PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament - rozterki/pytania



MaroW
31-01-2005, 14:30
Witam wszystkich,
bardzo proszę o pomoc. Wielkie rozterki na etapie fundamentów. Na pewno info jakie dopiszecie do tego wątku przyda się wielu osobom.


O co mi chodzi...
Zamierzam budować domek z poddaszem (11m x 13,6m), ściana 2W (Max 29cm + 10cm styropianu). Jak szeroki fundament muszę wykonać.
Ktoś kto ma być kierownikiem budowy twierdzi, że najlepszym (z ekonomicznego punktu widzenia) będzie ława fundamentowa zbrojona szer. 60 cm (tak jak w projekcie), wysokość 30-40cm, a na ławie wymurowana z bloczków betonowych ściana fundamentowa. To co mnie dziwi to to, że ściana ma mieć szerokość 24cm. Czy tak się robi? Max ma 29cm, a gdzie ocieplenie. Czy taka ściana wytrzyma?

Dalej - czy konieczne jest ocieplenie zewnętrzne ściany fundamentowej? Co to daje?

Z góry dziękuję za informacje/rady/odpowiedzi.

Pozdrawiam
M

sb12
31-01-2005, 14:46
pewnie nie 24, a 38 cm!
ustaw bloczek innym bokiem i masz odpowiednią podstawę dla ściany nośnej
a to że 1 cm styropian ci bedzie odstawał?
dom się nie przewróci :)

ścianę f. musisz docieplić - mozesz ew. od wewnątrz, ale to już wasza decyzja
sb

Peterek
31-01-2005, 14:48
Ocieplenie ściany fundamentowej jest konieczne. Gdy go nie będzie to przy podłodze parteru będzie uciekać ciepło.

MaroW
31-01-2005, 17:36
sb12 napisał
pewnie nie 24, a 38 cm!
ustaw bloczek innym bokiem i masz odpowiednią podstawę dla ściany nośnej
a to że 1 cm styropian ci bedzie odstawał?
dom się nie przewróci


Mój kierownik budowy twierdzi, że 24cm szer. ściany fund. pod maxa 29cm w zupełności starczy. Co jest grane? Kto ma rację? Ja na "chłopski rozum" jakoś nie jestem do tego przekonany. Oczywiście można bloczek postawić inaczej ale wtedy koszty rosną dwukrotnie.

fiolek
31-01-2005, 17:53
spokojnie wytrzyma , kierownik ma rację :)

brzuzens
31-01-2005, 17:57
Słuchaj kierownika. Z tego co dotąd o nim powiedziałeś, to całkiem mądry gość (ma rację) :D

Pozdrawiam,
Brzuzens

Kierownik Budowy
01-02-2005, 13:50
Taka szerokosc law fundamentowych jest czesto spotykana, wiec przypuszczam, ze jest dobrze.
Mozna sprawdzic to jeszcze geometrycznie. Nalezy narysowac w przekroju fundament i stojaca na nim sciane. Nastepnie wykreslic linie od punktu, gdzie krawedz sciany styka sie lawa, pod katem 60 stopni w dol. Linia ta powinna miescic sie w podstawie fundamentu.
Trudno to wytlumaczyc, ale sposob jest prosty.

Pozdrawiam.

Kierownik Budowy
01-02-2005, 13:51
Taka szerokosc law fundamentowych jest czesto spotykana, wiec przypuszczam, ze jest dobrze.
Mozna sprawdzic to jeszcze geometrycznie. Nalezy narysowac w przekroju fundament i stojaca na nim sciane. Nastepnie wykreslic linie od punktu, gdzie krawedz sciany styka sie lawa, pod katem 60 stopni w dol. Linia ta powinna miescic sie w podstawie fundamentu.
Trudno to wytlumaczyc, ale sposob jest prosty.

Pozdrawiam.

Daria
01-02-2005, 13:59
Wystarczy że bloczek będzie podpierał pustaki, ocieplenie nie musi mieć podparcia w fundamencie. A poza tym grubość ściany może być ok. 5 cm szersza od grubości ściany fundamentowej.
Kierownik ma rację

Yoric
01-02-2005, 14:22
Hej,

Jak masz takie rozterki - nie buduj z maxa 29 cm tylko z U220 o szerokosci 25 cm.
Sciana U220 + 14 cm styropianu bedzie na pewno cieplejsza niz Max29 + 10 cm.
Bloczek fundamentowy ma dlugosc 25 cm i wszystko jest rowniutko.
Poza tym te 29 cm to niezbyt szczesliwa szerokosc - U220 duzo latwiej w roznych miejscach domurowac cegla pelna, zrobic nadproza itp.
Masz dodatkowy argument zbijajac cene za robocizne.
I zaprawy mniej pojdzie.
Wiecej metrow w srodku, bo sciany ciensze. ;-)
Same walety ...znaczy zalety ;-)

MaroW
01-02-2005, 19:44
OK Yoric, pewnie masz rację, ale już kupiłem Maxa bo była dobra cena. Klamka zapadła. Wielkie dzięki wszystkim którzy odpowiedzieli.

Jeszcze jedna kwestia. Ekipa powiedziała mi 25pln za m2 ściany z Maxa. Chcą mnie chyba lekko przerysować ponieważ twierdzą że jeśli nie zastosuję nadproży gotowych to będę musiał dopłacić za nadproża wylewane w szalunku. Nadnieniam że licząc m2 ścian nie odliczają oczywiście otworów okiennych - chyba to ma pokryć robotę przy nadprożach. Czyżbym się mylił?

Betka
01-02-2005, 21:25
Jakaś dziwna ta ekipa, ale może rzeczywiście tak jest, że płaci się za wbicie każdej łopaty na budowie.
Moja ekipa miała robić nadproża lane tak było w projekcie. Ja chciałam kupić gotowe elementy, jednak wykonawcy zdecydowali, że będą lane(oczywiście w porozumieniu z kierownikiem) wynikło to z dużych otworów okiennych i nadproża miały się łączyć z wieńcem (nie wiem o co chodzi, jak zobacze przy wykonaniu to będe mądrzejsza).
Co do bloczków to ja mam 25 bloczek, 30 ściane porotherm.
Ja martwiłam się o to, że po ociepleniu fundamentu i obłożeniu klinkierem będzie wystawał po za ścianę budynku, ale po przeanalizowaniu wyszło ok. Ława dobrze, że masz 60 szerokość, może być oparciem dla klinkieru.

MaroW
01-02-2005, 21:45
Betka, masz ścianę fundamentową szerokości 25cm i na tym ściany nośne szer. 30cm? Dobrze rozumiem? Jak szerokie ławy i jak głęboko posadowione? Jak wysoka ściana fundamentowa? Dużo pytań ale kuję...póki gorące.

