PDA

Zobacz pełną wersję : słownik budowlańca



LamiaReno
22-01-2005, 22:07
takie może infantylne pytanie początkującej murarki co jest co :oops:
-powierzchnia mieszkalna
-powierzchnia użytkowa
-powierzchnia zabudowy
-powierzchnia ogólna kondygnacji
-powierzchnia całkowita
Mniej więcej wiem co jest co, ale np czym rózni się p. mieszkalna od użytkowej, albozabudowy od całkowitej?
Acha! jeszcze "stan surowy otwarty budowy" i "stan surowy zamknięty" -chyba coś pokręciłam :oops:
pomóżcie blondynce :wink: !

LamiaReno
23-01-2005, 09:40
no nie ma wśród nas eksperta od nazw, czy nikomy nie chce sie odpowiadać na dziecinne pytania :(

Whisper
23-01-2005, 11:36
Sam bym się chętnie dowiedział, bo tak "mniej więcej" to się domyślam, ale tylko domyślam...

23-01-2005, 11:45
OK:

Powierzchnia netto (nie wymieniłeś, a bardzo ważne) to powierzchnia "po podłodze" wewnątrz domu łącznie z garażami, oranżeriami itp na wszystkich kondygnacjach. Czyli to co de facto budujesz. U mnie 238m

Powierzchnia użytkowa - powierzchnia domu bez garaży, kotłowni (w niektórych biurach garderób), ale za to z kuchnia np :-) o wysokości:
1. wg nowych norm pow. 190 cm
2. do niedawna - pow 220cm liczyło się 100%, 140-220 na pół, pon 140 - 0% w przypadku powierzchni pod skosami
To co podaja zależy od Twojego projektu. U mnie 156m (ile naprawdę - nie wiem, bo podnoszę ściankę kolankową)

Powiechnia zabudowy - powierzchnia zajmowana przez dom (bez tarasów, podjazdów itp)

Powierzchnia całkowita - zajmowana przez dom i przyległości

Powierzchnia mieszkalna - pomieszczenia typowo mieszkalne (chyba) bez gospodarczych i komunikacji

Z budowlańcami nalepiej rozmawia się wg powiechni netto (to rzeczywiście stawiasz) Użytkowa - rzecz tak naprawdę umowna. U mnie różnica jest spora - mały domek vs chałupa :-D

Pozdrawiam
BabaB

LamiaReno
23-01-2005, 12:10
a jak dom jest kosteczką to całkowita jest taka jak zabudowy, czy pow zabudowy + piwnice, kotłownia itp?
Czym różni się stan surowy zamknięty id otwartego? :-?

23-01-2005, 12:16
a jak dom jest kosteczką to całkowita jest taka jak zabudowy, czy pow zabudowy + piwnice, kotłownia itp?
Czym różni się stan surowy zamknięty id otwartego? :-?

Powierzchnia zabudowy i całkowita dotyczą bardziej obrysu budynku na działce, czyli w poziomie, a nie w pionie (piwnica wejdzie Ci do powierzchni netto)
Zamkniety stan surowy jest ze stolarką (okna, drzwi), wylewkami, instalacjami podtynkowymi i podpodłogowymi, tynkami wewnętrznymi. Nie jestem pewna co do opieplenia. Ale bez podłóg, białego montażu itp.
Stan otwarty - to wszystko poniżej (same fundamenty określa się jako "stan zero". Najczęściej "otwarty" to sciany+przykryty dach (ale jak mówiłam, może być mniej :-)
BabaB

jajmar
23-01-2005, 12:22
Powierzcnia piwnicy wchodzi do powiezchni calkowitej
Powierzchnia całkowita to:
Powierzchnia całkowita budynku jest sumą powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji budynku.
Powierzchnia calkowita każdej kondygnacji mierzona jest na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku z uwzględnieniem tynków i balustrad.

Stan surowy zamknięty to fundamnety sciany stropy dachy i stolarka okienna , otwarty to bez okien
[/b]

LamiaReno
23-01-2005, 12:25
no dzieki! czuje sie doedukowana budowlano :D
Widzę, że jesteśmy z tej amej strony Wisły "babo" :D

23-01-2005, 12:33
Powierzcnia piwnicy wchodzi do powiezchni calkowitej
Powierzchnia całkowita to:
Powierzchnia całkowita budynku jest sumą powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji budynku.
Powierzchnia calkowita każdej kondygnacji mierzona jest na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku z uwzględnieniem tynków i balustrad.

Stan surowy zamknięty to fundamnety sciany stropy dachy i stolarka okienna , otwarty to bez okien
[/b]

Mosz recht, poprawiam się :-)

damiang
24-01-2005, 09:50
Powierzchnia użytkowa - powierzchnia domu bez garaży, kotłowni (w niektórych biurach garderób), ale za to z kuchnia
Wydaje mi się że do powierzchni użytkowej nie wlicza się klatek schodowych (schodów) i tzw. "komunikacji" czyli korytarzy.