PDA

Zobacz pełną wersję : Bojler norma czy wada???



Drizzt
24-01-2005, 10:03
Witam

Mam problem z boilerem c.w. Kupiłem polski produkt o pojemności 150 litrów. Podłączony jest do pieca na paliwo stałe. Problem polega na tym, że przy tem. na piecu 42-45 stopni nie jestm w stanie napełnic wanny ciepłą wodą (ok. 150 - 180 ltrów). Nadmieniam, że cały czas chodzi pompka obiegowa co może powodować wzyiecbienie wody ale to chyba mało prawdopodobne. Co mam zrobić?? reklamować bojler, podnieśc temperaturę???

neuron
24-01-2005, 10:15
Spokojnie, wszystko moze byc w pozadku.
Woda z kotla by zagrzala wode w bojlerze musi byc od niej cieplejsza.
Im mniejsza jest roznica temperatur tym nagrzewanie zachodzi wolniej, a w koncu ustaje.
Producenci podaja wydajnosci swoich urzadzen dla konkretnej temperatury na kotle. Sprawdz dla jakiej uzyskasz potrzebna wydajnosc.
Podniesienie temp. na kotle do 70 stopni prawdopodobnie zalatwi sprawe.
Po to sa sterowniki z funkcja cwu, dla cwu zadaja inna temperature kotla niz dla co.

Drizzt
24-01-2005, 10:27
No tak ale przy temperaturze 45 stopni na piecu w domu jest bardzo ciepło a jak podniosę do 70 to bedzie sauna. Ale pociesza mnie to, ze problem tkwi w niskiej temperaturze wody. Faktycznie gdy włącze wodę do prądu to efekt jest lepszy.

neuron
24-01-2005, 10:33
No dobrze.
Masz dwie sytuacje
1. do kotla sa podpiete dwie pompy
2. do kotla jest podpieta jedna pompa i zawor przelaczajacy miedzy instalacja CO i wezownica zasobnika.
Gdy z termostatu w zasobniku przychodzi sygnal ze woda jest za zimna (ten termostat mozna przestawic) wlacza sie pompa/przestawia sie zawor i woda z kotla jest pompowana do wezownicy zasobnika. I wlasnie w tym momencie temperatura na kotle powinna sie podniesc do 70-80 st.
Moze drugi termostat na kotle moze lepszy sterownik, pogadaj z instalatorem.
Innym wyjsciem jest zastosowanie zaworu mieszajacego do CO nawet nastawianego recznie na np 45 st. i utrzymywanie na kotle wyzszej temperatury odpowiedniej dla zasobnika.

1950
24-01-2005, 14:34
tak ale temperatura pracy kotła na paliwa stałe rzędu 40-45 C, to stanowczo za nisko, w instalacji powinieneś mieć termostatyczny zawór trójdrogowy zabezpieczający temperaturę powrotu 55 C bo bardzo szybko będziesz wymieniał kocioł. zastosowanie tego zaworu załatwi całą sprawę

neuron
24-01-2005, 15:35
No właśnie!

1950
24-01-2005, 16:26
przepraszam za skrót myślowy, zawór trójdrogowy załatwi sprawę bojlera, na instalacji powinieneś mieć, jeżeli 40-45 C to za dużo, jakieś termostatyczne ograniczenie temperatury, najlepiej spytaj się swojego instalatora, chociaż jak nie zainstalował Ci ochrony powrotu!?...

Grzesiek13
24-01-2005, 21:08
......1950 też mi sie tak wydaje.

Drizzt
25-01-2005, 07:03
Choroba wie co mi zainstalował. ja jestem w tych sprawach laikiem.

Mały
25-01-2005, 21:29
Pomyśl może o zaworze podmieszającym za bojlerem-spowoduje on podwyższenie temp. powrotu (i dopływu do bojlera) do np 70 stC a w instalację idzie reszta czyli niżej.