PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepła



WitekME
22-01-2005, 19:15
Zaczynam budowę domu. Przy działce mam gaz. Jednak poważnie myślę o zainwestowaniu w pompę ciepła. NIe chcę budować studni, a pompa ma być oparta o wężownicę ułożoną na działce. Jednak cały czas się waham. Koszty !!!!!. Niestety od wykonawcy uzyskuję tylko hurra optymistyczne zapewnienia o doskonałości tego rozwiązania. Chciałbym nawiązać z kimś szczerym kontakt na ten temat. PYtanie jest proste. Czy warto??????
Dziękuję za radę.

Witek

Piotrek T
22-01-2005, 19:29
zajżyj na drugą stronę właśnie była o tym mowa

22-01-2005, 22:14
No to wetknąłeś kij w mrowisko! :wink: :D

Mały
23-01-2005, 11:18
Koszt montażu pc jest jak na razie zbyt wysoki,a i użytkowanie też nie za darmo.
Robiłem ostatnio kobiecie wycenę na dom ok.200m2 z kondensatem viessmanna oraz całąinstalacją wod/kan/co i wyszło ok.50tys zł ,a za samą pompę pewni fachowcy od pc zażądali 60 tys.
Może jak Polska znormalnieje to się będzie opłacało.

Grzesiek13
23-01-2005, 17:39
Mały ma racje. Dopóki PC nie stanieją , a na to się nie zanosi to tak długo ich montaż pozostanie dla wybrańców. Dobrze że można nadrabiać kondensatami i kolektorami.

KP
23-01-2005, 19:25
Skąd Wy bierzecie ceny na te pompy ciepła? Powyżej cena 60tys, w którymś z poprzednich wątków ktoś rzucił kwotą 200tys.
Moja PC o wydajności 17kW wraz z montażem, całym oprzyrządowaniem i 300-tu litrowym zbiornikiem cwu kosztowała mnie 22tys. i wcale, z powodu jej montażu, nie czuję się żadnym wybrańcem.

Mały
23-01-2005, 19:29
Skąd Wy bierzecie ceny na te pompy ciepła? Powyżej cena 60tys, w którymś z poprzednich wątków ktoś rzucił kwotą 200tys.
Moja PC o wydajności 17kW wraz z montażem, całym oprzyrządowaniem i 300-tu litrowym zbiornikiem cwu kosztowała mnie 22tys. i wcale, z powodu jej montażu, nie czuję się żadnym wybrańcem.
Widzisz?Nasz kraj zaczyna normalnieć.
Poproszę o namiary na firmę od owej pompy (wiem że koszt wyprodukowania w/w rzeczywiście nie jest aż tak wysoki).
A jakbyś mógł poinformować nas ile kosztuje miesięcznie używanie tegoż urządzenia (energia el.) to będziemy "dźwięczni" :-)

Grzesiek13
23-01-2005, 20:56
Trzeba by dodać że pompa pompie nie równa i urządzenia renomowanych firm jak np. Viessmann trudno stawiać w jednym szeregu z podrzędnym producentem. Najważniejszym sercem pompy jest sprężarka i musi być ona wytrzymała, co znaczy że kosztuje, do tego dochodzi automatyka na odpowiednim poziomie i mamy konkretną kasę. Dziwi mnie troszke te 22 tys. zł za całośc, bo urządzenia viessmanna kosztują troszkę więcej , a gdzie automatyka?. Ale to tak jak z rurami pex-al , renomowanej firmy kosztują około 6 zł, a badziew 2 zł.
Osobiście jestem ciekaw co masz za automatykę w takiej cenie. Pozdrawiam.

Piotrek T
23-01-2005, 21:52
17 kw na dom 850m2 plus garaż wolnostojący120m2 to trochę za mało pompa typ powietrze-woda (glikol) +pełna automatyka+montarz przez autoryzowany serwis i mamy 200tys.

KP
23-01-2005, 23:41
Mały
Z tego co piszesz rozumiem że zajmujesz się montażem produktów Viessmanna. Zbierając ofery na instalację PC najdroższą miałem od autoryzowanego dystrybutora tej firmy. Nie była ona jednak tak wysoka jak podajesz tzn. za samą PC 60tys. Mnie za 65tys oferowano kompletną pompę z oprzyrządowaniem, zasobnikiem cwu i instalacją. Do tego co w domu tj. ok. 200m2 podłogówki oraz wywiercenie studni głębinowej i jej uzbrojenie.
Namiarów na firmę w której nabyłem PC na forum nie chcę podawać, mogę na e-mail. W obojętnie jakiej wyszukiwarce na hasło pompa ciepła wyświetli Ci się kilku, kilkunastu polskich producentów oferujących swoje wyroby w podobnych, stosunkowo niskich cenach.

