PDA

Zobacz pełną wersję : Czy inspektor nadzoru jest konieczny?



rhadrys
25-01-2005, 11:07
Na wiosnę planuję rozpocząć budowę domu. Majstrem będzie mój teść, Kierownikiem budowy dobry znajomy. Czy mam obowiązek (prawny) zatrudniać inspektora nadzoru?

niciacia
25-01-2005, 11:10
Musisz mieć inspektora nadzoru (z uprawnieniami) - nie masz obowiązku go zatrudniać.

robert skitek
25-01-2005, 11:31
inspektor nadzoru inwestorskiego nie jest wymagany przy domkach chyba ze dostales takie wymaganie w pozwoleniu na budowe.
Oczywiscie kierownik budowy musi miec odpowiednie uprawnienia.
Inspektora warto zatudnic kiedy kierownikiem robót jest szef firmy, której zlecasz budowe - chodzi o to, zeby patrzec mu na rece :)
pozdrawiam

sanipro
25-01-2005, 21:12
Inwestor jest zawsze zobowiązany do zapewnienia objęcia budowy przez kierownika budowy (chyba, że budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, a podlega jedynie obowiązkowi zgłoszenia). Natomiast, co do zasady, ustanowienie przez inwestora inspektora nadzoru jest pozostawione do decyzji inwestora poza przypadkami wynikającymi z decyzji właściwego organu wydającego decyzje o pozwoleniu na budowę.
Otóż właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko (dotyczyć to może również obowiązku zapewnienia nadzoru autorskiego, sprawowanego przez projektanta).

Bardzo często inwestorzy realizujący budowę systemem gospodarczym mylą funkcję kierownika budowy z funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego: Na przykład zgodnie z pozwoleniem na budowę inwestor zobowiązany jest do ustanowienia kierownika budowy, a poszukuje inspektora nadzoru. A bywa czasem, że taka pomyłka jest przeszkodą w odbiorze budynku. Znam przypadek, że w dzienniku budowy były tylko wpisy inspektora nadzoru, a nie było wpisów kierownika budowy. Zatrudniony przez inwestora posiadał odpowiednie uprawnienia budowlane, ale sam zapomniał, że w urzędzie złożył oświadczenie, iż będzie na budowie pełnił funkcję kierownika budowy więc wpisywał się do dziennika tak, jak go nazywał inwestor.

Jeżeli zgodnie z decyzją właściwego organu inwestor będzie musiał oprócz kierownika budowy ustanowić jednocześnie inspektora nadzoru inwestorskiego, to obydwaj muszą posiadać wymagane uprawnienia budowlane i legitymować się przynależnością do właściwych Izb.

tomek_jab
26-01-2005, 06:34
Ja w decyzji miałem obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego więc go ustanowiłem i jest nim mój kolega natomiast kierownikiem ja - no i co powiecie o takim absurdzie prawnym. Inspektor przy udziale Inwestora jest niby po to by kontrolować kierownika budowy czyli mnie, więc reasumując ja sam siebie pilnuję i jeszcze z urzędu jak bym się za mało pilnował dostałem jeszcze jednego ,,pilnowacza'' :lol: :lol:

RAN
26-01-2005, 14:06
Ja w decyzji miałem obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego więc go ustanowiłem i jest nim mój kolega natomiast kierownikiem ja
A jakie Ty masz uprawnienia budowlane i jakiej izby jesteś członkiem?

Co do przepisów, to nie ma tu nic absurdalnego. Budynek nie tylko ma być bezpieczny dla inwestora, lecz dla każdego, kto kiedykolwiek tam się znajdzie. Poza tym prawo budowlane nie stanowi tylko o interesie inwestora. Inspektor powinien kontrolować, czy budowa jest realizowana zgodnie z przepisami.

tomek_jab
26-01-2005, 14:29
Uprawnienia mam konstrukcyjno-budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Jestem członkiem ..........(znajdź sobie gdzie leży na mapie Polski Wodzisław Śl. i wstaw sobie jakiej izby jestem członkiem) izby inżynierów budownictwa. Kolega ma uprawnienia takie same i do tej samej izby nalęży. Co do bezpieczeństwa to się z tobą zgadzam (przecież sobie sam jako Kierownik i Inwestor jakiegoś bubla nie buduję :lol: ) a jeżeli jesteś praktykiem w branży to chyba wiesz jak to się wszystko odbywa :wink: na małych i dużych budowach (służbowo pracuję na bardzo, bardzo dużej budowie.

RAN
27-01-2005, 21:05
Uprawnienia mam konstrukcyjno-budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Jestem członkiem ..........(znajdź sobie gdzie leży na mapie Polski Wodzisław Śl. i wstaw sobie jakiej izby jestem członkiem) izby inżynierów budownictwa. Kolega ma uprawnienia takie same i do tej samej izby nalęży. Co do bezpieczeństwa to się z tobą zgadzam (przecież sobie sam jako Kierownik i Inwestor jakiegoś bubla nie buduję :lol: ) a jeżeli jesteś praktykiem w branży to chyba wiesz jak to się wszystko odbywa :wink: na małych i dużych budowach (służbowo pracuję na bardzo, bardzo dużej budowie.
W takim przypadku, kolega ma komfortową sytuację. Powinien zastosować specjalny upust za taką usługę. A swoją drogą to urząd jest bardzo wymagający.