PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie podłogi na gruncie...



szila
23-01-2005, 20:23
W projekcie mam styropian FS 20 -10cm w pasie 1m od ściany a reszta jakby w środku to FS20- 5 cm.

Czy nie lepiej dać odrazu FS20 -10 cm na całości , czy może lepiej 2x po 5cm.
O co w tym chodzi??????

Będę wdzięczna za radę i wyjaśnienie:)

miziera
23-01-2005, 20:30
JA bym dał na całej powierzchni-2x5cm na mijankę,albo 10 frezowaną

Gerda
23-01-2005, 21:17
My dajemy 10 cm styropianu (wg projektu). Będzie też podłogówka, bo na całym parterze położymy jakieś płytki. Musi być ciepluuutko w nóżki zwłaszcza, że nasza latorośl uwielbia chodzic boso.
Styropian nie jest w końcu taki drogi, lepiej dać więcej niż później żałować i rwać podłogi.

janzar
23-01-2005, 21:27
W projekcie mam styropian FS 20 -10cm w pasie 1m od ściany a reszta jakby w środku to FS20- 5 cm.

Czy nie lepiej dać odrazu FS20 -10 cm na całości , czy może lepiej 2x po 5cm.
O co w tym chodzi??????

Będę wdzięczna za radę i wyjaśnienie:)

sposób zaprezentowany w/w projekcie pochodzi od niedouczonych projektantów powielających nadal stare błędy,
jest oczywistą sprawą że styropian musi być na całej powierzchni podłoża o jednej grubości , w tym przypadku lepiej 2 x 5 na przekładkę i nie musi byc frezowany nie zapominając o izolacji podŁoża przeciw kapilarnemu podsiąkaniu wilgoci wykonanej z papy termo np V 60 S 30-35
pozdrawiam jz

maxymov
23-01-2005, 21:31
W projekcie mam styropian FS 20 -10cm w pasie 1m od ściany a reszta jakby w środku to FS20- 5 cm.

Czy nie lepiej dać odrazu FS20 -10 cm na całości , czy może lepiej 2x po 5cm.
O co w tym chodzi??????

Będę wdzięczna za radę i wyjaśnienie:)

sposób zaprezentowany w/w projekcie pochodzi od niedouczonych projektantów powielających nadal stare błędy,
jest oczywistą sprawą że styropian musi być na całej powierzchni podłoża o jednej grubości , w tym przypadku lepiej 2 x 5 na przekładkę i nie musi byc frezowany nie zapominając o izolacji podŁoża przeciw kapilarnemu podsiąkaniu wilgoci wykonanej z papy termo np V 60 S 30-35
pozdrawiam jz



Dokładnie tak.

Ja do ogrzewania podłogowego zastosuję min. 16 cm ( podłoga na gruncie)

Gerda
23-01-2005, 21:43
Maxymov tzn., że przy podłogówce powinno być więcej styropianu?
Pewnie masz rację lepiej grzać podłogę niż dżdżownice pod domem.

maxymov
23-01-2005, 21:47
Maxymov tzn., że przy podłogówce powinno być więcej styropianu?
Pewnie masz rację lepiej grzać podłogę niż dżdżownice pod domem.


Wg mnie trzeba do minimum ograniczyć straty do gruntu, czyli tak jak piszesz :D :D

DwM
24-01-2005, 06:54
Dokładnie tak.
Ja do ogrzewania podłogowego zastosuję min. 16 cm ( podłoga na gruncie)

Jak minimum 16cm to daj naprzykald cala paczke nie zrywajac foli to i zabezpieczenie od "kapilarnej wilgoci" osiagniesz.

A liczyl kolega, po co 16cm czy tylko tak bo co dwie czapki to nie jedna.
A ile milimetrow ugina sie styropian FS 20 o grubosci 16cm i wiecej?

Cypek
24-01-2005, 07:58
Obecnie standardem jest 10 cm z frezem lub 2 x 5 cm na mijanke na całej powierzchni, oprócz kominka.
Ale są i odstępstwa :)