Trzeba by dodać że pompa pompie nie równa i urządzenia renomowanych firm jak np. Viessmann trudno stawiać w jednym szeregu z podrzędnym producentem. Najważniejszym sercem pompy jest sprężarka i musi być ona wytrzymała, co znaczy że kosztuje, do tego dochodzi automatyka na odpowiednim poziomie i mamy konkretną kasę. Dziwi mnie troszke te 22 tys. zł za całośc, bo urządzenia viessmanna kosztują troszkę więcej , a gdzie automatyka?. Ale to tak jak z rurami pex-al , renomowanej firmy kosztują około 6 zł, a badziew 2 zł.
Osobiście jestem ciekaw co masz za automatykę w takiej cenie. Pozdrawiam.
Myślę że sytuacja podobna jest do rynku komputerów. Można kupić komputer renomowanej firmy która składa go z elementów własnej produkcji oraz produktów innych firm, nadając na nich swoją nazwę, nie zawsze, i oczywiście dając firmową gwarancję. Można kupić składaka gdzie elementy mają nazwy poszczególnych producentów.
Pewnie pompka obiegowa w PC Viessmanna z firmową nazwą będzie markowo lepsza od tej która znajduje się w mojej PC z napisem LFP Leszno, ale czy dużej popracuje? Jeśli chodzi o serce PC czyli agragat to podobnie jak przy procesorach komputerowych jest mała grupka producentów u których zaopatrują się i garażowe manufaktury i duże firmy produkcyjne.
Następny przykład, w mojej PC programator oparty jest na interfejsie RS 485 za pareset zł, w firmówce jest coś podobnego, z firmową nazwą za 2tys.
Stiebel Eltron daje na swoje pompy 3lata gwarancji, pod warunkiem wykonywania okresowych odpłatnych przeglądów serwisowych. Co tam serwisować oprócz wyciągania kasy od klienta? Na mój składak również otrzymałem 3 letnią gwarancję bez żadnych warunków.

KP
23-01-2005, 23:43
17 kw na dom 850m2 plus garaż wolnostojący120m2 to trochę za mało pompa typ powietrze-woda (glikol) +pełna automatyka+montarz przez autoryzowany serwis i mamy 200tys.
W ofercie jednej z bardziej uznanych i napewno droższych firm specjalizujących się w produkcji pomp ciepła, firmie Stiebel Eltron, kompletny zestaw systemu powietrze-woda o mocy 60kW, na te 850 metrów spokojnie powinno starczyć, wraz z wszystkimi akcesoriami i autoryzowaną instalacją kosztuje koło 19tys euro. Cena netto, ale też bez żadnych rabatów. Do tych 200tys sporo brakuje.
Swoją drogą czy napewno ktoś, w naszych warunkach klimatycznych, instaluje PC systemu powietrze-woda do ogrzewania domu i to tak dużego? Przy tego rodzaju pompach nie ma już glikolu.

Piotrek T
24-01-2005, 19:29
Źle mnie zrozumiałeś ta pompa ma dwa źródła poboru energi z powietrza i z bleby to taki podwójny system

Mały
24-01-2005, 19:57
Mały
Z tego co piszesz rozumiem że zajmujesz się montażem produktów Viessmanna. Zbierając ofery na instalację PC najdroższą miałem od autoryzowanego dystrybutora tej firmy. Nie była ona jednak tak wysoka jak podajesz tzn. za samą PC 60tys. Mnie za 65tys oferowano kompletną pompę z oprzyrządowaniem, zasobnikiem cwu i instalacją. Do tego co w domu tj. ok. 200m2 podłogówki oraz wywiercenie studni głębinowej i jej uzbrojenie.
Namiarów na firmę w której nabyłem PC na forum nie chcę podawać, mogę na e-mail. W obojętnie jakiej wyszukiwarce na hasło pompa ciepła wyświetli Ci się kilku, kilkunastu polskich producentów oferujących swoje wyroby w podobnych, stosunkowo niskich cenach.

