PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana ściany 2W na 3W - bardzo proszę o radę



WitekME
30-01-2005, 20:30
Mam już pozwolenie na budowę domu ze scianą 2W. Jednak dochodzę do wniosku, że lepsza jest sciana 3W :( . Proszę napiszcie mi czy w tych okolicznościach muszę dokonać ponownej adaptacji projektu i znowu występować o pozwolenie na budowę czy też jest inna droga załatwienia tej sprawy. Brrrr. Do tego za miesiąc chcę zacząć budować :evil:

aga_kraków
31-01-2005, 06:21
witaj,
(zdaje się),że możesz zrobić projekt zamienny
ale do przeprojektowania....cały dom od fundamentów :-?
pozdr.

Wojtek76
31-01-2005, 07:35
z tego co się dowiedziałem od mojego projektanta i kierownika budowy to takie zmiany może dokonać poprzez wpis kierownik budowy, podczas budowy

zibi2
31-01-2005, 16:02
Tak samo powiedział mój kierownik. I zrobił.

pozdr

AVID
31-01-2005, 16:07
DOKŁADNIE JAK PRZEDMÓWCY:)):)Oczywiście że muszą być zachowane wymiary zewnętrzne ścian.

WojtekSz
31-01-2005, 20:39
Nie przeczę, że może to ktos tak zrobić na budowie ale tak na moje doświadczenie ściana 2w pewnie maiła ok 24+12cm a zmieniając to na 3w mam nadzieje, że nie zmniejszasz grubości ocieplenia a wówczas raczej nalezy się liczyć z wieloma zmianami w konstrukcji.
Jesli zachowasz z koleji grubość sciany nośnej (np te 24cm) aby konstrukacja pozostała bez zmian to przy zachowaniu grubości ocieplenia ściana zrobi sie duzo grubsza i wówczas trzeba przeprojektowac dach (trzeba zrobic szersze okapy a to w zależności od pochylenia dachu z pewnościa wpłynie na wysokośc krawedzi dachu (obnizy ja) co moze powodowac, że dom zacznie wyglądac jakby ktoś mu czapke na oczy naciągnął :). Aby to skorygowac nalezy odpowiednio podnieśc położenie murłat...
Inną sprawą jest zmiana głębokości zamocowania okien i to tez należy rozpatrzyc...
w sumie pomysł niezły ale nie podparty projektem może narobic bardzo wiele kłopotów - chyba, że kierownik jest architektem a conajmniej ma dzue zdolności w tym kierunku. Praktycznie możesz jednak być pewien, że to co zostanie wybudowane nie będzie takie jakie widzisz na rysukach w dokumentacji. Moze jednak lepiej to szybko ale przeprojektowac i zarejestrowac projekt zastepczy
pozdrawiam

KrzysiekS
01-02-2005, 09:58
Odnosnie wypowiedzi WojtkaSz, mysle, że wystarczy przedłuzyc odpowiednio krokwie - w zaleznosci od zmiany grubosci sciany.

Dla wykonawcow zmiana z 2 W na 3 W nie powinna byc problemem, gdyz osie budynku i wymiary wewnetrzne nie ulegają zmianie. Zmianie ulegnie jednak obrys zewnetrzny budynku i sprawdz, czy nie budujesz np. na krawedzi linii zabudowy, np. 4 m od dzialki sąsiada, gdyz pogrubiając sciane doszedlbys na odleglosc np. 3,90.

Oprocz tych uwag to nie ma problemu. Ja zmienialem z 1 W na 3 W. Decyzje podjąłem jednak na tyle wczesnie, że zmiane mialem ujątą w dokumentacji przed wydaniem pozw na budowe.

WojtekSz
01-02-2005, 12:28
Odnosnie wypowiedzi WojtkaSz, mysle, że wystarczy przedłuzyc odpowiednio krokwie - w zaleznosci od zmiany grubosci sciany.

KrzyśkuS
oczywiście że przedłużenie krokwi jest podstawowym krokiem ale dla pochylenia połąci dachu ok 45stopni to wygląda jak na poniższym przykładzie:
- dodatkowa grubosć ściany 15cm
- wymagana dodatkowa długość krokwi 1,41x15cm = 20..21cm
- obniżenie krawedzi dachu 15cm

I teraz jesli budynek był parterowy a krawędź dachu był oddalona od górnej linii okien o 80cm to zmniejszenie jej o 15 cm do bardzo silny efekt optyczny na elewacji. Jesli to pasuje - super! Jesli nie to trzeba cos z tym zrobić. I to o tym pisałem bo jak to mówia doświadzceni ludzie - mozna robić wszystko o ile jest się świadomym konsekwencji :)

Daria
01-02-2005, 12:37
[quote=KrzysiekS]- obniżenie krawedzi dachu 15cm

:)

Chyba podniesienie....

Jak wydłużysz przeciwprostokątną C, nie zmieniając długości podstawy A to nijak tylko wycdłuża się bok B.