SławekD
24-01-2005, 08:14
Obecnie standardem jest 10 cm z frezem lub 2 x 5 cm na mijanke na całej powierzchni, oprócz kominka.
Ale są i odstępstwa :)
Są odstępstwa są! Np. u mnie! Pod podłogówką w salonie mam 2x3cm a na korytarzu 3cm. Obawiam się że będę grzał grunt pod domem ale niestety miałem dwa rozwiązania: dać styropianu jw. lub rozwalać cały podbeton. Pocieszam się jedynie tym że grunt pod domem jest bardzo piaszczysty i suchy co zmniejszy przenikanie ciepła do gruntu. Niestety podłogówkę mam już zalaną i nic już z tym nie zrobię.
Pozdrawiam

remx
24-01-2005, 08:31
Podłoga ochładza się głównie przy ścianach zewnętrznych. Tak że z tego punktu widzenia ma sens ocieplanie głównie przy ścianach zewnętrznych.
Tylko nie wiem czy jest sens się tak bawić. Koszt niewiele większy.

neuron
24-01-2005, 08:51
Znowu będzie rysunek, porównanie strat dla kilku kombinacji
grubości izolacji pod podłogą i strategii obniżek nocnych.
Malmö ma klimat zbliżony do Szczecina.
Punktem odniesienia 0% jest ogrzewanie grzejnikowe +22 st.C.
Rysunek może powoli się wgrywać, na co nie mam wpływu.
http://www.enaco.pl/neur0344izx2/izolacja.jpg

Cypek
24-01-2005, 08:51
Obecnie standardem jest 10 cm z frezem lub 2 x 5 cm na mijanke na całej powierzchni, oprócz kominka.
Ale są i odstępstwa :)
Są odstępstwa są! Np. u mnie! Pod podłogówką w salonie mam 2x3cm a na korytarzu 3cm. Obawiam się że będę grzał grunt pod domem ale niestety miałem dwa rozwiązania: dać styropianu jw. lub rozwalać cały podbeton. Pocieszam się jedynie tym że grunt pod domem jest bardzo piaszczysty i suchy co zmniejszy przenikanie ciepła do gruntu. Niestety podłogówkę mam już zalaną i nic już z tym nie zrobię.
Pozdrawiam
Oj, ja chyba bym jednak tego chudziaka rozwalił.
Koszt jeszcze do zniesienia a ocieplenia mało.

maxymov
24-01-2005, 17:38
Dokładnie tak.
Ja do ogrzewania podłogowego zastosuję min. 16 cm ( podłoga na gruncie)

Jak minimum 16cm to daj naprzykald cala paczke nie zrywajac foli to i zabezpieczenie od "kapilarnej wilgoci" osiagniesz.

A liczyl kolega, po co 16cm czy tylko tak bo co dwie czapki to nie jedna.
A ile milimetrow ugina sie styropian FS 20 o grubosci 16cm i wiecej?


Będę instalował elektryczne ogrzewanie podłogowe, stąd taka grubość.

hawkmoon
24-01-2005, 18:19
Dokładnie tak.
Ja do ogrzewania podłogowego zastosuję min. 16 cm ( podłoga na gruncie)

Jak minimum 16cm to daj naprzykald cala paczke nie zrywajac foli to i zabezpieczenie od "kapilarnej wilgoci" osiagniesz.

A liczyl kolega, po co 16cm czy tylko tak bo co dwie czapki to nie jedna.
A ile milimetrow ugina sie styropian FS 20 o grubosci 16cm i wiecej?


Będę instalował elektryczne ogrzewanie podłogowe, stąd taka grubość.

No to koledze doradzałbym zrobienie grubej i dobrze zazbrojonej wylewki. Styropian się ugina, przy 16 cm bardzo się ugina. Cienka wylewka plus brak lub słabe zbrojenie równa się pięknie połamana i uginająca się pod cieżarem człowieka wylewka. Doradzam budowanie zgodnie ze sztuką budowlaną.

Carrrlos
24-01-2005, 20:02
czy dając 10 cm FS 20, pod podłogówkę powinienem zrobić dodatkowe zbrojenie na wylewce?
Skąd te wyliczenia, że 10 cm styropianu to minimum, a 16 cm to juz się niebezpiecznie ugina?
A może do 10 cm nie trzeba zbroić wylewki a powyżej już tak?

hawkmoon
24-01-2005, 20:26
Czym więcej styropianu, tym więcej wylewki.
Na podłogówkę i tak trzeba dać minimum 6,5 cm zazbrojonej matami stalowymi i zdylatowanej wylewki. Czyli 10 cm styropianu jest OK. Więcej styropianu oznacza konieczność zrobienia grubszej wylewki. A grubsza wylewka to większa bezwładność i akumulacyjność cieplna podłogi.

