PDA

Zobacz pełną wersję : kociolek na drewno zamiast kominka



Marx
28-01-2005, 07:40
Poniewaz kominek w salonie niespecjalnie mnie kreci, chcialbym zapytac czy ma sens takie rozwiazanie:
w pomieszczeniu gospodarczym zainstalowany bedzie kociolek na drewno oraz piec na gaz ziemny - podlaczone do wspolnej instalacji
Takie rozwiazane pozwoli na palenie tanszym drewnem, gdy mam na to czas, oraz automatyczne dogrzewanie gazem, gdy tego czasu nie mam - czyli tak samo jak instalacja z typowym kominkiem
Do zalet zaliczylbym nizszy koszt inwestycji (nie sprawdzalem, ale zgaduje ze kociolek powinien byc tanszy od kominka, nie wymaga takze czesto drogiej obudowy, z racji bliskosci dwoch urzadzen mozna wykorzystac wspolny komin itp)
Pomijajac czynnik estetyczny (kominek w salonie wiekszosci sie podoba), jakie sa wady takiego rozwiazania?
Czy roznica cenowa pomiedzy gazem a drewnem (pominmy zmiany cen tych surowcow w przyszlosci) liczac na chwile biezaca pozwoli na zwrot inwestycji w taki kociolek w sensownym czasie?

Bard13
28-01-2005, 08:10
Technicznie odpowiada to podłączeniu kominka z płaszczem wodnym do układu CO pieca na gaz.

Nie mniej zapmnij o współnm kominie. Chyba, że w projekcie kominiarz ci coś takiego wyrysował i dał zgodę.
Wedle posiadanej przezemnie wiedzy nie można puszczać w jednym przewodzie dwóch wyrzutów spalin.
Chyba, że miałeś na myśli komin z dwoma przewodami.

Cenowo rozwiązanie na pewno opłacalne

MaBi
28-01-2005, 09:43
Do jednego przewodu kominowego może być podłączone tylko jedno urządzenie. Urządzenie grzewcze na paliwo stałe (drewno) powinno pracować w układzie c.o. otwartym natomiast kocioł gazowy w zamknietym [tyle normy]. Otwarty jest gorszy gdyż woda paruje i trzeba ja uzupełniac co przyspiesza korozje i osadzanie kamienia.
Zastanów się jeszcze raz nad kominkiem - jak mówią kominek to serce domu i faktycznie coś w tym jest.
Koszty inwestycji? Myślę, że przy całkowitych kosztach to jest pikuś. Ja od początku kierowałem się zasadą lepiej zrobić później ale dobrze i docelowo niż stosować półśrodki, które mogłyby mnie później wkurzać.

rafałek
28-01-2005, 09:54
MaBi - jak często dopuszczas wodę do układu otwartego?

MarxCo do kominów to zwróć uwagę na wymaganie parametry kominów. Ga olej czy gaz wystarczy mały przekrój, na drewno komin powinien mieć zgodnie z PN minimum 400 cm2 i wysokość zalecaną przez producenta. Ustal to od razu przy robieniu/adaptacji projektu. Jeśli chcesz zastosować komin systemowy to dla drewna użyj średnicy fi 250. Ja mam 200 i wiele osób ostrzega mnie że mogę mieć problemy co nie oznacza że na pewno wystąpią. mam nadzieję, że nie.

Marx
28-01-2005, 10:03
na razie do projektu daleko, po prostu zastanawiam sie czy zastapienie kominka kociolkiem ma sens (tzn np czy cokolwiek zaoszczedze - bo wiem ze z punktu widzenia estetyki/przyjemnosci jest mi to obojetne)
Plaszcz wodny takiego kociolka powoduje problemy (instalacja otwarta, drozsze) - czy taki kociol moze miec DGP?

MaBi
28-01-2005, 10:13
Ja nie mam systemu otwartego więc nie dolewam, ale teściu miał i wiem że to robił (niestety nie wiem jakie to ilości). Ale jak zmienił piec gazowy na nowy to instalatorzy od razu usunęli mu zbiornik wyrównawczy.[/quote]

KP
28-01-2005, 13:48
Cenowo rozwiązanie na pewno opłacalne
Bard13 możesz tą opłacalność przedstawić na konkretnych liczbach? Wg. mnie jest to rozwiązanie kłopotliwe i nieopłacalne, koszt wytworzenia jednostki energii cieplnej mniej więcej na tym samym poziomie. Chyba że ktoś ma dojście do bardzo taniego drewna, jednak autor wątku nic o tym nie wspomina.

Marx
28-01-2005, 17:41
nie mam dojscia do taniego drewna, a przynajmniej na razie nie szukalem

Marx
28-01-2005, 17:43
nie mam dojscia do taniego drewna, a przynajmniej na razie nie szukalem

KP
28-01-2005, 18:28
nie mam dojscia do taniego drewna, a przynajmniej na razie nie szukalem
Wyliczenia z tego forum - 1kWh energii cieplnej uzyskanej z drewna opałowego, przy cenie zakupu 120zł mp, 11gr - przy wydajności kominka 60%, 17gr przy 40-tu procentach. Koszt 1kWh przy gazie ziemnym - 11gr