PDA

Zobacz pełną wersję : zbrojanie pod podłogówkę



duduś
26-01-2005, 19:43
Czy pod ogrzewanie podłogowe można beton zazbroić zwykłą metalową siatką? Czy są może jakieś specjalne lub po prostu lepsze?

invx
26-01-2005, 19:48
mozna siatka, jednak, znacznie lepsze sa wlokna polipropylenowe, siatka, tylko zmniejsza natomiast nie zapobiega rysa skurczowym.

rafallogi
27-01-2005, 07:30
Jaki jest stosunek cenowy włókien do siatki? (zaproponowano mi siatkę zgrzewaną drut 3mm. oko 10x10cm o wym. 2x1m po 9,90zł.)
Jak stosuje się te włókna?

am00
27-01-2005, 08:28
Włókna wrzuca się do betoniarki w czasie mieszanania. Dokładnie nie pamiętam, ale coś około 9zł za paczuszkę na betoniarkę 150l, czyli cena podobna.

a&z
27-01-2005, 09:30
Czy pod ogrzewanie podłogowe można beton zazbroić zwykłą metalową siatką? Czy są może jakieś specjalne lub po prostu lepsze?

Dziś właśnie ustaliłem metodę i cenę z firmą posadzkarską. Ponieważ miałem okazję zobaczyć kilka ich prac, szefa firmy znam od 20 lat to nazwałbym ich doświadczoną i znającą się na rzeczy. Zaproponowali wylewki z mixokreta:
góra (ogrzewanie grzejnikowe) 5 cm styropian (ze wzgledu na ukrycie hydrauliki) + 5 cm wylewki z włóknami polipropylenowymi- koszt robocizna + materiał 33zł w tym 2 zł za włókna. Dół (ogrzewanie podłogowe) 2x papa, styropian 10 cm, wylewka 6 z siatką metalową - koszt robocizna + materiał 65zł w tym 6 zł za siatkę. Całość z niezbędnymi dylatacjami wzdłuż ścian i w poprzek większych pomieszczeń. Według nich zbrojenie z siatki jest pewniejsze niż z włókien, niestety też i droższe.

janzar
27-01-2005, 12:55
Czy pod ogrzewanie podłogowe można beton zazbroić zwykłą metalową siatką? Czy są może jakieś specjalne lub po prostu lepsze?

Dziś właśnie ustaliłem metodę i cenę z firmą posadzkarską. Ponieważ miałem okazję zobaczyć kilka ich prac, szefa firmy znam od 20 lat to nazwałbym ich doświadczoną i znającą się na rzeczy. Zaproponowali wylewki z mixokreta:
góra (ogrzewanie grzejnikowe) 5 cm styropian (ze wzgledu na ukrycie hydrauliki) + 5 cm wylewki z włóknami polipropylenowymi- koszt robocizna + materiał 33zł w tym 2 zł za włókna. Dół (ogrzewanie podłogowe) 2x papa, styropian 10 cm, wylewka 6 z siatką metalową - koszt robocizna + materiał 65zł w tym 6 zł za siatkę. Całość z niezbędnymi dylatacjami wzdłuż ścian i w poprzek większych pomieszczeń. Według nich zbrojenie z siatki jest pewniejsze niż z włókien, niestety też i droższe.

siatka w jastrychu nie jest zbrojeniem konstrukcyjnym lecz przeciwskurczowym dlatego włókno polipropylenowe ma tzw gwarancję posadowienia

polecam lekturę tego linku i nie tylko dlatego że mozna to u mnie kupic tylko wyjaśnia sie tam dlaczego i widać to na zjęciach ;

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40610622

pozdrawiam janzar

semp
27-01-2005, 19:45
a&z jeżeli chca położyc Ci styropian na papę to raczej zrezygnuj z tych fachowców.
pzdr.

Grzesiek13
28-01-2005, 06:41
Rysy skurczowe to raz a inna rozszeżalność stali i betonu to dwa. Stosuj tylko włókna.

bigmario4
28-01-2005, 07:12
a&z jeżeli chca położyc Ci styropian na papę to raczej zrezygnuj z tych fachowców.
pzdr.
Nie każda papa jest "be" dla styropianu,nasłuchałes sie stereotypów i nawet nie próbujesz tego zweryfikowac.Są papy które można stosowac do styropianu nawet widziałem w handlu pape z przyklejonym już styropianem

wiaterek
28-01-2005, 07:48
ja u siebie zrobiłem tak: 10cm styropianu, folia rastrowa, rurki podłogówki z miedzi, siatka 3mm 10x10cmm, całość zalana betonem kręconym na budowie z dodatkiem plastyfikatora - zastosowałem się do rady instalatora i beton był prawie suchy, po 3.m-cach dla wyrównania powierzchni z mozaiką parkietową dolałem 2-3 mm wylewki samopoziomującej Knaufa z mikrowłóknami, położyłem kafle i teraz grzeję już 4. miesiąc i nic nie pęka.
Pozdr. Wit

a&z
28-01-2005, 08:38
siatka w jastrychu nie jest zbrojeniem konstrukcyjnym lecz przeciwskurczowym dlatego włókno polipropylenowe ma tzw gwarancję posadowienia

polecam lekturę tego linku i nie tylko dlatego że mozna to u mnie kupic tylko wyjaśnia sie tam dlaczego i widać to na zjęciach ;

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40610622

pozdrawiam janzar

Janzar - dziękuję za powyższe wyjaśnienie. Wynika z tego, że lepszym i tańszym rozwiązaniem od siatki metalowej jest zastosowanie włókien. Postanowiłem wobec tego zrezygnować z siatki metalowej a w przyszłym tygodniu zrobimy posadzki na podłogówce: 10 cm styropianu + 7 cm wylewki z włóknami.
Wyjaśnij jeszcze proszę co to znaczy, że włókno polipropylenowe ma gwarancję posadowienia .

janzar
28-01-2005, 09:47
siatka w jastrychu nie jest zbrojeniem konstrukcyjnym lecz przeciwskurczowym dlatego włókno polipropylenowe ma tzw gwarancję posadowienia

polecam lekturę tego linku i nie tylko dlatego że mozna to u mnie kupic tylko wyjaśnia sie tam dlaczego i widać to na zjęciach ;

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40610622

pozdrawiam janzar

Janzar - dziękuję za powyższe wyjaśnienie. Wynika z tego, że lepszym i tańszym rozwiązaniem od siatki metalowej jest zastosowanie włókien. Postanowiłem wobec tego zrezygnować z siatki metalowej a w przyszłym tygodniu zrobimy posadzki na podłogówce: 10 cm styropianu + 7 cm wylewki z włóknami.
Wyjaśnij jeszcze proszę co to znaczy, że włókno polipropylenowe ma gwarancję posadowienia .

Gwarancja posadowienia to pewność, że włókien jest zawsze odpowiednia ilość w przekroju jastrychu czyli tyle samo w środku,na dole i pod powierzchnią po to aby ograniczyć skurcz betonu-jastrychu.

Pozdrawiam JZ

rafallogi
28-01-2005, 11:24
Duduś - pytasz oczywiście o zbrojenie wylewek nad oogrzewaniem podłogowym a nie chudziaka pod rurkami i styropianem?

duduś
30-01-2005, 18:44
Oczywiście chodzi mi o beton ok. 5-7 cm który ma być wylany nad ogrzewaniem podłógowym.

rafallogi
31-01-2005, 14:46
Temat ten dał mi do myślenia, ale nie miałem jeszcze czasu zrobić kalkulacji cenowych( drut a włókna).