PDA

Zobacz pełną wersję : Urzędnik jest na nie i co dalej?



girl
12-09-2016, 22:02
Witajcie. Chciałabym opisać Wam moją sytuację, może ktoś coś poradzi? Zakupiliśmy z mężem po baaardzo okazyjnej cenie działkę 15ar z czego tylko 3 ary są budowlane w dodatku w trójkącie. Skoro już mamy swoją działeczkę to chcielibyśmy się pobudować. Opiszę całą sytuację, bo czasem szczegóły są ważne. W tym roku w maju rada gminy zmieniła kolejność wsi, na których będzie wprowadzany nowy plan zagospodarowania przestrzennego. W momencie kiedy decydowaliśmy się kupić działkę nasza wieś była 1 w kolejności, obecnie jest 6. W innych wsiach możliwe jest przekształcenie ziemi rolnej w budowlaną, ale w naszej wsi nie (i to w obrębie jednej gminy). Jeśli dobrze zrozumiałam urzędniczkę to o ile Pani w gminie w gospodarce przestrzennej powiedziała, że oni są za punktowym przekształcaniem, by nie krzywdzić ludzi, bo czasem chcą przekształcic 3-4 ary a nie cała działke, o tyle już Pan w starostwie z nadzoru budowlanego bodajże się nie godzi na takie rozwiązania, zatem ludzie muszą czekać latami na przekształcenie działek jak wejdzie nowy plan zagospodarowania. Dlaczego akurat w jednej wsi można w drugiej nie? Aaaa można w sumie w mojej wsi przekształcić działkę jeśli postawi się na niej firmę dającą zatrudnienie kilku osobom.
Zamieściłam zdjęcie jak to wygląda. Kiedys będąc w starostwie, przed zakupem jeszcze dzialki byłam dowiedziec sie czy w ogole bedzie mozliwa tam budowa, wiec pan wziął linijkę i stwierdził, że dom 10x10 się zmieści. Geodeta twierdzi, że dom mniej wiecej 100mkw sie zmiesci. Dom chcielibyśmy postawić akurat po drugiej stronie działki, czyli nie po lewej a po prawej. Na zdjęciu zaznaczyłam drogę, biegnącą wzdłuż zachodniej strony działki. Problem w tym, że po drugiej stronie drogi jest sąsiad. Nie wiem jak to ująć, ale jego działka stoi wyżej niż nasza zatem jego dom stałby wyzej niz nasz i zasłaniałby chyba swiatło dzienne? Poza tym geodeta jak i gmina widzą możliwość zastosowania jakiegoś (nie pamiętam juz jakiego) przepisu o nadzwyczajnych sytuacjach, że linia zabudowy mogłaby byc przesunieta o 5m, ale niestety Pan w starostwie takiej możliwości nie widzi. Nie chciałabym miec ciemnego domu. Poza tym mam ograniczenie w postaci metrażu domu, a gdybym chciała 11,5x10 dom, to już sie nie da. W sumie to chyba potrzebne jest nam przekształcenie mniej niż 1 ar by dom tak jak jest narysunku przesunąć w linii prostej na druga stronę działki. Nie wiem czy czekać te min. 4 lata na zmiane planu czy są jakieś inne możliwosci? może jakies przepisy? nie wiem do kogo udac sie o pomoc, do radnych, do starosty? jedna osoba blokuje nam całe plany...


367190

Elfir
12-09-2016, 23:02
może po prostu projekt indywidualny?

kaszpir007
13-09-2016, 06:35
Witajcie. Chciałabym opisać Wam moją sytuację, może ktoś coś poradzi? Zakupiliśmy z mężem po baaardzo okazyjnej cenie działkę 15ar z czego tylko 3 ary są budowlane w dodatku w trójkącie.

Jesli cena jest baardzo atrakcyjna to z czegoś wynika ...

Prawdopodobnie poprzedni "kupcy" dowiedzieli się że nie ma szansy na wybudowanie na tej działce domu takiego jak chcą i nie było chętnych ...

Jak dla mnie dwa rozwiązania. Albo czekaż aż gmina uchwali nowy plan zagpospodarowania i wtedy bedzie wiadomo co to za działka , albo pogodzić sie z sytuacją i wybudowac dom na kawałku tej działki budowlanej , projekt indywidulany dopasowany do tego skrawka działki ...