Jezier
24-01-2005, 20:28
Znowu będzie rysunek, porównanie strat dla kilku kombinacji
grubości izolacji pod podłogą i strategii obniżek nocnych.
Malmö ma klimat zbliżony do Szczecina.
Punktem odniesienia 0% jest ogrzewanie grzejnikowe +22 st.C.
http://www.enaco.pl/neur0344izx2/izolacja.jpg
Neuron z tego rysunku wynika, że optymalnie to 25 cm styropianu na gruncie?

neuron
24-01-2005, 21:28
Taka teraz w Szwecji nowa moda :D :D :D
Wszystko jest efektem karuzeli cenowej, nośników i izolatorów.
Ale należy odważnie patrzeć w przyszłość Finowie budują reaktor, Szwedzi za jakiś czas też, Kulczyk marzy o transferze z Rosji, a i my za kilkanaście lat postawimy na atom.
Będzie dobrze.
Ilustracja ma pomóc w oszacowaniu możliwych korzyści, bez uwzględnienia inwestycji.
Koszty inwestycyjne uwzględnia sugerowane optimum 250mm.
Ale u nas może to wyglądać inaczej.

Jezier
24-01-2005, 21:32
Słusznie a jak rozwiązują problemy konstrukcyjne takiej podłogi? Mi się udało zmieścić tylko 14 cm :cry:

neuron
24-01-2005, 21:50
ja mam 20. wylewka ok 10 zbrojona dylatacje etc.
po 5 latach siadlo tak ok 3 mm.

DwM
25-01-2005, 07:34
ja mam 20. wylewka ok 10 zbrojona dylatacje etc.
po 5 latach siadlo tak ok 3 mm.

Slowo wstepu
Ja mialem slawne wedlug projektu 10cm i 5 cm a sam sobie wymyslilem 15cm, ale ostatecznie dalem sie przekonac do 12cm.

Pomijam problemy konstrikcjyjne
No to skoro w podlodze jest 20cm to na scianach zewnetrznych min 40cm, azeby zachowac proporcje.

gosciu01
25-01-2005, 20:15
u siebie mam 16 cm FS20 ( 2x8 na zakałdkę ) pod podłogówką wodną.
Na to 6-8 cm jastrychu zbrojonego.

Posadzka długo stała bez paneli i tochę siadła - to fakt, nie mierzyłem ale cuś ok. 2-3 mm, później poszły panele i teraz po 8-9 mies. osiadła o kolejny 1-2 mm. a widzę to gdyż na ramie okien tarasowych u dołu jest taka trudno zmywalna farba, którą wyczyściliśmy już po położeniu paneli a teraz to białe znowu wyszło.
Ale byliśmy tego świadomi i odpowiedni zostało to uwzglednione.

Posadzka przed położeniem paneli nie pękła, zrobiona zgodnie ze sztuką z dylatacjami.

Jeśli chcecie mieć oszczędny dom, to należy do tego podejść kompleksowo - nie tylko ocieplenie podłogi ale i ścian, stropu.
Należy w projekcie wybrać zwartą bryłę budynku, właściwe usytuowanie względem stron światła, odpowiednio zaprojektowane okna itp.

Do tego tanie w eksploatacji źródło ogrzewania.
Właściwie cała strategia budowania a później użytkowania.


Teraz jak patrzę na rachunki to mogę się tylko :lol: :lol: :lol:


Cz.

Jarzeb
25-01-2005, 20:46
witam

PORADZCIE PROSZE

mam strop kanalowy nad niby piwniczka - czyli nie na "zamknietej" piwnicy ani nie na gruncie.

Musze go oczywiscie ocieplic i i tu tkwi problem
Wypadaloby z 15 cm ocieplenia + wylewka i plytki = czyli lekko 20cm

A POMIESZCZENIE JEST NIEWYSOKIE!!!! dodatkowo przeciez odejdzie wysokosc na docieplenie sufitu (parter)

Co myslicie o ociepleniu od strony tej niby piwniczki??
Dodatkowym problemem jest to, iz chcialbym w pewnej czesci polozyc mate grzewcza (sic) Moze tutaj podlozyc takie ekrany z folii alu??

DORADZCIE PROSZE
PZDR

Jarzeb
28-01-2005, 20:42
Moze Ktos z Was ma strop ocieplany z zewnatrz? Jakie wrazenia? Boje sie , ze bedzie "ciagnelo" po nogach - no i co z mata grzejna??

