare sciany



grzegorz wróbel 2000
22-01-2005, 14:14
Robię remont starego domu. Na ścianach wszystkiego po trochu - tynki cem - wap częściowo nowe, częściowo stare gdzieniegdzie gipsowane i malowane. Farba zeskrobana. Chcę to wyrównać. Co będzie najlepsze gładź, gips? Czy dawać grunt? Jaki, czy w ogóle konieczny? Majster mówi, że skoda pieniędzy - wystarczy przejechać mydłem. Co wy na to?

arturo1960
22-01-2005, 16:10
mydłem to niech sobie majster ręce myje,jesli tynki mają byc równane to dobry grunt jest niezbędny szczególnie na starych powierzchniach gdzie jest wapno,inaczej szpachla może nie związac ze starą powierzchnią i w efekcie odpaśc.Jeśli ściany są bardzo nierówne to proponuję zaciągnąc GOLDBANDEM,jeśli fachowiec dobry to wystarczy raz grubsza warstwę a potem na mokro zatrzec pacą z gąbką i wygładzic blichówką,po pierwszym malowaniu niedoróbki zaszpachlowac cekolem i przeszlifowac.Jak sa w miarę równe to można dwa razy CEKOLEM LUB RIGIPSEM(polecam rigips tzw.mokre na mokre,można drugą warstwę kłasc na pierwszą wilgotną co znacznie skraca czas pracy).

invx
22-01-2005, 18:30
grunt to podstawa !!

a moze jesli te tynki sa takie nierowne, to moze taniej Ci wyjdzie dac plyty GK, na kleju czy na stelazu. :wink:

grzegorz wróbel 2000
24-01-2005, 09:38
Tynki nie są "aż" tak nierówne. Poza tym mam pozaracjonalną awersję do płyt gips-karton.

arturo1960
24-01-2005, 18:55
jeśli nie są to wystarczy wyszpachlowac gipsem,ale grunt jest konieczny.

tom soyer
20-07-2005, 19:11
chcialbym odswiezyc i poszerzyc temat. tez zamierzam wymalowac sciany starego domu. w tej chwili sa tapety nie zmieniane chyba od stuleci ;) nawet nie wiem za bardzo co mnie pod nimi czeka. sciany nie sa rowne ale za bardzo nie zalezy mi na ich rownosci bo pewnie wyszloby kilka ciezarowek goldbanda. Nie wiem tez czy gipsowac sciany jesli i tak nie uda ich sie wyprostowac za sensowne pieniadze. Myslalem o farbach strukturalnych ale czy ktos nimi potrafi malowac?

jak radzicie sie do tego zabrac? co radzicie?

raczej nie bede robil tego sam, ale wole wiedziec jak powinno sie to zrobic zanim wybiore fachowca. czekam na odzew.

Mita
20-07-2005, 20:29
Po zdarciu tapet i wyczyszczeniy szczotą proponuję zagruntować. I tu zagwozdka, bo pamieć zawodna i uleciała mi nazwa handlowa preparatu...
W kanisterku jest, do łączenia tych wartstw starej farby, które nie chca łatwo zleźc, ale z czasem moga sie odspoić :roll:
Żaden "fachowiec" tego nie popiera (co to za wynalazki itp), ale preparat sprawdzony, przylepia też drobiny starego tynku, żeby nie odleciały jak sie przykleją do nowej wartstwy :wink: Oj, skleroza...

tom soyer
21-07-2005, 08:34
Po zdarciu tapet i wyczyszczeniy szczotą proponuję zagruntować. I tu zagwozdka, bo pamieć zawodna i uleciała mi nazwa handlowa preparatu...
W kanisterku jest, do łączenia tych wartstw starej farby, które nie chca łatwo zleźc, ale z czasem moga sie odspoić :roll:
Żaden "fachowiec" tego nie popiera (co to za wynalazki itp), ale preparat sprawdzony, przylepia też drobiny starego tynku, żeby nie odleciały jak sie przykleją do nowej wartstwy :wink: Oj, skleroza...

szukaj kanisterka :) czekam na info.

interesuja mnie jeszcze mozliwosci zatuszowania (sporych) nierownosci scian - jakas farba? nowy tynk? gipsowanie?

invx
21-07-2005, 18:17
moze najtaniej/ najszybciej bedzie plytami GK wszytsko oblozyc, na kleju czy stelazu ? I masz od razu sciany gotowe do malowania. A jak zaczniesz prostowac to gipsem, pujda tony gladzi, mnostwo roboty, szlifowania, rownania, a tynki i tak beda stare :P :wink:

tom soyer
21-07-2005, 18:28
moze najtaniej/ najszybciej bedzie plytami GK wszytsko oblozyc, na kleju czy stelazu ? I masz od razu sciany gotowe do malowania. A jak zaczniesz prostowac to gipsem, pujda tony gladzi, mnostwo roboty, szlifowania, rownania, a tynki i tak beda stare :P :wink:

a ile bedzie kosztowal stelaz i plyty?
napisalem ze nie zalezy mi za bardzo na prostowaniu scian a jedynie na zatuszowaniu nierownosci. widzialem cos co by sie nadalo ale we wloszech - taki pofalowany tynk (chyba cementowy?). Nie wiem czy efekt wynikal z rodzaju materialu czy specjalnego wykonawstwa.

invx
22-07-2005, 09:01
płyta 1200x2600 ok 23zl.
Profil U 4m dl. ok. 12zl.
Profil C 2,60 dl. ok 10 zl

to tak mniejwiecej, zalezy od okolicy i sklepu ... i materialu :wink:

dochodzi jeszce tasma do spoinowania i jakis gips. I wkrety :)

i masz w jeden dzien rowniotkie tynki. gotowe do malowania. :)