Przemek Kardyś
13-09-2016, 07:42
Chyba najłatwiej byłoby dogadać się z tym gościem, który blokuje budowę. Umów się na kawę, poproś o wytłumaczenie dlaczego dom 168/10 mógł być cofnięty, a Twój nie może, pogadaj z nim jak z człowiekiem i spróbuj się dogadać.

girl
13-09-2016, 09:09
W nowym planie zagospodarowania moja działka jest cała budowlana i kolejna za naszą tez. Sąsiad będzie miał ten sam problem co my, bo w nowym planie jego działka budowlana też jest w trójkącie. Dziwi mnie, że gmina sobie a starostwo sobie. Tak się zastanawiam, czy starosta miałby wpływ na decyzję nadzoru budowlanego, bo chyba do burmistrza nie ma po co iść? Czy jest jakiś sposób by skłonić urzędnika do zmiany decyzji. Chociaż gminie się to nie udało (sprawy innych właścicieli działek). Zastanawia mnie tez czemu tylko w tej wsi się nie da? Odgrywa się na jakimś radnym czy coś?

Przemek Kardyś
13-09-2016, 09:27
Czy jest jakiś sposób by skłonić urzędnika do zmiany decyzji.

No jest, a jakże:rolleyes: Nie idź nigdzie wyżej, tylko się zwyczajnie z nim dogadaj. Jak młody knypek, to zwyczajnie spytaj jakiego papierka mu potrzeba i po co, a jak nie będzie wiedział to idź do przełożonego. Jak stary wyga, to on sobie wszystko znajdzie, tylko pewnie czeka na jakąś zachętę.

Kemotxb
13-09-2016, 09:49
Ja bym nie stawiał żadnego domu żeby go na siłę dopasować do takiego kawałka. W matematyce/ geometrii trójkąt jest świetną figurą ale na działkę średnio się nadaje. Wydasz kasę a dom nie będzie taki jak powinien. Później zmienią plan i cała działka będzie budowlana. Ten kawałek niebudowlany to jaki ma status ? łąka? grunty orne ? jaka klasa ? Można w szczególnych przypadkach przekroczyć linię zabudowy lub zmniejszyć przepisowe odległości od granic. Są to przypadki działek wąskich, bardzo małych albo nieforemnych takich jak Twoja właśnie. Jednak sporo z tym zamieszania. Poza tym jeśli otoczenie jest zabudowane i są tam domy to podobno urzędnik nie powinien szukać przeszkód aby powstał kolejny dom. Można przysunąć się ścianą do sąsiada tak aby krawędź domu była na linii granicznej (przeciwprostokątnej), albo zmniejszyć obrys budynku na rzecz wysokości tzn półpiętro.

domino34
13-09-2016, 10:43
Ten wniosek to "wniosek na zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych". Składa się go wyżej (do wojewody lub ministerstwa). Twoja sytuacja będzie dobrym argumentem. Co Ci to szkodzi złożyć, a może się uda i wtedy żaden lokalny urzędas Ci nie podskoczy.
Po drugie oświeć urzędasa w starostwie, że on ma tylko wykonywać przepisy, a nie rządzić jak mu się podoba. Uważaj, bo on może oczekiwać łapówki. Od każdej jego decyzji możesz się odwołać wyżej. Pamiętaj, że dyskusje z nimi są nic nie warte. Wszystko musisz mieć na piśmie z pieczątkami i ich podpisami. Wszystko, nic na gębę.

https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/1185-odstepstwo-od-przepisow-techniczno-budowlanych

girl
13-09-2016, 13:17
Moja działka do wąskich nie należy bo ma 25m szer, ten kawałek niebudowlany to grunty orne kl. III.
Tutaj na zdjęciu pokazałam tak dokładniej może o co mi chodzi. Geodeta narysował na planie zieloną linię, że niby moglibyśmy przesunąć się o 5m, ale gość tego przepisu nie uznaje. Jak widać na zdjęciu tak jakbyśmy chcieli przesunąć dom to część stałaby na gruncie budowlanym a część na rolnym. No chore, że nie można zbudować domu wchodząc na ten grunt orny jak wiadomo, że będzie on budowlany. Według planu zagospodarowania przestrzennego zamieszczonego w necie działka 168/10 w ogóle nie jest budowlana:) No, ale na gruncie rolnym może pobudować się rolnik, tylko czy ten właściciel ma status rolnika?


