PDA

Zobacz pełną wersję : Kable grzejne czy kocioł elektryczny ?



sylwekr
18-09-2016, 14:12
Chciałbym dom ogrzewać prądem, i zastanawiam się nad 2 rozwiązaniami, kable elektryczne lub kocioł elektryczny. Niezależnie od wyboru podłogówka wodna i tak będzie aby nie odciąć sobie możliwości w przyszłości ogrzewania domu w inny sposób. Nie do końca znam zalety i wady obydwu systemów. Przy założeniu że rurki do ogrzewania podłogowego i tak będę kładł to wydaje mi się że koszt tych rozwiązań może być podobny. Które rozwiązanie wybrać ?
Przy okazji banalne pytanie jak sterować ogrzewaniem w obydwu przypadkach aby grzać w taniej taryfie ? Jakieś dodatkowe sterowanie które zalącza/ wyłacza energię elektryczną w obwodach ogrzewania, czy same sterowniki do kabli / kotła posiadają ustawienia czasowe kiedy załączać ogrzewanie ?

Konrad Podgórski
18-09-2016, 18:05
jak i tak robisz podłogówkę to dodawanie tam kabli jest niepotrzebne. "kocioł" elektryczny jest ok jako tymczasowe rozwiązanie

edit: pisząc tymczasowe mam na myśli opcjonalnie przejściowe bo jak dobrze zaizolowany dom to może być wystarczające :)

sylwekr
18-09-2016, 18:53
Czy docelowe, czy jednak tymczasowe to będzie rozwiązanie to się okaże. W przypadku kabli mam przynajmniej takie wyobrażenie, że każde pomieszczenie można sterować indywidualnie, w podłogówce wodnej chyba jak się raz ustawi przepływy, to już później raczej do tego nikt się nie dotyka. Teraz każdy będzie miał swój pokój, a za parę lat dzieci może pójdą na studia, może nie każdy pokój będzie musiał być jednakowo ogrzewany np w tygodniu można obnizyć temperaturę, a grzać tylko w weekend, chyba na kablach to nie problem.

imrahil
18-09-2016, 20:28
kocioł elektryczny albo grzałka + pompka obiegowa.

jak dzieci pójdą na studia, to doinstalujesz siłowniki na rozdzielaczu i też możesz sterować strefowo.