PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najlepiej dobrać kocioł?



Sebastian
12-09-2002, 11:03
Pytanie jak w temacie:
-czy z sumować moc wszystkich grzejników i to co wyjdzie to moc kotła,
-czy ilość m2 do tego dobrać odp moc
-czy lepiej m3
Dodam, że jest to dom jednorodzinny szczelne okna dość ciepłe mury, które jeszcze będą docelowo ocieplone, ogrzewanie gaz + zasobnik nan ciepłą wodę.
Jeszcze jedno pytanie lepszy kocioł stojący czy wiszący - miejsca mam dość dużo?

Marek13
12-09-2002, 11:59
Obliczyć profesjonalnie zapotrzebowanie na ciepło. Szczelne okna i ciepłe mury to nie wszystko. Zapominasz o wentylacji, podłogach stropach, drzwiach, przecież musisz doprowadzić świeże powietrze, bo szczelne okna zamienią Twój dom w zawilgoconą i zagrzybioną budę. Profesjonalnie, bo po prostu nie jesteśmy specjalistami od wszystkiego. Ostatnio właśnie na forum dowiedziałem się, że jeden ze współczynników potrzebnych do obliczania zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania powietrza wzięty przeze mnie do obliczeń był błędny. Hydraulik powie Tobie Panie liczba żeberek razy metry, czy też 100 W na mkw. Tylko, że nie doda, że jest to przybliżenie i te wartości są dobre dla temperatury zasilania 90 stopni. Ten mały projekt w porównaniu do kosztów domu to i tak niewiele a ma się spokój w tak ważnej sprawie.

am
12-09-2002, 15:20
Całkowicie popieram Marek13. Jestem na podobnym etapie. Mam w rodzinie dwóch hydraulików, ktorzy mi będą ciągneli instalacje, Mam przybliżoną ocenę zapotrzebowania na ciepło oszacowaną przez w/w
Zakładam, że dobrze zrobiony projekt zwróci mi się, dzięki temu, ze instalację będę miał dobraną do budynku a nie robioną z "zapasem". Przecież to wyższe koszty instalacji i później eksploatacji.
Co do kosztów takiego projektu, to dostałem jedną wycenę i mnie zmroziło (3500PLN za projekt ogrzewania podłogowego). Dzięki FORUM dowiedziałem się, że w KAN robią projekty za friko, jeżeli stosuje się ich system i tym sposobem w przyszłym tygodniu będę miał profesjonalne (mam nadzieję) wyliczenia. Ciekawe jak będą się różniły od tych robionych "na oko" przez moich znajomych?

hugo
13-09-2002, 07:10
Moce jakimi dysponują kotły gazowe to np. 17, 18, 23, 32, 35 i więcej. I co teraz, wychodzi ci z obliczeń że potrzebujesz 10 kW na CO. Musisz zwrócić uwagę na przedział w jakim można obniżyć moc danego kotła np. kociołek 17 KW można ograniczyć do 7-8 KW na CO (nie każdej firmy) i wtedy modulując moc palnika możesz osiągnąć odpowiednią moc.

Sebastian
13-09-2002, 13:26
Dziękuję za komentarze i jeszcze jedno pytanie:
Na ile wiarygodny jest program Vaillanta do doboru instalacji i pieca co?
Jeżeli ktos ma jakieś doświadczenia to bardzo proszę o opinie.
No i czy lepszy wiszący czy stojący kocioł - proszę o radę. Niedługo będę musiał się zdecydować a im więcej czytam tym jestem głupszy - proszę o radę praktyka.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Sebastian dnia 2002-09-13 14:27 ]</font>

Marek13
13-09-2002, 14:02
Sebastian - spoko nie głupszy tylko masz coraz więcej informacji.
A że tematy nie są takie proste i nie ma jednoznacznych odpowiedzi stąd kłopot.
Z potocznych opinii wynika, że piece stojące są trwalsze, mają wymienniki z żeliwa i są wieczne. Sam siedem lat temu przywiozłem stojącego Viessmana, który został zdemontowany w Niemczech ze względu na wiek a u moich teściów pracuje nadal. Tylko, że zwykle takie piece są droższe i mają moce obliczone do wiekszych domów. Piece wiszące są tańsze, ale zrobione z mniej trwałych materiałów, chociaż powoli wkracza stal nierdzewna.