Dzieki za link


367266

Slawko123
13-09-2016, 13:40
A wystąpiłeś lub moze masz Warunki Zabudowy, bo jak piszesz nie ma planu Zagospodarowania?

ja np. buduje na łące, grunt III klasy. jak zbuduje i geodeta zrobi inwentaryzację powykonawczą, to grunt z automatu stanie sie budowlany i tak bedzie figurował na mapach i w katastracie.

edit:
jednak jest tam jakis plan zagospodarowania, możesz podać link do niego?

edit2:
w sumie zgłupiałem, raz piszesz, ze nie ma, a raz, ze jest. To jest ten plan zagospodarowania, czy nie?

hajnel
13-09-2016, 20:31
Po pierwsze poproś o decyzję z uzasadnieniem na piśmie. Powołaj się na konkretny przepis i nowy plan.

girl
13-09-2016, 21:44
Plan zagospodarowania jest, a w maju zebrała się rada i określiła kolejność wsi, bo będą zmieniać ten plan. Chodzi o to, by nie czekać tych ponoć 4 lat, (w praktyce wiadomo, że będzie więcej) aż mi przekwalifikują ziemię zgodnie z nowym planem tylko to przyspieszyć. Jak to urzędniczka powiedziała "Proszę wziąć pod uwagę, że po drodze mamy wybory, przyjdzie nowa rada i nie wiadomo co oni wymyśla". Do szczęścia potrzeba mi przekwalifikować niecały ar ziemi by móc postawić dom tam gdzie chcę i o jakich chcę wymiarach np. 12x10 co obecnie jest niemożliwe, ewentualnie zamiast właśnie przekwalifikowania jakiś przepis. Jestem zieloniutka jak listek na wiosnę w tych sprawach, dlatego napisałam na forum i każda wypowiedź daje mi jakieś tam światełko w tunelu i podpowiedź jak ugryźć sprawę.

Slawko123
14-09-2016, 05:26
nie ważne co będą zmieniać, ważne co jest teraz. Podaj link do obecnego planu.

cactus
14-09-2016, 06:06
No przeciez autorka napisała co jest teraz. Tylko ten mały trójkącik jest budowlany, reszta orna i nie dostanie zgody.

Slawko123
14-09-2016, 06:14
to co napisała autorka to jedno, a to co jest w planie to drugie. Z doświadczenia wiem, że to co ktoś pisze/mówi w ponad 90% się nie zgadza. Czasami jedno słowo, przecinek zmienia sens całości. mam to na co dzień od kilkunastu lat.

girl
14-09-2016, 21:16
Slawko123 sugerujesz, że nie wiem jaki mam grunt? Gdzie jest budowlany a gdzie orny? No wybacz, ale to stwierdzają stosowne dokumenty, ktorych jestem w posiadaniu. Wiem z dokładnością ile jest jednego i drugiego gruntu. Nie widzę sensu podawania linku do obecnego planu. Wrzucić Ci plan całej wsi i będziesz sleczal nad nim szukajac mojej dzialki by sie upewnić, ze co? Ze pisze prawde czy cos? Dla uproszczenia zaznaczylam na zdjeciu jak jest wg. owego planu.

Slawko123
14-09-2016, 21:21
chodzi o to, ze w MPZP nie dzieli się działek na kawałki, zawsze cała działka ma jakieś przeznaczenie, a nie kawałek.
To, ze ma rożne grunty o niczym nie świadczy.
Ja np. dopóki nie przeczytam tego MPZP więcej się nie wypowiadam

Np. moja cała działka to PsIII. Tak ma sklasyfikowany grunt, ale w MPZP przeznaczenie działki jest jako Mn-U i to jest ponad tym jaki jest grunt.
Jak oddam budynek do uzytkowania, to grunt z automatu stanie sie B

agb
14-09-2016, 21:53
Też mnie to dziwi, że MPZP dzieli działkę na trójkąt i resztę... I MPZP nie ma nic do tego jaki jest obecnie grunt.

girl
15-09-2016, 12:33
Poniżej przedstawiam graficzną część planu zagospodarowania i zaznaczyłam na czerwono swoja działkę. W urzędzie dostałam taki sam wycinek planu, zatem wiedzą czy i gdzie można zbudować cokolwiek.

367485

kaszpir007
15-09-2016, 13:01
Poniżej przedstawiam graficzną część planu zagospodarowania i zaznaczyłam na czerwono swoja działkę. W urzędzie dostałam taki sam wycinek planu, zatem wiedzą czy i gdzie można zbudować cokolwiek.

