PDA

Zobacz pełną wersję : Przedłużenie instalacji do budynku za domem - jak to zrobić?



lukasz_2385
19-09-2016, 08:13
Witam Wszystkich Forumowiczów!
To mój pierwszy post na Waszym forum :)

Otóż mam kilka pytań odnośnie instalacji CO .
Posiadam dom , ok 120 m2 , jest ogrzewany kotłem CO (palę miałem , kocioł górnego spalania bez zasypnika- ale jak się "założy miałem" to trzyma 12-18 h ) piec jest przeznaczony do ogrzewania 160 m2 powierzchni.
Posiadam spory budynek za domem - budynek usługowy,robimy rękodzieło,trochę szlifujemy itd. Budynek ma 85 m2 powierzchni ale jest doś wysoki (przystosowany żeby wjechać wózkiem widłowym) i do murłatu jest 4 m wys a dalej dach dwuspadowy ,razem ok 7 m wysokości więc na oko kubatura budymku to ok 600 m3.
Budynek znajduje się jakieś 9 m od domu .
Ze względu na to, że nie pracujemy codziennie nie opłacalnym dla mnie jest montowanie nowego pieca i palenie codziennie w tym budynku - musi być tam temperatura bez przerwy min 8-10 stopni na plusie bo schną elementy jak i są maszyny chłodzone wodą.
Dlatego wymyśliłem sobie , że podłącze dwa-trzy nagrzewnice z nawiewami pod istniejącą w domu instalację CO.
Rozmawiałem z kilkoma osobami jak i czytałem w internecie , że ludzie przedłużają instalację nawet po kilkadziesiąt metrów. Od "znawców" czyli nadwornego wiejskiego hydraulika usłyszałem, że jest to niemożliwe , zostałem wręcz wyśmiany, a że śnieg będzie topniał na lini rury itd.

Stąd moje pytanie - czy straty ciepła- na odcinku 9 m do budynku i dalej w środku lecąc jakieś 10 m do nagrzewnicy - będą na takim poziomie, że cały pomysł jest bez sensu i lepiej montować oddzielny piec , czy jest to jak najbardziej do zrobienia.

Wszystkie dane.
Budynek do ogrzania - 85 m2 , ok 600 m3 kubatury,budynek jak narazie nie ocieplony (choć z 3 stron jest ok 2 m w ziemi z ociepleniem 10 cm styropianu i zabezp.takim asfaltem z pędzla), dach blachodachówka, na dniach wejdzie ocieplenie wełną 1 x 10 cm i 1 x 15 cm grubości ,wata ursa l39

Odległość od przyłącza z domu do początku budynku niecałe 9 m, piec tak jak pisałem przeznaczony na ogrzewanie 160 m2 , ogrzewa 120 m2.
Wszedzie na działce piach , podłączenie w lini prostej.
Proszę o opinie jak ugryźć ten temat.
Bardzo dziękuję za udział w dyskusji.

Pozdrawiam serdecznie

gersik
20-09-2016, 08:43
Jak najbardziej do wykonania. Kupić rury preizolowane, włożyć w ziemię na odpowiednią głębokość. Rozdzielić w kotłowni instalacje na dwa obiegi i grzać sobie budynek gospodarczy. Oczywiście będzie to wiązało z częstszym przebywaniem w kotłowni. Jak będziesz wkładał rurę w ziemię dołóż jeszcze przewód do sterowania.

lukasz_2385
20-09-2016, 11:29
Dziękuję za odpowiedź.
Możesz poradzić jakie rury wybrać? jest tego trochę i nie mam pojęcia w co uderzyć. CHodzi mi oczywiście o jak najlepszą relację cena/jakość :)
Ile wiązek powinien mieć przewód?
Czy można podłączyć ogrzewanie do istniejącego obiegu (kotłownia jest z drugiej strony domu) było by bliżej o jakieś 10 m niż podłączenie do kotła :/
Dziękuję

gersik
21-09-2016, 06:15
Rury wybrać musisz sam, w tym Ci nie pomogę. Jeśli chodzi o połączenie to powinno być bezpośrednio z kotłowni i przez osobną pompę. Włączenie do istniejącego obiegu nie zapewni prawidłowej pracy nowej instalacji ponieważ średnica rury do której chciałbyś to podłączyć pewnie będzie za mała i na jednej pompie może to nie wydolić, a podłączenie drugiej pompy szeregowo tylko zepsuje pracę starej części instalacji.

lukasz_2385
21-09-2016, 06:50
Rozumiem , dam znać co wybrałem .
Może jakaś podpowiedź co do nagrzewnic?

SUSPENSER
23-09-2016, 09:45
Policz najpierw ile to będzie kosztowało bo może się okazać, że taniej wyjdzie kupić jakiegoś używanego dolniaka, postawić w tym budynku usługowym, raz rozpalić i tylko dorzucać zwłaszcza, że ten obecny kocioł może nie wyrobić na ogrzanie domu i zakładu gdy przyjdzie mróz.

lukasz_2385
27-09-2016, 06:45
Piec mam bo kiedyś kupiłem okazyjnie za pare stówek , ale nie o to chodzi. Tak jak pisałem w zime w mojej branży zdarzają się przestoje i bez sensu byłoby palić w oddzielnym piecu , żeby podtrzymać temp. stąd pomysł na rozgałęzienie istniejącej instalacji z domu.
Dziś będzie u mnie hydraulik i zobaczymy co poradzi, muszę się spieszyć nim mróz przyjdzie a to lada dzień.
Dam znać co i jak i ewt. jak się sprawuje instalacja.
Pozdrawiam

Witam ponownie
Mam pytanie odnośnie nagrzewnic
Czy dwie takie załatwią sprawę ?
http://allegro.pl/nagrzewnica-wodna-vts-volcano-mini-20kw-komplet-i6525856685.html

Przewalają 2100 m3/h czyli prawie 4 razy w ciągu godziny całą kubaturę mojego pomieszczenia przy czym zużycie prądu nie jest jakieś monstrualne . Firma chyba dobra.
Myślałem aby zamontować dwie takie nagrzewnice - co wy na to??
Pozdrawiam