PDA

Zobacz pełną wersję : inspektor nadzoru a kierownik budowy



grzes73
26-01-2005, 14:34
czy ktos moze mi wyjasnic roznice pomiedzy tymi funkcjami? kogo, jako inwestor, musze zatrudnic? kto reprezentuje moje interesy (patrzy na rece wykonawcy)?

trach
26-01-2005, 14:41
Osobą która ma prawo realizować budowę, prowadzić dziennik budowy, wypełniać oświadczenia o wykonaniu zgodnie z projektem, zgłaszać do odbioru, itd. jest kierownik budowy, i tylko on.

A poza tym - patrz wątek obok. :wink:

polanka
26-01-2005, 14:55
czy ktos moze mi wyjasnic roznice pomiedzy tymi funkcjami? kogo, jako inwestor, musze zatrudnic? kto reprezentuje moje interesy (patrzy na rece wykonawcy)?

Kierownika budowy musisz zatrudnić.

Poza tym to (trochę) zależy.

A) Zatrudniasz firmę do wybudowania domu. Firma wystawia kierownika budowy, on zatrudnia podwykonawców, pilnuje dowozu materiałów itp, robi wpisy do dziennika budowy i pilnuje czy pracownicy robią to co on uważa za dobre.
W tej sytuacji wskazane (ale nie obowiązkowe!!!) jest żebyś zatrudnił inspektora nadzoru który stwierdzi czy to co kierownik budowy uważa za dobre jest też dobre dla Ciebie.

B) budowa sposobem gospodarczym. To Ty jesteś 'kierownikiem robót' (wiem, formalnie nie ma takiego określenia w tym znaczeniu w prawie budowlanym), ty zatrudniasz wykonawców, Ty dzwonisz po hurtowniach, Ty pilnujesz czy pracownicy robią tak jak chcesz.
Kierownik budowy w takiej sytuacji zazwyczaj jest po prostu figurantem który ma tylko wpisać co trzeba do dziennika budowy. Ewentualnie służy radą i pomaga Ci przekonać pracowników żeby jednak robili porządnie ;-) czyli tak jak Ty chcesz. Ja miałem takiego właśnie kierownika, tyle że on miał w promieniu kilometra chyba ze trzy budowy więc i tak z własnej woli był dość często na budowie.

Grzegorz

bobiczek
26-01-2005, 15:13
kierownik prowadzi dziennik i jest bezwzględnie wpisany w dokumenty.
Jak to robi to kwestia kasy.
U mnie był od wizyty 50zł i robił to co musiał(5 wizyt - zbrojenie zalewanie fundamentu, ściany, stropy, dach), a inspektor jak najbardziej robił dobrą robotę dla mnie ale sobie liczył inaczej.

aneska
26-01-2005, 16:42
witam
proponuje żebys uważnie przeczytał pouczenie w decyzji o pozwoleniu na budowę. tam jest wyraźnie napisane kogo musisz zatrudnić. jeśli budujesz dom jednorodzinny to pewnie jest tam napisane tylko o kierowniku budowy, możesz jadnak zatrudnić inspektora nadzoru ktory będzie pilnował kierownika budowy - wszystko zalezy ile masz kasy albo czasu (napilnowanie ich obu :-? )
pozdrawiam
a