Dzięki

tomek_lodz
01-02-2005, 21:48
Gadaj z ekipą ile za poziom zerowy (fundameny piwnice jak są i strop)
ile za pierwszą kondygnacje, ile za strop, ile za piętro-poddasze(jak jest) i spisz umowę, a nie ile za metr sciany bo ci w końcu doliczą kilometry taczką i kursy po piwo ( z piwem zresztą) Mnie jeden gość chcział skasować przy fundamentach na prawie 20kzł (wykopanie wilanie wymurowanie zasypanie utwardzenie itd bardzo fachowa rozpiska drugi za nieco więcej zbuduje mi całą chałupę (bez dachu) a ściana 3W zagładaj tu jak często możesz i czytaj czytaj czytaj... zdrówka

Betka
01-02-2005, 21:58
Mam tak chudziak- 10cm
ława- 40cm
fundament-około 1m wiem, że podwyższałam o jeden bloczek aby mieć podobną wysokość jak sąsiedzi
wieniec około 10cm
ława cała zasmarowana dysperbitem
fundamenty ocieplone: styropian, siatka, klej, dysperbit i folia kubełkowa
izolacja pozioma pod ławe izoplex (rewelacyjna)
na ławe izoplast (podobno kiepska)
na fundament izoplex (porządna, ale trudno ją dostać)
To chyba wszystko. Wysokość fundamentów zależy działki, wysokości itd.

pawpiw
17-02-2005, 20:39
Hej
przeczytalem wlasnie twoj post, u mnie w projekcie jest podobnie, tzn lawa szerokosci 60cm( wysokosc 30cm + chudziak ok 10cm), sciana fundamentowa z bloczkow betonowych szerokosci 25cm, sciany zewnętrzne i wewntrzne nosne beda szerokosci 24 cm( beton komorkowy) + styropian 14cm. Mysle ze to jest dobre rozwiazanie.
Moze zatem i ty sie zastanowisz nad sciana grubosci 24 cm + ocieplenie oczywiscie
pozdrawiam
pawpiw

pawpiw
17-02-2005, 20:42
Hej
przeczytalem wlasnie twoj post, u mnie w projekcie jest podobnie, tzn lawa szerokosci 60cm( wysokosc 30cm + chudziak ok 10cm), sciana fundamentowa z bloczkow betonowych szerokosci 25cm, sciany zewnętrzne i wewntrzne nosne beda szerokosci 24 cm( beton komorkowy) + styropian 14cm. Mysle ze to jest dobre rozwiazanie.
Moze zatem i ty sie zastanowisz nad sciana grubosci 24 cm + ocieplenie oczywiscie
pozdrawiam
pawpiw

Geno
17-02-2005, 21:14
Jeszcze jedna kwestia. Ekipa powiedziała mi 25pln za m2 ściany z Maxa. Chcą mnie chyba lekko przerysować ponieważ twierdzą że jeśli nie zastosuję nadproży gotowych to będę musiał dopłacić za nadproża wylewane w szalunku. Nadnieniam że licząc m2 ścian nie odliczają oczywiście otworów okiennych - chyba to ma pokryć robotę przy nadprożach. Czyżbym się mylił?

Nie odliczali otworów ale pewnie nie doliczali dodatku za właśnie murowanie otorów - przecież wymurowanie ściany pełnej czasochłonnością różni się od wymurowania ściany z otworem gdzie więcej czasu zajmuje odpowiednie przemurowanie.

mdzalewscy
17-02-2005, 21:22
Taka szerokosc law fundamentowych jest czesto spotykana, wiec przypuszczam, ze jest dobrze.
kto ma maxa 29cm i pod nim fundament 25cm ?

krzyss
17-02-2005, 21:45
Ja mam.
I Murator w opisach fundamentów też tak proponuje. To chyba oś ściany i oś ławy mają się pokrywać (możliwe odchylenie do 4,5 cm-teoria z podręcznika). Oś jest logiczniejsza - bo :roll: ściana chyba nie spadnie. Jak dzieci ustawiają klocki - musi być oś - a grubszy na chudszym ustoi. Czyż nie?

Darex
18-02-2005, 09:49
A ja mam taką ścianę fundamentową: bloczek 25, styropian 8, bloczek12.
Zgodnie z projektem.
Pzdr. Darex

Wojtek62
18-02-2005, 09:58
Darex,
styropian 8cm - dawałeś zwykły czy o podwyższonej wytrzymałości na ściskanie?

Darex
18-02-2005, 10:03
Dopiero dam. W projekcie jest podwyższony.
Pzdr. Darex

Wojtek62
18-02-2005, 10:05
to 8cm sporo Cie bedzie kosztować

Darex
18-02-2005, 10:08
I to jest ten ból. :-?

Wojtek62
18-02-2005, 10:13
to daj 5cm z Marbetu - najtańszy z tych o podwyższonej wytrzymałości - przy 3W będzie dobrze

Darex
18-02-2005, 10:45
Czy chodzi o "Styrohart" z Marbetu?

Wojtek62
18-02-2005, 10:51
nazwy nie pamiętam ale jasnozielony i za 5cm płaciłem 350zł/m3

andrzejka
19-07-2005, 09:42
Mam problem z betonem a raczej wątpliwość :roll: :roll: :roll:
Majster proponuje dać na ławy B15 a nie B20 bo podobno wystarczy ale ja mam obawy czy to będzie dobrze :roll: :roll: :roll:
Co prawda ławy i fundamenty bdą zbrojone ale.......... czy to nie za mało :roll:

Geno
19-07-2005, 09:47
Mam problem z betonem a raczej wątpliwość :roll: :roll: :roll:
Majster proponuje dać na ławy B15 a nie B20 bo podobno wystarczy ale ja mam obawy czy to będzie dobrze :roll: :roll: :roll:
Co prawda ławy i fundamenty bdą zbrojone ale.......... czy to nie za mało :roll:

Niech majster potwierdzi to na piśmie potwierzdając własną pieczątką z uprawnieniami....

brzuzens
19-07-2005, 09:57
Majster proponuje dać na ławy B15 a nie B20 bo podobno wystarczy ale ja mam obawy czy to będzie dobrze

Warto oszczędzać? U mnie różnica między B15 a B20 to 10zł/m3 - czyli na całych łaawch oszczędność rzędu 150-200zł. W projekcie mam B20 i taki będę zamawiał.

Pozdrawiam
Brzuzens

Wojtek62
19-07-2005, 10:56
a czym majster to argumentuje? jak masz w projekcie? jakie masz podłoże na którym budujesz?
ława to ważny element konstrukcyjny domu i oszczędności są tu niewskazane - rozumiem jakby Ci powiedział masz b20 dajmy b25 ale w druga stronę to mało zrozumiałe dla mnie

andrzejka
19-07-2005, 11:57
a czym majster to argumentuje? jak masz w projekcie? jakie masz podłoże na którym budujesz?
ława to ważny element konstrukcyjny domu i oszczędności są tu niewskazane - rozumiem jakby Ci powiedział masz b20 dajmy b25 ale w druga stronę to mało zrozumiałe dla mnie
Argumentuje tym, że inny majster sąsiedniej budowy powiedział, że B15 też jest dobry i wystarczy :roll: :roll: :-?
W projekcie B20
Różnica w cenie na 1m3 30 PLN :roll:
Na całości nie całe 400 PLN :-?