367485

To już wiadomo czemu dzialka była tania ...

Tak naprawdę w większosci jest to działka rolna z wydzielonym małym kawałkiem działki budowlanej.
Dodatkowo na niekorzyść tej działki jest to że jest to działka rolna III kategorii a takie kategorii ziemii obecnie po zmianie przepisów niechętnie są odralniane ...

Jak dla mnie sprawa jest jasna.
Albo budujecie sie na tym skrawku albo ... czekacie na zmienę planu zagospodarowania i wtedy budujecie jak chcecie i gdzie chcecie ...

Jak jest aktalny plan to nikt nie będzie zmieniał planu tylko dla Was , taka jest prawda , bo koszty nowego planu są bardzo wysokie i raczej gminy tą inwestycję przekładają tak długo jak sie da ...

girl
15-09-2016, 21:02
Akurat dobrze wiedzieliśmy za co płacimy. Atrakcyjność ceny wzięła się z czego innego, ale to nie ważne. Na początku był właśnie zamysł, że będziemy budować na tym skrawku, ale po drodze urodził się inny pomysł, dlatego właśnie napisałam na forum, bo czasem macie dobre pomysły. Człowiek czasem nie pomyśli o rzeczach bardzo oczywistych a jak ktoś mu powie, to potem jest aaaaa no rzeczywiście dlaczego o tym nie pomyślałem. Wiem, że w innych wsiach robią przekształcenie punktowo u nas niestety tylko jeśli powstanie firma, no tacy wyjątkowi jesteśmy. Gdybym zadeklarowała, że wybuduje tam firmę i zatrudnię 10 osób, to mogłabym sobie przekształcać ziemie. Mniej więcej już wiem w jakim kierunku iść i zobaczymy. Może się uda:)

hajnel
15-09-2016, 22:06
Ten plan rysował jakiś ci@l nie urbanista. Zadeklaruj że wybudujesz tam firmę, a co ci zrobią.

Elfir
15-09-2016, 23:33
zawsze można założyć firmę na miesiąc i ogłosić bankructwo i upadek po uzyskaniu przekształcenia :)
Gmina próbuje przyciągać inwestorów i tworzyć miejsca pracy, ale w wyjątkowo głupi sposób

autorus
16-09-2016, 05:47
A nie lepiej poczekać, w tym czasie zebrać fundusze, dopieścić projekt, zrobić pełne zagospodarowanie działki, zrobić porządne ogrodzenie , przyłącza energetyczne, wodne, kanalizacyjne, ogród itd To trwa. U mnie projekt zacząłem robić w 2010 a wystartowaliśmy w 2012.

agb
16-09-2016, 09:20
Jak chcesz dopieścić projekt skoro nie masz pewności, że w następnym MPZP, nie zmieni się tylko róg, w którym będzie ten trójkąt?

autorus
16-09-2016, 09:43
Zrozumiałem, że cała działka będzie budowlana.

agb
16-09-2016, 10:50
Ja zrozumiałem, że nowy plan będzie za kilka lat. Nie ma natomiast pewności co w nim będzie. Bo przez kilka lat w urzędniczych głowach może wiele pomysłów się zrodzić.

Elfir
16-09-2016, 11:02
mogą przekształcić pod aktywność gospodarczą (bo obecny plan to sugeruje)

girl
16-09-2016, 12:44
Zgadza się wg. nowego planu cała działka jest budowlana + działka sąsiada. Nikt nie pokusił się by u niego zrobić prostą linię tylko też będzie trójkąt. Wygląda to tak jakby po prostu linia zabudowy była rozciągnięta/przesunięta o kilkadziesiąt metrów w górę mapy (albo w dół zależny jak się patrzy:)). Co do pomysłów urzędników, agb ma rację. Wiem, ale to z plotek że część mojej wsi chcieli przyłączyć do miasta. Wieś zaczyna się ziemiami komercyjnymi reszta to rolne i budowlane. I właśnie te komercyjne niektóre już zabudowane inne nie, chcieli przyłączyć. Dlatego też niby moja wieś była na 1 miejscu, ale czemu spadła na 6? Poza tym właśnie nie rozumiem i ubolewam nad tym, że w innych wsiach pozwalają na punktowe przekształcenia. Tak czy siak, żeby był kłopot z niecałym arem toż to paranoja. I fakt ktoś kto zrobił taki trójkąt zamiast prostokąta nie myślał chyba w ogóle. Z drugiej strony nie jego (córki, syna, cioci, dziadka) ziemia to co mu tam....