Sebastian
13-09-2002, 14:36
Marek
Łatwo Ci mówić :smile: Każdy żyd swój towar chwali instalatorzy też:smile:
Jedni Saunier Duval "Niedźwiedź" dla innych to szmelc, inni Vaillant Ci pierwsi Vaillant - awaryjny, następni De Detrich i tak wkoło Macieju. Co do jednego są zgodni Viessman - ale na niego mnie nie stać. Podobnie jest w wiszący czy stojący i bądż tu mądry, czas ucieka, a ty dalej w polu.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Sebastian dnia 2002-09-13 15:37 ]</font>

rammadan
13-09-2002, 17:54
Nas na ziemie sprowadził sprzedawca, chciałem mieć koniecznie stojący kociał jednofunkcyjny De Detricha z dużym zasobnikiem, i już to kupowałem, ale sprzedawca mnie powstrzymał i wyjaśnił różnice, dzięki temu oszczędziłem ponad 8000 PLN a on na pewno mniej zarobił. Kupiłem wiszący kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą i z wbudowanym zasobnikiem. Takie rozwiązanie jest dużo oszczędniejsze w lecie i równie sprawne w zimie.
Okazuje się że na świecie jest kilku liczących się producentów paliników i kilku liczących się producentów sterowania. Cena zależy od tego kto na tym nakleja logo.

Monika150
19-09-2002, 15:35
A możesz podać jaki konkretnie kocioł kupiłes i jak duży jest dom?
Monika

19-09-2002, 15:46
"am" daj namiar na to wyliczanie projektu ogrzewania podłogowego.
Czy macie tylko podłogowe, czy dwa obiegi (grzejniki też)? Ciekawa jestem, bo tak mam zamiar zrobić.
Najbardziej własnie przydałaby mi się taka firma, która zrobiłaby i to i to. Co myślicie o PURMO?
A może są inne propozycje?

am
19-09-2002, 16:46
Właśnie dostałem projekt na moje ogrzewanie. Okazało się, że zapotrzebowanie na ciepło mojego budynku to ~15kW. Z poprzednich wyliczeń "na oko" znajomi hydraulicy szacowali minimum 18kW a rekomendowany piec to 24kW.
Inny przykład oszczędności: rozstaw rurek w salonie zaproponowali co 15 cm. Z projektu wyszło co 25 cm.
Odpowiadając na pytanie:
Projekt zrobili mi w firmie KAN (poszukaj w Internecie - znajdziesz namiary). Tak naprawdę dostałem dwa równoległe projekty na ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. Projekt zawiera wyliczenie zapotrzebowania na ciepło, całkowitą pojemność instalacji pomocną przy doborze naczynia wzbiorczego, przekroje i długości rurek w poszczególnych pomieszczeniach, ilość i rozstaw obiegów, nastawy do uruchomienia instalacji.
Miałem kilka zastrzeżeń - będą poprawki ale generalnie jestem zadowolony.
Jest jeden szkopuł. Tak jak mówiłem, projekt zrobili za darmo. Nie dostaję samego projektu, tylko wyciąg z niego - listę poszczególnych elementów składowych instalacji i ich cenę.
Projekt dostaję w momencie zakupu (złożenia zamówienia) na instalację. Oczywiście projekt uwzględnia produkty KAN.

Dla porównania, w Purmo dostałem tylko listę elementów na podstawie wyliczenia zrobionego na zasadzie : ilość W na m2, średni rostaw rurek itp. Dostałem też namiary na projektanta, który zażyczył sobie pieniądze opisywane przezemnie wcześniej.
Słyszałem coś o systemie Rehau - ciekawe czy tam robią projekty. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia.
Ja zaczynam instalację podłogówki 7 października. Dam później znać jakie doswiadczenia.

15-01-2003, 14:31
co do doboru pieca ....program Vaiilanta jest zblizony do programu Termetu, ktory w swoim czasie istnial na stronie internetowej. Powszechnie uwaza sie ze 1 kw mocy pieca na 10 m kw powierzchni. Ja osobiscie przy niedocieplonym domu mam grzejniki dobrane 150 wat na 1 mkw i nawet w najwieksze mrozy udawalo sie utrzymac 22 stopnie w srodku (szczelne okna) Kazdy piec nowoczesny (ja mam Vaillanta z zamknieta komora, wiszacy) na modulacje mocy , moj mimo nominalu 20 kw funkjonuje od 7,7 kw co przy moich 94 m (docelowo 120 m) i sumarycznej mocy grzejnikow 13, 5 kw jest wystarczajace. Zycze powodzenia, tez 2 lata temu bylem w nowicjacie. Krzys

ADAMOS48
16-02-2003, 00:33
AM
Bardzo cię proszę daj informację na forum czy jest ok ,bo coś mi się widzi że nie .

Grzegorz63
16-02-2003, 00:49
Może to coś pomoże w doborze mocy kotła:
http://www.cichewicz.com/pl/dobor_kotla.html

ADAMOS48
16-02-2003, 15:02
AM
Za projekt zapłaciłeś bardzo słono ,bo warunkiem zrobienia darmowego projektu był zakup tego towaru w firmie .Mając firmę owszem robie takie projekty za zadarmo ,ale nie zmuszam inwestora do zakupu w mojej firmie .