PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy dom - gaz ziemny czy pompa ciepła



Strony : [1] 2

Pawel .
18-09-2016, 17:05
Witam
To mój pierwszy post na tym forum, więc pozdrawiam użytkowników i z góry dziękuję za pomoc.

W przyszłym roku mam zamiar rozpocząć budowę domu jednorodzinnego autorstwa Archonu „ dom w Kannach 5”. Powierzchnia użytkowa 160m2 + Garaż 42m2, kotłownia 6.5m2, strych nad garażem 23m2. W domu będą mieszkać 4 osoby

http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kannach-5-g2-m21621f3b07ce4

Co do ocieplenia to planuję: ściany – 20cm styropian grafitowy, dach wełna 30cm o podwyższonej izolacyjności, podłoga 30cm styropian. Okna 3 szybowe
Nie ma jeszcze gotowej dokumentacji, ale mniej więcej na podstawie bliźniaczego projektu i po wprowadzeniu zmian do kalkulatora na stronie archonu dotyczących ocieplenia otrzymałem wskaźnik EK = 54 [kWh/(m2*rok)] jeśli chodzi o gaz ziemny. Dla pompy ciepła wynik to EK = 16 [kWh/(m2*rok)]. Niestety nie ma podanego rodzaju tej pompy. Nie wiem na ile te obliczenia są realne i zdaję sobie sprawę, że potrzebne będzie zrobienie OZC budynku.

Mam możliwość podłączenia się do sieci gazowej, koszt tego podłączenia będę znać prawdopodobnie w tym tygodniu. Przyłącz jest blisko działki, niestety dom jest oddalony od granicy działki około 70 metrów, więc koszt może być spory.
Odnośnie pompy ciepła, to mam możliwość zastosowania pompy gruntowej z kolektorem poziomym ( około 500 m2 powierzchni, którą mógłbym na ten cel przeznaczyć). Ziemia na mojej działce to głownie wilgotna glina i wysoki poziom wód gruntowych. Z tego, co czytałem, takie warunki powinny sprzyjać wydajności pompy. Ewentualnie kolektor pionowy, ale zastanawiam się czy warto dopłacać czy zostać przy poziomym, skoro ich wydajność powinna być zbliżona.
W domu wszędzie planuję ogrzewanie podłogowe. Garaż nie będzie ogrzewany. Problem mam tylko ze strychem ( pomieszczeniem nad garażem).
Do tego wentylacja z rekuperacją.
W centralnej części domu będzie kominek. Będzie miał bardzo prosty system DGP, wyloty w salonie i na poddaszu, ( ale tylko na ścianie komina). Kominek mam zamiar używać okazjonalnie ( żona się uparła, że chce mieć kominek), głównie w okresach przejściowych, gdy podłogówka nie będzie działać oraz jako rezerwowe źródło ogrzewania na wypadek awarii głównego system.

Pytania:
1. Co w moim przypadku opłaca się bardziej, gaz czy pompa gruntowa? Powietrznej raczej nie biorę pod uwagę, szukam rozwiązania, które w 100% zaspokoi zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę i będzie tanie w eksploatacji. Przyznam, że ze względów bezpieczeństwa wolałbym nie mieć gazu, ale koszty instalacji pompy trochę mnie przerażają.
2. Na strychu chciałem urządzić siłownie a na podłodze zamontować specjalną gumową mate, która nie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Pomieszczenie będzie używane kilka razy w tygodniu i nie musi być cały czas ogrzewane. Czy da się tam zamontować grzejnik zasilany temperaturą wody z podłogówki i czy będzie on wydajny, zęby nagrzać to pomieszczenie ( 23 użytkowej, 44 po podłogach). Nie chciałbym przy tym komplikować instalacji i stosować jakiś dodatkowych udziwnień podnoszących koszty.

Przepraszam, że się tak rozpisałem.
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

imrahil
18-09-2016, 18:05
1. Co w moim przypadku opłaca się bardziej, gaz czy pompa gruntowa? Powietrznej raczej nie biorę pod uwagę, szukam rozwiązania, które w 100% zaspokoi zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę i będzie tanie w eksploatacji. Przyznam, że ze względów bezpieczeństwa wolałbym nie mieć gazu, ale koszty instalacji pompy trochę mnie przerażają.


a dlaczego uważasz, że powietrzna nie zaspokoi zapotrzebowania w 100%?

Elfir
18-09-2016, 18:13
taniej w montażu chyba jednak wyjdzie gaz niż PC z kolektorami ziemnymi.

Siłownię można ogrzewać prowadząc instalację w ścianach.

http://cdn26.pb.smcloud.net/s/image/t/1972/ogrzewanie_scienne_2723636.jpg.

Nie wiem czy będzie ci się chciało bawić w skręcanie i załączanie ogrzewania w siłowni kilka godzin przed treningiem?

Chyba, że będziesz ogrzewał nadmuchowo, elektrycznie - najszybciej nagrzeje wnętrze.

44 stopni w podłodze to nie jest tak niskotemperaturowo. Zwykle puszcza się 28-35 stopni.

To co cię interesuje to Eu, nie Ek - czyli faktyczne zapotrzebowanie domu na ciepło. Bez podziału na źródło jego pochodzenia.

Pawel .
18-09-2016, 18:15
a dlaczego uważasz, że powietrzna nie zaspokoi zapotrzebowania w 100%?

Moja wiedza jest czysto teoretyczna. Z informacji jakie znalazłem na internecie i wynika, że sprawność pompy powietrznej jest dużo mniejsza w ujemnych temperaturach, a co za tym idzie koszty ogrzewania większe. Znalazłem też jakieś porównania do pompy gruntowej, z których wynikało, że w Polskich warunkach klimatycznych ( mieszkam w 4 strefie ) pompa powietrzna zaspokaja około 60-70% zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę, jednak koszty znacznie wzrastają w ujemnych temperaturach. Ale to tylko teoria. Chętnie posłucham kogoś, kto ma dośiwadczenie w tym temacie i jest obiektywny.

Pawel .
18-09-2016, 18:24
Elfir - dzięki za pomysł. Jedyne co mnie zastanawia to wysokość ścianki kolankowej, bo na strychu ma ona 70cm. Powiedzmy ze 60cm dał bym rurki na ściane, czy to ie będzie za mało? Co do "44" to chodziło mi o powierzchnie całkowitą pstrychu a nie o temperaturę zasilania wody:-)

Pawel .
18-09-2016, 18:47
"zaś tam ktosik" - dzięki za ciekawe informacje. Tak jak pisałem, ja mam tylko wiedzę teoretyczną w tych sprawach. Znalazłem dość sporo wpisów ludzi niezadowolonych z rachunków przy pompie powietrznej i dlatego bardziej skłaniam się w stronę gruntowej. Po porostu wolał bym zainwestować trochę więcej i mieć mniejsze rachunki. Z tego co piszesz, to ta różnica jest bardzo mała. Może pompa powietrzna + lekkie wspomaganie kominkiem przy największych mrozach było by najbardziej optymalną opcją.
Masz może wiedzę jaka jest realna różnica w cenie pomiędzy gruntową a powietrzną? Chodzi mi o całość instalacji.

Pawel .
18-09-2016, 18:53
A zatem,patrz jak błądzisz,Ek masz dla gazu 54kWh/m2/rok czyli 160*54=8640kWh+cwu ok.4000kWh daje 12600kWh czyli gazem ok.3000zł rocznie
Dla powietrznej Ek to 16kWh/m2/rok czyli 160*16=2560kWh+cwu ok.1500kWh=4000kWh czyli ok.1200zł na rok
Dla grubtowej Ek to 13kWh/m2/rok czyli 160*13=2080kWh +cwu ok.1000kWh=3000kWh czyli 900zł na rok.
Koszty inwestycji powinieneś znac.

Co do kosztów, to jak dostanę wycenę za podłączeniu gazu, to będzie mi łatwiej podjąć decyzję.
Jeśli gaz wyjdzie drogo, wtedy pozostaje sprawa decyzji jaki rodzaj pompy zastosować.
Chętnie wysłuchał bym kogoś kto miał do czynienia z obydwoma rodzajami pomp i ma porównanie.

Elfir
18-09-2016, 19:10
Elfir - dzięki za pomysł. Jedyne co mnie zastanawia to wysokość ścianki kolankowej, bo na strychu ma ona 70cm. Powiedzmy ze 60cm dał bym rurki na ściane, czy to ie będzie za mało? Co do "44" to chodziło mi o powierzchnie całkowitą pstrychu a nie o temperaturę zasilania wody:-)

"rurki" liczy projektant ogrzewania. Nie daje się ich "na oko"

Pawel .
18-09-2016, 19:11
Możesz te wpisy przytoczyć,skopiować,wkleić podać linki ?

Ciężko mi coś wkleić teraz, przez ostatnie tygodnie spotkałem kilka takich wpisów na różnych stronach, nie tylko tego forum, a przeglądam strony na różnych komputerach, telefonie...Pogrzebie w historii przeglądania, jak coś znajdę to wkleję linki

JTKirk
19-09-2016, 09:26
zawsze znajdą się jakieś osoby niezadowolone - wystarczy że ktoś nie jest w temacie, a sprzedawca mu wciśnie coś, czego nigdy nie powinien mieć...
było o tym nie raz, nawet na tym forum (chociaż tutaj takie tematy mają tendencję do tajemniczego znikania)

a wpisów pozytywnych, na pewno było więcej niż negatywnych.....

na poddaszu zrób ogrzewanie ścienne, oczywiście wpierw trzeba to przeliczyć, tak jak pisała Elfir wyżej...

Konsultant Viessmann
19-09-2016, 14:56
Moja wiedza jest czysto teoretyczna. Z informacji jakie znalazłem na internecie i wynika, że sprawność pompy powietrznej jest dużo mniejsza w ujemnych temperaturach, a co za tym idzie koszty ogrzewania większe. Znalazłem też jakieś porównania do pompy gruntowej, z których wynikało, że w Polskich warunkach klimatycznych ( mieszkam w 4 strefie ) pompa powietrzna zaspokaja około 60-70% zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę, jednak koszty znacznie wzrastają w ujemnych temperaturach. Ale to tylko teoria. Chętnie posłucham kogoś, kto ma dośiwadczenie w tym temacie i jest obiektywny.

Witaj, ja również, podobnie jak koledzy w forum zastanowiłbym się na Twoim miejscu również nad powietrzną pompą ciepła. To, że mieszkasz w 4 strefie nic nie zmienia, ponieważ jak konieczne chcesz, możesz pompę ciepła umieścić w pomieszczeniu - garaż, pomieszczenie gospodarcze, wtedy nie martwisz się niskimi temperaturami zewnętrznymi - popytaj o użytkowników takich właśnie systemów, również w 4 strefie.
Po drugie, bardzo niskie temperatury to w Polsce kilka dni w roku i tylko wtedy pompa może pracować na nieco gorszych parametrach. Warto przekalkulowac, czy dla tych paru dni opłaca się rezygnować z powietrznej pompy ciepła.

Jak będziesz zainteresowany profesjonalnym doradztwem - polecam naszych partnerów, którzy chętnie Cię odwiedzą i zaproponują optymalne rozwiązanie - szukaj ich TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)

Jak masz pytania to słuze pomocą!

fotohobby
19-09-2016, 16:06
Witaj, ja również, podobnie jak koledzy w forum zastanowiłbym się na Twoim miejscu również nad powietrzną pompą ciepła. To, że mieszkasz w 4 strefie nic nie zmienia, ponieważ jak konieczne chcesz, możesz pompę ciepła umieścić w pomieszczeniu - garaż, pomieszczenie gospodarcze, wtedy nie martwisz się niskimi temperaturami zewnętrznymi

????

I w czym to niby ma pomóc ?

Elfir
19-09-2016, 16:10
perpetum mobile :D

Pawel .
19-09-2016, 20:00
Dzisiaj otrzymałem szacunkowe koszty przyłączenia do sieci gazowej. Okazało się, że odległość sieci gazowej od mojej działki to około 70 metrów. Do tego dodatkowe około 60 metrów na działce. Za podłączenie sieci do granicy działki musiałbym zapłacić około 2300 zł, i mniej więcej tyle samo za podłączenie na działce. Razem z projektem oszacowali to na 6 tyś. za całość.
Czy to dużo jak za podłączenie gazu ziemnego w takiej odległości?
Czy w tym przypadku warto rozpatrywać gaz czy jednak pompa?
Dzięki za wszystkie dotychczasowe uwagi

Pawel .
19-09-2016, 22:44
"zaś tam ktosik" - kolega coś strasznie nadpobudliwy, chyba za dużo kawy :rolleyes: Z matematyką problemów nie było :no:
Gdybym wszystko wiedział, to nie zadawałbym pytań na forum i wtedy wszystko stało by się "prostSZe" :P

Zastanawiam się nad awaryjnością pomp powietrznych i czy będą działać tak długo jak np. kocioł kondensacyjny. Co do kosztów użytkowania, to pewnie ogromnej różnicy nie będzie pomiędzy powietrzną i gazem. Trochę się obawiam spadku wydajności w ujemnych temperaturach. Działka leży na terenie górzystym i temperatury są kilka stopni niższe niż np. w położonej kilka kilometrów dalej miejscowości. Łatwo to zresztą zauważyć chociażby przez dłuższe utrzymywanie się warstwy śniegu itp. Dlatego właśnie nie brałem pod uwagę pompy powietrznej, tylko gruntową. No ale może nowe modele mają lepszą wydajność w ujemnych temperaturach, chociaż wątpię bo wtedy nikt by nie montował gruntowych.

Pawel .
19-09-2016, 23:34
[QUOTE=zaś tam ktosik;7272912 A gruntówki montują albo tacy,którzy sami sobie montują albo nawiedzeni inwestorzy,albo nie mający pojecia czyli tzw jelenie albo tacy którym kasy zbywa,którzy do sklepu oddalonego o 200m zamawiają taksówkę :D[/QUOTE]

Widzę, że jesteś wrogiem pomp gruntowych. Dla mnie ich zaletą jest to, że zapewniają wyższą sprawność przez cały rok, niezależnie od temperatury powietrza. Rozumiem, że poniesione koszty inwestycyjne są wyższe, ale zwróci się to z czasem.

W większości wpisów na forach, każdy użytkownik chwali swoje i ciężko znaleźć kogoś, kto ma porównanie tych dwóch systemów i obiektywnie się wypowie. To chyba taka nasza narodowa cecha, że nie lubimy się przyznawać do błędów.

Dzięki za linka

P.S. Twój wpis na końcu mnie rozwalił, aż wstałem i pobiegłem zmierzyć przekątną ekranu mojego tv panasonic :p haha

JTKirk
20-09-2016, 05:38
Pawel. - jak rozpoczynałem budowę domu, to miałem dokładnie takie same dylematy jak ty. Tyle , że koszt potencjalnego przyłącza gazu był u mnie jeszcze wyższy (większa odległość) - więc miałem łatwiej zrezygnować z gazu i przestawić się mentalnie na prąd ;)

Zdecydowałem się na gruntówkę polskiego producenta, pracuje już 6 lat, praktycznie bezawaryjnie
Część robót wykonywałem we własnym zakresie, więc ta gruntówka wtedy kosztowała mnie tyle co dzisiaj kosztują powietrzne....
faktem jest, że jak dokonywałem wyboru, to rynek PC powietrznych był w powijakach, dzisiaj to zupełnie inaczej wygląda i nie skreślałbym tej opcji


na posty "ktosika" patrzyłbym z dystansem, on jest tutaj znany - to jego kolejne wcielenie.....sam sobie dopowiedz dlaczego :wiggle:

sony87
20-09-2016, 06:07
6 tys to wydaje się dobra kwota jak za taką odległość, ją mam gaz w działce i postawili mi skrzynkę na rurze i zaplace za to też coś ponad 2 tys. , Do domu jakieś 35 m + instalacja w domu za jakieś 1900 ( tak jestem dogadany)
Idąc w pompę pc masz niższe rachunki ale inwestycja wyższa o jakieś 15 tys czyli będzie się zwracać jakieś 8-10 lat licząc na to że cena prądu do gazu się nie zmieni, ale wątpię w to biorąc pod uwagę fakt że w Polsce z energetyką kiepsko, tzn czekają nas modernizacje bo większość elektrowni ma ponad 30 lat, a jaj modernizacje to i wzrosty cen zapewne.
Kolejna sprawa że gazem grzejesz kiedy potrzebujesz a nie wtedy kiedy masz druga taryfę (jak w pc) więc się nie martwisz o jakieś godziny żeby było taniej. C

sony87
20-09-2016, 06:18
Kolejna sprawa to montując pc masz na ścianie jakieś halasujace urządzenie czego nie ma przy gazie.
Przy bardzo dużych mrozach jest ryzyko że nie dogrzeje ci domu.
Reasumując:
1 Na forum jest sporo naganiaczy którzy piszą pod kilkoma różnymi loginami i uczą innych matematyki - nie zawsze trzeba im ślepo ufac
2 inwestycja w gaz czy pc może w ciagu 10 lat wyjść na równi
3 jak masz zapas kasy to rób pc a jeśli wolisz wydać ją teraz na coś innego to rób gaz
4 pomysl o tym że każde urządzenie się psuje ..
5 ja robię ogrzewanie gazem, za x lat jak kocioł będzie do wymiany znowu przekalkuluje i jak się okaże że p jest tańsza to ja zamontuje, ale na tą chwilę wychodzi mi co najmniej 10 tys drozej a tyle na ulicy nie znajdę
6 jak nie będzie mnie stać na gaz to pójdę w paliwa stałe ( mam komin i masę darmowego drewna)

asolt
20-09-2016, 06:50
...
Przy bardzo dużych mrozach jest ryzyko że nie dogrzeje ci domu.
......

Przy prawidłowym doborze mocy pompy nie ma takiego ryzyka.

Iscra
20-09-2016, 07:03
Na forum jest sporo naganiaczy którzy piszą pod kilkoma różnymi loginami i uczą innych matematyki - nie zawsze trzeba im ślepo ufac


Oczywiście. Dlatego trzeba zagłębić się w forum i dzienniki osób faktycznie budujących I MIESZKAJĄCYCH już w swoich domach. Wbrew pozorom nie wszyscy kończą dzienniki po przeprowadzce, wielu kontynuuje również później. I takie osoby warto zapytać choćby na priv o doświadczenia po czasie.

Z uporem maniaka będę za przykład dawać Pusię, która właśnie świętuje 2 rok mieszkania w domu ze styropianu z powietrzną pompą ciepła :)

fotohobby
20-09-2016, 07:13
Dzisiaj otrzymałem szacunkowe koszty przyłączenia do sieci gazowej. Okazało się, że odległość sieci gazowej od mojej działki to około 70 metrów. Do tego dodatkowe około 60 metrów na działce. Za podłączenie sieci do granicy działki musiałbym zapłacić około 2300 zł, i mniej więcej tyle samo za podłączenie na działce. Razem z projektem oszacowali to na 6 tyś. za całość.
Czy to dużo jak za podłączenie gazu ziemnego w takiej odległości?
Czy w tym przypadku warto rozpatrywać gaz czy jednak pompa?
Dzięki za wszystkie dotychczasowe uwagi

Przy takich odległościach, to tanio.

zaś tam ktosik
20-09-2016, 08:29
Do Kirka z Rybnika,jeszcze tylko 2 dni ale jest mi zaszczyt że mój styl pisania i wiedza jest bardzo znana i rozpoznawana na forum :D

piotrmak
20-09-2016, 09:05
6.Jak żywo wyłania się "suweren" PIS :D

Ośmieszasz się takimi tekstami

asolt
20-09-2016, 09:55
Ja wogole jestem śmieszny ale dopóki Ziobro z ekipą nie wpadna mi do domu za krytykę "naczelnej roli partii" jako zdrajce narodu,komuniste i zlodzieja to mogę :D

Pytający o rodzaj ogrzewania ma problem z doborem zródła ciepła w swoim przyszłym domu, nie ma problemu ze swoimi preferencjami partyjnymi i o to nie pytał. Nikt tez nie jest zainteresowany twoimi komentarzami dotyczącymi polityki, tego jest juz tak wiele ze nie potrzeba zasmiecac tego forum.