Warto oszczędzać?
No właśnie tak myślę czy warto :roll: :roll:


Ale jak na wszystkim nie oszczędzać po trochę to może być cienko :( :(
Dlatego, że mam wątpliwości proszę o rady doświadczonyh i znających się budowniczych :P :wink: 8)

Niech majster potwierdzi to na piśmie potwierzdając własną pieczątką z uprawnieniami
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Majster to wujek który zaśpiewał najmniej ze wszystkich ekip ale jak na tym wyjdziemy to się okaże jeszcze :roll:
Więc niczego nie potwierdzi :(
Musze sama decydowac zasięgając waszych rad no i licząc na dobre znajomości praktyczne budowy majstra :roll: :roll:

Wojtek62
19-07-2005, 12:22
a robiłaś badania gruntu? jak z wodami gruntowymi?

Geno
19-07-2005, 13:04
Majster jest od wykonywania konstrukcji a nie przeprojektowywania - moja osobista opinia też jest taka,że z tym B20 może być przesada - niemniej jednak w obliczu braku danych nie zmieniałbym nic a nic z projektu - ktoś go wykonuje i bierze odpowiedzialność za to. Niestety argumenty w stylu "bo tak" lub " bo inni tak mieli" ewentualnie "bo baby tak w sklepie mówiły" akurat do mnie nie przemawiają - chociaż akurat sprawa może być kontrowersyjna bo czasem projektanci też "cuda" tworzą ,których realizacji bez zmian bym się nie podjął :wink:

Wojtek62
19-07-2005, 13:09
b20 na ławy to przesada????????

Geno
19-07-2005, 13:15
b20 na ławy to przesada????????


To zależy - albo robisz większy przekrój i np.B15 albo mniejszy i B20 w uproszczeniu - kilkanascie lat temu projektowano duże przekroje i ławy np. z B10 ze względu na utrudniony dostęp do dobrej jakości mieszanki betonowej. Bez wielu danych nie można stwierdzić z dużą dozą dokładności czy to przesada czy nie. Faktem jednbak jest ,że zdarza się iż projetanci ze względu na to,że nie chce im się przelczać lub inwestor zaoszczędził i nie ma badań gruntu projektuja z dużym zapasem bezpieczeństwa :wink:

anpi
19-07-2005, 13:22
a czym majster to argumentuje? jak masz w projekcie? jakie masz podłoże na którym budujesz?
ława to ważny element konstrukcyjny domu i oszczędności są tu niewskazane - rozumiem jakby Ci powiedział masz b20 dajmy b25 ale w druga stronę to mało zrozumiałe dla mnie
Argumentuje tym, że inny majster sąsiedniej budowy powiedział, że B15 też jest dobry i wystarczy :roll: :roll: :-?
W projekcie B20
Różnica w cenie na 1m3 30 PLN :roll:
Na całości nie całe 400 PLN :-?

Warto oszczędzać?
No właśnie tak myślę czy warto :roll: :roll:


Ale jak na wszystkim nie oszczędzać po trochę to może być cienko :( :(
Dlatego, że mam wątpliwości proszę o rady doświadczonyh i znających się budowniczych :P :wink: 8)

Niech majster potwierdzi to na piśmie potwierzdając własną pieczątką z uprawnieniami
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Majster to wujek który zaśpiewał najmniej ze wszystkich ekip ale jak na tym wyjdziemy to się okaże jeszcze :roll:
Więc niczego nie potwierdzi :(
Musze sama decydowac zasięgając waszych rad no i licząc na dobre znajomości praktyczne budowy majstra :roll: :roll:

Ja mam w projekcie ławy z B15, mimo że ściany są z bardzo ciężkiego silikatu. Mimo to kierownik powiedział, żebym zamówił B20 i tak też zrobiłem. Do tego zwiększyłem ilość o 1,5 m sześć. Dopłaciłem w sumie ok. 500 zł. Uważam, że na fundamentach i w ogóle na elementach konstrukcyjnych nie ma co oszczędzać. Można zaoszczędzić na wykończeniu i to dużo, a w razie błędu poprawki nie są kosztowne. Za to poprawić fundament jest bardzo trudno, a często jest to po prostu niemożliwe.

andrzejka
19-07-2005, 13:26
a robiłaś badania gruntu? jak z wodami gruntowymi?
Nie robiłam niestety :roll: :roll: :(
Ale lawy są dość szerokie 60 cm na zewnątrz i 90 środkowa ściana nośna, wys 30 cm :-?

A i jeszcze jedna wątpliwość się pojawiła czy jeśli zamówię gruszkę bez pompy to da się zalac wszystko dobrze :roll: :roll:
Jest wysięgnik 2.5 m od kół ale trochę siuę boje żeby nie zasypały się wykopy :roll:
Gość w betoniarni mówi, że bedzie ok ale ja mam wątpliowści :roll: :-?
Gruszka z pompą musiałaby jechać ok 100 km a ta bez pompy 40 km także jest różnica i w cenie betonu i w tranporcie ale...... :roll: :roll: :roll:

andrzejka
19-07-2005, 13:27
Anpi co do oszcżedzania to myślę tak samo :P

Geno
19-07-2005, 13:30
a robiłaś badania gruntu? jak z wodami gruntowymi?
Nie robiłam niestety :roll: :roll: :(
Ale lawy są dość szerokie 60 cm na zewnątrz i 90 środkowa ściana nośna, wys 30 cm :-?

A i jeszcze jedna wątpliwość się pojawiła czy jeśli zamówię gruszkę bez pompy to da się zalac wszystko dobrze :roll: :roll:
Jest wysięgnik 2.5 m od kół ale trochę siuę boje żeby nie zasypały się wykopy :roll:
Gość w betoniarni mówi, że bedzie ok ale ja mam wątpliowści :roll: :-?
Gruszka z pompą musiałaby jechać ok 100 km a ta bez pompy 40 km także jest różnica i w cenie betonu i w tranporcie ale...... :roll: :roll: :roll:


Nie musi być pompą - przyszykuj jednak pożądną kompanię ludzi ,obsługujących taczki ażeby to nie trwło zbyt długo

Wojty
19-07-2005, 14:00
A i jeszcze jedna watpliwosć się pojawiła czy jeżli zamówię gruszkę bez pompy to da się zalac wszystko dobrze :roll: :roll:
Jest wysięgnik 2.5 m od kół ale trochę siuę boje żeby nie zasypały się wykopy :roll:
Gosć w betoniarni mówi, że bedzie ok ale ja mam watpliowsci :roll: :-?
Gruszka z pompa musiałaby jechać ok 100 km a ta bez pompy 40 km także jest różnica i w cenie betonu i w tranporcie ale...... :roll: :roll: :roll:
To może pomysl na zamówieniem gruszki z tasmociagiem, tańsza opcja (u mnie koszt tasmowania 1m3 betonu był ok 20-25zł). I pomysl nad tym żeby np. wziać tylko pierwsza gruszkę z tasmociagiem - nia zalejesz srodek i inne trudno dostępne miejsca - a ewentualnie jak nie starczy to kolejna gruszka może przelać beton do tej z tasmociagiem i dalej jechana :D. A jak chcesz mieć dobrze "ubity" beton to wypożycz wibrator (niektórzy niby sadza że z pompy jest tak samo zagęszczony beton, ale ja w to nie wierzę)

