PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiennik ciepła przy kotle na paliwo stałe - jakie wady?



lidka75
13-09-2016, 18:02
Witajcie,

Może ktoś może mi pomóc znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

Sytuacja wygląda następująco: remontuję instalację grzewczą z piecem Moderator Hajnówka 12 kW, dom ma ok 200 metrów i jest dość słabo ocieplony (5cm styropian). Grzejniki są nowe, panele stalowe, ich łączna moc to ok. 18 kW.

I tutaj dylemat - czy robić układ otwarty, czy może lepiej zostawić piec na otwartym, grzejniki na zamkniętym a między nimi wymiennik. Bufor ciepła nie wchodzi w grę. Sporo czytałam i w zasadzie wszystko przemawia za wymiennikiem, ale gdzieś znalazłam opinię, że mając wymiennik będę musiała częściej dokładać do pieca - czy to prawda i czy są może jeszcze jakieś inne wady wymiennika?

Z góry dziękuję wszystkim za jakiekolwiek informacje.

Kemotxb
13-09-2016, 18:09
Każdy pośrednik w wymianie ciepła to straty bo wymiennik mimo iż dość sprawny to nigdy nie będzie 100 % no i komplikowanie układu. Ciepło stracisz na samym wymienniku bo przeważnie jest zamontowany w pomieszczeniu kotła. Co przemawia za tym aby go zastosować ?

lidka75
13-09-2016, 20:02
Kusi naczynie wzbiorcze którego w takim przypadku nie trzeba dawać aż tak daleko. Ale czy nie trzeba częściej dokładać do pieca?

Jurgonka
13-09-2016, 20:47
Tylko jeden powód może przemawiać za układem zamkniętym Jeśli grzejniki tego wymagają - gwarancja. Poza tym nie ma żadnych realnych powodów zastosowania dwóch układów, otwartego i zamkniętego. W razie stosowania wymiennika trzeba pamiętać o jego dopasowaniu do instalacji. Nie tylko moc, ale moc przy konkretnej przewidywanej temperaturze pracy kotła.

Kemotxb
13-09-2016, 21:01
Nie znamy dokładnie instalacji żeby powiedzieć z całą pewnością czy warto czy nie warto. Niektórzy producenci grzejników wymagają aby w instalacji nie było skoków ciśnienia, albo żeby ciśnienie nie przekraczało pewnej granicy- jest to zrozumiałe. Układ zamknięty stosuje się też wtedy gdy obieg uzupełnia się innym czynnikiem, albo kontroluje straty. Poza tym przy wymienniku potrzebna będzie dodatkowa pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa, armatura odcinająca, odpowietrzająca itd. No i koszt wymiennika. Czy trzeba będzie częściej dokładać do paleniska ? Zapewne tak. Co masz na myśli z tym naczyniem wzbiorczym ?

lidka75
14-09-2016, 20:42
Odnośnie naczynia wzbiorczego, mam na myśli to, że gdy jest wymiennik to naczynie nie musi być najwyższym punktem całej instalacji.

teres
15-09-2016, 08:48
Wtedy w ogóle nie musi być zbiornika wyrównawczego, potrzeba za to naczynie przeponowe.