Liwko
20-09-2016, 10:28
Przez siedem lat pompa (gruntowa) zużyła mi około 28000kWh. Biorąc pod uwagę nawet kiepski średni COP 3, to dom na CO i CWU zużył w tym czasie 84000kWh.
Cena za kWh z PC to około 10gr (teraz mam około 7gr), czyli za te siedem lat zapłaciłem około 8400zł
Gdybym w tym samym czasie grzał gazem, zapłaciłbym około 20 000zł.

W moim przypadku różnica między gazem a gruntówką wynosiła około 8-10tys.

I jeszcze coś dla zwolenników gazu. Prędzej czy później prąd będziemy produkować sami, a mając PC będziemy musieli wyprodukować 3 razy mniej tej energii, a więc dużo mniej zapłacimy za instalacje (czegokolwiek). gaz w pewnym momencie może okazać się zbędny.

Co by nie było. Nie mam nic do gazu.

Pawel .
20-09-2016, 10:35
Pytający do rodzaj ogrzewania ma problem z doborem zródła ciepła w swoim przyszłym domu, nie ma problemu ze swoimi preferencjami partyjnymi i o to nie pytał. Nikt tez nie jest zainteresowany twoimi komentarzami dotyczącymi polityki, tego jest juz tak wiele ze nie potrzeba zasmiecac tego forum.

Coś mi się wydaje, że kolega "ktosik" mało jest zainteresowany pomocą innym na forum, raczej prowokacja go bardziej interesuje. Zachowuje się trochę jak jakiś sfrustrowany sprzedawca (w tym przypadku pomp ciepła), który nic nie może sprzedać bo ma tragiczne podejście do klienta.

Postaram się znaleźć w okolicy gdzie kupiłem działkę jakiegoś użytkownika pompy powietrznej i dopytać o rachunki itp. Do tego rozwiązanie które opisał "SONY87" też jest do rozważenia. Zrobić gaz teraz i ewentualnie za 10 lat zastanowić się nad pompą, jeśli znacznie potanieją lub będą jeszcze sprawniejsze.\

Jeszcze mam pytanie do osób mających pompę która działa tylko w taryfie nocnej. Czy takie rozwiązanie się sprawdza i w dzień podłogówka oddaje ciepło bez potrzeby włączania pompy? To samo rozwiązanie używacie do grzania c.w.u. ?

Pawel .
20-09-2016, 10:39
Przez siedem lat pompa (gruntowa) zużyła mi około 28000kWh. Biorąc pod uwagę nawet kiepski średni COP 3, to dom na CO i CWU zużył w tym czasie 84000kWh.
Cena za kWh z PC to około 10gr (teraz mam około 7gr), czyli za te siedem lat zapłaciłem około 8400zł
Gdybym w tym samym czasie grzał gazem, zapłaciłbym około 20 000zł.

W moim przypadku różnica między gazem a gruntówką wynosiła około 8-10tys.

I jeszcze coś dla zwolenników gazu. Prędzej czy później prąd będziemy produkować sami, a mając PC będziemy musieli wyprodukować 3 razy mniej tej energii, a więc dużo mniej zapłacimy za instalacje (czegokolwiek). gaz w pewnym momencie może okazać się zbędny.

Co by nie było. Nie mam nic do gazu.

Czy będąc teraz w mojej sytuacji, wybrałbyś pompę gruntową czy powietrzną? Przez 7 lat pompy powietrzne stały się dużo lepsze niż wtedy jak ty podejmowałeś decyję?

Liwko
20-09-2016, 10:45
Czy będąc teraz w mojej sytuacji, wybrałbyś pompę gruntową czy powietrzną? Przez 7 lat pompy powietrzne stały się dużo lepsze niż wtedy jak ty podejmowałeś decyję?

Raczej wybrałbym znowu gruntową, ale tylko dlatego, że samemu zrobiłbym kolektor poziomy (mam miejsce), więc byłaby w podobnej cenie co powietrzna. Osobiście uważam też, że żywotność gruntówki powinna być znacznie dłuższa.
Teraz mam odwierty i chcę je w upały wykorzystać do produkcji wody lodowej do klimakonwektora kasetowego. Chłód za śmieszne grosze.

Liwko
20-09-2016, 10:47
Jeszcze mam pytanie do osób mających pompę która działa tylko w taryfie nocnej. Czy takie rozwiązanie się sprawdza i w dzień podłogówka oddaje ciepło bez potrzeby włączania pompy? To samo rozwiązanie używacie do grzania c.w.u. ?

U mnie pompa poniżej -5 zaczyna wychodzić w drogą taryfę, ale suma summarum jest to około 10-15% jej pracy na CO.
Przy takim ustawieniu komfort u mnie nie cierpi :)

Pawel .
20-09-2016, 10:53
Raczej wybrałbym znowu gruntową, ale tylko dlatego, że samemu zrobiłbym kolektor poziomy (mam miejsce), więc byłaby w podobnej cenie co powietrzna. Osobiście uważam też, że żywotność gruntówki powinna być znacznie dłuższa.
Teraz mam odwierty i chcę je w upały wykorzystać do produkcji wody lodowej do klimakonwektora kasetowego. Chłód za śmieszne grosze.

Czyli teraz masz kolektor pionowy? Ja mam spokojnie miejsce na poziomy, zastanawiam się czy jest faktycznie tak jak niektórzy piszą, że śnieg w tym miejscu dłużej zalega i tym samym wegetacja roślin jest wolniejsza. Chciałby w tym miejscu zrobić mały ogródek

Liwko
20-09-2016, 11:10
Czyli teraz masz kolektor pionowy? Ja mam spokojnie miejsce na poziomy, zastanawiam się czy jest faktycznie tak jak niektórzy piszą, że śnieg w tym miejscu dłużej zalega i tym samym wegetacja roślin jest wolniejsza. Chciałby w tym miejscu zrobić mały ogródek

Tak, mam odwierty, ale z doświadczenia forumowiczów czytam, że nie są one warte swojej wyższej ceny. Mam, zapłaciłem więcej, trudno.
Zrobienie kolektora poziomego jest bardzo proste i w zasadzie sprowadza się do zakopania odpowiedniej ilości rury na odpowiednią głębokość. Ile, to zależy od warunków miejscowych. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy

A z tym śniegiem to nie do mnie :)

Tu masz wszystkie tematy na temat pomp.
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

JTKirk
20-09-2016, 11:11
Ja mam sytuację podobną jak Liwko - zaczynam wchodzić w drogą taryfę trochę ponizej 0C. Część CWU też leci w drogiej - sumarycznie wychodzi około 75-80% w taniej taryfie.
U mnie akurat jest kolektor poziomy, nie ma to żadnego wpływu na wegetację roślin. Ja w każdym bądź razie takowego nie zauważyłem
U mnie koszt przyłącza gazu był na tyle duży (gazownia chciała moim kosztem rozbudować magistralę), że koszt samej instalacji gaz vs. PC był bardzo podobny.

Nie zgodzę się z tezą - "teraz zrobię gaz, a za 10lat zastanowię się nad pompą" To po co w takim razie wydawać kasę na przyłącze gazu?? Za 10 lat będziesz je likwidować? Przez ten cały czas, za te przyłącze trzeba płacić abonament i opłaty stałe...jak już teraz zrobisz gaz, to jak ci kocioł padnie to grzecznie wymienisz go na nowy i nie będziesz się zastanawiać nad PC - bo skoro już jest przyłącze gazowe.........
Nie wiem na co zdecydowałbym się dzisiaj....nie jestem na bieżąco z cenami - wiem tylko, że gruntówki podrożały od czasu gdy ja montowałem...a wtedy też było dużo wpisów - jak potanieje, to wtedy się zdecyduje...otóż nie potaniały, a podrożały...Podobnie pewnie będzie z powietrznymi....

Liwko
20-09-2016, 11:36
Dokładnie,wszystko zależy od różnicy w inwestycji między powietrzną a gruntową.
Dla mnie maksymalna różnica do przełkniecia to 2-3tys.zł,jeśli byłoby powyżej ponownie wszedłbym w powietrzną.

A obiecujesz podać na forum wszystkie serwisy, awarie i ewentualną wymianę pompy? Zobaczymy w perspektywie czasu, która będzie droższa.
Do tej pory (siedem lat) za naprawę zapłaciłem 50zł.

Pawel .
20-09-2016, 11:38
Orientuje się ktoś jaki jest mniej więcej koszt wykonania odwiertu poziomego i rozłożenia rur? Jeśli nie jest to zbyt skomplikowane, to faktycznie może warto było by to zrobić samemu. Myślę, że koszt wynajęcia koparki byłby do zaakceptowania. Pozostaje kwestia dokształcenia się w rozłożeniu rur. Reszta to już sprawa instalatora.

Liwko
20-09-2016, 11:46
Podałem linka, czytaj, pytaj.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy

Pawel .
20-09-2016, 11:50
Podałem linka, czytaj, pytaj.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy

Jestem w trakcie czytania, dzięki. Jeśli na samodzielnym wykopie i rozłożeniu rur dało by się zaoszczędzić kilka tyś to jest to do przemyślenia.

Wykona
20-09-2016, 11:59
Przez siedem lat pompa (gruntowa) zużyła mi około 28000kWh. Biorąc pod uwagę nawet kiepski średni COP 3, to dom na CO i CWU zużył w tym czasie 84000kWh.
Cena za kWh z PC to około 10gr (teraz mam około 7gr), czyli za te siedem lat zapłaciłem około 8400zł
Gdybym w tym samym czasie grzał gazem, zapłaciłbym około 20 000zł.

W moim przypadku różnica między gazem a gruntówką wynosiła około 8-10tys.

I jeszcze coś dla zwolenników gazu. Prędzej czy później prąd będziemy produkować sami, a mając PC będziemy musieli wyprodukować 3 razy mniej tej energii, a więc dużo mniej zapłacimy za instalacje (czegokolwiek). gaz w pewnym momencie może okazać się zbędny.

Co by nie było. Nie mam nic do gazu.

W moim przypadku płacę suma FV za gaz (opłaty stałe, przesyłowe etc w zakresie: ogrzewanie + C.W.U. + gotowanie) rocznie ok 1.400 zł.
Różnica pomiędzy źródłem zasilania gaz vs PC to około 30.000 na niekorzyść tej drugiej (poziome niemożliwe,a pionowe same odwierty to 20.000 zł)

Prędzej czy później faktycznie będziemy grzali prądem.
Obym tego dożył bo patrząc na pomysły rządzących może to być trudne :confused:

Pawel .
20-09-2016, 12:03
W moim przypadku płacę suma FV za gaz (opłaty stałe, przesyłowe etc w zakresie: ogrzewanie + C.W.U. + gotowanie) rocznie ok 1.400 zł.
Różnica pomiędzy źródłem zasilania gaz vs PC to około 40.000 na niekorzyść tej drugiej.

Prędzej czy później faktycznie będziemy grzali prądem. Obym tego dożył bo patrząc na pomysły rządzących może to być trudne :confused:

1400? Jaka powierzchnia ogrzewana? ile osób mieszka? Jaka temperatura w domu i docieplenie?
Przyznam, że tak niskiej kwoty na gazie jeszcze nie widziałem

Liwko
20-09-2016, 12:08
W moim przypadku płacę suma FV za gaz (opłaty stałe, przesyłowe etc w zakresie: ogrzewanie + C.W.U. + gotowanie) rocznie ok 1.400 zł.
Różnica pomiędzy źródłem zasilania gaz vs PC to około 30.000 na niekorzyść tej drugiej (poziome niemożliwe,a pionowe same odwierty to 20.000 zł)

Prędzej czy później faktycznie będziemy grzali prądem.
Obym tego dożył bo patrząc na pomysły rządzących może to być trudne :confused:

Faktycznie też nie rozumiem.
Masz patrząc na rachunki za gaz bardzo małe zapotrzebowanie, a różnica gaz/pompa wyszłaby 40 000? I za odwierty 20 000?
Opisz dom bo nic z tego nie rozumiem.

asolt
20-09-2016, 12:09
1400? Jaka powierzchnia ogrzewana? ile osób mieszka? Jaka temperatura w domu i docieplenie?
Przyznam, że tak niskiej kwoty na gazie jeszcze nie widziałem

Parametry chyba na poziomie domu pasywnego, zastanawia mnie tak niskie zuzycie na przygotowanie cwu, o gotowaniu nie wspomnę.

imrahil
20-09-2016, 12:10
W moim przypadku płacę suma FV za gaz (opłaty stałe, przesyłowe etc w zakresie: ogrzewanie + C.W.U. + gotowanie) rocznie ok 1.400 zł.
Różnica pomiędzy źródłem zasilania gaz vs PC to około 30.000 na niekorzyść tej drugiej (poziome niemożliwe,a pionowe same odwierty to 20.000 zł)

Prędzej czy później faktycznie będziemy grzali prądem.
Obym tego dożył bo patrząc na pomysły rządzących może to być trudne :confused:

też nie rozumiem. z rachunku za gaz wynika, że dom energooszczędny, a cena za pompę i długość odwiertów jak dla jakiegoś smoka

asolt
20-09-2016, 12:17
też nie rozumiem. z rachunku za gaz wynika, że dom energooszczędny, a cena za pompę i długość odwiertów jak dla jakiegoś smoka

Spróbuje cos policzyc, 1400 zł, gaz po ok 2,25 zł/m3 (nie znam lokalizacji to tak przyjmuję) to ok 620 m3 na wszytko, to na mam daje ok 5900 kWh, cwu na 1 osobę przyjmuje sie ok 1000 kWh na rok, nie wiemy ile osób, załozmy ze 2 to pozostaje nam ok 3500 kWh na ogrzewanie, 400 na gotowanie, wychodzi na to ze dom mocno energooszczedny z dwoma osobami. Jak jest w rzeczywistosci to niech poda nam kol. wykona. Co ma do tego porównanie do pompy gruntowej nie wiem.

JTKirk
20-09-2016, 12:26
pewnie kolega w porównaniu odniósł się do jednej z kosmicznych wycen które otrzymał.....
tak, też takie otrzymałem swego czasu...co wcale nie znaczy że takiej mocy PC zamontowałem i tyle zapłaciłem.....
różne firmy proponowały mi PC o mocach od 6-15kw :D

Pawel .
20-09-2016, 16:12
Jeśli chodzi o kolektor poziomy, czy nachylenie terenu około 15 stopni może być jakimś przeciwwskazaniem?

Liwko
20-09-2016, 16:28
Jeśli chodzi o kolektor poziomy, czy nachylenie terenu około 15 stopni może być jakimś przeciwwskazaniem?

Zależy w którą stronę (chodzi o odpowietrzenie)

Elfir
20-09-2016, 16:34
1400? Jaka powierzchnia ogrzewana? ile osób mieszka? Jaka temperatura w domu i docieplenie?
Przyznam, że tak niskiej kwoty na gazie jeszcze nie widziałem

Mam podobną kwotę na gazie (woda i ogrzewanie) na 160 m2 pow. całkowitej.
Dlatego bym gazu już nie zakładała - czas zwrotu z inwestycji bardzo długi.
Teraz raczej prąd (i nie PC, ale prąd + ewentualnie mały kolektor do ciepłej wody użytkowej latem)

Pawel .
20-09-2016, 16:39
Rury zaczynaly by sie na wysokosci domu, a nastepne rozlozone byly by w dol.
p.s. Sorry, brak polskich znakow w telefonie

Liwko
20-09-2016, 16:44
Rury zaczynaly by sie na wysokosci domu, a nastepne rozlozone byly by w dol.


Byłoby wręcz idealnie :)

Jedna uwaga. O takie rzeczy pytaj w temacie, który ci podałem.

Pawel .
20-09-2016, 16:50
Dzieki Liwko. Napisalem tutaj bo liczylem, ze wlasnie ty bedziesz znal odpowiedz jako uzytkownik gruntowej

jasiek71
20-09-2016, 17:00
Zależy w którą stronę (chodzi o odpowietrzenie)

Nie ma znaczenia...
Robiłem już różne, i z góry i pod górę...
Nie było najmniejszego problemu z odpowietrzeniem ...

Liwko
20-09-2016, 17:42
Robiłem już różne...


Widzę że nie marnujesz czasu :)

jasiek71
20-09-2016, 18:47
Widzę że nie marnujesz czasu :)

No coś trzeba robić...;)
Ale na dzień dzisiejszy to większy sens widzę w kablach, bojlerze i zbilansowanej fotowoltaice ...

Liwko
20-09-2016, 19:30
No coś trzeba robić...;)
Ale na dzień dzisiejszy to większy sens widzę w kablach, bojlerze i zbilansowanej fotowoltaice ...

Tylko przy PC tej fotowoltaiki może być sporo mniej.

jasiek71
20-09-2016, 21:04
Tylko przy PC tej fotowoltaiki może być sporo mniej.

Ale cały system grzewczy kosztuje tyle co 10kWp fotowoltaiki ...;)
Zakładam kable i zwykły bolier za grosze, dokładam tyle paneli aby bilans roczny wyszedł na zero i mam w doopie jakieś taryfy i rachunki za energię...
Dla mojej nędznej chałupy wystarczy zainstalować 14kWp i zapomnieć co to takiego opłaty za energię, czas zwrotu na dzień dzisiejszy to ok 10-11lat a do tego czasu energia na pewno trochę podrożeje więc realnie to poniżej 10 lat ...
Tak właśnie wygląda ten brak alternatywy dla kablarzy jak prąd podrożeje...;)

Liwko
21-09-2016, 07:23
Dla mojej nędznej chałupy wystarczy zainstalować 14kWp i zapomnieć co to takiego opłaty za energię

Zajebiście! Szkoda tylko, że mój dom zużywa około 8kWh rocznie (już dużo mniej niż twój), a miejsca na dachu na PV tylko na 3-4kW.
Dobudujesz tyle dachu, czy postawisz panele na ogródku żeby zmieściło ci się 14kW?

imrahil
21-09-2016, 07:44
dodatkowo instalację PV należy odpowiednio przewymiarować, aby energia oddana i odebrana się bilansowały (obowiązuje chyba współczynnik 1kWh oddanej = 0,8 odebranej), bo w zimie przecież nie naprodukujemy wystarczająco dużo energii. czyli trzeba przewymiarować instalację jakieś 1,3 razy

jasiek71
21-09-2016, 13:03
Zajebiście! Szkoda tylko, że mój dom zużywa około 8kWh rocznie (już dużo mniej niż twój), a miejsca na dachu na PV tylko na 3-4kW.
Dobudujesz tyle dachu, czy postawisz panele na ogródku żeby zmieściło ci się 14kW?