Slawko123
16-09-2016, 13:04
Poszli po granicach gruntów. Akurat to żółte to ziemia klasy III. Zmiana jej przeznaczenia z rolnej na inna wymaga zgody ministra rolnictwa dlatego z tym jest taki problem. W MPZP przeznaczyli ją na tereny rolno inwestycyjne. Inwestor dajacy miejsca pracy oraz płacący podatki ma wieksze możliwości i gmina pomoże bo to jest też w jej interesie.
Dlaczego zmienili kolejność tworzenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, bo stwierdzili ze w innych miejscach jest to bardziej potrzebne i tyle.

girl
16-09-2016, 14:01
W niektorych przypadkach poszli po granicach w moim nie. Poza tym "to żółte" to nie tylko grunty III kl. Z tego co pamietam sasiad ma III i IV kl. Zgoda ministra potrzebna jest przy gruncie powyzej 0,5ha a ponizej gmina decyduje sama.
Jesli nie ma co liczyc na przeksztalcenie, to trzeba kombinować z przepisami. Może właśnie przesuniecie linii zabudowy, albo może by pomogl jakis dobry kierownik budowy co z kierownikiem nadzoru jest na Ty;)

Slawko123
16-09-2016, 14:37
Wszytkie grunty klasy 1-3 wymagaja zgody ministra niezaleznie od wielkości.
Linia zabudowy to linia zabudowy i zaden kierownik Ci nie pomoże nawet gdyby to był Twój ojciec.
Kombinujesz jak koń pod górę. Masz to co masz i nic na to nie poradzisz.
Możesz indywidualnie wystapic do ministra o odrolnienie swojego gruntu. Nie mylic z wylaczeniem z produkcji rolniczej bo jest późniejszy etap.

Albo poczekac jak gmina będzie pracowala nad nowym MPZP i na etapie konsultacji społecznych zglosic swoje potrzeby.

girl
17-09-2016, 16:21
"Ponadto w wypadku użytków rolnych klas I-III (jeżeli ich zwarty obszar projektowany do zmiany przeznaczenia przekracza 0,5 ha) na zmianę ich przeznaczenia w planie miejscowym musi się zgodzić minister rolnictwa (o taką zgodę nie występuje właściciel ziemi, tylko wójt, burmistrz lub prezydent miasta).
O zmianie przeznaczenia gruntów niższych klas lub o mniejszym obszarze gmina decyduje samodzielnie."

Cytat ze strony:
http://m.muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/odrolnienie-dzialki-jak-dzialke-rolna-przeksztalcic-w-budowlana-krok-po-kroku,132_7489.html

Slawko123
17-09-2016, 17:49
Masz racje, w zeszlym roku byla nowelizacja ustawy, ale...
"Prezydent podpisał ustawę, ułatwiającą odrolnianie gruntów

PAP*

2015-08-28

*

*

Możliwość przeznaczenia 0,5-hektarowych działek na gruntach I-III klasy na terenie zabudowanym na cele nierolne, bez zgody ministra rolnictwa - zakłada ustawa o ochronie gruntów, którą, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podpisał Andrzej Duda.

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych ma ułatwić przeznaczanie działek rolnych pod budynki mieszkalne dla dzieci rolników.

Według nowych przepisów działkę można wykorzystać na cele nierolne bez zgody ministra rolnictwa, jeżeli co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy. Poza tym grunty takie położone muszą być w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej, w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przez zwartą zabudowę rozumie się zgrupowanie co najmniej 5 budynków.

Kolejne dwa warunki to położenie tych gruntów w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej. Poza tym ich powierzchnia ma nie przekraczać 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy kilka odrębnych części."

girl
20-09-2016, 06:40
Nasz dom bylby 3 w kolejnosci, chyba że liczyc opuszczona chate to 4, z lewej strony sa juz postawione 3 domy w linii prostej i z prawej strony puste pole ale zaczynajace sie zabudowa. Nasza dzialka jest jakies 100m od drogi publicznej. Pani z zagospodarowania przestrzennego sama mowila, ze przycyliliby sie do wniosku. Coz bedziemy probowac roznymi sposobami. Przeciez nie chcemy wybudować bloku tylko przesunac sie kilka m na swojej ziemi.