PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł gazowy i pompa ciepła CWU koszta, porównanie, pytania...



Pawlik88
14-09-2016, 13:54
Witam!
Przede mną kolejny etap przy budowie domu. Ogrzewanie...
Mój dom ma 203m z czego około 160m będzie ogrzewane gazem ziemnym.
W tym temacie chciałbym głównie skupić się na ogrzewaniu CWU.

Mam kilka pytań, na które chciałbym znać odpowiedź i mam nadzieje, że mi w tym pomożecie, a mianowicie:

1. Myślałem o zainwestowaniu w kocioł gazowy kondensacyjny. Jedyną opcją wyrzutu spalin będzie rura przez ścianę jako, że w kominie nie mam na to miejsca. Doszły mnie słuchy, że jeżeli rura wyrzucająca spaliny będzie taka krótka(bo przechodzi tylko przez ścianę) to za wiele tego ciepła się nie odzyska jak w przypadku gdy była by ona poprowadzona kominem do góry. Na ile w tym jest prawdy i czy warto waszym zdaniem jest inwestować w taki kocioł kondesacyjny?

2. Zastanawiam się nad doborem wielkości bojlera/bufora ciepła jedni biorą 120l, 140l czy nawet 300l. Moje pytania typowo orientacyjne są takie:
a) Ile trwa i jaki jest koszt nagrzania np. 140l zbiornika gazem ziemnym, a ile 300l?
b) Przypuszczając, że zużywam 280l ciepłej wody, a mój zbiornik ma tylko 140litrów muszę się liczyć z tym, że musi on być nagrzany dwa razy. Jak to się ma do kosztów ogrzewania? Czy 300 litrowy zbiornik obniży koszta ogrzewania tej wody jako, że będzie ona grzana tylko raz. Czy raczej wyjdzie na to samo jako, że kocioł będzie ją grzał 2 razy ale mniejszą ilość?

3. Chodzi mi również po głowie montaż pompy ciepła z powietrza do CWU. Z tego co czytałem miesieczny koszt użytkowanie takiej pompy 300l to 35-40zł prądu.
Moje pytanie typowo porównawcze. Chciałbym wiedzieć jakie są koszta ogrzewania CWU samym gazem zakładając, że też mam 300l bojer/bufor.
Zakładając, że w obu przypadkach zuzywam około 200l wody. Głównie chodzi mi o to o ile obniżą mi się rachunki za CWU posiadając taką pompę nie biorąc pod uwage ceny samej pompy.

Jestem amatorem w tej dziedzinie i jeżeli coś jest nie zrozumiałe to proszę pytać.
Liczę na wyczerpujące odpowiedzi z góry dziekuje!
Pozdrawiam :)

Greengaz
14-09-2016, 16:11
1. Kondensacja zachodzi w kotle i długość komina nie ma znaczenia.
2. a - patrz 3
2. b - na to samo
3. tu masz dyskusje nt. PC do cwu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?296147-Pompa-ciep%C5%82a-do-C-W-U-z-2-w%C4%99%C5%BCownicami-co-proponujecie

Pawlik88
14-09-2016, 16:28
Greengaz Dzięki za odpowiedź.

2. b - jeżeli koszty wychodzą takie same to domyślam się tylko, że jedynym sensem kupowania 300l jest to, że nie trzeba czekać aż nagrzeje się ta woda drugi raz. Teraz rodzi mi się kolejne pytanie jak długo trwa nagrzewanie 140l i 300l wody?

Kolejne pytania
Jak wygląda sprawa podtrzymania ciepła tej wody?
Co ile kocioł ją musi dogrzewać?
Może jakieś praktyczne przykłady jak coś takiego działa?
Na jak długo utrzyma się ciepło wody bez dogrzewania?

Greengaz
14-09-2016, 17:20
Greengaz Dzięki za odpowiedź.

2. b - jeżeli koszty wychodzą takie same to domyślam się tylko, że jedynym sensem kupowania 300l jest to, że nie trzeba czekać aż nagrzeje się ta woda drugi raz. Teraz rodzi mi się kolejne pytanie jak długo trwa nagrzewanie 140l i 300l wody?

Kolejne pytania
Jak wygląda sprawa podtrzymania ciepła tej wody?
Co ile kocioł ją musi dogrzewać?
Może jakieś praktyczne przykłady jak coś takiego działa?
Na jak długo utrzyma się ciepło wody bez dogrzewania?

Wszystko zależy od mocy max kotła i rodzaju /powierzchni wężownicy/ zasobnika.
Zasobnik o pojemności 140 litrów z temp. wody np. 50 st C "da" Ci ok. 150 litrów wody do mycia. Zanim jedna osoba się wykąpie w wannie /50- 80 litrów/, nawet kocioł 12 kW dogrzeje wodę w zasobniku. Chyba, że 4 osoby będą się kąpać jednocześnie.
Straty zależą od zasobnika, temperatury wody i przede wszystkim cyrkulacji. Bez cyrkulacji można przyjąć 1-2 st.C/dobę.