Nie zapomnij o koszcie instalacji CO z pompą ciepła w odniesieniu do kosztu instalacji na kablach ...;)

Na podwórku mam odpowiedniej wielkości budynek gospodarczy...:P

Liwko
21-09-2016, 13:24
Nie zapomnij o koszcie instalacji CO z pompą ciepła w odniesieniu do kosztu instalacji na kablach ...;)

Na podwórku mam odpowiedniej wielkości budynek gospodarczy...:P

W takim razie jeżeli będziesz polecał kable i PV, nie zapomnij również polecić budowę wielkiego budynku gospodarczego :)

I nie rozśmieszaj mnie różnicą w kosztach instalacji kabli i PC. Gdyby nie PC moje zużycie kWh dla całego domu sięgnęłoby 16000kWh. Ile kosztowałaby instalacja PV i miejsce na kolektory na takie zapotrzebowanie?

jasiek71
21-09-2016, 13:26
dodatkowo instalację PV należy odpowiednio przewymiarować, aby energia oddana i odebrana się bilansowały (obowiązuje chyba współczynnik 1kWh oddanej = 0,8 odebranej), bo w zimie przecież nie naprodukujemy wystarczająco dużo energii. czyli trzeba przewymiarować instalację jakieś 1,3 razy

Idąc tym tokiem rozumowania to trzeba by dorzucić kolejne 20% aby po dwudziestu latach nadal się bilansowało ...;)
I kolejne 10% bo powyżej 10kWp jest bilansowanie na 0,7 ...

A tak na poważnie to do takiego domu jak mój wystarczy 10kWp, co zabraknie to sobie dopłacę a i tak żaden dom z PC nawet nie podskoczy pomimo że koszty inwestycyjnie porównywalne ...;)

jasiek71
21-09-2016, 13:31
W takim razie jeżeli będziesz polecał kable i PV, nie zapomnij również polecić budowę wielkiego budynku gospodarczego :)

I nie rozśmieszaj mnie różnicą w kosztach instalacji kabli i PC. Gdyby nie PC moje zużycie kWh dla całego domu sięgnęłoby 16000kWh. Ile kosztowałaby instalacja PV i miejsce na kolektory na takie zapotrzebowanie?

Ja mam dom na kablach, robię całe kompletne instalacje z pompami ciepła więc wiem co za ile można zrobić...;)
Za różnicę instalujesz fotowoltaikę i rachunki masz śmieszne więc po co komplikować sobie całą budowę ...

Liwko
21-09-2016, 13:37
Ja mam dom na kablach, robię całe kompletne instalacje z pompami ciepła więc wiem co za ile można zrobić...;)
Za różnicę instalujesz fotowoltaikę i rachunki masz śmieszne więc po co komplikować sobie całą budowę ...

Dalej powtarzasz te same bzdury (nie wiem tylko po co).
Jeżeli teraz dom zużywa 8000kWh, a na kablach zużyłby 16000kWh, to za jakie pieniądze i GDZIE położę 8kW PV?

jasiek71
21-09-2016, 16:48
Dalej powtarzasz te same bzdury (nie wiem tylko po co).
Jeżeli teraz dom zużywa 8000kWh, a na kablach zużyłby 16000kWh, to za jakie pieniądze i GDZIE położę 8kW PV?

A gdzie ja coś piszę o Twoim domu...?
Masz pompę to się ciesz ...
Dałem przykład na swojej chałupie ...
Podobno "kablarze" nie mają alternatywy a tu proszę bardzo...
Dokręcamy 10kWp paneli ( potrzeba ok 70m2 powierzchni dachu ...) za ok 45 k i już mamy redukcję kosztów o ok 4k rocznie ...
Ty będziesz się puszył jak to płacisz 1,5 k rocznie za CO i CWU a ja zapłacę tyle za Całą energię...;)

Liwko
21-09-2016, 17:02
Ale na dzień dzisiejszy to większy sens widzę w kablach, bojlerze i zbilansowanej fotowoltaice ...

Tu była mowa o twoim domu? :o

Jasiek odpuść, bo nie o twoim domu tutaj dyskutujemy :P

jasiek71
21-09-2016, 19:20
Tu była mowa o twoim domu? :o

Jasiek odpuść, bo nie o twoim domu tutaj dyskutujemy :P

Akurat w tym przypadku to był raczej ogólny zarys kierunku ...
Mój dom to tak bardziej dla jakiegoś punktu zaczepienia był przytoczony ...

A dyskusja o systemie grzewczym jest raczej jak najbardziej na miejscu ...;)

Pawel .
22-09-2016, 22:06
Okazało się, że kolega mojego znajomego ma firmę wiertniczą i instaluje kolektory pionowe. Cena z cennika na stronie to 110zł za metr. "Po znajomości" zaoferował mi cenę 90zł. Jak myślicie, drogo? Z ciekawości sprawdziłem ceny np. na allegro i można znaleźć po 75 zł.
Zaznaczam , że cena zawiera instalacje kolektora, zalanie glikolem itp.

Liwko
23-09-2016, 06:09
Poziomy zrobisz za połowę tej kwoty.

Pawel .
23-09-2016, 09:10
Mowisz o poziomym zrobionym samodzielnie czy przez firme?

Liwko
23-09-2016, 09:34
Samodzielnie

Pawel .
23-09-2016, 10:10
Myślę, że poziomy w moim przypadku wyjdzie taniej i powinien działać prawidłowo. Działka jest długa, ma około 80 metrów długości. Jest możliwość poniżej domy wykopania wąskich rowów zamiast ściągania całej powierzchni i ułożenia z nich pojedyńczych kabli. Można by zrobić 50 metrów w jedną i drugą stronę. Kilka takich pętli załatwiło by sprawę. Zastanawiam się tylko czy nie będzie dużego oporu przepływów w instalacji, kiedy studzienka będzie na wysokości kotłowni a cała instalacja z rurami poniżej domu na spadku terenu około 10 stopni.

Liwko
23-09-2016, 10:25
Zastanawiam się tylko czy nie będzie dużego oporu przepływów w instalacji, kiedy studzienka będzie na wysokości kotłowni a cała instalacja z rurami poniżej domu na spadku terenu około 10 stopni.

W takim razie pionowy nie powinien w ogóle działać :D

Pawel .
23-09-2016, 10:36
W takim razie pionowy nie powinien w ogóle działać :D

Troche się niejasno wyraziłem:) Chodziło mi o to czy przy takim ułożeniu potrzeba np. więcej mocy do wymuszenia przepływów czy są to może znikome opory. W miarę proste ułożenie powinno skutkować mniejszym oporem niż np. gdyby było kilka zakrętów na pętli?
Co do różnicy poziomów to chyba nie ma aż tak dużego znaczenia przy zamkniętej instalacji?

Liwko
23-09-2016, 10:41
W układzie zamkniętym nie ma kompletnie znaczenia czy obieg jest w poziomie czy pionie. Opory będą identyczne :)

Pawel .
23-09-2016, 11:35
Na jednej ze stron internetowych gdzie podany był schemat instalacji kolektora poziomego, zalecano umiejscowienie kolektora poziomo, bez zmian spadku terenu. Dlatego chciałem się upewnić, bo ten wpis troche mnie zmylił. Jeśli chodzi o przewymiarowanie DZ, to ile % więcej jest zalecane. Wole mieć zapas na wszelki wypadek

Liwko
23-09-2016, 11:50
Jeśli chodzi o przewymiarowanie DZ, to ile % więcej jest zalecane. Wole mieć zapas na wszelki wypadek

Na ile cię stać :)
Jednak z rozsądkiem wystarczy około 10%

Pawel .
23-09-2016, 11:59
10% to jest do zaakceptowania przy tej kwocie. Najwyżej powiem żonie, że będzie musiała zmywać naczynie w rzecze, bo na kuchnie zabraknie kasy :D

Pawel .
23-09-2016, 23:16
Zrobiłem projekt tak mniej więcej dla zobrazowania sytuacji. Od razu mówię, nie jestem grafikiem komputerowym więc jakość kiepska.

3 pętle po 200 metrów każda, rura PE40. Czy w tym przypadku studzienka to najlepsze wyjście czy bezpośrednie podłączenie w kotłowni?
Zaznaczam, że dolne odcinki są najdłuższe z tego powodu iż ta część działki jest wilgotna. W środkowej części wybija małe źródełko.
Jakie powinny być optymalne odstępy pomiędzy poszczególnymi rurami w pętli oraz pomiędzy pętlami? Ja wcześniej wspominałem, gleba to wilgotna glina.
Czerwoną linią zaznaczyłem granice obszaru gdzie ewentualnie mogę umieścić kolektor. Powierzchnia około 6 arów


368290

ravanson
16-01-2017, 12:00
Witam wszystkich,
Jest to mój pierwszy post na tym forum, trafiłem na ten wątek i tak jak autor mam podobny dylemat, jaki sposobu ogrzewania wybrać. Mam nadzieję że pomożecie w decyzji :)

Na wiosnę ruszamy z budową „Domu w hostach” projekt z pracowni archon https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-hostach-md5c2177707b76
Budynek 130m + 30m garaż. Ściany bloczki H+H 24cm + 20cm styropian, ocieplenie dachu wełna 30cm, podłoga styropian 20cm, wentylacja grawitacyjna, okna 3 szybowe. Do tej pory jako system ogrzewania CO+CWU zakładałem kocioł na gaz ziemny. Zapotrzebowanie budynku Eu -36,21 [kWh/(m2*rok)]
Wątek jest ciekawy, dlatego chciałbym z wami przeanalizować zastąpienie gazu gruntową lub powietrzną pompą ciepła.

Założenia projektu:
Izolacja ścian i dachu jak wyżej, w całym domu będzie podłogówka, temp. w pomieszczeniach 22-23 stopnie, garaż ogrzewany zimą do 10 stopni.
Gaz jako pierwszy brany pod uwagę, koszt założenia skrzynki gazownia wyceniła na 2300, instalacja po działce z projektem zakładam 3000 + kocioł kondensacyjny 7000 + konin systemowy 5000. Wychodzi 17300 do tego co rok - koszty przeglądów kotła, czyszczenie komina + rachunek za gaz według założeń archona 3000.

Pytania do was o ile była by droższa inwestycja w PC z poziomy wymiennikiem na początek ? Jak dobrać moc pompy do budynku? Ile metrów rur musiałbym położyć w gruncie ?

Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)

wg39070
16-01-2017, 12:06
Witam wszystkich,
Jest to mój pierwszy post na tym forum, trafiłem na ten wątek i tak jak autor mam podobny dylemat, jaki sposobu ogrzewania wybrać. Mam nadzieję że pomożecie w decyzji :)

Na wiosnę ruszamy z budową „Domu w hostach” projekt z pracowni archon https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-hostach-md5c2177707b76
Budynek 130m + 30m garaż. Ściany bloczki H+H 24cm + 20cm styropian, ocieplenie dachu wełna 30cm, podłoga styropian 20cm, wentylacja grawitacyjna, okna 3 szybowe. Do tej pory jako system ogrzewania CO+CWU zakładałem kocioł na gaz ziemny. Zapotrzebowanie budynku Eu -36,21 [kWh/(m2*rok)]
Wątek jest ciekawy, dlatego chciałbym z wami przeanalizować zastąpienie gazu gruntową lub powietrzną pompą ciepła.

Założenia projektu:
Izolacja ścian i dachu jak wyżej, w całym domu będzie podłogówka, temp. w pomieszczeniach 22-23 stopnie, garaż ogrzewany zimą do 10 stopni.
Gaz jako pierwszy brany pod uwagę, koszt założenia skrzynki gazownia wyceniła na 2300, instalacja po działce z projektem zakładam 3000 + kocioł kondensacyjny 7000 + konin systemowy 5000. Wychodzi 17300 do tego co rok - koszty przeglądów kotła, czyszczenie komina + rachunek za gaz według założeń archona 3000.

Pytania do was o ile była by droższa inwestycja w PC z poziomy wymiennikiem na początek ? Jak dobrać moc pompy do budynku? Ile metrów rur musiałbym położyć w gruncie ?

Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)

A skąd żeś chłopie wziął te kosmiczne ceny kotła, instalacji po działce i komina. Mój "komin" to rura z kwasówki w przewodzie wentylacyjnym (ok 1000 zł), za kocioł dałem 4000 a instalacja "po działce" to sporo mniej niż piszesz (nie pamiętam dokładnie i nie chcę wprowadzać w błąd). Co do ceny przyłącza to w moim przypadku była prawie taka sama kwota.

Liwko
16-01-2017, 12:25
Witam wszystkich,
Jest to mój pierwszy post na tym forum, trafiłem na ten wątek i tak jak autor mam podobny dylemat, jaki sposobu ogrzewania wybrać. Mam nadzieję że pomożecie w decyzji :)

Na wiosnę ruszamy z budową „Domu w hostach” projekt z pracowni archon https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-hostach-md5c2177707b76 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.archon.pl%2Fp rojekty-domow%2Fprojekt-dom-w-hostach-md5c2177707b76)
Budynek 130m + 30m garaż. Ściany bloczki H+H 24cm + 20cm styropian, ocieplenie dachu wełna 30cm, podłoga styropian 20cm, wentylacja grawitacyjna, okna 3 szybowe. Do tej pory jako system ogrzewania CO+CWU zakładałem kocioł na gaz ziemny. Zapotrzebowanie budynku Eu -36,21 [kWh/(m2*rok)]
Wątek jest ciekawy, dlatego chciałbym z wami przeanalizować zastąpienie gazu gruntową lub powietrzną pompą ciepła.

Założenia projektu:
Izolacja ścian i dachu jak wyżej, w całym domu będzie podłogówka, temp. w pomieszczeniach 22-23 stopnie, garaż ogrzewany zimą do 10 stopni.
Gaz jako pierwszy brany pod uwagę, koszt założenia skrzynki gazownia wyceniła na 2300, instalacja po działce z projektem zakładam 3000 + kocioł kondensacyjny 7000 + konin systemowy 5000. Wychodzi 17300 do tego co rok - koszty przeglądów kotła, czyszczenie komina + rachunek za gaz według założeń archona 3000.

Pytania do was o ile była by droższa inwestycja w PC z poziomy wymiennikiem na początek ? Jak dobrać moc pompy do budynku? Ile metrów rur musiałbym położyć w gruncie ?

Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)

Jeżeli zrobisz samemu wymiennik poziomy (co jest dość proste), to instalacja z PC może cię wynieść około 20-25tys. i rachunki o połowę w dół.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna?

franco78
16-01-2017, 13:31
No właśnie.... dlaczego wentylacja grawitacyjna?:)
Poza tym koszt komina dla kotła gazowego można wyeliminować do zera - rura przez ścianę.
W Twoim projekcie widzę pomieszczenie gospodarcze z tyłu domu.... to by pasowało :)
Rachunek za gaz 3000? Mam większy dom, identyczne ocieplenie i 100% podłogówka - szacuję koszt roczny gazu co + cwu na ok 1700zł.

wg39070
16-01-2017, 18:06
No właśnie.... dlaczego wentylacja grawitacyjna?:)
Poza tym koszt komina dla kotła gazowego można wyeliminować do zera - rura przez ścianę.

W Twoim projekcie widzę pomieszczenie gospodarcze z tyłu domu.... to by pasowało :)
Rachunek za gaz 3000? Mam większy dom, identyczne ocieplenie i 100% podłogówka - szacuję koszt roczny gazu co + cwu na ok 1700zł.

Mieszkasz już czy na razie szacujesz koszty ogrzewania gazem?

franco78
16-01-2017, 19:11
Mieszkasz już czy na razie szacujesz koszty ogrzewania gazem?

Właśnie obliczyłem koszt całkowity (kwoty z faktur czyli z opłatami) CO+CWU za miający rok.
Wyszło 2200zł.
Biorąc pod uwagę, że to pierwszy sezon grzewczy nowego domu oraz fakt, że okres ten minął na nauce kotła i szukaniu jego optymalnych ustawień zakładam, że kolejny rok będzie lepszy pod względem zużycia gazu.
Niestety nie da się przewidzieć czy zima będzie taka sama:)

wg39070
16-01-2017, 19:27
Właśnie obliczyłem koszt całkowity (kwoty z faktur czyli z opłatami) CO+CWU za miający rok.
Wyszło 2200zł.

Biorąc pod uwagę, że to pierwszy sezon grzewczy nowego domu oraz fakt, że okres ten minął na nauce kotła i szukaniu jego optymalnych ustawień zakładam, że kolejny rok będzie lepszy pod względem zużycia gazu.
Niestety nie da się przewidzieć czy zima będzie taka sama:)

W takim razie tylko pozazdrościć tak małego zużycia tym bardziej, że to pierwszy sezon.

ravanson
16-01-2017, 19:30
Dzięki za szybka odpowiedź :)

Aktualnie jestem na etapie załatwiania pozwolenia na budowę, cześć informacji o stawkach za kocioł, robociznę instalatora - gazownika mam ze słyszenia od znajomych którzy w 2016 stawiali swoje domy. Nie biorę tego w 100% jako punkt odniesienia ale wole oszacować z zapasem żeby mieć margines.

Po waszych wpisach widzę że faktycznie trochę zawyżyłem koszt instalacji i późniejszej eksploatacji, kilka osób które znam ma gaz i każdy pali w kominku i to nie bo lubi tylko dlatego że jest taniej. Ciężko powiedzieć ile realnie wychodzi ogrzewanie tylko gazem, dlatego moje założenie w skali roku 3000.

franco78 jaką temperaturę utrzymujesz w pomieszczeniach ?

franco78
16-01-2017, 19:33
Utrzymuję na parterze 21,5- 22,5oC , poddasze 1oC mniej.
W łazienkach 23oC.
24/7.
aha....
oczywiście 100% podłogówka i 2 drabinki jako osobny obieg podłogówki (temperatura w drabinkach taka sama jak w podłodze) do suszenia ręczników.

ravanson
16-01-2017, 19:36
Jeżeli zrobisz samemu wymiennik poziomy (co jest dość proste), to instalacja z PC może cię wynieść około 20-25tys. i rachunki o połowę w dół.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna?

Jeżeli miał bym pójść w PC to wymiennik chciałbym zrobić samemu, Liwko możesz powiedzieć ile w całym koszcie 20-25 tyś to materiał ile robocizna?

Pytaliście dlaczego wentylacja grawitacyjna?
Wybór z konieczności jest tańsza niż mechaniczna o kilka tysięcy, obawiam się że budżet może się nie spiąć dlatego takie rozwiązanie...

ravanson
16-01-2017, 19:43
Utrzymuję na parterze 21,5- 22,5oC , poddasze 1oC mniej.
W łazienkach 23oC.
24/7.
aha....
oczywiście 100% podłogówka i 2 drabinki jako osobny obieg podłogówki (temperatura w drabinkach taka sama jak w podłodze) do suszenia ręczników.
Identycznie chcę mieć zrobioną instalacje u siebie. Jaki jest koszt postawienie kompletnej rekuperacji ? Zakładam że przy wentylacji grawitacyjnej straty będę miał większe wiec te 3000 są realne.

franco78
16-01-2017, 19:46
@ravanson
Jeśli zrobisz sam wymiennik do pompy to tym bardziej zrobisz instalację wentylacji mechanicznej :)
Jeśli nie będziesz miał kominka w domu i dasz spaliny kotła przez ścianę, to nie robisz wtedy w domu żadnych kominów :)
Wentylacja mechaniczna oprócz tego, że masz w domy cały czas świeże, ciepłe powietrze, obniża też oczywiście koszty ogrzewania domu.
Ja robiłem sam instalację a koszty rekuperatora (Airpack 400V z panelem Air ++, kanałów elastycznych, skrzynek, anemostatów wyszły ok 10tys).