Wojty

Wojtek62
19-07-2005, 16:03
wibrator to podstawa,
zwróc równiez uwagę by zbrijenie było na dystansach zarówno od spodu jak i po bokach

andrzejka
19-07-2005, 20:38
A i jeszcze jedna watpliwosć się pojawiła czy jeżli zamówię gruszkę bez pompy to da się zalac wszystko dobrze :roll: :roll:
Jest wysięgnik 2.5 m od kół ale trochę siuę boje żeby nie zasypały się wykopy :roll:
Gosć w betoniarni mówi, że bedzie ok ale ja mam watpliowsci :roll: :-?
Gruszka z pompa musiałaby jechać ok 100 km a ta bez pompy 40 km także jest różnica i w cenie betonu i w tranporcie ale...... :roll: :roll: :roll:
To może pomysl na zamówieniem gruszki z tasmociagiem, tańsza opcja (u mnie koszt tasmowania 1m3 betonu był ok 20-25zł). I pomysl nad tym żeby np. wziać tylko pierwsza gruszkę z tasmociagiem - nia zalejesz srodek i inne trudno dostępne miejsca - a ewentualnie jak nie starczy to kolejna gruszka może przelać beton do tej z tasmociagiem i dalej jechana :D. A jak chcesz mieć dobrze "ubity" beton to wypożycz wibrator (niektórzy niby sadza że z pompy jest tak samo zagęszczony beton, ale ja w to nie wierzę)

Wojty
Taśmociąg mówisz :roll: :roll: Takich wynalazków u w bliskich betoniarniach nie ma u nas a ciągnąc 100 km to jednak koszt :(
Słuchajcie a ten wibrator to jak on działa :roll: Samemu nie można szpadlem pomieszać :roll: :roll: Kurcze pewnie i z tym będzie problem :roll:

zwróc równiez uwagę by zbrijenie było na dystansach zarówno od spodu jak i po bokach
to znaczy jak na dystansach :roll: :roll: :roll:

Geno
19-07-2005, 20:47
Taśmociąg mówisz :roll: :roll: Takich wynalazków u w bliskich betoniarniach nie ma u nas a ciągnąc 100 km to jednak koszt :(
Słuchajcie a ten wibrator to jak on działa :roll: Samemu nie można szpadlem pomieszać :roll: :roll: Kurcze pewnie i z tym będzie problem :roll:

zwróc równiez uwagę by zbrijenie było na dystansach zarówno od spodu jak i po bokach
to znaczy jak na dystansach :roll: :roll: :roll:

Wibrator mówiąc prosto ma we wnętrzu zamocowany mimośród,który wywołuje drgania, te przenoeszą się na mieszankę btonową mylnie zwaną betonem :wink: i ją zagęszczają - można próbować sztychować ręcznie - kiedyś tak robiono ręcznie - jak ktoś chce mieć dobrze i równomierni zagęszczoną mieszankę to trzeba to zrobić wibratorem buławowym - opisowo to możesz sobie zrobić eksperyment i wrzuciż do butelki kilkadziesiąt czereśni, następnie odwrócić butelkę - owoce opadną zatykając szyjkę - mniej więcej tak się dzieje jak się nie zagęszcza mieszanki , jakpotrząśniesz butelką ,czereśnie ładnie wypadną - mnie więcej na podobnej zasadzie to działa.

Co do podkładek dystansowych to zapewniają one równomierną otulinę zbrojenia ( nie raz 5 cm a obok 4 gdzie indziej 2 albo 7 cm :wink: )

budulec
19-07-2005, 21:05
Ja zaryzykowałbym stwierdzenie, że przy typowej konsystencji betonu stosowanej do wykonywania ław fundamentowych, czyli półciekłej i typowym układzie zbrojenia, czyli b. rzadkim sztychowanie, ewentualnie rydlowanie betonu jest w zupełności wystarczające.
Zagęszczanie mechaniczne zostawiłbym raczej do betonowania słupów, belek, stropów czyli elementów o większym stopniu zbrojenia.

Wojty, wibrator nie służy do "ubijania" betonu.
pozdrawiam

andrzejka
19-07-2005, 21:06
Dziękuję pięknie za tłumaczenie łopatologiczne :P I już wiem o co chodzi :P

Wojty
20-07-2005, 11:19
Wojty, wibrator nie służy do "ubijania" betonu.

Ja na szybko podpowiedziałem andrzejce używając niefachowego określenia :oops:
(jako niefachowiec w tejże branży, dlatego użyłem tego słowa w cudzysłowie),
gdyby pisała to moja kochana "druga połowa" to zapewne użyłaby fachowego pojęcia
wraz z wyjaśnieniem teoretyczno-praktycznym :D

pozdrawiam, Wojty

shago
20-07-2005, 13:51
prawda jak zwykle lezy pośrodku, ja ławy fundamentowe mam 80/30 (12/9 poddasze uzytkowe), na takich ławach można śmiało stawiac 5 kondygnacyjny budynek (zdaniem fachofców), do tego dochodzą zbrojenia (4 x 12 i strzemiona z 6 co 20 cm). b20 jest dobry ale nie na stropy, no chyba że deszcz kropi. jak macie majstra pierdołe to zaleje strop gestym b20 (albo fahofowi z gruszki wody sie dolac nie bedzie chciało)którego nawet dobrze rozetrzec nie zdoła.
co do wibratora. w fundamentach ok ale na stropie terivie na własne oczy widziałem jak sasiadowi wyrabało jedna linie pustaków i beton poszedł w dół. może to tylko zła obsługa, sam nie wiem, ja mam elementy wibrowane łapatologicznie a jednak beton ładnie się ułozył co widac np. na schodach, wieńcach. a tak poza tym to do budowy trzeba miec tyle szczescia co pieniedzy. i tym optymistycznym akcentem zakończę.

ps. co do pierwszego rozpaczliwego postu to ściana 24 cm fundamentowa jest wystarczajaca i nic do tego nie ma szerosc ław. 30 cm ma zbrojenie zazwyczaj a bloczki układa sie własnie na nie. nic sie nie zawali ani nie przechyli. taka prawda.
a b20 to zazwyczaj b17, bo kazdy oszczedza, a tylko nieliczni próbki biorą i potem to sprawdzają. wykonany zgodnie z normą ale kazdy wie jak wazna jest pielęgnacja własciwa betonu, i jak wpływa ona na jego wytrzymałość.

Geno
20-07-2005, 13:58
b20 jest dobry ale nie na stropy,

??? :)


no chyba że deszcz kropi. jak macie majstra pierdołe to zaleje strop gestym b20 (albo fahofowi z gruszki wody sie dolac nie bedzie chciało)którego nawet dobrze rozetrzec nie zdoła.
Takim właśnie sposobem z B20 robisz sobie B17 zmieniając c/w :wink:


co do wibratora. w fundamentach ok ale na stropie terivie na własne oczy widziałem jak sasiadowi wyrabało jedna linie pustaków i beton poszedł w dół. może to tylko zła obsługa, sam nie wiem, ja mam elementy wibrowane łapatologicznie a jednak beton ładnie się ułozył co widac np. na schodach, wieńcach. a tak poza tym to do budowy trzeba miec tyle szczescia co pieniedzy. i tym optymistycznym akcentem zakończę.