Trzeba by dodać że pompa pompie nie równa i urządzenia renomowanych firm jak np. Viessmann trudno stawiać w jednym szeregu z podrzędnym producentem. Najważniejszym sercem pompy jest sprężarka i musi być ona wytrzymała, co znaczy że kosztuje, do tego dochodzi automatyka na odpowiednim poziomie i mamy konkretną kasę. Dziwi mnie troszke te 22 tys. zł za całośc, bo urządzenia viessmanna kosztują troszkę więcej , a gdzie automatyka?. Ale to tak jak z rurami pex-al , renomowanej firmy kosztują około 6 zł, a badziew 2 zł.
Osobiście jestem ciekaw co masz za automatykę w takiej cenie. Pozdrawiam.
Myślę że sytuacja podobna jest do rynku komputerów. Można kupić komputer renomowanej firmy która składa go z elementów własnej produkcji oraz produktów innych firm, nadając na nich swoją nazwę, nie zawsze, i oczywiście dając firmową gwarancję. Można kupić składaka gdzie elementy mają nazwy poszczególnych producentów.
Pewnie pompka obiegowa w PC Viessmanna z firmową nazwą będzie markowo lepsza od tej która znajduje się w mojej PC z napisem LFP Leszno, ale czy dużej popracuje? Jeśli chodzi o serce PC czyli agragat to podobnie jak przy procesorach komputerowych jest mała grupka producentów u których zaopatrują się i garażowe manufaktury i duże firmy produkcyjne.
Następny przykład, w mojej PC programator oparty jest na interfejsie RS 485 za pareset zł, w firmówce jest coś podobnego, z firmową nazwą za 2tys.
Stiebel Eltron daje na swoje pompy 3lata gwarancji, pod warunkiem wykonywania okresowych odpłatnych przeglądów serwisowych. Co tam serwisować oprócz wyciągania kasy od klienta? Na mój składak również otrzymałem 3 letnią gwarancję bez żadnych warunków.
Nie do końca.
Co do Viessmanna rzeczywiście nie jest mi obcy (bardziej chodziło mi tu o podkreślenie renomy producenta).A co do pomp w/w to zaczynają się one od ok. 22 tys .netto(w złotych)-katalog 2004 co przy możliwości rabatowania może jeszcze obniżyć ów koszt(wersja "solnakowa").
Co do LFP- to opinie znajomych hydraulików pozostawiają wiele do życzenia.Osobiście na nich nie narzekałem.
Aha jeden z moich sąsiadów (technik chłodnik) stwierdził, że jest w stanie (i chce zrobić )pompę za niecałe 8 tys zł.Co Wy na to?

Jezier
24-01-2005, 20:07
To oznacza, że firmy produkujące pompy zarabiają na naiwnych inwestorach po kilkanaście tysięcy. Skoro ręcznie robiona pompa przez znajomego technik kosztuje go 8 to masowa produkcja kosztuje jeszcze mniej.

Mały
24-01-2005, 20:23
No jasne! Bo co to jest pompa ciepła?Tak na zdrowy ,chłopski rozum. Wie ktoś jak wygląda lodówka??? Nie??? To takie urządzenie ,które zamienia wskutek sprężania gazu ciepło w zimno.(nie jestem chłodnikiem-chłodnicy pomóżcie czy dobrze to określiłem).Pompa ciepła to taka lodówka gdzie "wnętrze" jest pod ziemią (bo tam jest niska ,stała temperatura) oraz "radiator" (to ta ciepła kratka z tyłu urządzenia) który jest owym źródłem ciepła.Teraz to ciepło trzeba jakoś wpuścić w grzejniki/podłogówkę i macie pompę ciepła.
Tak,że zasada działania znana od lat.
No ale w opisach są określenia rodem z science fiction "wykorzystywanie ciepła ziemii" itp.Cuda na kiju.
Tak to ja rozumiem.Jeśli ktoś uważa inaczej to proszę mnie skorygować.
Dzięki .

Grzesiek13
24-01-2005, 20:39
Mały, zgadza się PC to coś jak odwrotność lodówki. Faktem jest że za pseudonowinki sie płaci i ktos musi na tym zarabiać. Z drugiej strony patrząc ktoś musi zarabiać żeby te nowinki robić i je przebadać a to kosztuje. Nie jest problemem wykonanie PC (tym bardziej dla chłodnika) bo w budowie jest ona prosta jak cep, sprążarka i dwa wymienniki płytowe. Problemem jest dobranie automatyki sterującej sprężąrką , obiegami (wtórnym i pierwotnym) i oczywiście dobrej klasy sprężarka (serce PC). Co gorsza to PC nie tanieje a wzrasta liczba producentów, podobnie jak z kondensatami.
To chyba zły znak.

Jezier
24-01-2005, 20:47
Ale jest dobry znak. Lobby producentów pomp ciepła zabiega w URE o obniżkę cen prądu dla właścicieli tych pseudo nowinek :lol:

Grzesiek13
24-01-2005, 20:51
Zamiast obniżyć ceny za PC to szukają wszędzie obniżek tylko nie u siebie.