Liwko
16-01-2017, 19:58
Jeżeli miał bym pójść w PC to wymiennik chciałbym zrobić samemu, Liwko możesz powiedzieć ile w całym koszcie 20-25 tyś to materiał ile robocizna?

Pytaliście dlaczego wentylacja grawitacyjna?
Wybór z konieczności jest tańsza niż mechaniczna o kilka tysięcy, obawiam się że budżet może się nie spiąć dlatego takie rozwiązanie...

13000 polska pompa (z 8% Vat), do tego zbiornik na ciepłą wodę, kilka pierdół i zarobek dla instalatora.

Rób WM, nie kombinuj.

ravanson
16-01-2017, 19:59
@ravanson
Jeśli zrobisz sam wymiennik do pompy to tym bardziej zrobisz instalację wentylacji mechanicznej :)
Jeśli nie będziesz miał kominka w domu i dasz spaliny kotła przez ścianę, to nie robisz wtedy w domu żadnych kominów :)
Wentylacja mechaniczna oprócz tego, że masz w domy cały czas świeże, ciepłe powietrze, obniża też oczywiście koszty ogrzewania domu.
Ja robiłem sam instalację a koszty rekuperatora (Airpack 400V z panelem Air ++, kanałów elastycznych, skrzynek, anemostatów wyszły ok 10tys).

Muszę to wszystko zacząć szczegółowo wyceniać, żeby to obiektywnie porównać. Jedno jest pewne kominek musi zostać ;) cała reszta może ulec zmianie :)
Dzięki panowie za podpowiedzi ;)

16-01-2017, 21:32
Ja bym chciał tylko dodać, że jak do WM sam się zabieram i pewnie sam ją wykonam tak w życiu nie podjąłbym się wykonać kolektora do PC :)

Liwko
16-01-2017, 21:44
Ja bym chciał tylko dodać, że jak do WM sam się zabieram i pewnie sam ją wykonam tak w życiu nie podjąłbym się wykonać kolektora do PC :)

Tak trudno wykopać koparką rów 1,5 metra głęboki, wrzucić do niego rurę i zasypać? :)

Konsultant Viessmann
19-01-2017, 10:29
Tak trudno wykopać koparką rów 1,5 metra głęboki, wrzucić do niego rurę i zasypać? :)

Witam !

Gdyby wszystko było takie proste... Fakt wykopać i zasypać to nieduża sztuka, ważne żeby to jeszcze działało i spełniało swoje obowiązki. Zasypywanie oczywiście też nie "byle czym", bo szybko się to może zemścić i później szukaj igły. A druga ważniejsza sprawa to ile tego dolnego źródła, a to zależy od właściwości gruntu i od wyliczonej ilości ciepła dostarczonej do PC z dolnego źródła. Za małe okaże się że szybko wychłodzimy, a nawet zamrozimy nasz wymiennik, a danie zbyt dużego zapasu naraża nasz na większe koszty inwestycyjne.

Pozdrawiam !

Liwko
19-01-2017, 10:36
Sratatata
Jest to tak proste jak budowa cepa i zamiast straszyć, napisz jak łatwo to samemu wykonać :P

Kris8600
27-01-2017, 11:56
Witam,

Czy na forum są użytkownicy powietrznych pomp ciepła z południa tj okolice Zakopanego, Nowy Targ, Nowy Sącz,

Planuję budowę domu i zastanawia mnie czy taka pompa da radę w lokalnych warunkach - tegoroczna zima jest mroźna.

Chciałbym odszukać kogoś kto ma podobny budynek tj. mała parterówka (swoją planuję na podstawie projektu: http://stan-projekt.pl/projekt-domu-gl-954-amber-vi-BBA2009 ) Chciałbym ją dobrze zaizolować i zastosować okna 3 szybowe itp

Drążę temat bo mam w granicy działki gaz ziemny ale wolałbym PC ze względu na mniejsze koszty podczas eksploatacji.
Na forum (w tym temacie) wyczytałem że przy dobrze zaizolowanym domu ok 100m2 koszt CO oraz CWU może wynieść nawet 900 zł - 1000 zł rocznie przy PC powietrze-woda

Dzięki za odpowiedź

Kaizen
27-01-2017, 14:15
Na forum (w tym temacie) wyczytałem że przy dobrze zaizolowanym domu ok 100m2 koszt CO oraz CWU może wynieść nawet 900 zł - 1000 zł rocznie przy PC powietrze-woda


Powinno sporo mniej kosztować. Bez dopłat w kilkanaście lat PC się zwróci (prawdopodobnie zanim się rozsypie - ale nie ma gwarancji). Zależy jeszcze ile kosztowałoby Cię przyłącze - ale jak masz w granicy działki, to najprawdopodobniej (trzeba dokładnie policzyć) PC nie ma sensu ekonomicznego.

Liwko
27-01-2017, 15:19
Powinno sporo mniej kosztować. Bez dopłat w kilkanaście lat PC się zwróci (prawdopodobnie zanim się rozsypie - ale nie ma gwarancji). Zależy jeszcze ile kosztowałoby Cię przyłącze - ale jak masz w granicy działki, to najprawdopodobniej (trzeba dokładnie policzyć) PC nie ma sensu ekonomicznego.

Gaz to około 14-15tys.
PC około 20-25tys.

Gdzie ty widzisz tak długi czas zwrotu???

sony87
27-01-2017, 15:50
Albo gaz 12-14 a pompa 25-30
Gaz - dodatkowy abonament ale nie martwisz się o godziny tylko grzejesz kiedy chcesz , jak padnie kocioł to kupisz nowy za ok 4 tys
Pc - musisz pilnować się żeby grzać w taniej taryfie, w przypadku awarii masz większy problem.

Kaizen
27-01-2017, 19:33
Gaz to około 14-15tys.
PC około 20-25tys.

Gdzie ty widzisz tak długi czas zwrotu???

Długi czas zwrotu wynika z małej różnicy w cenie kWh w taryfie W-3.6 a ceną prądu w tańszej strefie nawet podzielonej przez 3.
Gaz, jak ktoś patrzy na rachunki z lata albo ma tylko kuchenkę gazową, wychodzi drogo. Jak patrzy na rachunki z ogrzewanego domu z zimy - całkiem fajnie. Jak zsumujesz sumę faktur rocznych i podzielisz przez ilość zużytych kWh to powinno być kilka groszy drożej, niż przy PC grzejącej w 100% w tańszej strefie z uwzględnieniem COP.
Bo w przypadku PC większość jak nie całe korzyści z G12 zjada funkcjonowanie w droższej strefie. To jeszcze zależy od narzucenia sobie dyscypliny i specyfiki funkcjonowania danej rodziny. Przy gazie nie ma tego problemu i jak porównasz G11 na cele bytowe + gaz na CO i CWU, to koszty użytkowania wcale nie będą się znacząco różniły od całego kosztu prądu w G12 z PC czy nawet G11 z PC. Rożnicę robią koszty instalacji - w tym przyłączenia.
Szalę mogą też przeważyć dopłaty.

Kaizen
27-01-2017, 19:58
Właśnie obliczyłem koszt całkowity (kwoty z faktur czyli z opłatami) CO+CWU za miający rok.
Wyszło 2200zł.

Ile to było kWh?

JTKirk
28-01-2017, 06:29
Długi czas zwrotu wynika z małej różnicy w cenie kWh w taryfie W-3.6 a ceną prądu w tańszej strefie nawet podzielonej przez 3.
Gaz, jak ktoś patrzy na rachunki z lata albo ma tylko kuchenkę gazową, wychodzi drogo. Jak patrzy na rachunki z ogrzewanego domu z zimy - całkiem fajnie. Jak zsumujesz sumę faktur rocznych i podzielisz przez ilość zużytych kWh to powinno być kilka groszy drożej, niż przy PC grzejącej w 100% w tańszej strefie z uwzględnieniem COP.
Bo w przypadku PC większość jak nie całe korzyści z G12 zjada funkcjonowanie w droższej strefie. To jeszcze zależy od narzucenia sobie dyscypliny i specyfiki funkcjonowania danej rodziny. Przy gazie nie ma tego problemu i jak porównasz G11 na cele bytowe + gaz na CO i CWU, to koszty użytkowania wcale nie będą się znacząco różniły od całego kosztu prądu w G12 z PC czy nawet G11 z PC. Rożnicę robią koszty instalacji - w tym przyłączenia.
Szalę mogą też przeważyć dopłaty.

że co?? małej róznicy??
ostatnio ktoś pisał (fotohobby?!) że średnia cena 1kwh z gazu wychodzi mu 0,25zł - i to dla taryfy W-2.x
Elfir też podała swoje dane
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=7376537&viewfull=1#post7376537
też wychodzi średnia cena 1kwh w okolicy 0,25.
U mnie Średnia cena 1kwh z faktur za prąd w sezonie grzewczym wynosi 0,33-0,34. Poza sezonem grzewczym max 0,41.(w trakcie roku zużycie w taniej taryfie waha się od 75-80%, G12w, bez żadnych rygorów i dyscypliny w tym zakresie!) ŚREDNIA!!
A gdyby nie uwzględniać opłat stałych - zakładając, że one nie wliczają się do kosztów, bo i tak są one ponoszone to wychodzi jeszcze mniej. To nie jest kilka groszy!
U mnie zakładając mało optymistyczny SCOP=3,5(g-w) to wychodzi cena 1kwh 0,094-0,117zł. W przypadku p-w i SCOP=3,0 wyjdzie 0,11-0,136zł.
Dalej będziesz twierdził, że to są małe róznice?? I jeszcze raz podkreślę - to nie jest 100% grzania w taniej taryfie, tylko cały dom 75-80% w taniej, dla PC też wychodzi 75-80% w taniej!
Niewiele wiesz, jeśli chodzi o funkcjonowanie w G12w, a zabierasz głos w tej kwestii...

Kaizen
28-01-2017, 09:22
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=7376537&viewfull=1#post7376537
też wychodzi średnia cena 1kwh w okolicy 0,25.
http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
19,5gr/kWh



U mnie zakładając mało optymistyczny SCOP=3,5(g-w) to wychodzi cena 1kwh 0,094-0,117zł.
Odpowiadałem w pewnym kontekście kosztów inwestycji - mieści się Twoja instalacja w tym zakresie?


Dalej będziesz twierdził, że to są małe róznice??

Tak. Przy różnicy 10K zł w inwestycji, różnica 10gr/kWh przy zużyciu 10MWh/r jak długo będzie się zwracała PC? Dziesięć lat bez uwzględnienia wartości pieniądza w czasie i nie uwzględniając faktu, że prąd drożeje, a gaz tanieje.
A Twoja PC pewnie od kotła gazowego była ze 20K zł droższa.

funky_koval
28-01-2017, 09:22
Na Pomorzu przy cenie prądu 0.70/0.30 i cop 3 w wariancie grzania 75 % w taniej wyjdzie cena za kwh już około 14 gr .

JTKirk
28-01-2017, 10:03
http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
19,5gr/kWh



jak to wyliczyłeś??

Kaizen
28-01-2017, 10:18
jak to wyliczyłeś??

Serio pytasz?
Kwoty brutto z tej faktury podzielona przez ilość kWh na niej.
145,19/743=19,5gr

JTKirk
28-01-2017, 10:27
Serio. Bo nie mam dostępu do faktur, a czytałem, że dobrym przybliżeniem jest 1m3=10kwh
wychodzi średnia cena 1kwh 0,25zł. Fotohobby podawał też 0,25zl.
Źle - Fotohobby podał zużycie, a Liwko przeliczył
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu&p=7395680&viewfull=1#post7395680
nikt nie protestował, więc przyjąłem, że jest to dobrze przeliczone

ProStaś
28-01-2017, 10:29
Ten współczynnik konwersji przy gazie to marzenie.....i to raczej tylko gazowni.

Realnie nie uzyskasz z 1 m3 gazu ponad 11 kWh. Kotły kondensacyjne z podłogówką to wynik około 15 % gorszy, czyli 1 kWh = 0,22 zł.
A tak naprawdę, patrząc na skład gazu dostarczanego do użytkowników, sprawność całość instalacji to ok. 0,24-0,25 zł/1 kWh.

Kaizen
28-01-2017, 10:40
Serio. Bo nie mam dostępu do faktur,

Sam podałeś linka (cytowałem go) do faktury, którą przeliczyłem. Przeklejałem obrazek, który przeliczyłem.
Nie rozumiem sensu dodawanie czegoś czy odejmowania - faktura przez liczbę kWh to jedyne słuszne przeliczenie. Czy licząc prąd do PC też uwzględniasz koszty przeglądu PC? Chyba więcej niż 200zł rocznie wychodzi. A Liwek, nie wiedzieć czemu, dodał roczny koszt przeglądu do jednomiesięcznej faktury. Ładna manipulacja.

Oczywiście, że wszystko trzeba przeliczyć dla konkretnego budynku (OZC) i kosztów komina, przyłącza itd. Generalizując im mniej potrzebnych kWh tym mniej opłacalny wychodzi gaz (przed spory udział opłat płatnych niezależnie od ilości kWh).

Co powoduje, że jak ktoś ma do wyboru gaz z niezbyt drogim przyłączem, PC PW (IMVHO gruntowe mają sens tylko przy wyjątkowo dużym zapotrzebowaniu na ciepło) i prąd 1:1 to okienko gdzie PC PW jest optymalna ekonomicznie jest niezbyt duże - przy większym zużyciu tańszy będzie gaz, przy mniejszym prąd 1:1.

Pozostają oczywiście względy prawne, funkcjonalne (niby każde rozwiązanie jest bezobsługowe - ale gaz najmniej bezobsługowy, prąd najbardziej) i ideologiczne oraz kwestia dobrania taryfy energetycznej (bo jak ktoś porówna G11 to 1:1 nie ma większego sensu nawet przy mały zużyciu, za to daje sporą wygodę przy PC - wiec porównując w tę stronę IMO należy porównywać 1:1 G12 z PC G11).

Kaizen
28-01-2017, 10:51
Ten współczynnik konwersji przy gazie to marzenie.....i to raczej tylko gazowni.

Tak, to można podważać też sprawność PC. Która jest praktycznie nie do zmierzenia. I miłośnik jednej metody nagnie w jedną, miłośnik drugiej w drugą. Porównując obiektywnie trzeba się na czymś oprzeć i nie mam powodu przypuszczać, żeby sprzedawca czy prądu, czy gazu naginał rzeczywistość w którąś stronę.


Kotły kondensacyjne z podłogówką to wynik około 15 % gorszy

Czemu niskotemperaturowy kocioł z podłogówką miałby mieć niższą sprawność? Nie miałeś na myśli kaloryferów?

Możemy też wziąć kocioł kondensacyjny o sprawności sporo ponad 100% i robi się taniej za kWh przy gazie.

Tak czy inaczej różnice w koszcie kWh nie są tak duże, jak większość miłośników PC sądzi i wcale tak różowo PC nie wygląda.

JTKirk
28-01-2017, 10:51
nie wiem co przez co dzielisz, edytowałeś posta, jak pisałem
nie wiem jaki współczynnik konwersji jest u Elfir
greengaz podaje 1m3=11kwh

Niewielkie korekty.
1 litr propanu - ok. 0,6 m3 gazu ziemnego.
Ciepło spalania gazu ziemnego ok. 11 kWh/m3, propanu 6,9 kWh/litr.
Niestety poziomowskaz na zbiorniku nie może służyć do obliczania ilości gazu w zbiorniku lub zużycia z dokładnością co do litra.
Najbardziej zbliżony pomiar to od pełnego do pełnego tankowania i dane wzięte z wydruku licznika cysterny.
niech będzie, 452*11=4972kwh
średnia=1130/4972=0,227
dalej nie wiem, jak skąd ci wyszło 0,195
te 145,19 to kwota za fakturę listopadową Elfir, ale nie wiem skąd się wzięło 743??

JTKirk
28-01-2017, 10:52
http://images84.fotosik.pl/266/ca3722088ddee53dgen.jpg
Tak. Przy różnicy 10K zł w inwestycji, różnica 10gr/kWh przy zużyciu 10MWh/r jak długo będzie się zwracała PC? Dziesięć lat bez uwzględnienia wartości pieniądza w czasie i nie uwzględniając faktu, że prąd drożeje, a gaz tanieje.
A Twoja PC pewnie od kotła gazowego była ze 20K zł droższa.

no u mnie akurat prąd staniał....mam od 2 lat stała cenę w taniej taryfie, gwarancję ceny mam jeszcze na 2 lata....
moja PC kosztowała taniej, niż piec gazowy od kolegi który budował w tym samym czasie...ale załóżmy, że kocioł który pasowałby do mojego domu kosztowałby około połowy tego co moja PC(mam PC polskiego producenta). Wykopy zrobiłem we własnym zakresie, sam też położyłem rury DZ. Wg warunków technicznych wydanych przez gazownie, trochę ponad 120mb przyłącza miało kosztować około 20tyś., z czego gazownia miała pokryć coś koło 8tys.
Więc nie wiem o co ci chodzi jeśli chodzi o różnicę kosztów inwestycji :P
Jakbym tego nie liczył, inwestycyjnie PC wyszła taniej niż gaz u mnie.
czyli spłaciła się już w momencie uruchomienia :P

JTKirk
28-01-2017, 10:54
Tak, to można podważać też sprawność PC. Która jest praktycznie nie do zmierzenia.

Podważasz SCOP=3,5 dla gruntówki, gdzie temperatura DZ pod koniec okresu grzewczego spada do +2C ?? A w instalacji jest tylko podłogówka ??

tytułem uzupełnienia
http://www.ecopol-system.pl/ogrzewaniepodlogowe/3/32.jpg

ProStaś
28-01-2017, 10:58
Tak, to można podważać też sprawność PC. Która jest praktycznie nie do zmierzenia. I miłośnik jednej metody nagnie w jedną, miłośnik drugiej w drugą. Porównując obiektywnie trzeba się na czymś oprzeć i nie mam powodu przypuszczać, żeby sprzedawca czy prądu, czy gazu naginał rzeczywistość w którąś stronę..

Poczytaj sobie:
http://www.instalacje-gazowe.info/9-budownictwo/23-jak-pgnig-przelicza-z-m3-na-kwh (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.instalacje-gazowe.info%2F9-budownictwo%2F23-jak-pgnig-przelicza-z-m3-na-kwh)

A do PC sporo użytkowników ma ciepłomierze i pomiar zużycia prądu przez urządzenie łącznie z pompami obiegowymi.
Jak ciepłomierz jest profesjonalny to nie ma lepszego sposobu DOMOWEGO na ustalenie sprawności.

fotohobby
28-01-2017, 11:01
Serio pytasz?
Kwoty brutto z tej faktury podzielona przez ilość kWh na niej.
145,19/743=19,5gr

Nigdy nie uzyskass 11.4 kWh z metra gazu
Optymistycznie to 10kWh. Tym badziej, że przy grzqniu CWU sporo energii idzie w komin.