...jak ktoś wiecznie buławą dotyka wszytkie elementy deskowań....i same szalunki łącznie ze stemplami coś saebe były :wink: - jak się ktoś postara to przy ręcznym sztychowaniu "da radę"

Wojtek62
20-07-2005, 14:15
jak ktoś sie postara to i beton na ławy na placu budowy zrobi - leon z katowic miał różnorakie pomysły upraszczające budowę

shago
20-07-2005, 14:17
Takim właśnie sposobem z B20 robisz sobie B17 zmieniając c/w :wink:


GENO,
nie bedziemy spierac sie po raz kolejny, ale czy polewaniem wodą nie zrobisz z b20 po kilku dniach b10? :-) teoria teorią a praktyka praktyką, ułóz dobrze b20 na stropie ze średnim kruszywem to zobaczysz jak łatwo :-) i czy ci sie uda.

Geno
20-07-2005, 14:19
Takim właśnie sposobem z B20 robisz sobie B17 zmieniając c/w :wink:


GENO,
nie bedziemy spierac sie po raz kolejny, ale czy polewaniem wodą nie zrobisz z b20 po kilku dniach b10? :-) teoria teorią a praktyka praktyką, ułóz dobrze b20 na stropie ze średnim kruszywem to zobaczysz jak łatwo :-) i czy ci sie uda.

Nie zrobisz.

Kładłem B20, B30 - jakoś specjalnie problemów nie było.

shago
20-07-2005, 14:19
jak ktoś sie postara to i beton na ławy na placu budowy zrobi - leon z katowic miał różnorakie pomysły upraszczające budowę
problem tylko ile za to zapłaci, wliczając materiał ,robociznę i wodę dla ochłody :-)

shago
20-07-2005, 14:21
Takim właśnie sposobem z B20 robisz sobie B17 zmieniając c/w :wink:


GENO,
nie bedziemy spierac sie po raz kolejny, ale czy polewaniem wodą nie zrobisz z b20 po kilku dniach b10? :-) teoria teorią a praktyka praktyką, ułóz dobrze b20 na stropie ze średnim kruszywem to zobaczysz jak łatwo :-) i czy ci sie uda.

Nie zrobisz.

Kładłem B20, B30 - jakoś specjalnie problemów nie było.

i wody do gruszki nie lali przy 32 stopniach na dworze? a tamta uwaga była ironiczna :-)

Geno
20-07-2005, 14:24
Takim właśnie sposobem z B20 robisz sobie B17 zmieniając c/w :wink:


GENO,
nie bedziemy spierac sie po raz kolejny, ale czy polewaniem wodą nie zrobisz z b20 po kilku dniach b10? :-) teoria teorią a praktyka praktyką, ułóz dobrze b20 na stropie ze średnim kruszywem to zobaczysz jak łatwo :-) i czy ci sie uda.

Nie zrobisz.

Kładłem B20, B30 - jakoś specjalnie problemów nie było.

i wody do gruszki nie lali przy 32 stopniach na dworze? a tamta uwaga była ironiczna :-)

Jak ktoś by mi wodę do gruszki wlewał to bym go tam z tą wodą wepchał :wink: Niektórzy dają gruz do betonu to ja zastosowałbym materiał organiczny :P Jak chcesz ,żeby się łatwiej zacierało to po zalaniu już w czasie wiązania lekko "rozpyl" wodę na powierzchni.

shago
20-07-2005, 14:33
Jak ktoś by mi wodę do gruszki wlewał to bym go tam z tą wodą wepchał :wink: Niektórzy dają gruz do betonu to ja zastosowałbym materiał organiczny :P Jak chcesz ,żeby się łatwiej zacierało to po zalaniu już w czasie wiązania lekko "rozpyl" wodę na powierzchni.

mnie to rybka, ja juz po murowaniu, :-) do fundamentów dolali troche bo za gęsty był, za długo chyba jechał, do stropu nic nie dolewali bo deszcz siąpił (ale jaki równy wyszedł), drugi strop poszedł tak ze wience belki i schody nic nie dolali a na sam strop dolali troche wody bo sie rozsmarowac nie dawało, sechł od razu i równy psia mac nie jest. ale jakoś przezyje:-), a tak apropo to napisz coś o kolorach betonu bo dowa na ostatnim stropie jak sie go podlewało miała po jakims czasie kolor zielonkawy. jedni fahofcy mówili że dobry, mocny, inni że tandeta.

Geno
20-07-2005, 14:38
a tak apropo to napisz coś o kolorach betonu bo dowa na ostatnim stropie jak sie go podlewało miała po jakims czasie kolor zielonkawy. jedni fahofcy mówili że dobry, mocny, inni że tandeta.

Może wylewałeś na wielkanoc? Pokolorowali trochę,żeby smutno nie było - ewentualnie specjalna odmiana - mechobeton :wink:

shago
20-07-2005, 14:42
Może wylewałeś na wielkanoc? Pokolorowali trochę,żeby smutno nie było - ewentualnie specjalna odmiana - mechobeton :wink:

e, taki fachman jak ty nie wie? to ja juz nie wiem komu wierzyć :-) ale powznie sam sie dziwiłem z czego ten kolor sie bierze :-) koncepcje były rózne, od cementu z czernobyla (kierownik budowy) po kruszywo z suwałk (fahofcy). i nie ma sie co śmiac, deliberowali nad tym a ze dwa dni :-), a tak poza tym poważnie co sądzicie panie kulego o kruszywie dolomitowo-wapiennym w betonie?

Geno
20-07-2005, 14:47
Może wylewałeś na wielkanoc? Pokolorowali trochę,żeby smutno nie było - ewentualnie specjalna odmiana - mechobeton :wink:

e, taki fachman jak ty nie wie? to ja juz nie wiem komu wierzyć :-) ale powznie sam sie dziwiłem z czego ten kolor sie bierze :-) koncepcje były rózne, od cementu z czernobyla (kierownik budowy) po kruszywo z suwałk (fahofcy). i nie ma sie co śmiac, deliberowali nad tym a ze dwa dni :-), a tak poza tym poważnie co sądzicie panie kulego o kruszywie dolomitowo-wapiennym w betonie?

Fajny taki zielony :wink: podpisać umowę z wojskiem i zaoszczędzą na malowaniu bunkrów.... :)

kruszywo dolomitowo-wapienne się nie nadaje do betonów :)

shago
20-07-2005, 20:42
kruszywo dolomitowo-wapienne się nie nadaje do betonów :)

no prosze a firme ditherhoff(chya tak sie pisze, w każdym razie duza ogólnopolska firma) zna kolega? oni robią beton na kruszywie dolomitowo-wapiennym. i atest dają :-), co ciekawe cena tego betonu jest 30% mniejsza niz innego betonu. takze nie wiem czy tak sie do niczego nie nadaje. ja dla bezpieczeństwa ma normalne kruszywo, a przynajmnej tak wytwórca zapewniał.

anpi
20-07-2005, 20:50
kruszywo dolomitowo-wapienne się nie nadaje do betonów :)

no prosze a firme ditherhoff(chya tak sie pisze, w każdym razie duza ogólnopolska firma) zna kolega? oni robią beton na kruszywie dolomitowo-wapiennym. i atest dają :-), co ciekawe cena tego betonu jest 30% mniejsza niz innego betonu. takze nie wiem czy tak sie do niczego nie nadaje. ja dla bezpieczeństwa ma normalne kruszywo, a przynajmnej tak wytwórca zapewniał.

