PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie elektryczne akumulacyjne



emilpaluch
12-09-2002, 20:23
Właśnie kończę remont mieszkania (74m2)i zastanawiam sie nad ogrzewaniem elektrycznym akumulacyjnym czy ktoś może mi podać jaki może być koszt takiego ogrzewania miesięcznie w okresie zimowym (zakładając taryfę dzienną i nocną)lub sposób wyliczenia ilości zużytych kilowatów miesięcznie?

Danajot
13-09-2002, 07:39
Nie ma prostej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Zużycie energii zależy między innymi od tego czy masz szczelne drzwi i okna, czy ściany są szczytowe, od wysokości pomieszczeń,od jego powierzchni, od usytuowania mieszkania (np. na parterze nad nieogrzewaną piwnicą , czy tzw.wewnętrzne), także od usytuowania okien mieszkania względem stron świata i jeszcze pewnie wielu innych czynników. Ja mieszkałam kiedyś w starym budownictwie .Moje mieszkanie było straszliwie zimne - stare ,duże okna ,nieszczelne drzwi, okna wychodzące na północ,wszystkie ściany szczytowe. Znajomi mieszkający w budynku obok nie mieli wszystkich ścian szczytowych a ich okna wychodziły na wschód, reszta jak u mnie.
Jednak ich mieszkanie było znacznie cieplejsze.

sanipro
08-11-2002, 14:06
Piece akumulacyjne mają tylko wtedy uzasadnienie, jeżeli są dwie taryfy opłaty za energię elektryczną. Ale wtedy należy się zastanowić czy je instalować. Grzeją przeważnie wtedy, gdy nie potrzeba, niezależnie od porzeb i pogody. Jest obecnie wiele estetycznych grzejników elektrycznych z termostatami i można się czuć jak w mieszkaniu z ogrzewaniem centralnym. Jaką nastawisz temperaturę taką masz i tylko wtedy, kiedy chcesz. Takie grzejniki są jednofazowe.

sanipro
08-11-2002, 14:12
Podaję porównanie kosztu ogrzewania według Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.

węgiel kamienny - 27.97 zł/GJ
koks - 35.71 zł/GJ
gaz płynny propan-butan - 44,62 zł/GJ
gaz ziemny •wysokometanowy - 28,17 zł/GJ
olej opałowy - 49.47 zł/GJ
energia elektryczna (dzień/noc) - 47.74 zł/GJ

dobrzykowice
08-11-2002, 14:23
nie zgodzę się z Tobą Sanipro. Przede wszystkim są dwa typy pieców o rozładowaniu statycznym i dynamicznym. te pierwsze są tanie ale nie mozna ich praktycznie kontrolować i ew. do nich można uwagę Sanipro odnieść. Dynamiczne zaś są droższe ale zdecydowanie bardziej podatne na sterowanie. W skrócie różnią się od swoich poprzedników wentylatorem, któy w zależności od potrzeb wymusza obieg wokół cegieł akumulujących ciepło. Tak więc piec grzeje tylko wówwczas gdy działa wentylator.
Piece akumulacyjne mają tylko sens gdy sie ma taryfę nocną, dzięki czemu w nocy "ładujemy" piec tanię energią a ciepło oddadawane jest dokładnie wtedy kiedy jest to potrzebne. Taki piec (oczywiście dobrej jakości)po naładowaniu i bez włączonego
wentylatora w ciągu doby traci zaledwie 10% zakumulowanego ciepła.

sanipro
09-11-2002, 00:24
On 2002-11-08 15:23, dobrzykowice wrote:
nie zgodzę się z Tobą Sanipro.

Przyznaję rację i dziękuje za uzupełnienie. Moja wypowiedź dotyczyła pieców tradycyjnych, a o tych nowych do tej pory nie słyszałem.

Maco
10-11-2002, 07:14
W związku z tym ogrzewanie elektryczne na nocną taryfę wychodzi tańsze w ekslpoatacji niż olej opałowy.