PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła pelletowego



Prymityv
15-09-2016, 11:43
Witam wszystkich!

Nazywam się Jarosław. W końcu założyłem konto na forum, przeglądam tu tematy już od zeszłego roku i dopadło mnie to co wielu świeżych użytkowników czyli: im więcej czytam, tym mniej wiem:)

Proszę o poradę.

Zdecydowałem się na zainstalowanie kotła na pellet.
Upatrzyłem sobie na chwilę obecną piec SAS Bio Solid.

Mam dylemat co do mocy kotła.

Wynik z ciepłowłaściwe: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1lmv

Wynik z tej strony ciężko mi uznać za miarodajny. Nie wszystkie wpisane parametry są poprawne.

Dom jest wiekowy, zbudowany z cegły, ściana od fundamentu do I piętra ma 40cm - w tym 8cm pustki powietrznej. Od I piętra w górę mur ma grubość 30cm .

Na chwilę obecną mam na parterze wyznaczone 20m2 na kotłownię, podłoga na I piętrze ma 10cm styropianu XPS, a w stropie będzie lada moment 20cm wełny 0,39. I piętro ma powierzchnię użytkową 86m2 (wysokość pomieszczeń 3m - pod działalność)

Teraz najważniejsza kwestia: do ogrzania tych 86m2 wystarczy niewielki kocioł. Jednak w przeciągu 1-2 lat mam zamiar zrobić mieszkanie na II piętrze (dodatkowe 90m2 lub jeśli dołączę kolejne kondygnacje budynku to nawet 150m2) co daje łącznie 180-250 m2.

Dom będzie również docieplony z zewnątrz, jednak nie wcześniej niż wiosną 2017.

Acha, wszystkie instalacje są nowe, wcześniej ta część budynku służyła jako skład na siano.

Jest 10 grzejników, zero podłogówki. Do tego ciepła woda (bojler 250--300l)

Zastanawiam się jaką moc kotła dobrać, aby obsłużył bezproblemowo rok grzania tych 86m2 z nieocieplonymi ścianami a później w granicach 200m2 + ocieplenie ścian 15cm grafitowego styropianu.

Gdybym miał wybrać w tej chwili wziąłbym:

Sas Bio Solid 19kw (pellet)

Chociaż zastanawiam się czy 14kw by nie wystarczył.

Sporo się*naczytałem o przewymiarowanych piecach. Zastanawiam się też, dlaczego dobiera się kotły na podstawie najzimniejszego dnia zimy, skoro przez większą część roku nie będę potrzebował maksymalnej mocy kotła.

Trochę się rozpisałem, jeśli pominąłem coś ważnego to proszę mnie poprawić.

Proszę też o wyrozumiałość, podpieram się wiedzą czysto teoretyczną, inaczej nie zakładałbym tematu:)