Do tego koszt roczny przeglądu i prądu do kotła to 220-300zł. Też trzeba do doliczyć - czyli jakieś 20 zł miesięcznie.
Kotły gazowe MUSZĄ być przeglądane razc w roku, jeśli chodzi o PC to zależy tylko od widzimisię właściciela

JTKirk
28-01-2017, 11:01
Prostaś - uprzedziłeś mnie, tak z tym linkiem, jak i z tym ciepłomierzem ;)

Kaizen
28-01-2017, 11:04
nie wiem co przez co dzielisz, edytowałeś posta, jak pisałem
Wystarczy, że przeczytasz to, co cytujesz odpowiadając - tego nie mogłem edytować.



nie wiem jaki współczynnik konwersji jest u Elfir

Czemu nie wiesz? Masz przecież na obrazku faktury. Sam do niej dawałeś linka. Sam cytowałeś ten obrazek pytając pod nim jak wyliczyłem cenę kWh.


dalej nie wiem, jak skąd ci wyszło 0,195
te 145,19 to kwota za fakturę listopadową Elfir, ale nie wiem skąd się wzięło 743??

Czas na wizytę u okulisty albo na szkolenie z czytania (faktur):

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=379939

EOT z mojej strony.

JTKirk
28-01-2017, 11:14
I jest problem - do dobrych obyczajów forum należało kiedyś, żeby nie cytować postu, jeśli odpowiada się na post powyżej. Fakt, wtedy nikt nie pomyślał, że cytować trzeba, jeśli chce się uniknąć manipulacji :P
Niestety albo stety - siedzę przy kompie, który ma poblokowane pewne strony - więc nie widzę niektórych załączników. Stąd nieporozumienie. A cytowałem wypowiedź, bo tam jest koszt całoroczny, a kilka postów niżej Elfir pisała, że całoroczne zużycie to 452m3. Okulista mi niepotrzebny ;)
Teraz jak wkleiłeś, to akurat załącznik widzę.Ale...średnia 0,195 jest tylko z tej faktury, to akurat niewiele warte. Liczy się średnia z całego roku, za cały rok wyjdzie więcej.

Kaizen
28-01-2017, 11:25
Do tego koszt roczny przeglądu i prądu do kotła to 220-300zł.

A przeglądy PC są tańsze?


I jest problem - do dobrych obyczajów forum należało kiedyś, żeby nie cytować postu,

Zawsze w netykiecie stało, żeby cytować fragment, na który się odpowiada.


Teraz jak wkleiłeś, to akurat załącznik widzę.Ale...średnia 0,195 jest tylko z tej faktury, to akurat niewiele warte.

No tak. Przyjąłem, że to średnia faktura, bo pomnożona przez 12 daje 8916kWh. Co i tak jest mniej, niż przyjąłem tu do dyskusji (10MWh).
A jeżeli mowa o domku, co zużywa poniżej 5MWh/r, to prawdopodobnie gaz nie będzie opłacalny. Ale PC również. Wtedy wygrywa prąd 1:1.



Oczywiście trzeba wszystko przeliczyć dla konkretnych danych - OZC i oferty na przyłącza i instalacje.

http://kaizen.neostrada.pl/public/co+cwu_real_cwu.png

Klik (http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1)
MSPANC

funky_koval
28-01-2017, 11:37
no u mnie akurat prąd staniał....mam od 2 lat stała cenę w taniej taryfie, gwarancję ceny mam jeszcze na 2 lata....
moja PC kosztowała taniej, niż piec gazowy od kolegi który budował w tym samym czasie...ale załóżmy, że kocioł który pasowałby do mojego domu kosztowałby około połowy tego co moja PC(mam PC polskiego producenta). Wykopy zrobiłem we własnym zakresie, sam też położyłem rury DZ. Wg warunków technicznych wydanych przez gazownie, trochę ponad 120mb przyłącza miało kosztować około 20tyś., z czego gazownia miała pokryć coś koło 8tys.
Więc nie wiem o co ci chodzi jeśli chodzi o różnicę kosztów inwestycji :P
Jakbym tego nie liczył, inwestycyjnie PC wyszła taniej niż gaz u mnie.
czyli spłaciła się już w momencie uruchomienia :P
Piszesz że takie drogie przyłącze .A ja napiszę że wśród czterech moich znajomych którzy mają gruntówki są one z odwiertami .Koszt instalacji to od 70K do 140K (budynek 370 m2) .W ostatnim wypadku wg.moich wyliczeń koszt istalacji ogrzewania gazowego to około 16K a 124 K nadwyżki wystarczy na jakieś 30lat ogrzewania.Ale kto bogatemu zabroni?

ProStaś
28-01-2017, 11:40
Boziu Kaizen kliknąłem... Ty tak wszystko przeliczasz...?http://emotikona.pl/emotikony/pic/gracze.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

A co z prawem Murphyego? A jak coś się wysypie zaraz po gwarancji? I całe to liczenie w diabły.

Spokojnie, jesteś dopiero na początku budowy. Nie da się wszystkiego przeliczyć, nie daj się zwariować.:)
Nie obrażaj się tylko, to rada "starszego", po budowie domu.

Pozdrawiam.

JTKirk
28-01-2017, 11:50
A przeglądy PC są tańsze?


tak, bo całkiem sporo z nich, całkiem zwyczajnie ich nie ma. Np. moja. bo i po co??

to nic nowego że poniżej pewnej granicy nie opłaca się nic poza prądem...pisze się o tym tutaj od dawna. Tylko wytłumacz to tym, co prawo tworzą...

@funky_koval - też takich ludzi znam i to samo myślę na ten temat...żeby było śmieszniej, mam wyższe temperatury w swoim własnoręcznie zrobionym DZ poziomym niż większość ludzików z odwiertami...

fotohobby
28-01-2017, 12:18
A przeglądy PC są tańsze?


No i co... pominąłeś jedno moje zdanie, więc muszę napisać jeszcze raz.
Żadne przepisy nie obligują użytkownika do corocznego przeglądu PC.

A urządzenia gazowego już tak.
A jeśli nawet olejesz przepisy, to po dwóch latach masz tak zanieczyszczony palnik i wymiennik, że katalogową sprawność możesz sobie gdzieś włożyć.... zresztą podobno po 6 miesiącach od czyszczenia ona jest już od niej daleka....

kulibob
28-01-2017, 13:54
No i co... pominąłeś jedno moje zdanie, więc muszę napisać jeszcze raz.
Żadne przepisy nie obligują użytkownika do corocznego przeglądu PC.

A urządzenia gazowego już tak.
A jeśli nawet olejesz przepisy, to po dwóch latach masz tak zanieczyszczony palnik i wymiennik, że katalogową sprawność możesz sobie gdzieś włożyć.... zresztą podobno po 6 miesiącach od czyszczenia ona jest już od niej daleka....

Czyli gaz jest jeszcze mniej cudowny jak co niektórzy starają się go malować??

Tomaszs131
28-01-2017, 14:42
Kaizen- ogrzewam pompa dom trzeci sezon i zadnego przegladu dotad nie robilem. Robic nie zamierzam.
Jesli cos zacznie byc nie halo to wtedy wezwe serwis. Gwarancje mam na okres 5 lat i nie ma w niej klauzuli o koniecznosci co rocznego przegladu.

chemical
28-01-2017, 15:13
Do nowego pompa ! Przy gazie jeszcze trzeba uwzględnić dodatkowe opłaty stałe i abonament - duży rozrzut w zależności od taryfy i regionu to jest 20-60zł, braciak płaci coś koło 40zł.

Tomaszs131, dziwna sprawa - przy głupich klimatyzatorach gwarant wymaga 2 pełnych (i płatnych :)) przeglądów serwisowych w roku ! mycie wymiennika, czyszczenie filtrów, sprawdzanie szczelności, poboru itp.

sony87
28-01-2017, 15:16
Moim zdaniem to spór trochę w stylu czyja trawa jest bardziej zielona. W każdym bądź razie każdy przypadek jest inny, ja osobiście wolalem mieć w kieszeni te 15 tys zł różnicy niż liczyć na jakieś zyski w przeciągu 8-10 lat , których mógłbym nie doczekać . Tym bardziej że to jest budowa, potem wykończeniowka , a wtedy wiadomo każdy grosz się liczy. Dlatego zainstalowalem w swoim domu gaz, narazie nie zaluje, czas pokaże co dalej. Inaczej by pewnie sprawa wyglądała jakbym nie miał dostępu do rurociągu.

Tomaszs131
28-01-2017, 15:22
Do nowego pompa ! Przy gazie jeszcze trzeba uwzględnić dodatkowe opłaty stałe i abonament - duży rozrzut w zależności od taryfy i regionu to jest 20-60zł, braciak płaci coś koło 40zł.

Tomaszs131, dziwna sprawa - przy głupich klimatyzatorach gwarant wymaga 2 pełnych (i płatnych :)) przeglądów serwisowych w roku ! mycie wymiennika, czyszczenie filtrów, sprawdzanie szczelności, poboru itp.

Widac moj producent jest innego zdania :yes:.

P.S,

Dla pewnosci proponuje podpytac kolege zieli.

imrahil
28-01-2017, 15:29
a najlepsze rozwiązanie to izolacja + grzanie prądem :)

sony87
28-01-2017, 15:49
Dodaj tylko: dla małych domów

Tomaszs131
28-01-2017, 15:55
Dodaj tylko: dla małych domów

Wydaje mi się, że wszystko zależy od wielkości bufora i mocy grzałki.

fotohobby
28-01-2017, 16:45
Czyli gaz jest jeszcze mniej cudowny jak co niektórzy starają się go malować??

Jestem bardzo zadowolony, niby dlaczego miałbym nie być ?
25gr/kWh bez kiwnięci palcem i psucia okolicznego powietrza....

kulibob
28-01-2017, 17:56
Jestem bardzo zadowolony, niby dlaczego miałbym nie być ?
25gr/kWh bez kiwnięci palcem i psucia okolicznego powietrza....

Chodzi mi o te przeglądy i spadek sprawności którym pisałeś . A moje zdanie na temat "trucia: znacie :)
Jeśli chodzi o mnie w tym temacie to bezdyskusyjnie PC lub to co proponuje Imrahil.

imrahil
28-01-2017, 19:15
Dodaj tylko: dla małych domów

nie bardzo rozumiem dlaczego. prąd w taniej taryfie w wielu rejonach jest w podobnej cenie co gaz, abo niewiele droższy, za to instalacja tańsza.

fotohobby
28-01-2017, 19:24
Chodzi mi o te przeglądy i spadek sprawności którym pisałeś . A moje zdanie na temat "trucia: znacie :)
Jeśli chodzi o mnie w tym temacie to bezdyskusyjnie PC lub to co proponuje Imrahil.

25 gr po wliczeniu przeglądu. Spadek sprawności na pewno mniejszy, niż u w Twoim cudzie techniki :)

kulibob
29-01-2017, 06:07
25 gr po wliczeniu przeglądu. Spadek sprawności na pewno mniejszy, niż u w Twoim cudzie techniki :)

I tak najważniejsza cena kwh. A i to liczy się koszt roczny. A eko pierdoły znacie moje zdanie:) Poza tym wolę umrzeć zaczadzony niż wylecieć w powietrze :lol2:

fotohobby
29-01-2017, 09:32
Może dla ciebie najważniejsza jest cena.
Dla mnie liczy się jeszcze wygoda i czystość. Niestety mam na ulicy paru takich jak Ty....

Anatabka
29-01-2017, 15:34
Witam!

proponuję dowiedzieć się w swoim urzędzie miasta lub gminy czy jest dofinansowanie do pompy ciepła. W Warszawie np jest do 40%.
Sama zastanawiam się nad pompą ciepła albo gazem który mam blisko działki. Podobno po 7 latach już się zwraca pompa ciepła przy
dofinansowaniu a po 10 bez dofinansowania. Może ktoś ma przykładowe informacje ile kosztuje prąd w domu zasilanym pompą ciepła około 180 m2
oczywiście kuchnia też indukcyjna. Dostaję sprzeczne informacje od firm zajmujących się doborem tych pomp.

Pozdrawiam


http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kannach-5-g2-m21621f3b07ce4[/url]

Co do ocieplenia to planuję: ściany – 20cm styropian grafitowy, dach wełna 30cm o podwyższonej izolacyjności, podłoga 30cm styropian. Okna 3 szybowe
Nie ma jeszcze gotowej dokumentacji, ale mniej więcej na podstawie bliźniaczego projektu i po wprowadzeniu zmian do kalkulatora na stronie archonu dotyczących ocieplenia otrzymałem wskaźnik EK = 54 [kWh/(m2*rok)] jeśli chodzi o gaz ziemny. Dla pompy ciepła wynik to EK = 16 [kWh/(m2*rok)]. Niestety nie ma podanego rodzaju tej pompy. Nie wiem na ile te obliczenia są realne i zdaję sobie sprawę, że potrzebne będzie zrobienie OZC budynku.

Mam możliwość podłączenia się do sieci gazowej, koszt tego podłączenia będę znać prawdopodobnie w tym tygodniu. Przyłącz jest blisko działki, niestety dom jest oddalony od granicy działki około 70 metrów, więc koszt może być spory.
Odnośnie pompy ciepła, to mam możliwość zastosowania pompy gruntowej z kolektorem poziomym ( około 500 m2 powierzchni, którą mógłbym na ten cel przeznaczyć). Ziemia na mojej działce to głownie wilgotna glina i wysoki poziom wód gruntowych. Z tego, co czytałem, takie warunki powinny sprzyjać wydajności pompy. Ewentualnie kolektor pionowy, ale zastanawiam się czy warto dopłacać czy zostać przy poziomym, skoro ich wydajność powinna być zbliżona.
W domu wszędzie planuję ogrzewanie podłogowe. Garaż nie będzie ogrzewany. Problem mam tylko ze strychem ( pomieszczeniem nad garażem).
Do tego wentylacja z rekuperacją.
W centralnej części domu będzie kominek. Będzie miał bardzo prosty system DGP, wyloty w salonie i na poddaszu, ( ale tylko na ścianie komina). Kominek mam zamiar używać okazjonalnie ( żona się uparła, że chce mieć kominek), głównie w okresach przejściowych, gdy podłogówka nie będzie działać oraz jako rezerwowe źródło ogrzewania na wypadek awarii głównego system.

Pytania:
1. Co w moim przypadku opłaca się bardziej, gaz czy pompa gruntowa? Powietrznej raczej nie biorę pod uwagę, szukam rozwiązania, które w 100% zaspokoi zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę i będzie tanie w eksploatacji. Przyznam, że ze względów bezpieczeństwa wolałbym nie mieć gazu, ale koszty instalacji pompy trochę mnie przerażają.
2. Na strychu chciałem urządzić siłownie a na podłodze zamontować specjalną gumową mate, która nie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Pomieszczenie będzie używane kilka razy w tygodniu i nie musi być cały czas ogrzewane. Czy da się tam zamontować grzejnik zasilany temperaturą wody z podłogówki i czy będzie on wydajny, zęby nagrzać to pomieszczenie ( 23 użytkowej, 44 po podłogach). Nie chciałbym przy tym komplikować instalacji i stosować jakiś dodatkowych udziwnień podnoszących koszty.

Przepraszam, że się tak rozpisałem.
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

asaselllo
29-01-2017, 20:38
W moim domu 300m2, który jest ogrzewany pompą POWIETRZNĄ (powietrze woda) roczny koszt ogrzewania nie przekroczył nigdy 1800 zł. Przy gruntowej pompie ciepła rachunki powinny spaść o ok 20%. Czyli powinno wyjść 1400-1500 zł. Oczywiście jeśli odwierty są poprawnie zrobione.
Pompa powietrzna do mojego domu to obecnie wydatek ok 23-25 tyś zł. Gruntowa 70-80 tyś zł (z pionowymi odwiertami).
Jeśli pompa gruntowa to tylko z poziomym kolektorem, te z pionowym kompletnie się nie opłacają ze względu na wysoki koszt inwestycji.

Tomaszs131
29-01-2017, 20:45
Wow, skąd wziąłeś tak wysoką cenę za gruntówkę?
Ja za swoją zapłaciłem połowę tego. Z poziomym wymiennikem zapłaciłbym o wiele mniej.

asaselllo
29-01-2017, 22:32
moje zapotrzebowanie 9,3 kW. 5 Lat temu najniższa wycena przekraczała znacznie 80 tyś zł. Powiedz mi gdzie teraz mi ktoś zainstaluje pompę gruntową 9kW z odwiertami i oczywiście dokumentacją za 40tyś zł. Tylko proszę nie odsyłaj mnie na chińskie strony.
Po dofinansowaniu cała instalacja wyniosła mnie 13000 zł. Jak policzyłem nawet kupno za 20 000 zł gruntowej nie opłacałoby się. Życie to potwierdziło. Już 5 lat mija: rachunki za rok 1350-1800zł.

Tomaszs131
29-01-2017, 23:10
Mam polską pompę. W moim dzienniku znajdziesz informacje na jej temat.

JTKirk
30-01-2017, 05:23
. Powiedz mi gdzie teraz mi ktoś zainstaluje pompę gruntową 9kW z odwiertami i oczywiście dokumentacją za 40tyś zł. Tylko proszę nie odsyłaj mnie na chińskie strony.


asaselllo - można bez problemu zrobić za tyle, tak jak Tomaszs131 napisał z PC polskiego producenta.A przy odrobinie wkładu własnego, nawet dużo taniej
zerknij np. tutaj
http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-od-130-do-160m2.html

Liwko
30-01-2017, 10:59
Długi czas zwrotu wynika z małej różnicy w cenie kWh w taryfie W-3.6 a ceną prądu w tańszej strefie nawet podzielonej przez 3.

Akurat II taryfę mam po 23gr (brutto z wszystkimi opłatami. Promocja na 3 lata w dawnym Duon). Podziej w takim razie przez trzy.


Gaz, jak ktoś patrzy na rachunki z lata albo ma tylko kuchenkę gazową, wychodzi drogo. Jak patrzy na rachunki z ogrzewanego domu z zimy - całkiem fajnie. Jak zsumujesz sumę faktur rocznych i podzielisz przez ilość zużytych kWh to powinno być kilka groszy drożej, niż przy PC grzejącej w 100% w tańszej strefie z uwzględnieniem COP.

Kompletna bzdura. Nawet droga II taryfa (nie wiem gdzie jest najdrożej) to i tak podzielona przez COP pompy wychodzi mniej niż połowę tego co za gaz.


Bo w przypadku PC większość jak nie całe korzyści z G12 zjada funkcjonowanie w droższej strefie.

Wiesz czy zgadujesz? Znajdź mi na tym czy na innym forum osobę, która przy taryfie G12W zapłaciła za prąd bytowy więcej niż w G11.
W moim wypadku (mam licznik dla PC) wychodzi tak
PC- około 30gr/kWh (nie wszystko w taniej)
Całość (PC+bytowy) około 40gr
A sam bytowy (po odliczeniu PC tak jakbym jej nie miał) wychodzi około 50gr.
Dziwię się tym upartym na na G11. Ich sprawa.


I tak odnośnie przeglądów, to przez siedem lat nie zrobiłem ani jednego. Bo po co???