P O M O C Y
pzdr

WojtekSz
30-01-2005, 17:46
analizowałem sprawe uginania sie styropianu: wg normy fs20 ma uginac sie 10% pod cisnieniem 2t/m2. Typowy ciężar betonowej wylewki 10cm to poniżej 400kg a więc ugięcie będzie wynosić ok 2%.
U siebie przewiduje styropian 18cm w tyrzech warstwach (3x6cm) i spodziewam się, że ugięcie osiągnie ok 3% a to da ok 0,5cm dodatkowego betonu. Poniewaz na tej grubości styropian potrzeba nieco więcej grubości wylewki (patrz głosy powyżej) to ta dodatkowa grubość wylewki jest traktowana jako pomocnicza. W efekcie powinien dostac ok 7,5..9cm betonu z ogrzewaniem podłogowym (ta różnia w grubości wynika z różnic w poziomach chudziaka w róznych pomieszczeniach. Teoretyczne minimum posadzki to 6,5cm więc nie jest to duzo więcej a poniewaz i tak posadzka nie musi spełniac funkcji natychmiastowej reakcji na sterowanie są dze że to powinno zadziałać. Dodam, że przewiduję drewno jako pokrycie posadzki (15mm). Jako zabezpieczenie przed pękaniem mieszanki z miksokreta przewiduję plastyfikator i włókna poliamidowe. No i poprawnie zaprojektowane dylatacje. Planowany termin realizacji posadzki - pierwsze dni ocieplenia w 2005 :)
pozdrawiam

Gwizdki
31-01-2005, 11:38
ja planuję dać 10 cm styropianu (podłoga na gruncie) i mam w związku z tym 2 pyt.:
- czy naprawdę 6,5 cm to min. wylewki (może być 6cm?)?
- czy styropian z folią do ogrzewania podłogowego kładzie się na te 10 cm czy też jakby odejmuje (tzn. 6 cm + 2-3 cm do ogrzewania)?

Generalnie chodzi o to jakie mam podać wymiary do drzwi (też na taras).

Jak to jest z wysokościami przy podłodze na piętrze, ale z DGP? (3 cm styropian, ale już kanał z izolacją od DGP to 8-9 cm)???
Poradzcie

01-02-2005, 21:43
Obecnie standardem jest 10 cm z frezem lub 2 x 5 cm na mijanke na całej powierzchni, oprócz kominka.
Ale są i odstępstwa :)
Są odstępstwa są! Np. u mnie! Pod podłogówką w salonie mam 2x3cm a na korytarzu 3cm. Obawiam się że będę grzał grunt pod domem ale niestety miałem dwa rozwiązania: dać styropianu jw. lub rozwalać cały podbeton. Pocieszam się jedynie tym że grunt pod domem jest bardzo piaszczysty i suchy co zmniejszy przenikanie ciepła do gruntu. Niestety podłogówkę mam już zalaną i nic już z tym nie zrobię.
Pozdrawiam

W takich przypadkach można zastosować inny materiał, np. poliuretan. Ma prawie dwukrotnie lepszą izolacyjność niż styropian. Ja u siebie zastosowałem poliuretan odzyskiwany z drzwi od lodówek. Wyszło dwukrotnie taniej od styropianu a izolacja dwa razy lepsza. Czyli zyskałem czterokrotnie. Ale wiem, że normalnie (nie z odzysku) poliuretan jest droższy od styropianu. W wypadku jednak kiedy jest za mało miejsca to o wiele lepsze rozwiązanie niż skuwanie chudziaka.

WojtekSz
01-02-2005, 21:56
grubość wylewki na ogrzewanie to wg zaleceń niemieckich min 40 mm nad górna powierzchnie rurek ogrzewania, stąd dla typowych rurek o fi 20 daje to minimum 60mm wylewki. DLa bezpieczęństwa lepiej dac nieco więcej (i zazwyczaj wychodzi i tak więcej bo dodatkowa grubość jest uzywana jako sposób na wyprowadzenie jednakowegfo poziomu w różnych pomieszczeniach domu.

grubości sie zlicza jako sume warstw bo to co jest potrzebne to izilacja termiczna i niewazne czy jest w węłny czyu styropianu - ważne aby było ciepło :)

pozdrawiam

neuron
02-02-2005, 08:44
20+40 + pod spodem grubosc na zoatopienie siatki (rurki trzeba do czegos przymocowac) 10-20 mm + od gory troche nierownosci i jest 70-90 mm

WojtekSz
02-02-2005, 10:28
zasadniczo masz racje ale możesz nieco zmniejszyć tę grubość przez zastosowanie włókien zamiast siatki stalowej bo i tak jej funkcjonalnośc to tylko czesciowe zapobieganie skurczom i pękaniu. Jest o tym sporo w innych watkach na forum
pozdrawiam