Chyba Dyckerhoff (http://www.dyckerhoff.pl/)

Geno
20-07-2005, 22:10
Dla mnie to mogą robić sobie nawet z origami zamiast kruszywa ja wiem jedynie ,że do betonów stosuje się kruszywa ze skał magmowych, metamorficznych, żwiru itd. o stosowaniu kruszywa ze skał osadowych nie słyszałem. :)

shago
21-07-2005, 07:36
Dla mnie to mogą robić sobie nawet z origami zamiast kruszywa ja wiem jedynie ,że do betonów stosuje się kruszywa ze skał magmowych, metamorficznych, żwiru itd. o stosowaniu kruszywa ze skał osadowych nie słyszałem. :)
fachowiec a nie słyszał, dziwne. robią np. w radomiu z tego beton i sprzedają go w wielkich ilościach z atestem. z tego kruszywa robia tez bloczki fundamentowe na całej kieleczczyznie. ich podstawowa zaleta jest cena. co więcej nawet ich konkurencja twierdzi że to tak naprawde nie jest zły beton. a skoro atest daja to coś w tym jest. ja dla bezpieczeństwa mam normalny beton, przynajmniej tak zapewniał producent.

Geno
21-07-2005, 08:12
Dla mnie to mogą robić sobie nawet z origami zamiast kruszywa ja wiem jedynie ,że do betonów stosuje się kruszywa ze skał magmowych, metamorficznych, żwiru itd. o stosowaniu kruszywa ze skał osadowych nie słyszałem. :)
fachowiec a nie słyszał, dziwne. robią np. w radomiu z tego beton i sprzedają go w wielkich ilościach z atestem. z tego kruszywa robia tez bloczki fundamentowe na całej kieleczczyznie. ich podstawowa zaleta jest cena. co więcej nawet ich konkurencja twierdzi że to tak naprawde nie jest zły beton. a skoro atest daja to coś w tym jest. ja dla bezpieczeństwa mam normalny beton, przynajmniej tak zapewniał producent.

Fachowcem to nie jestem - nie moja specjalizacja - tym się zajmują np. na budowlano-technologicznej gdzie projektują materiały ,betony itp. żelbetem też się prawie nie zajumuje. Producenci wiele rzeczy zapewniają choćby stosowanie Ytonga czy Porothermu do ścian fundamentowych...tylko ,że nie uprzedzają o restrykcjach - niemniej jednak jak będe przejeżdżał koło polibudy to się zapytam w laboratorium (tam badają próbki) - na ipartego moge zadzwonić do zanjomego dr i rozszerzyć wiedzę :wink: - w każdym razie jak już pisałęm mnie uczono ,że jak kruszywa do betonów zwykłych nie stosuje się skał osadowych węglanowych....

shago
21-07-2005, 08:28
Fachowcem to nie jestem - nie moja specjalizacja - tym się zajmują np. na budowlano-technologicznej gdzie projektują materiały ,betony itp. żelbetem też się prawie nie zajumuje. Producenci wiele rzeczy zapewniają choćby stosowanie Ytonga czy Porothermu do ścian fundamentowych...tylko ,że nie uprzedzają o restrykcjach - niemniej jednak jak będe przejeżdżał koło polibudy to się zapytam w laboratorium (tam badają próbki) - na ipartego moge zadzwonić do zanjomego dr i rozszerzyć wiedzę :wink: - w każdym razie jak już pisałęm mnie uczono ,że jak kruszywa do betonów zwykłych nie stosuje się skał osadowych....

a czemu sie nie stosuje? jakie sa tego powody?

andrzejka
21-07-2005, 08:40
A ja znowy mam pytanko :oops: :-?
Majster mówi, ze betonu z gruszki na ławy i fundamenty nie trzeba polewać wodą :roll: :roll: :roll:
Ławy z B20 lub B 15 :roll: a fundament B15, moim zdaniem po przeczytaniu watków rozmaitych na forum większośc polewa beton ale :roll: :roll: no właśnie czy to konieczne :roll: :roll:

anpi
21-07-2005, 09:14
A ja znowy mam pytanko :oops: :-?
Majster mówi, ze betonu z gruszki na ławy i fundamenty nie trzeba polewać wodą :roll: :roll: :roll:
Ławy z B20 lub B 15 :roll: a fundament B15, moim zdaniem po przeczytaniu watków rozmaitych na forum większośc polewa beton ale :roll: :roll: no właśnie czy to konieczne :roll: :roll:

Spytaj go dlaczego nie trzeba. Może mu się po prostu nie chce?

Ja czytałem, że beton do wiązania potrzebuje wody, więc polewałem codziennie, z wyjątkiem dni, kiedy padał deszcz. Wyszedłem z założenia, że to ja będę mieszkał w tym domu i ja za niego płacę, więc ja decyduję. Poza tym nie widzę przeciwwskazań do polewania, mogą być z tego tylko korzyści.

andrzejka
21-07-2005, 09:21
Spytaj go dlaczego nie trzeba. Może mu się po prostu nie chce?

Ja czytałem, że beton do wiązania potrzebuje wody, więc polewałem codziennie, z wyjątkiem dni, kiedy padał deszcz. Wyszedłem z założenia, że to ja będę mieszkał w tym domu i ja za niego płacę, więc ja decyduję. Poza tym nie widzę przeciwwskazań do polewania, mogą być z tego tylko korzyści.

:roll: :roll: :roll: :roll:
Ja myślę, że to nie chęci tylko podpowiedzi sąsiednich majstrów :roll: :roll: :-?
Często słysze a kiedyś to robili tak i tak :-?
Cały szkopół jest w tym, że majster jest z rodziny powiedzmy i jest taniej ale mam nadzieję, że to nie odbije się na jakości fundamentów dzięki waszym radom :-?

Wniosek z tego taki, że u mnie ławy będa polewane 8)
Skoro to nic nie zaszkodzi a pewnie i jeszcze pomoże to niech tak będzie i już :-? 8)

Geno
21-07-2005, 09:22
Fachowcem to nie jestem - nie moja specjalizacja - tym się zajmują np. na budowlano-technologicznej gdzie projektują materiały ,betony itp. żelbetem też się prawie nie zajumuje. Producenci wiele rzeczy zapewniają choćby stosowanie Ytonga czy Porothermu do ścian fundamentowych...tylko ,że nie uprzedzają o restrykcjach - niemniej jednak jak będe przejeżdżał koło polibudy to się zapytam w laboratorium (tam badają próbki) - na ipartego moge zadzwonić do zanjomego dr i rozszerzyć wiedzę :wink: - w każdym razie jak już pisałęm mnie uczono ,że jak kruszywa do betonów zwykłych nie stosuje się skał osadowych węglanowych....

a czemu sie nie stosuje? jakie sa tego powody?