Liwko
30-01-2017, 11:02
że co?? małej róznicy??
ostatnio ktoś pisał (fotohobby?!) że średnia cena 1kwh z gazu wychodzi mu 0,25zł - i to dla taryfy W-2.x
Elfir też podała swoje dane
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=7376537&viewfull=1#post7376537
też wychodzi średnia cena 1kwh w okolicy 0,25.
U mnie Średnia cena 1kwh z faktur za prąd w sezonie grzewczym wynosi 0,33-0,34. Poza sezonem grzewczym max 0,41.(w trakcie roku zużycie w taniej taryfie waha się od 75-80%, G12w, bez żadnych rygorów i dyscypliny w tym zakresie!) ŚREDNIA!!
A gdyby nie uwzględniać opłat stałych - zakładając, że one nie wliczają się do kosztów, bo i tak są one ponoszone to wychodzi jeszcze mniej. To nie jest kilka groszy!
U mnie zakładając mało optymistyczny SCOP=3,5(g-w) to wychodzi cena 1kwh 0,094-0,117zł. W przypadku p-w i SCOP=3,0 wyjdzie 0,11-0,136zł.
Dalej będziesz twierdził, że to są małe róznice?? I jeszcze raz podkreślę - to nie jest 100% grzania w taniej taryfie, tylko cały dom 75-80% w taniej, dla PC też wychodzi 75-80% w taniej!
Niewiele wiesz, jeśli chodzi o funkcjonowanie w G12w, a zabierasz głos w tej kwestii...

Pełna zgoda.

asaselllo
30-01-2017, 13:36
asaselllo - można bez problemu zrobić za tyle, tak jak Tomaszs131 napisał z PC polskiego producenta.A przy odrobinie wkładu własnego, nawet dużo taniej
zerknij np. tutaj
http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-od-130-do-160m2.html

Nadal nie widzę możliwości za 40 tyś zrobić pompy na ponad 9kW wraz z odwiertami.. Tomaszz131 ma mniejsze potrzeby 5,9 kW więc mniej odwiertów, tańszą pompę.

Tomaszs131
30-01-2017, 13:43
Nadal nie widzę możliwości za 40 tyś zrobić pompy na ponad 9kW wraz z odwiertami.. Tomaszz131 ma mniejsze potrzeby 5,9 kW więc mniej odwiertów, tańszą pompę.

Moc mojej pompy to10 KW, dwa odwierty po 100m kazda. Da sie, tylko trzeba troche poswiecic wolnego czasu na odszukanie odpowiedniej ekipy.

asaselllo
30-01-2017, 13:56
Moc mojej pompy to10 KW, dwa odwierty po 100m kazda. Da sie, tylko trzeba troche poswiecic wolnego czasu na odszukanie odpowiedniej ekipy.

Ale zapotrzebowanie domu mniejsze 5,9 kW.

Liwko
30-01-2017, 14:10
Nadal nie widzę możliwości za 40 tyś zrobić pompy na ponad 9kW wraz z odwiertami..


Pompa (z 8% Vat) 16500zł http://www.ppcpompy.eu/cennik/ . Odwierty dla takiej pompy to 170mb x 80zł (można taniej, poszukaj na znanym portalu aukcyjnym)= 13600zł
Razem 30100zł.
Pozostaje ci tylko zbiornik na CWU 1000-5000zł i zarobek dla instalatora.

Można?

meczesiu
30-01-2017, 14:26
Mnie cała instalacja gazowa wraz z ogrzewaniem podłogowym w całym domu wyniosła około 15 tys razem z pozwoleniem instalacją, piecem i zasobnikiem.
Ogrzewanie podłogowe z rozdzielaczem robiłem z bratem. Piec podłączał mi hydraulik. Dom niecałe 100 m2 po podłodze. Prosta instalacja więc koszty dużo mniejsze.

Piec, zasobnik, sonda - ok 6000 zł .
montaż pieca + części - 1600 zł
pozwolenie + opłata przyłączeniowa 2300 + 500 zł
Kominiarz - 150 zł
600 mb pex+rozdzielacz, folie, spinki ok 3000 zł
Instalacja od skrzynki do domu z materiałem 1100 zł

Pod
30-01-2017, 14:32
A projekty instalacji gratis? Geodeta i mapki ? Wkład kominowy, komin ? Podłączenie pieca to prawie za darmo ci ktoś zrobił jesli wliczyłeś części :)

meczesiu
30-01-2017, 16:43
A projekty instalacji gratis? Geodeta i mapki ? Wkład kominowy, komin ? Podłączenie pieca to prawie za darmo ci ktoś zrobił jesli wliczyłeś części :)
Projek instalacji 350 zl, buduje dom wiec mapki mam, komin przez sciane, podlaczenie pieca kosztowalo 500 zl i zrobil to hydraulik. Wszystko mial pod nosem czyli wode + pex do rozdzielacza.

asaselllo
30-01-2017, 18:54
Pompa (z 8% Vat) 16500zł http://www.ppcpompy.eu/cennik/ . Odwierty dla takiej pompy to 170mb x 80zł (można taniej, poszukaj na znanym portalu aukcyjnym)= 13600zł
Razem 30100zł.
Pozostaje ci tylko zbiornik na CWU 1000-5000zł i zarobek dla instalatora.

Można?

Chcesz powiedzieć, że 170 mb odwiertu wystarczy na 9,3 kW zapotrzebowania? No to faktycznie chcieli mnie w takim razie oskubać. Dwóch niezależnych geodetów badając mój grunt podało bardzo przybliżone sugerowane wielkości odwiertów. 375-390 mb. Zresztą Tomasz ma 200mb przy zapotrzebowaniu 5,9kW....
Więc może i można ale nie w moim przypadku i na pewno nie 5 lat temu.

Liwko
30-01-2017, 19:08
Dwóch niezależnych geodetów badając mój grunt podało bardzo przybliżone sugerowane wielkości odwiertów. 375-390 mb.

Możesz opisać jak to badali? :)


Więc może i można ale nie w moim przypadku i na pewno nie 5 lat temu.

Siedem i pół roku temu zrobiłem u siebie instalację PC gruntowej 8kW i 120mb odwiertów, łącznie z całą instalacją i zbiornikami CWU (mam dwa) za 27tys. Także nie gadaj głupot, że nie można było. Zresztą instalator, który mi to składał mieszka bliżej ciebie niż mnie :yes:

asaselllo
30-01-2017, 19:59
Możesz opisać jak to badali? :)



Siedem i pół roku temu zrobiłem u siebie instalację PC gruntowej 8kW i 120mb odwiertów, łącznie z całą instalacją i zbiornikami CWU (mam dwa) za 27tys. Także nie gadaj głupot, że nie można było. Zresztą instalator, który mi to składał mieszka bliżej ciebie niż mnie :yes:

Badali bardzo prosto. Wokół mnie drążono dwie studnie (oczywiście nie dla mnie specjalnie): jedna 80, druga ponad 120 mb. Na podstawie próbek i map określono co jest pode mną.
Bardzo dobra cena te 27tyś. Co jakiś czas zgłaszają się do mnie osoby z pytaniem o instalatorów pomp gruntowych. Mam nadzieję, że będę mógł się dopytać na priv jak ktoś mocno będzie zainteresowany? Będę wdzięczny za pomoc.

Czy masz zapotrzebowanie budynku 8kW czy tylko pompę taką?

Jeśli pompa gruntowa byłaby droższa o ponad 5000 zł to i tak wybrałbym powietrzną. Mnie wyszła 13tyś zł a na rachunkach rocznych mógłbym oszczędzić maksymalnie kilka stówek.

Liwko
30-01-2017, 20:15
Badali bardzo prosto. Wokół mnie drążono dwie studnie (oczywiście nie dla mnie specjalnie): jedna 80, druga ponad 120 mb. Na podstawie próbek i map określono co jest pode mną.

I co jest pod tobą?



Mam nadzieję, że będę mógł się dopytać na priv jak ktoś mocno będzie zainteresowany? Będę wdzięczny za pomoc.

Oczywiście, ale wolę dyskusję na otwartym forum.


Czy masz zapotrzebowanie budynku 8kW czy tylko pompę taką?

Mam taką pompę.

Konsultant marki Junkers
03-02-2017, 09:47
Witam,

Nawiązując do tematu na forum, jeżeli do budynku podłączona jest sieć gazowa, najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Natomiast w przypadku braku podłączenia sieci gazowej do budynku polecam zastosowanie gruntowej lub powietrznej pompy ciepła. Zarówno kotły gazowe jak i pompy ciepła znakomicie współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Kocioł kondensacyjny przy pracy w parametrach niskotemperaturowych uzyskuje dodatkowy odzysk ciepła z pary wodnej znajdującej się w spalinach, przez co osiągana jest wyższą sprawność pracy. Pompa ciepła natomiast będzie pobierać mniej energii elektrycznej do pracy sprężarki.
Obydwa rozwiązania zapewniają bezobsługową i ekologiczną pracę. O wszystkich wyżej wymienionych urządzeniach, jak i innych rozwiązaniach ogrzewania budynku, można przeczytać na stronie internetowej .
W razie pytań - chętnie odpowiem
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

ravanson
21-02-2017, 14:13
Mnie cała instalacja gazowa wraz z ogrzewaniem podłogowym w całym domu wyniosła około 15 tys razem z pozwoleniem instalacją, piecem i zasobnikiem.
Ogrzewanie podłogowe z rozdzielaczem robiłem z bratem. Piec podłączał mi hydraulik. Dom niecałe 100 m2 po podłodze. Prosta instalacja więc koszty dużo mniejsze.

Piec, zasobnik, sonda - ok 6000 zł .
montaż pieca + części - 1600 zł
pozwolenie + opłata przyłączeniowa 2300 + 500 zł
Kominiarz - 150 zł
600 mb pex+rozdzielacz, folie, spinki ok 3000 zł
Instalacja od skrzynki do domu z materiałem 1100 zł

Dostałem pierwsze wyceny i sytuacja wygląda podobnie jak u kolegi powyżej:
Gaz :
- przyłącze do działki 2200
- kocioł kondensacyjny 24kW z zasobnikiem na cwu 6000
- materiały, robocizna, komin przez scianę ok 3000
za całość z uruchomieniem wychodzi ok 12000

Dla porównania PC

PC z kolektorem gruntowym wymiennikiem poziomym 500mb rury:
- PC 7kW 18400
- zbiornik CWU 300L 3500
- zbiornik buforowy 200L 1200
- robocizna 9600
- kolektor poziomy 9800
całość 42500 + vat

Alternatywnie PC PW koszt za całość ok 20 tyś.
Budynek 130m użytkowej, na całości podłogówka, jak by nie liczyć gaz wychodzi najkorzystniej jeżeli chodzi o instalacje. Eksploatacja droższa ale nie wiem czy warto wydać 3x tyle na PC z gruntowym wymiennikiem.

agb
21-02-2017, 14:42
Dostałem pierwsze wyceny i sytuacja wygląda podobnie jak u kolegi powyżej:
Gaz :
- przyłącze do działki 2200
- kocioł kondensacyjny 24kW z zasobnikiem na cwu 6000
- materiały, robocizna, komin przez scianę ok 3000
za całość z uruchomieniem wychodzi ok 12000
(...)

A od skrzynki w płocie do domu gaz wiadrem będzie noszony?

Liwko
21-02-2017, 15:52
Dla porównania PC

PC z kolektorem gruntowym wymiennikiem poziomym 500mb rury:
- PC 7kW 18400
- zbiornik CWU 300L 3500
- zbiornik buforowy 200L 1200
- robocizna 9600
- kolektor poziomy 9800
całość 42500 + vat



Dla pompy 7kW powinno spokojnie wystarczyć 350mb kolektora. Samemu taki kolektor można zrobić (co jest proste) w okolicach 4tys. Do tego pompa za 13tys, zasobnik , kilka pierdół i zarobek dla instalatora i z gruntówką można się zmieścić w okolicach 25ty.

fachman19
21-02-2017, 16:19
Moc mojej pompy to10 KW, dwa odwierty po 100m kazda. Da sie, tylko trzeba troche poswiecic wolnego czasu na odszukanie odpowiedniej ekipy.

Wierzysz ,że to z powodu ekipy wystarcza te 200 m odwiertu?:cool:

Tomaszs131
21-02-2017, 17:19
Nie, obciążenie cieplnego budynku.

MagnetoX
21-02-2017, 20:07
Podłączę się pod temat ponieważ aktualnie stoję przed podobnym dylematem. Mam małą działkę, gaz w drodze (przyłącze do domu to ok. 10 metrów , dom od granicy 5 metrów). Ze względu na małą działkę odpada pompa gruntowa. Wybór pomiędzy gazem a PC P-W. Dom parterowy, będzie miał powierzchnię ok. 150 metrów..Chciałbym ogrzewanie podłogowe w całym domu ale w sypialniach żona wymyśliła sobie wykładziny i boję się, że te pomieszczenia gdzie będą wykładziny będą chłodne. W związku z tym całkowicie może odpaść PC ponieważ potrzebne będą grzejniki w pokojach gdzie będzie wykładzina. Czy stosował ktoś z was wykładziny na ogrzewanie podłogowe ?

Tomaszs131
21-02-2017, 20:20
Zdaje się, że Liwko ma wykładziny w domu przy OP zasilanym PC.
Kaloryferów nie ma sensu wstawiać, jedynie zagęść odpowiednio w tych pokojach pętle podłogówki.
Jeśli się nie myle na rynku są wykładxiny dedykowane do OP.

Liwko
21-02-2017, 20:34
Mam w sypialni wykładzinę na ogrzewaniu podłogowym i to grubą, włochatą.

https://lh3.googleusercontent.com/uFpsubeA0YH-uvmKoc4CGOFgRMIaierNEt03sGduSKqrvgBxOjgeneWe8sEXWY K_Be2TOBY3CJL8mA=w293-h220

W sypialni mamy rurki co 15cm i temperaturę wieczorem 20 stopni, a nad ranem 21. Można bez problemu podnieść temperaturę, ale takie po prostu lubimy. Zresztą na całym górnym poziomie (prócz łazienki) mamy wykładziny i sprawują się bardzo dobrze.
Śmiało możecie robić podłogówkę w sypialni i kłaść na niej wykładzinę. Byle nie podfilcowaną.

MagnetoX
21-02-2017, 21:40
Mam w sypialni wykładzinę na ogrzewaniu podłogowym i to grubą, włochatą.
W sypialni mamy rurki co 15cm i temperaturę wieczorem 20 stopni, a nad ranem 21. Można bez problemu podnieść temperaturę, ale takie po prostu lubimy. Zresztą na całym górnym poziomie (prócz łazienki) mamy wykładziny i sprawują się bardzo dobrze.
Śmiało możecie robić podłogówkę w sypialni i kłaść na niej wykładzinę. Byle nie podfilcowaną.

Dzięki za informację. A mógłbyś mi powiedzieć jaką masz temperaturę zasilania podłogówki ? Dla mojej żony temperatura 21 stopni jest za niska , teraz w obecnym domu mamy 23 stopnie i tak też powinno być w nowym. Napisz mi jeszcze proszę czy masz grzejnik w łazience ? Czy wykładzinę dobierałeś specjalną do podłogówki czy ważne jest tylko aby była bez podfilcowania a reszta nie ma znaczenia ?

Liwko
22-02-2017, 06:34
Dzięki za informację. A mógłbyś mi powiedzieć jaką masz temperaturę zasilania podłogówki ? Dla mojej żony temperatura 21 stopni jest za niska , teraz w obecnym domu mamy 23 stopnie i tak też powinno być w nowym. Napisz mi jeszcze proszę czy masz grzejnik w łazience ? Czy wykładzinę dobierałeś specjalną do podłogówki czy ważne jest tylko aby była bez podfilcowania a reszta nie ma znaczenia ?

Mam w trzech pomieszczeniach trzy różne wykładziny i wszędzie jest ok. Wcześniej u syna była wykładzina na filcu i też było ciepło, tylko był dziwny zapach. Wymieniliśmy na inną i jest bardzo dobrze,
Temperatura zasilania podłogówki zależy od temperatury zewnętrznej. U mnie chyba nigdy nie dobiła do 35 stopni.
Jeżeli dla twojej żony 21 stopni to za niska temperatura, to ustawisz jej jaką chce. Jak nagrzebałem w sterowniku to w łazience miałem 28 a w salonie 25 stopni. Dramat.
W łazienkach mam dodatkowo grzejniki podłączone pod osobne pętle podłogówki. Mam też w nie wpięte grzałki na zimniejsze okresy kiedy nie działa CO. (pamiętać wtedy trzeba o dwóch zaworach, żeby odciąć ten grzejnik)

ravanson
22-02-2017, 08:27
A od skrzynki w płocie do domu gaz wiadrem będzie noszony?

W cenie materiałów i robocizny jest policzone również położenie rury ze skrzynki do kotłowni, w gruncie mam ok 15m rury.

ravanson
22-02-2017, 08:44
Dla pompy 7kW powinno spokojnie wystarczyć 350mb kolektora. Samemu taki kolektor można zrobić (co jest proste) w okolicach 4tys. Do tego pompa za 13tys zasobnik , kilka pierdół i zarobek dla instalatora i z gruntówką można się zmieścić w okolicach 25ty.

No właśnie budowa wymiennika nie jest problemem dla mnie, tak samo wykonie instalacji ogrzewania podłogowego.

Problem polega na tym że firmy oferujące PC chcą na siłę wykonać całą instalacje kompleksowo, tj budowa wymiennika gruntowego, sprzedaż montaż PC i wykonanie podłogówki. Facet tłumaczy mi że tylko kompleksowe wykonanie przez ich firmę daje pownosić że cały system będzie działał prawidłowo i nie będzie sprawiał problemów podczas eksploatacji.

Fakt gdyby coś nie działo on odpowiada za całość i nie będzie zasłaniał się że nie robił całości.

agb
22-02-2017, 13:02
W cenie materiałów i robocizny jest policzone również położenie rury ze skrzynki do kotłowni, w gruncie mam ok 15m rury.

Za 2200zł podłączenie gazu, ze skrzynką + 15m rury? Wątpię.

ravanson
23-02-2017, 09:39
Za 2200zł podłączenie gazu, ze skrzynką + 15m rury? Wątpię.

2200 to koszt postawienia skrzynki na granicy działki przez gazownie, rura 15m po działce plus materiały do kotłowni, podłączenie pieca robot instalatora to kolejne 3000. Pozostałe koszty to piec z zasobnikiem na CWU.

Pod
23-02-2017, 09:51
2200 to koszt postawienia skrzynki na granicy działki przez gazownie, rura 15m po działce plus materiały do kotłowni, podłączenie pieca robot instalatora to kolejne 3000. Pozostałe koszty to piec z zasobnikiem na CWU.

Przyłącze 2200 ok a co z projektem przyłącza? Dostałes za darmo? Koszt podłączenia gazu od skrzynki do budynku liczą 100 do 120zł. Masz 15m wiec wyjdzie ponad 1500zł, Instalacja gazowa wewn w miedzi -licza sobie 120-150zł - nie wiem jak długi odcinek masz ale załóżmy że srednio 10m - kolejne 1500zł. Nawet nie licze juz projektu wewn instalacji chociaż taki wymóg tez jest. Więc rozumiem że reszte roboty czyli montaż kotła gazowego, zasobnika, podłączenie tego, zawory, rurki itd instalator robi ci za darmo i finansuje jeszcze materiał? Daj namiar na niego.
P.S. Wkład kominowy czy tam rura kwasodporna przez ścianę tez kosztuje sporo. Pozostaje ci jeszcze odbiór kominiarski 200-300zł (zawsze mają uwagi i poprawki).

fotohobby
23-02-2017, 11:03
Rura przez ścianę to 300zł, kominiarz 100, więc nie ma co przesadzać....

cactus
23-02-2017, 11:15
Hm... tanio macie. 100zł to kominiarz bierze u nas za przeglad coroczny jeśli nic nie musi czyścić. Za odbiór domu od 200 do 300zł. Sąsiad w listopadzie zapłacił 250zł więc info świeże. Przy okazji narobił mu kosztów na kilka stówek swoimi zachciankami typu zły otwór wentylacyjny, brak nawiewników, niewłaściwe wentylowanie garażu itp.
Przykład http://www.cennik-uslug.pl/dom-i-ogrod/ceny-kominiarstwo

Adam626
23-02-2017, 18:22
Koszt instalacji gazowej to jest około 6500PLN.
O 2000 za podłączenie gazu do działki i domu to moze pisac ktoś kto gazu nie podłączał i nie wie jak to działa.

