PDA

Zobacz pełną wersję : problem z xylamitem



anza
02-01-2002, 18:16
jak pozbyć się zapachu xylamitu , którym dwadzieścia lat temu został zaimpregnowany strop?

sanipro
03-01-2002, 14:48
Ksylamit jest środek do impregnacji drewna (b. stara technologia) do zabezpieczenia powierzchni drewna przed działaniem grzybów, pleśni, bakterii. Prawdopodobnie zabezpieczono tym środkiem stosowane do izolacji płyty pilśniowe pod podłogą. W przypadku ksylamitu nie chodzi tylko o sam zapach. Jest to środek trujący i w wielu budynkach wymienia się posadzki skażonych ksylamitem zgodnie z zaleceniem różnych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych w oparciu o instrukcję ITB (nie pamiętam numeru). Uważam, że posadzkę należy wymienić. Szkoda zdrowia. W mniej groźnych przypadkach znajdziesz odpowiedź na stronie http://www.farby.brcs.pl/porady.html.
(dotyczy malowania).

Orochimaru
23-08-2005, 19:45
Witam.
Mam xylamit czarny (ten od podkładów kolejowych) i żeglarski (mniej śmierdzący) w ilościach po ok 150 litrów.
Ojciec upiera się, żeby zaimpregnować żeglarskim więźbę, która jest nad poddaszem nieużytkowym. W związku z tym mam pytanie, czy ktoś zna mniej więcej skład chemiczny tego i czym się on różni od tego czarnego?
Wiem że to trucizna i omijać to z daleka, ale nie mam co z tym zrobić.
Jaki to ma wpływ na folię wstępnego krycia?
strop będzie przykryty folią, na to 20cm wełny i więźba o nachyleniu 14 stopni. poddasze będzie wentylowane kratkami w ścianach szczytowych, więc szkodliwość będzie ograniczona.
Postaram się przekonać ojca do Boramonu C 30 zamiast tego, ale będę wdzięczny za odpowiedzi na w.w. pytania.

jareko
23-08-2005, 19:56
cholera - trucizna trucizna ale jeszcze nie slyszalem o innym preparacie tak skutecznym jak Xylamit Zeglarski
Szkoda ze juz go normalnie dostac nie mozna :( mam troszke dech do zabezpieczenia

Geno
23-08-2005, 19:58
Witam.
Mam xylamit czarny (ten od podkładów kolejowych) i żeglarski (mniej śmierdzący) w ilościach po ok 150 litrów.
Ojciec upiera się, żeby zaimpregnować żeglarskim więźbę, która jest nad poddaszem nieużytkowym. W związku z tym mam pytanie, czy ktoś zna mniej więcej skład chemiczny tego i czym się on różni od tego czarnego?
Wiem że to trucizna i omijać to z daleka, ale nie mam co z tym zrobić.
Jaki to ma wpływ na folię wstępnego krycia?
strop będzie przykryty folią, na to 20cm wełny i więźba o nachyleniu 14 stopni. poddasze będzie wentylowane kratkami w ścianach szczytowych, więc szkodliwość będzie ograniczona.
Postaram się przekonać ojca do Boramonu C 30 zamiast tego, ale będę wdzięczny za odpowiedzi na w.w. pytania.

Z tego co pamiętam nie stosuje się ich w zamkniętcy przestrzeniach i chyba znam przypadek kiedy ktoś jeszcze pod koniec lat 80 zaimpregnował więźbę budynku wielorodzinnego - po kilku latach musiano przeprowadzać mieszkańców....

http://www.sce.most.org.pl/dio.htm
http://www.forumquovadis.pl/sanepid_domyzdr.html

Pełno tego....

tobiasz67
03-03-2013, 22:25
Ja miałem podobny problem. Użyłem zestawu do neutralizowania ksylamitu złożonego z takiego impregnatu, specjalnego lakieru i farby, po malowaniu którą można nakładać wszelkie inne. Zapach ustąpił całkowicie, dopiero po zastosowaniu tego systemu. Wcześniej stosowałem preparaty właśnie polecane przez ITB i niestety zapach nadal wracał.
Zestaw, o którym pisze dostaniesz w Zakładzie Doświadczalnym Farb i Lakierów Spektrochem - tel. 15 822 45 22, reszta danych na www.spektrochem.republika.pl
Porozmawiaj o swoim przypadku, bo ze stosowaniem tych preparatów było kilka obostrzeń (nie na wszystkie podłoża)

Pozdrowienia,
'Tobi