Stosunkowo mała wytrzymałość około np. do 75 MPa, mała mrozodporność, duża ścieralność itp.

Może sam się dowiesz więcej bo zaczyna mi się nudzić ta "kartkówka"

Geno
21-07-2005, 09:24
A ja znowy mam pytanko :oops: :-?
Majster mówi, ze betonu z gruszki na ławy i fundamenty nie trzeba polewać wodą :roll: :roll: :roll:
Ławy z B20 lub B 15 :roll: a fundament B15, moim zdaniem po przeczytaniu watków rozmaitych na forum większośc polewa beton ale :roll: :roll: no właśnie czy to konieczne :roll: :roll:

Polecam majstrowi wykonać badanie tomografem głowy :wink:
Z niego taki majster jak z koziej d*** trąbka :wink:

andrzejka
21-07-2005, 09:31
A ja znowy mam pytanko :oops: :-?
Majster mówi, ze betonu z gruszki na ławy i fundamenty nie trzeba polewać wodą :roll: :roll: :roll:
Ławy z B20 lub B 15 :roll: a fundament B15, moim zdaniem po przeczytaniu watków rozmaitych na forum większośc polewa beton ale :roll: :roll: no właśnie czy to konieczne :roll: :roll:

Polecam majstrowi wykonać badanie tomografem głowy :wink:
Z niego taki majster jak z koziej d*** trąbka :wink:
:roll: :lol: :lol: :lol: :-?
No niestety po raz kolejny się okazuje, że tanie mięso psy jedzą :-?
Oczywiście bez obrazy dla piesków 8)

No ale musze jakoś przetrwać ten stan surowy :-? :wink:

Całe szczęsście, że mogę jeszcze tu się was poradzić :P Bo tak to pewnie słowa majstra byłyby święte a ja nieśwaidoma wszystkiego byłabym szczęsliwa, że wszystko jest tak jak należy :oops: :roll: :-?

Dlatego dziękuję za wyyyyyyyyyyrozumiałość :P :wink:

sara.
21-07-2005, 09:43
Polecam majstrowi wykonać badanie tomografem głowy :wink:
Z niego taki majster jak z koziej d*** trąbka :wink:

Jeśli beton był z plastyfikatorem w izolacji w folii to go nie polewaj andrzejko
a na Geno nie zwracaj uwagi bo niego taki inzynier jak z koziej d*** trąbka :wink:

Geno
21-07-2005, 09:48
Polecam majstrowi wykonać badanie tomografem głowy :wink:
Z niego taki majster jak z koziej d*** trąbka :wink:

Jeśli beton był z plastyfikatorem w izolacji w folii to go nie polewaj andrzejko
a na Geno nie zwracaj uwagi bo niego taki inzynier jak z koziej d*** trąbka :wink:


:D Super sara doradziłaś... Twoja wiedza mnie aż przytłoczyłą...naprawdę ręce tylko załamywać - kolejna znawczyni tematu.

andrzejka
21-07-2005, 09:50
Polecam majstrowi wykonać badanie tomografem głowy :wink:
Z niego taki majster jak z koziej d*** trąbka :wink:

Jeśli beton był z plastyfikatorem w izolacji w folii to go nie polewaj andrzejko
a na Geno nie zwracaj uwagi bo niego taki inzynier jak z koziej d*** trąbka :wink:
Czyli wystarczy zapytać w betoniarni czy dodano ten plastyfikator :roll:
A będzie wylewana ława w gruncie bezpośrednio :-?

sara.
21-07-2005, 09:54
wystarczy zapytać andrzejko - plastyfikator powoduje ze beton ma lepszą urabilaność a folia i ziemia nie pozwala wodzie odparować z betonu tak szybko jak w stropie :wink:

Geno
21-07-2005, 10:19
wystarczy zapytać andrzejko - plastyfikator powoduje ze beton ma lepszą urabilaność a folia i ziemia nie pozwala wodzie odparować z betonu tak szybko jak w stropie :wink:

Chetnie zobaczę ,który plastyfikator umożliwia całkowitą rezygnację z pięlegnacji betonu.

Wojty
21-07-2005, 10:41
andrzejko ja miałem na ławy B25 z dwoma dodatkami i polewałem przez 4 dni
przynajmniej dwa razy dziennie.
Jak będziesz polewała to zobaczysz jak on chłonie wodę,
weź w google poszukaj informacji o pielęgnacji betonów, wszędzie jest o tym mowa...

Wiesz, widzę że tu na forum mocno na geno najeżdzają, ale chyba on jednak ma
przynajmniej wykształcenie w tym kierunku, więc jest duża doza prawdopodobieństwa,
że wie co mówi :D

Polewałem ławy z węża zakończonego pistoletem, coby polewać taką fontanną, jest
to o tyle istotne że przez pierwsze dni możesz wypłukać "dziury" jak puścisz za mocny strumień wody

Po takim polewaniu muszę stwierdzić że na powierzchni ław nie miałem żadnych, nawet powierzchniowych rysek na betonie
Po polaniu całej ławy mogłem stwierdzić że tam, gdzie zaczynałem polewać beton był już suchutki
(nie sądzę ze cała woda wyparowała w takim czasie, a myślę że została "wchłonięta" przez beton)

Acha, niektórzy mówią coby przykryć ławę jasną folią, albo mokrymi szmatami coby
wilgoć utrzymywać, ale ja tego nie robiłem...

W wiekszości betoniarni dodają jakowes dodatki do betonu (tez plastyfikatory)
ale co do ich znaczenia to musiałaby sie moja druga połowa wypowiedzieć :)
i wydaje mi sie ze maja one opóźnić/polepszyć pewne procesy ale na czas wylewania a nie na dłużej.

A po za tym, czy polewanie wodą betonu to aż taki koszt finansowy, czasowy etc... zeby z tego rezygnować??

Wojty

andrzejka
21-07-2005, 13:56
A po za tym, czy polewanie wodą betonu to aż taki koszt finansowy, czasowy etc... zeby z tego rezygnować??


Nie chodzi tu o koszt tylko o fakt, ze wodę chcieli mi założyć po zalaniu fundamentów a ja mówię im tak -a czym ja będę polewać ławy i owe fundamenty a oni-że jak beton z betonirni to nie ma potrzeby polewania :o
No i tak się zaczęło :roll:
Ja wiedzę mam od was 8) a mój majster zdobytą przez lata i od innych majstrów :wink: I tak to jest :roll: :-?
Ale już wiem ,że polewać będą czy chcą czy nie i to przez kilka dni 8) No chyba, ze deszcz ich wyręczy :wink:
Woty dzięki :P

shago
21-07-2005, 14:27
tym którzy nie zaczeli budowac dobrze radzę nie czytac forum, wiele nerwów zaoszczedzicie. dla przykładu w okolicach Puław nigdzie, dosłownie nigdzie nie mozna wypozyczyc wibratora do betonu, nie mylic z innymi. nawet betoniarnie nie mają. a więc moje fundamenty były wibrowane szpadlem, są bezpośrednio na ziemi a nie w folii lub na chudziaku. dwa błedy technologiczne(nowe sposoby lania fundamentów) zostały popełnione a murzarzy miałem bardzo dobrych. gdybym mniej wiedział nawet bym sie nie przejmował :-)