Sama mapa do celów projektowych na potrzeby przyłacza gazowego może kosztować 700zł.
Skrzynka gazowa też pare stówek

jaroWy
23-02-2017, 19:52
Jeżeli ktoś buduje dom to ma mapę do celów projektowych i projekt instalacji gazowej w budynku. W cenie przyłącza gazu jest jego projekt i wykonanie(w moim przypadku ok. 2300.- do 15 m, kolejne metry to około 75 zeta/metr).

MikeB
24-02-2017, 09:34
Jeżeli ktoś buduje dom to ma mapę do celów projektowych i projekt instalacji gazowej w budynku. W cenie przyłącza gazu jest jego projekt i wykonanie(w moim przypadku ok. 2300.- do 15 m, kolejne metry to około 75 zeta/metr).

W moim przypadku projekt zewnętrznej i wewnętrznej instalacji gazowej - 600PLN. Przyłącze gazowe wraz ze skrzynką - 2300PLN. Wykonanie instalacja zew i wew około 2000PLN ( materiał plus robocizna) i KB - 200PLN. Razem wychodzi około 5000PLN. Inwentaryzacji geodezyjnej nie liczę, bo robię ją na cały dom.

Pod
24-02-2017, 09:49
Na podstawie domku rodziców bo u siebie zrezygnowałem z gazu.
Projekty zewnątrz i wewnątrz - 600zł ( po znajomości). Ten projekcik z gotowego projektu domu się nie nadaje...
Przyłącze gazu 2400zł
Skrzynka na zawór na budynku 250zł (czasami nie potrzeba)
Instalacja na zewnątrz od skrzynki do budynku 1500zł
Instalacja wewnętrzna w miedzi - 1200zł (mam tylko pare metrów)
Wkład kominowy - 800zł (nie liczę komina) + 200zł montaż.
KB 250zł do odbioru przyłącza - pieczątka
Kominiarz 250zł
Geodeta 400zł- ja go liczę bo każde przyłącze wyceniał osobno mimo że odbiory miałem razem i jedną mapkę powykonawczą.
Nie liczę kosztownej zabudowy skrzynki gazowej w ogrodzeniu - prawie 600zł - firma od przyłącza rzuca tą skrzynkę na przepływomierz praktycznie bez mocowania - jedynie jakieś dwie kotwy do ziemi. Zero poziomowiania itp. Nie liczę też kosztów paliwa bo w gazowni chyba byłem z 7 razy żeby to pozałatwiać i straciłem na to z 15h w sumie czyli dwie dniówki.

Razem wychodzi czystych kosztów 6800zł za przyłącze gazu ktore było 3m od ogrodzenia. Tak naprawde wyszło prawie 8tyś wliczając murowanie na okolo skrzynki, dojazdy i inne pierdoły których nie liczę.

ProStaś
24-02-2017, 17:49
Razem wychodzi czystych kosztów 6800zł za przyłącze gazu ktore było 3m od ogrodzenia. Tak naprawde wyszło prawie 8tyś wliczając murowanie na okolo skrzynki, dojazdy i inne pierdoły których nie liczę.

Przypomina mi się dialog.
- Wie Pan chcę podłączyć do domu gaz.
- To wspaniale !!! Kupa ludzi na tym zarobi.....:D

Wiem, że to samo można powiedzieć odnośnie całej budowy domu, ale jakoś tak do gazu mi to bardzo pasuje...:rolleyes:

gawel
24-02-2017, 18:39
Ja też zrezygnowałem z gazu i od 13 lat grzeje prądem, co najgorsze same opłaty stałe w ujęciu rocznym to w zależności od W2 lub W3 wynosi od 570 do 800 zł a gdzie sam gaz???? w moim przypadku zakładając, że zmieściłbym się w 1200m3 rocznie to 7410 zł wydałbym na abonament. Za to mam rachunek za prąd przez 2 lata gratis:wiggle:

funky_koval
24-02-2017, 19:45
W2.2 abonament 22 zł miesięcznie.

gawel
24-02-2017, 19:53
W2.2 abonament 22 zł miesięcznie. To by oznaczało obniżkę nie wiem czy to zależy od rejonu? Ale nawet to i tak jest 3432 zł po co to płacić jak można nie płacic

fotohobby
24-02-2017, 20:09
A za ile masz kWh ?

gawel
24-02-2017, 20:11
A za ile masz kWh ?

w jakim sensie?

Adam626
24-02-2017, 20:14
To by oznaczało obniżkę nie wiem czy to zależy od rejonu? Ale nawet to i tak jest 3432 zł po co to płacić jak można nie płacic

Cos Ci sie pomyliło. Kwoty które podajesz są wyciągnięte z kapelusza i nie mają nic wspolnego z abonamentem

fotohobby
24-02-2017, 20:18
w jakim sensie?

Ile kosztuje 1 kWh na ogrzewanie.
Opłata za energię, plus przesył.

gawel
24-02-2017, 20:25
W2.2 abonament 22 zł miesięcznie.

Ja zrezygnowałem z gazu czyli zakładając że od 13 lat NIE grzeję gazem to wychodzi 13x 12 miesięcy x 22 zł=3432 zł a tyle płacę rocznie za prąd łącznie z ogrzewaniem i ciepłą woda oraz gotowaniem.

I gdzie ten kapelusz???

gawel
24-02-2017, 20:28
Ile kosztuje 1 kWh na ogrzewanie.
Opłata za energię, plus przesył.

nie mam rozróżnienia na ogrzewanie jak i na nieogrzewanie nie słyszałem o takich taryfach:confused: mam obecnie fortum i OSD PGE dystrybucja (niestety) wychodzi 24 gr za noc i 69 gr za dzień z tym że ja zużywam 76% w nocnej i 24 %w dziennej czyli po tyle samo prawie.

Ja zrezygnowałem na etapie projektu bo koszt przyłącza i formalności oraz niepewna data uruchomienia gazu mnie skutecznie odstraszyła

fotohobby
24-02-2017, 20:32
1kWh z gazu po uwzględnieniu wszystkich opłat kosztuje 25gr.
Ciebie tyle samo, a to tylko czasowa promocja dawnego Duonu, który zbankrutował.
Obecne oferty są dalekie od tego i za rok bedziesz płacił 30-34gr

No to jaki sens ma ekscytowanie się abonamentem, którego nie musisz płacić, skoro i tak płacisz za ogrzewanie więcej i musisz jeszcze grzać akumulacyjnie ?

gawel
24-02-2017, 20:40
1kWh z gazu po uwzględnieniu wszystkich opłat kosztuje 25gr.
Ciebie tyle samo, a to tylko czasowa promocja dawnego Duonu, który zbankrutował.
Obecne oferty są dalekie od tego i za rok bedziesz płacił 30-34gr

No to jaki sens ma ekscytowanie się abonamentem, którego nie musisz płacić, skoro i tak płacisz za ogrzewanie więcej i musisz jeszcze grzać akumulacyjnie ?

Ja nie grzeję akumulacyjnie, skąd taki pomysł? umowę na obecnych warunkach mam do końca 2018 roku, ale masz rację bo promocyjny dla mnie był rok 2015 wtedy za noc płaciłem za sam przesył 11 gr a za prąd 0 gr a za dzień 54 grosze.

Nie tragizowałbym są bardzo fajne oferty nawet teraz inny rozkład kosztów ale suma summarum bardzo ok . Ja sukcesywnie obniżam te koszty ogrzewania , długo by pisać całą epopeję ale jak już wydawało mi się że to koniec to moja gmina dofinansowuje 80% kosztów PC do cuw powietrznej i takową zainstaluję. pomimo że grzeje wodę tylko w nocnej taryfie to liczę na kolejne obniżenie zużycia. Zobaczymy jak to wyjdzie. Ja płacę 2400 a cała pc kosztuje 12 tys zaryzykuję a co tam.

gawel
24-02-2017, 20:45
Ostatnio pojawił się jakiś nowy operator AUDAX nie wiem co to jest ale ceny ma super.

gawel
24-02-2017, 20:48
Gdybym budował nowy dom jak w temacie to na pewno byłby w parterze bez schodów i miałby pompe ciepła. Moja gmina dofinansowuje takie pompy ale ja nie mam centralnego więc sobie nie założę. Kombinowałem liczyłem i to sie nie spina finansowo w moim przypadku.

asolt
24-02-2017, 21:18
Ostatnio pojawił się jakiś nowy operator AUDAX nie wiem co to jest ale ceny ma super.

Faktycznie super, II taryfa tansza o 0,01 gr od oferty Tauronu, a I taryfa tańsza o 1,17 gr od Tauronu.

gawel
24-02-2017, 21:23
Faktycznie super, II taryfa tansza o 0,01 gr od oferty Tauronu, a I taryfa tańsza o 1,17 gr od Tauronu.

Tauron ma bardzo tanią dystrybucję ja sobie mogę pomarzyć za noc to tylko 4 grosze ja mam 11. Jak porównujesz łącznie 1 kwh to i masz takie wyniki ale do czego ci one to nie wiem . Przy tym samym sprzedawcy zawsze będziesz mieć taniej. I tyle.

asolt
24-02-2017, 21:27
Tauron ma bardzo tanią dystrybucję ja sobie mogę pomarzyć za noc to tylko 4 grosze ja mam 11. Jak porównujesz łącznie 1 kwh to i masz takie wyniki ale do czego ci one to nie wiem . Przy tym samym sprzedawcy zawsze będziesz mieć taniej. I tyle.

Porównałem ceny sprzedaży Tauronu i Audaxa bo co mozna innego porównywać w tym przypadku, ale okreslenie róznicy 0,01 grosza na II taryfie jako super to gruba przesada.

gawel
24-02-2017, 21:30
Porównałem ceny sprzedaży Tauronu i Audaxa bo co mozna innego porównywać w tym przypadku, ale określenie różnicy 0,01 grosza na II taryfie jako super to gruba przesada.

Wniosek z tego taki że Tauron ma dobre ceny , to chyba nic złego może być przecież kilku tanich sprzedawców

gawel
24-02-2017, 21:32
Ja porównałem do swojej ceny tego audixa i według mnie jest ok ale z dystrybucja tauronu to ja nie wygram i zawsze będę miał drożej niż odbiorcy OSD Tauron no chyba że znajda ekstremalnie drogiego sprzedawce

asolt
24-02-2017, 21:40
Ja porównałem do swojej ceny tego audixa i według mnie jest ok ale z dystrybucja tauronu to ja nie wygram i zawsze będę miał drożej niż odbiorcy OSD Tauron no chyba że znajda ekstremalnie drogiego sprzedawce

No tak, ale dyskusja jest o cenach energii, Audax jest sprzedawcą a nie dystrybutorem. Jezeli miałbym szukac tanszego sprzedawce i wybierac miedzy Tauronem i Audaxem to wybór mógłby byc tylko jeden bo róznica 0,01 gr na II i 1,17 gr na I to zaden argument. Przykład Duonu działa odstraszajaco na wszelkie duze promocje.

gawel
24-02-2017, 21:56
Duon był w porządku tzn miał taka promocję "przez internet najtaniej 9.0" i to był hit sprzedała się w miesiąc ja się na nią załapałem. w pierwszym roku zaoszczędziłem ok. 1600 zł a w kolejnych po około 600 zł to jest jak dla mnie bardzo dobra oferta. Zważywszy na mojego dystrybutora. I tu pytanie co odstraszającego jest w Duonie?

asolt
24-02-2017, 22:11
Duon był w porządku tzn miał taka promocję "przez internet najtaniej 9.0" i to był hit sprzedała się w miesiąc ja się na nią załapałem. w pierwszym roku zaoszczędziłem ok. 1600 zł a w kolejnych po około 600 zł to jest jak dla mnie bardzo dobra oferta. Zważywszy na mojego dystrybutora. I tu pytanie co odstraszającego jest w Duonie?

Odstraszył innych sprzedawców bo mu chyba finansowo zbyt dobrze nie wyszła ta promocja, inaczej mówiąc sprzedawcy muszą sie dobrze zastanowic i przekalkulowac czy promocja ich nie pogrązy.

gawel
24-02-2017, 22:18
Odstraszył innych sprzedawców bo mu chyba finansowo zbyt dobrze nie wyszła ta promocja, inaczej mówiąc sprzedawcy muszą sie dobrze zastanowic i przekalkulowac czy promocja ich nie pogrązy.
Dokładnie aczkolwiek z mojego pkt widzenia mam umowę czy to duon czy fortum to mnie nie interesuje. Tak czy inaczej w porównywarkach brane są pierwsze miesiące umów wieloletnich promocyjne. Trzeba w excelu przeliczyć rok po roku oszczędności i koszty dodatkowe i wtedy wyjdzie tak czy nie z cyframi sie nie dyskutuje.

fotohobby
24-02-2017, 22:20
Ja nie grzeję akumulacyjnie, skąd taki pomysł? umowę na obecnych warunkach mam do końca 2018 roku, ale masz rację bo promocyjny dla mnie był rok 2015 wtedy za noc płaciłem za sam przesył 11 gr a za prąd 0 gr a za dzień 54 grosze.

Nie tragizowałbym są bardzo fajne oferty nawet teraz inny rozkład kosztów ale suma summarum bardzo ok . Ja sukcesywnie obniżam te koszty ogrzewania , długo by pisać całą epopeję ale jak już wydawało mi się że to koniec to moja gmina dofinansowuje 80% kosztów PC do cuw powietrznej i takową zainstaluję. pomimo że grzeje wodę tylko w nocnej taryfie to liczę na kolejne obniżenie zużycia. Zobaczymy jak to wyjdzie. Ja płacę 2400 a cała pc kosztuje 12 tys zaryzykuję a co tam.

Jak nie grzejesz akumulacyjnie to już teraz płacisz jakieś 30gr za 1kWh.
Czyli każdy ogrzewajacy gazem możę powiedzieć po 15 latach - "jak fajnie, że mam gaz, a nie prąd, dzięki temu mam dwa sezony darmowego grzania".

gawel
24-02-2017, 22:37
I tak i nie, ja nie mam kosztów serwisowych, przeglądów komina itp. Prąd w domu mam jak kazdy więc to medium nie generuje kosztów stałych jak w przypadku gazu. Zastanawiałem się ile płaciłbym za gaz i czy faktycznie może nie zrobić centralnego ale to wychodzi lipa a nie dożyje zwrotu tej inwestycji. Średnio za prąd płacę 300 zł miesięcznie z tego ok 200 zł na cele grzewcze to za raz ile bym musiał zapłacić żeby to się jakoś ekonomicznie uzasadniło? 100 zł pomijam 22 zł abonamentu no ale 80 zł to ile to m3 gazu 40/30 dni 1 m3 z kawałkiem tyle to mi nie wystarczy. Gdzie tu uzasadnienie skomplikowania sobie życia? No może przesadzam ale w moim przypadku przy niewielkim domu to się nie opłaca przy domu 250 m2 + to chyba by jakoś się bardziej kalkulowało.

gawel
24-02-2017, 22:47
Tak czy siak nie mam na celu ani sie przechwalać ani wszystkich krytykować którzy nie grzeją prądem. Ja po prostu szukam argumentów żeby ewentualnie u siebie coś ulepszyć ale jak na razie mi sie to nie udało. Prędzej niż do gazu zdecydowałbym się na zainstalowanie pc ale pozostaje mi nadmuchowe bo nie mam co, albo robić co ale z kolei jakie to koszty?

wg39070
04-05-2017, 10:43
A teraz wyobraźcie sobie użytkownicy pomp ciepła, że z dnia na dzień przestaje istnieć 2 taryfa i energia przez całą dobę kosztuje tyle samo (czyli sporo). Czarny scenariusz, nie? Ale jak najbardziej możliwy przy dzisiejszej zachłanności finansowej. Ciekawy jestem ilu użytkowników PC będzie tak zadowolona z taniego grzania w nocy i ilu z chęcią wróci do gazu bądź kominka, tudzież śmieciucha czy groszkowca. Nikomu tego nie życzę ale jest to możliwe w dobie coraz większego "nocnego" poboru energii elektrycznej.

Garażowiec
04-05-2017, 11:06
Chrzanisz . Dobra pc gruntowa inwerterowa osiąga scop na graniu CO 5 , 0,58 pln za 1 kwh /5 =0,116 pln za kwh a ile płącisz za 1 kwh z gazu ? Myślisz że jak gaz czy prąd podrożeje , to jedna cena nie wpłynie na drugą .

Kaizen
04-05-2017, 11:09
Czarny scenariusz, nie? Ale jak najbardziej możliwy przy dzisiejszej zachłanności finansowej.

Szybciej będzie odwrotne działanie - obniżenie cen dla zachęcenia grzania prądem. I wtedy grzejący prądem COP=1 dopiero będą się śmiać z pompiarzy :)
Czarny scenariusz, nie?

Jak tłumaczył wiceminister energii Andrzej Piotrowski, "jeśli zakładamy, że płaska taryfa to jest ok. 60 gr za kWh, to musiałaby to być 1/3 tej ceny, albo jeszcze mniej". Taki prąd byłby zwolniony z akcyzy i innych opłat.
źródło (http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-12-12/tansza-taryfa-w-nocy-ministerstwo-chce-zachecic-do-ogrzewania-pradem/)

wg39070
04-05-2017, 11:16
Chrzanisz . Dobra pc gruntowa inwerterowa osiąga scop na graniu CO 5 , 0,58 pln za 1 kwh /5 =0,116 pln za kwh a ile płącisz za 1 kwh z gazu ? Myślisz że jak gaz czy prąd podrożeje , to jedna cena nie wpłynie na drugą .

A tak w realu to jak na prawdę jest z tym COP,SCOP, SEER czy EER bo mój split (biorąc pod uwagę wskazania poboru na wyświetlaczu) nijak ma się do deklaracji producenta.

karolek75
04-05-2017, 11:18
A teraz wyobraźcie sobie użytkownicy pomp ciepła, że z dnia na dzień przestaje istnieć 2 taryfa i energia przez całą dobę kosztuje tyle samo (czyli sporo). Czarny scenariusz, nie? Ale jak najbardziej możliwy przy dzisiejszej zachłanności finansowej. Ciekawy jestem ilu użytkowników PC będzie tak zadowolona z taniego grzania w nocy i ilu z chęcią wróci do gazu bądź kominka, tudzież śmieciucha czy groszkowca. Nikomu tego nie życzę ale jest to możliwe w dobie coraz większego "nocnego" poboru energii elektrycznej.

Se wyobraz ze zdozeje gaz, albo mac rossija przykreci kurek. Bedziesz naparzal z drewnem do kominka.
Se wyobraz, ze w koncu jakis swiatly rzad wprowadzi prawo karajace za podtruwanie innych czego tobie i sobie przede wszystkim zycze. A gaz bedzie dalej drogi... tak jak i prad moze ...