Daria
01-02-2005, 12:38
sorry nie doczytałam, o wydłużeniu okapu...

:)

01-02-2005, 12:39
DOKŁADNIE JAK PRZEDMÓWCY:)):)Oczywiście że muszą być zachowane wymiary zewnętrzne ścian.


wszystko fajnie
tylko ja mam mala uwage
skoro nosna jest sciana od wewnatrz t cala konstrukcja budynku jest scisle dostosowana do wymiarow WEWNETRZNYCH budynku
w takim razie MUSI zmienic sie obrys ZEWNETRZNY
oczywiscie ze mozna na odwrot, ale to jest wiecej roboty niz tak

zibi2
01-02-2005, 12:42
"Nie przeczę, że może to ktos tak zrobić na budowie ale tak na moje doświadczenie ściana 2w pewnie maiła ok 24+12cm a zmieniając to na 3w[...]"

Zgadza się. Ja miałem łatwo bo zmieniałem z 1W
Tym niemniej chodzi o stronę formalną - że można.

pozdr

Kierownik Budowy
01-02-2005, 14:24
W tym wypadku kierownik budowy i projektant musza dokonac wpisu do dziennika budowy i zakwalifikowac ta zmiane do zmian tzw. nieistotnych.
Wazne jest, zeby wymiary zewnetrzne budynku zostawic, tak jak to bylo w projekcie pierwotnym.
Z doswiadczenia wiem, ze nikt nikomu krzywdy nie zrobil jak sie wymiary zewnetrzne zmienily o np. 10cm.

Pozdrawiam

KrzysiekS
01-02-2005, 14:27
Tak jeszcze raz dla podkreslenia - osie, a wraz z nimi wymiary wewnetrzne pozostają bez zmian, zmienia sie obrys budynku. Wraz ze scianą osłonową oddalamy sie od osi i sciany wewnetrznej.

Kierownik Budowy
01-02-2005, 14:27
Jeszcze jedno. Wedlug mnie sciana trojwarstwowa jest przegroda idealna. Jedyna jej wada, to koszt.

Pozdrawiam

01-02-2005, 15:27
zastanowcie sie troche
jak zmienicie cos od wewnatrz, to murlata wypadnie blizej osi domu a co za tym idzie dach wam opadnie w dol
jedyne racjonalne rozwiazanie to zmienic wymiary zewnetrzne

Qgiel
01-02-2005, 15:35
Wedlug mnie sciana trojwarstwowa jest przegroda idealnaSłusznie zauważyłeś, że według Ciebie.........są ludzie myślący inaczej i ze swojego punktu widzenia mają 100 % racji.

WitekME
01-02-2005, 17:32
Właśnie mi o to chodziło. Serdecznie dziękuję bez wyjątku za wszystkie wypowiedzi!!!!! Plan mój jest taki
Było 25 Porotherm i 14 styropian.

Planuję zmienić na:
24 Beton Komórkowy 2x4 styropian i 12 porotherm. Łacznie więc
przechodzimy z 39 cm na 44 cm. Mamy więc pięć centymetrów extra.
Myślę, że nie jest to więc jakiś wielki problem. A nawet zastanwaiam się, czy nie dać 2x5 styropian ( jesli taki jest). Co o tym sądzićie. Myślę, że to nie zmieni, ani dachu, ani istotnie położenia budynku na działce.
Czy ktoś ma taką ścianę. Wydaje mi się że jest to termiczny full wypas.

Qgiel
01-02-2005, 23:46
Z termicznego punktu widzenia Twój pierwszy wybór jest lepszy.
Dla Porotherm 25 +14cm styro U = 0.222
Bk500/24cm + 10 cm styro + poro12 U = 0.238
W ścianach 3W zewnętrzna warstwa osłonowa w znikomym stopniu poprawia U dla przegrody, niezależnie z czego jest zbudowana, dlatego w tym przypadku cieńsza warstwa ocieplenia wplywa na gorszy wynik........gorszy w wartościach bezwzględnych, bo nadal jest to ciepła ściana.

Qgiel
01-02-2005, 23:53
Dla 8cm styro w środku U = 0.27

KrzysiekS
02-02-2005, 08:26
Odnosnie sciany 2 W z grubą izolacją np. 14 cm., prosze sie zastanowic, na co juz zwrocil uwage Fred, jak do takiego styropianu zamontowac rynny, lampy zewnetrzne - szczegolnie te duze, ozdobne itp. Po pewnym czasie, przy coraz czestszych silnych wiatrach, te sruby sie obluzują.

Ja nie obawiałem sie kilku centymetrow wiecej przy scianie 3 W, polecam 3 W, ktora sprawdza sie idealnie w praktyce.

Marx
02-02-2005, 12:20
a w jaki sposob liczycie to U?
Macie do tego jakis program?

pzw
02-02-2005, 13:47
http://www.sankom.pl/firms.htm - tutaj masz do wyboru darmowe firmowe wersje.........ściągaj, instaluj i licz :))