Geno
21-07-2005, 14:36
tym którzy nie zaczeli budowac dobrze radzę nie czytac forum, wiele nerwów zaoszczedzicie. dla przykładu w okolicach Puław nigdzie, dosłownie nigdzie nie mozna wypozyczyc wibratora do betonu, nie mylic z innymi. nawet betoniarnie nie mają. a więc moje fundamenty były wibrowane szpadlem, są bezpośrednio na ziemi a nie w folii lub na chudziaku. dwa błedy technologiczne(nowe sposoby lania fundamentów) zostały popełnione a murzarzy miałem bardzo dobrych. gdybym mniej wiedział nawet bym sie nie przejmował :-)

Wskaż może kto napisał ,że nie mozna zagęszczac ręcznie (nie wibrować - nie iem jak zawibrowałeś łopatą). Jeśli zaś chodzi o chudy beton to projektant dobiera rozwiązanie a w tej kwestii kieruje się normą.

shago
21-07-2005, 20:33
Wskaż może kto napisał ,że nie mozna zagęszczac ręcznie (nie wibrować - nie iem jak zawibrowałeś łopatą). Jeśli zaś chodzi o chudy beton to projektant dobiera rozwiązanie a w tej kwestii kieruje się normą.

przeciez nie ja to łopatowałem. jaka norma przewiduje urzywanie chudziaka?

zezo
21-07-2005, 21:22
b]shago napisał[b]

tym którzy nie zaczeli budowac dobrze radzę nie czytac forum, wiele nerwów zaoszczedzicie.

popieram cię,
są takie tematy ze jak czytam jakie problemy sabie znajdujemy to myslę że lepiej nic nie wiedzieć i żyć w błogiej nieświadomości.

Geno
21-07-2005, 21:29
Wskaż może kto napisał ,że nie mozna zagęszczac ręcznie (nie wibrować - nie iem jak zawibrowałeś łopatą). Jeśli zaś chodzi o chudy beton to projektant dobiera rozwiązanie a w tej kwestii kieruje się normą.

przeciez nie ja to łopatowałem. jaka norma przewiduje urzywanie chudziaka?

PN-B-03264:2002 pkt. 8.1.1.2

Oczywiście to jest tylko jedna z możliwości wykorzystania chudziaka :wink:

Gregori
27-07-2005, 19:26
Witam

Wykonawca proponuje mi zrobienie ścian fundamentowch z bloczków grubości 38 cm (ściana domu będzie z ytonga lub polskiego betonu komórkowego - gr 36 lub 36,5 cm). A ja mimo że się specjalnie na tym nie znam kombinuję tak:

lepiej (taniej i szybciej) będzie zrobić ścianę fundamentową z bloczków grubości 24 cm a te 12 cm BK będzie wystawać na zewnątrz. Potem do bloczków fundamentowych przyklei się styropian a na niego powyżej gruntu płytki klinkierowe tak że w sumie cokół będzie miał szerokość mniejszą od muru o ok. 2 cm.

Proszę o ocenienie czy dobrze kombinuję

pozdrawiam

dopierozaczynam
27-07-2005, 21:06
Tak pięknie dyskutujecie na forum jaki beton użyć lać wodę czy nie lać, ja już jestem po wylaniu ław i postawieniu bloczków oraz po koszmarnym stresie związanym z wylaniem ław, wyobraźcie sobie że zamówiliśmy za mało betonu według betoniarni, w trakcie zalewania ław 3 metry zabrakło w piątek wieczorem pracownik obiecał wrócić w ciagu 40min z betonem ale zapomniał, po 3godz. zainteresowaliśmy sie naszym betonem, a szef betoniarni mówi, że takich spraw nie załatwia się z pracownikiem fajnie nie :evil:

anpi
27-07-2005, 21:33
Tak pięknie dyskutujecie na forum jaki beton użyć lać wodę czy nie lać, ja już jestem po wylaniu ław i postawieniu bloczków oraz po koszmarnym stresie związanym z wylaniem ław, wyobraźcie sobie że zamówiliśmy za mało betonu według betoniarni, w trakcie zalewania ław 3 metry zabrakło w piątek wieczorem pracownik obiecał wrócić w ciagu 40min z betonem ale zapomniał, po 3godz. zainteresowaliśmy sie naszym betonem, a szef betoniarni mówi, że takich spraw nie załatwia się z pracownikiem fajnie nie :evil:

W piątek się takich rzeczy nie robi :-?

andrzejka
28-07-2005, 17:33
Tak pięknie dyskutujecie na forum jaki beton użyć lać wodę czy nie lać, ja już jestem po wylaniu ław i postawieniu bloczków oraz po koszmarnym stresie związanym z wylaniem ław, wyobraźcie sobie że zamówiliśmy za mało betonu według betoniarni, w trakcie zalewania ław 3 metry zabrakło w piątek wieczorem pracownik obiecał wrócić w ciagu 40min z betonem ale zapomniał, po 3godz. zainteresowaliśmy sie naszym betonem, a szef betoniarni mówi, że takich spraw nie załatwia się z pracownikiem fajnie nie :evil:

W piątek się takich rzeczy nie robi :-?
A ja mam na jutro zamówiony beton na ławy :( :( :( :( :( :( :( :(
I co teraz będzie :roll: :roll: :-?

shago
28-07-2005, 20:32
3 metry ci zbrakło? jakes liczył? na moje ławy poszło 13 metrów ale sam liczyłem, zamówiłem 13,5 metra, majster płakał że za mało bedzie, (panie weź pan z 15 metrów napewno nie zbraknie) troche szczescia mialem bo wyszło tyle ile wyliczyłem, zresztą ze stropem tak samo. ogólna metoda wypracowana: policzyć wymiar i dodać 1,5 metra wiecej, powinno starczyc. przeciez i tak nie jestes w stanie wyliczyc ile ci wylali betonu :-)

anpi
28-07-2005, 21:20
A ja mam na jutro zamówiony beton na ławy :( :( :( :( :( :( :( :(
I co teraz będzie :roll: :roll: :-?

Mam nadzieję, że napiszesz jak było. Ale mądre przysłowie pszczół mówi: "w piatek zły początek" :wink: Nawet mój murarz powiedział, że on w piątek nie zaczyna. Ja zalewałem w środę.

MuChaChaa
04-07-2012, 00:31
Mam takie pytanie, odnośnie fundamentów pod słup żelbetowy, czy można zrobić przy fundamencie 40x60 najpier podmurówke z 2x bloczek betonowy ( tak żeby wysokość w sumie wyniosła 50cm) szerokość 30cm i na tym zrobić żelbetowy słup 36x36cm, czy sa takie bloczki betonowe spełniajace takie wymiary i w jaki sposób zamocować słup w takim bloczku ?

mjakob
04-07-2012, 07:28
Proszę o ocenienie czy dobrze kombinuję


Jak koń pod górę. Zrób jak w projekcie.

forgetit
04-07-2012, 07:51
Jak koń pod górę. Zrób jak w projekcie.

:rotfl::rotfl::rotfl:




Brawo dla archeologa