PDA

Zobacz pełną wersję : dziura nad oknem



lullabysta
03-01-2002, 23:17
Witam grupowiczów w nowym rokui mam pytanko.
Otóż chciałem zamontować w swoim domu okna wraz z roletami i specjalnie do tego celu zostawiłem nad oknem miejsce na skrzynkę.Ponieważ nim zamontowałem te okna, rozmyśliłem się i nie chcę już rolet, a nie chcę podnosić okien(wydaje mi się że będzie to niezbyt ciekawie wyglądać z zewnątrz) pytanie co z dziurą nad oknem?
Chciałem dać styropian, ale co z ze złodziejami i z tynkiem wewn. Chcę dać tynk cem-wap. i nie chcę gładzi na nim a boję się że popęka w miejscu styropianu z nadprożem.
Może doradzibyście jak ten problem rozwiązać, może jakieś sugestie.
Pozdrw
Artur

Pacul
04-01-2002, 10:08
Podaj jeszcze jaką konstrukcję ma ta ściana z dziurą.

Alanta
04-01-2002, 11:31
Wypełnienie powinno być z tego samego materiału co reszta ściany; podaj konkrety.

Darek
04-01-2002, 15:30
U mnie po roku nie ma spekan na laczeniu styropian - sciana. Fachowcy na styropian nalozyli siatke i przykleili ja i na to nalozyli tynk cem-wap. Zastanow sie tylko, jak (do czego) zamontujesz karnisze: sam styropian moze nie utrzymac.

lullabysta
04-01-2002, 17:13
Dopiero teraz wszedłem do netu i już podaję, ściana jest z betonu kom. gr 24 cm i będzie docieplona z zewnątrz styropianem.
Co do karniszy no to cóż coś za coś, a dziura nad oknem przewidziana była 21 cm wysokości. Okno będzie zlicowane z zewn. krawędzią muru.
pzdrw
Artur

Pacul
07-01-2002, 10:01
Proponuję następujący sposób: pręty gwintowane M10 o długości ok.30cm(dostępne są w handlu)zamocować w nadprożu tak aby wystawały ok.20cm. Każdy pełnej długości bloczek "nadziać" na dwa pręty i lekko dokręcić od dołu nakrętkę stosując większą podkładkę np.z blachy 50x50x2. Wcześniej w bloczku należy wykonać otwory fi16 oraz wybrać gniazdo pod podkładkę i nakrętkę oraz nanieść na powierzchnie styku klej do gazobetonu. Kotwy powinny być osadzone pionowo w środku grubości ściany murowanej. Do zamocowania prętów w nadprożu najlepiej użyć kleju do kotew Hilti, ale trzeba dysponować specjalnym wyciskaczem-można spróbować pożyczyć od dystrybutora.

Alanta
07-01-2002, 10:22
A oprócz tego należałoby jeszcze połozyć siatkę na styku podwieszonych bloczków i nadproża (na pełną wysokość bloczka i nadproża) i dopiero na to tynk. Nadproże może się uginać i powodować drobne pęknięcia tynku, siatka to stosunkowo tanie i pewne rozwiązanie.

lullabysta
07-01-2002, 18:07
Powiem szczerze, podoba mi sie pomysł i spróbuję tak zrobić, chociaż boję się że te bloczki mogą mi popękać mimo umiarkowanego dokręcania oczywiście.
Pzdrw
Artur