Chrzanisz. Nadal wole miec PC i nie placic abonamentu za damski ch... No i mi nic nie wybuchnie...

wg39070
04-05-2017, 11:21
Se wyobraz ze zdozeje gaz, albo mac rossija przykreci kurek. Bedziesz naparzal z drewnem do kominka.
Se wyobraz, ze w koncu jakis swiatly rzad wprowadzi prawo karajace za podtruwanie innych czego tobie i sobie przede wszystkim zycze. A gaz bedzie dalej drogi... tak jak i prad moze ...

Chrzanisz. Nadal wole miec PC i nie placic abonamentu za damski ch... No i mi nic nie wybuchnie...

Nigdy i nikomu źle nie życzyłem. A do kominka i tak naparzam. Swoją drogą jak UE się rozleci (a początek końca już nastąpił) to wszystkie idiotyzmy typu "limity emisji CO2" pójdą do lamusa i ...nastąpi normalne życie, jak kiedyś.

link2jack
04-05-2017, 11:43
U mnie w PGE tania taryfa i tak nie jest tak tania jak w Tauronie. Niektórzy pisza o kwocie poniżej 20gr (u mnie 33gr). Gdyby podrożała dwukrotnie? Wtedy płaciłbym za ogrzewanie pewnie tyle ile teraz gazownicy...

karolek75
04-05-2017, 11:51
Nigdy i nikomu źle nie życzyłem. A do kominka i tak naparzam. Swoją drogą jak UE się rozleci (a początek końca już nastąpił) to wszystkie idiotyzmy typu "limity emisji CO2" pójdą do lamusa i ...nastąpi normalne życie, jak kiedyś.

Wcale nie jestem pewien czy jest z czego sie cieszyc. Kiedy bylo nas mniej, duzo mniej...

Nie zauwazylem bym ci zle zyczyl ???

asolt
04-05-2017, 11:54
U mnie w PGE tania taryfa i tak nie jest tak tania jak w Tauronie. Niektórzy pisza o kwocie poniżej 20gr (u mnie 33gr). Gdyby podrożała dwukrotnie? Wtedy płaciłbym za ogrzewanie pewnie tyle ile teraz gazownicy...

Nie ma takiej ceny ponizej 20 gr/kWh w II taryfie w Tauronie, jezeli ktos ma taką cene to oznacza ze skorzystał z promocji innego sprzedawcy energii. Aktualnie cena w Tauronie II taryfy w G12w wynosi 25,34 gr ( oddział gliwicki czyli dawny vatenfall ma jeszcze mniej).

bobrow
04-05-2017, 11:57
Hello,
a ja sobie wyobrażam taki scenariusz przy wzroście cen energii :
będziemy montowali PV ...
Pzdr

wg39070
04-05-2017, 11:59
Wcale nie jestem pewien czy jest z czego sie cieszyc. Kiedy bylo nas mniej, duzo mniej...

Nie zauwazylem bym ci zle zyczyl ???

Cytuję:
"Se wyobraz, ze w koncu jakis swiatly rzad wprowadzi prawo karajace za podtruwanie innych czego tobie i sobie przede wszystkim zycze"
...a mi się podoba palenie w kominku.

Liwko
04-05-2017, 12:34
Hello,
a ja sobie wyobrażam taki scenariusz przy wzroście cen energii :
będziemy montowali PV ...
Pzdr

I wtedy możemy nic nie płacić za CO i CWU, w przeciwieństwie do tych, którzy postawili na gaz.

karolek75
04-05-2017, 13:49
Cytuję:
"Se wyobraz, ze w koncu jakis swiatly rzad wprowadzi prawo karajace za podtruwanie innych czego tobie i sobie przede wszystkim zycze"
...a mi się podoba palenie w kominku.

Co ma piernik do wiatraka ? Ja nie o tym czy komus sie cos podoba czy nie. Ja o tym ze zycze ci bys nie podtruwal innych . Co w tym zlego ?

agb
04-05-2017, 15:35
Miał być bajzel w temacie PC, a nie wyszło bo moderator przeniósł. Czas wracać do cięcia desek do kominka, bo nie wiadomo kiedy gaz zakręcą.

Liwko
04-05-2017, 15:39
Miał być bajzel w temacie PC, a nie wyszło bo moderator przeniósł. Czas wracać do cięcia desek do kominka, bo nie wiadomo kiedy gaz zakręcą.

:)

asolt
04-05-2017, 16:44
A tak w realu to jak na prawdę jest z tym COP,SCOP, SEER czy EER bo mój split (biorąc pod uwagę wskazania poboru na wyświetlaczu) nijak ma się do deklaracji producenta.

Skąd wiesz ze nijak? pomiar COP w klimatyzatorach nie jest wcale taki prosty i wymaga szeregu urządzen pomiarowych. Sam pobór mocy nic nam nie mówi, trzeba jeszcze zmierzyc ilosc energii oddawanej. Zmierzyłes ją ? na pewno nie.

Garażowiec
04-05-2017, 16:51
A tak w realu to jak na prawdę jest z tym COP,SCOP, SEER czy EER bo mój split (biorąc pod uwagę wskazania poboru na wyświetlaczu) nijak ma się do deklaracji producenta.
Akurat w przypadku klimy w realu to trzeba dobrać moc do budynku ,jak klima za mała to zapitala na maksa , zrobi może i swoje , ale sprawność będzie mała . A cop w przypadku gruntówki na podstawie ciepłomierza i pod lcznika mierzony .

gubik
04-05-2017, 18:29
To tak jak ze Świętami i każdy wie o co"wiewióry walczą" mój orzech smaczniejszy.

wg39070
04-05-2017, 19:47
Miał być bajzel w temacie PC, a nie wyszło bo moderator przeniósł. Czas wracać do cięcia desek do kominka, bo nie wiadomo kiedy gaz zakręcą.

A dużo masz do pocięcia?

agb
04-05-2017, 20:37
Na jedną zimę Ci starczy. Dla ciebie odłożę te z gwoździami.

Liwko
04-05-2017, 20:44
Na jedną zimę Ci starczy. Dla ciebie odłożę te z gwoździami.

Odłóż lepiej go na półkę ignorowanych. Szczerze polecam.

Konsultant marki Junkers
06-06-2017, 13:18
Witam,

Przy porównaniu kosztów montażu pompy ciepła i kotła gazowego w nowym budynku należy również zwrócić uwagę na możliwe oszczędności konstrukcyjne, które pozwolą na obniżenie kosztów inwestycyjnych. Nie będzie wymagana budowa komina spalinowego oraz oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię. Nie będzie również wymagane wykonanie przyłącza gazowego do budynku.
Kolejną zaletą pompy ciepła jest opcja chłodzenia pasywnego, pozwalającą na ewentualne zmniejszenie kosztów inwestycyjnych na zakup i montaż klimatyzatora.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

MateuszMateusz
28-07-2017, 07:44
w tym temacie przeczytałem:
" na poddaszu zrób ogrzewanie ścienne, oczywiście wpierw trzeba to przeliczyć, tak jak pisała Elfir wyżej... " dlaczego ścienne? również wybrałem projekt z poddaszem użytkowym i myślę podłogówkę również robić? to zły pomysł?
"mieszkam w 4 strefie" o co chodzi z tymi strefami? skąd mam sprawdzić w jakiej ja mieszkam i jakie to ma znaczenie ? jestem z województwa śląskiego, dąbrowa górnicza.

covallus
28-07-2017, 07:47
chodzi o temperatur obliczeniowe, bo każdy gdzie indziej dom stawia ;)
rzuć w google/bing: "strefy klimatyczne polska"

asolt
28-07-2017, 07:49
w
"mieszkam w 4 strefie" o co chodzi z tymi strefami? skąd mam sprawdzić w jakiej ja mieszkam i jakie to ma znaczenie ? jestem z województwa śląskiego, dąbrowa górnicza.

III strefa klimatyczna, temp. obliczeniowa -20 oC

JTKirk
28-07-2017, 08:10
w tym temacie przeczytałem:
" na poddaszu zrób ogrzewanie ścienne, oczywiście wpierw trzeba to przeliczyć, tak jak pisała Elfir wyżej... " dlaczego ścienne? również wybrałem projekt z poddaszem użytkowym i myślę podłogówkę również robić? to zły pomysł?


możesz spokojnie zrobić podłogówkę, większość tak właśnie robi. Ogrzewanie ścienne bywa stosowane dla tych, którzy boja się podłogówki na poddaszu albo z różnych powodów jej tam nie chcą (albo nie chcą tam dawać kalafiorów)

m&m0123
28-07-2017, 08:14
w tym temacie przeczytałem:
" na poddaszu zrób ogrzewanie ścienne, oczywiście wpierw trzeba to przeliczyć, tak jak pisała Elfir wyżej... " dlaczego ścienne? również wybrałem projekt z poddaszem użytkowym i myślę podłogówkę również robić? to zły pomysł?
"mieszkam w 4 strefie" o co chodzi z tymi strefami? skąd mam sprawdzić w jakiej ja mieszkam i jakie to ma znaczenie ? jestem z województwa śląskiego, dąbrowa górnicza.

Pochwal się swoimi rozwiązaniami... co wybudowałeś....czym ogrzewasz...itd

Co do tematu - ja ogrzewam gazem 165m2 i co+cwu zamykam w 2300zl.

okobar
28-07-2017, 09:29
Pochwal się swoimi rozwiązaniami... co wybudowałeś....czym ogrzewasz...itd

Co do tematu - ja ogrzewam gazem 165m2 i co+cwu zamykam w 2300zl.

rocznie?

bo ja za ostatnie 2 półrocza (od maja 2016 do czerwca 2017 - czyli lato i zima, cały rok) ze wszystkimi opłatami abonamentowymi, całościowe koszty prądu dla mojego domu ze stopki, wyniosły 2 331 PLN (w zaokrągleniu do pełnych złotych)
a ja mam wszystko na prąd, nie tylko ogrzewanie i CWU, ale także rekuperator, kanalizacja z przepompownią, kuchnię indukcyjną itd....

ale za przyłącze gazowe do mnie, gazownia wystosowała pismo z kwotą oczekiwaną - ok. 150k PLN :P
to zrezygnowałem z gazu :P

wg39070
28-07-2017, 09:37
Pochwal się swoimi rozwiązaniami... co wybudowałeś....czym ogrzewasz...itd

Co do tematu - ja ogrzewam gazem 165m2 i co+cwu zamykam w 2300zl.

A jakie temperatury w domu, bo to kluczowa sprawa.

funky_koval
28-07-2017, 09:42
rocznie?

bo ja za ostatnie 2 półrocza (od maja 2016 do czerwca 2017 - czyli lato i zima, cały rok) ze wszystkimi opłatami abonamentowymi, całościowe koszty prądu dla mojego domu ze stopki, wyniosły 2 331 PLN (w zaokrągleniu do pełnych złotych)
a ja mam wszystko na prąd, nie tylko ogrzewanie i CWU, ale także rekuperator, kanalizacja z przepompownią, kuchnię indukcyjną itd....

ale za przyłącze gazowe do mnie, gazownia wystosowała pismo z kwotą oczekiwaną - ok. 150k PLN :P
to zrezygnowałem z gazu :P

Pozazdrościć ,tyle to przeważnie płaci się za prąd dla celów bytowych bez ogrzewania.

asolt
28-07-2017, 09:42
A jakie temperatury w domu, bo to kluczowa sprawa.

Ilosc osób do cwu przy tak małym zapotrzebowanie na ciepło to tez kluczowa sprawa

mac_612
28-07-2017, 13:10
Pozazdrościć ,tyle to przeważnie płaci się za prąd dla celów bytowych bez ogrzewania.

Również mam podobne rachunki roczne za prąd (okolice 2800) z indukcją, rekuperacją CO i CWU. Nie wiem co w tym dziwnego.

okobar
28-07-2017, 14:25
a czym grzejesz?

mac_612
28-07-2017, 14:36
PCi Thermia 75. Dom parterowy 125m2 + piwnica zamieszkały przez 3 osoby.

m&m0123
28-07-2017, 15:10
Temp na sterowniku 22 stopnie. Podłogówka po całości. W domu mieszka 3 osoby. Gaz miałem 10m od budynku, koszt inwestycji nie wielki. Ogólnie jestem zadowolony.

MateuszMateusz
28-07-2017, 16:52
Pochwal się swoimi rozwiązaniami... co wybudowałeś....czym ogrzewasz...itd
Co do tematu - ja ogrzewam gazem 165m2 i co+cwu zamykam w 2300zl. Jeszcze nie wybudowałem zastanawiam się nad ogrzewaniem czy gaz czy PC :)
Ładny wynik. 2300 zł za cały rok za gaz ? tyle płacisz ? rozumiem, że gazowe ogrzewanie, ciepła woda podgrzewana gazem oraz kuchenka gazowa, tak ?
Możesz coś napisać więcej? jaki projekt domu? jaki kocioł gazowy? podłogówka wszędzie w całym domu? góra dół ? płyta fundamentowa?
Dogrzewasz czymś? np. kominek z płaszczem? Jeżeli to nie problem to wrzuć fotkę domu z zewnątrz :)

greghus
28-07-2017, 22:37
Jeszcze nie wybudowałem zastanawiam się nad ogrzewaniem czy gaz czy PC :)
Ładny wynik. 2300 zł za cały rok za gaz ? tyle płacisz ? rozumiem, że gazowe ogrzewanie, ciepła woda podgrzewana gazem oraz kuchenka gazowa, tak ?
Możesz coś napisać więcej? jaki projekt domu? jaki kocioł gazowy? podłogówka wszędzie w całym domu? góra dół ? płyta fundamentowa?
Dogrzewasz czymś? np. kominek z płaszczem? Jeżeli to nie problem to wrzuć fotkę domu z zewnątrz :)

Do ogrzewania gazowego musi być bardzo dobra izolacja porobiona, na ścianach dobry styropian. Bez tego dramat w kosztach.

m&m0123
29-07-2017, 05:23
Jeszcze nie wybudowałem zastanawiam się nad ogrzewaniem czy gaz czy PC :)
Ładny wynik. 2300 zł za cały rok za gaz ? tyle płacisz ? rozumiem, że gazowe ogrzewanie, ciepła woda podgrzewana gazem oraz kuchenka gazowa, tak ?
Możesz coś napisać więcej? jaki projekt domu? jaki kocioł gazowy? podłogówka wszędzie w całym domu? góra dół ? płyta fundamentowa?
Dogrzewasz czymś? np. kominek z płaszczem? Jeżeli to nie problem to wrzuć fotkę domu z zewnątrz :)

Dom mam w stylu bw-03 lustro z tym, że poszerzyłem garaż o 1m i nad garażem zrobilem sypialnie. 2300zl jest tylko za gaz. W kuchni jest indukcja. Podłogowka po całości - łącznie grzanych podłóg ok 165m. Prosta kotlownia kocioł kondensacyjny gb072, zasobnik 120l + pompa. Dom jest na fudamentach ale dobrze ocieplony. Jest tez WM + reku. Kominek jest ale raczej nie do odgrzewania ;)

MateuszMateusz
29-07-2017, 14:16
Dom mam w stylu bw-03 lustro z tym, że poszerzyłem garaż o 1m i nad garażem zrobilem sypialnie. 2300zl jest tylko za gaz. W kuchni jest indukcja. Podłogowka po całości - łącznie grzanych podłóg ok 165m. Prosta kotlownia kocioł kondensacyjny gb072, zasobnik 120l + pompa. Dom jest na fudamentach ale dobrze ocieplony. Jest tez WM + reku. Kominek jest ale raczej nie do odgrzewania ;) CO to jest WM? Kominek z płaszczem zastosowałeś czy bez.

Dobrze ocieplony dom - też mi na tym zależy. Mógłbyś napisać z jakich materiałów, tzn. jaka cegła, styropian, ocieplenie dachu itp. ?

m&m0123
29-07-2017, 17:06
Wentylacja mechaniczna. Dom z ceramiki, 10cm xps na fundamentach, 20cm grafitowego styro ściany, 20cm w podłodze i 30cm wełny w dachu do szczytu i 25 bodajże w suficie. Okna 3 szyby i dobre cieple drzwi. Jak widzisz projekt nie jest typowym projektem domu energooszczędnego ale ja uważam, ze jak zadbasz o termoizolacje to z każdego domu będziesz zadowolony. Tylko nie daj sie zwariować i nie buduj stodoły bez klamek w oknach tylko po to aby sie onanizować patrząc na rachunki za prąd/gaz :lol2:

MateuszMateusz
31-07-2017, 09:40
Wentylacja mechaniczna. Dom z ceramiki, 10cm xps na fundamentach, 20cm grafitowego styro ściany, 20cm w podłodze i 30cm wełny w dachu do szczytu i 25 bodajże w suficie. Okna 3 szyby i dobre cieple drzwi. Jak widzisz projekt nie jest typowym projektem domu energooszczędnego ale ja uważam, ze jak zadbasz o termoizolacje to z każdego domu będziesz zadowolony. Tylko nie daj sie zwariować i nie buduj stodoły bez klamek w oknach tylko po to aby sie onanizować patrząc na rachunki za prąd/gaz :lol2: Super! też jestem tego zdania, że termoizolacja to podstawa. Nie rozmyślałeś płyty fundamentowej, zamiast fundamentów? Jeżeli tak to co Cię przekonało do fundamentów?

Jeżeli chodzi o mój projekt to przymierzam się do https://z500.pl/projekt/750/Z273_a_L_GL,kompaktowy-dom-parterowy-z-garazem-jednostanowiskowym-i-dachem-kopertowym.html zmiany to poszerzenie garażu o 1 albo 1,5m żeby był 2stanowiskowy oraz poddasze użytkowe. I tyle. Podoba mi się w tym projekcie to, że całe życie odbywa się na dole, a poddasze użytkowe będzie tylko bonusem. Taka myśl przewodnia podczas wybierania projektu ;)

Liwko
31-07-2017, 10:16
Dla mnie projekt dyskwalifikuje brak przejścia z domu do garażu. Ale jak kto woli.

MateuszMateusz
31-07-2017, 11:08
Dla mnie projekt dyskwalifikuje brak przejścia z domu do garażu. Ale jak kto woli. z całą pewnością takie przejście byłoby dobrym rozwiązaniem, ale chyba wolę mieć bardziej odizolowany garaż od domu (w internetach krążą ploty, że smrodek z garażu potrafi przejść do domu, ale to zapewne ploty i problem starego budownictwa). W dodatku znaleźć projekt żeby na parterze prócz jadalni i salonu oraz łazienki były 3 pokoje to jak wygrać szóstkę w totka... bo na tym mi właśnie zależy, czyli całe życie na parterze bez konieczności latania po schodach, a poddasze traktować jako bonus do parteru :)

JTKirk
31-07-2017, 11:13
j.w.(wypowiedź Liwko) - to raz, druga kwestia to z dzisiejszej perspektywy tak samo nie wyobrażam sobie garażu jednostanowiskowego ;)

MateuszMateusz
31-07-2017, 11:18
j.w.(wypowiedź Liwko) - to raz, druga kwestia to z dzisiejszej perspektywy tak samo nie wyobrażam sobie garażu jednostanowiskowego ;) dlatego poszerzam do dwustanowiskowego, o czym napisałem wyżej :)

JTKirk
31-07-2017, 11:29
tak, ale...1m to na pewno za mało, 1,5 może być dość, ale tylko może...nie ma dokładnych wymiarów w projekcie, to dlatego, dodatkowo to zależy jakim kto autem jeździ lub planuje jeździć...
auto i tak będzie stało przed domem, a w garażu kosiarka, itp - wszystko inne tylko nie auto :P