PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł Viessmann Vitodens 222. Proszę o opinie.



Boo
01-02-2005, 07:47
Mam możliwosć zakupu kondensata Vitodens 222 w cenie Vaillanta eco compacta. Wiem, że Viessmann to najwyższa półka, ale chciałabym poznać opinie uzytkowników. Czy zasobnik 86 l jest wysarczający dla czteroosobowej rodziny?

Kon111
01-02-2005, 07:51
Może tu:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=28471&highlight=

kaltam
01-02-2005, 11:56
Od roku mieszkam w nowym domu, gdzie mam zainstalowany piec gazowy kondensacyjny V-222 w pełnej wersji (pogodówka). Jestem bardzo zadowolony z funkcjonowania pieca i jego możliwości programowania. Zasobnik 86 l w zupełności wystarcza bo nie można porównywać go z tradycyjnymi zasobnikami (odmienne zasady grzania wody). Proszę porównać parametry wydatku wody o określonej temp. w ciągu 1 godz.
Polecam ten piec każdemu (nie jest tani). Dom wybudowany w technologii Ytong (36 cm) 150 m2 + 37 m2 (garaż w bryle domu) - koszt ogrzewania c.o. i woda ciepła = 1870 zł za rok (temp. w dzień 21 C, w nocy 18 C, garaż 12 C). Dom z antresolą i dużym salonem z kominkiem, który w zimowo jesienne wieczory dogrzewa przy okazji (JOTUL Panorama w obudowie kaflowej).

Grzesiek13
01-02-2005, 13:12
Kociołek ten obecnie ma symbol vitodens 333, a wydajność c.w.u. przy podgrzewie z 10 do 35 st.C dla wydajności krótkotrwałej wynoszącej 10l/min wynosi 195 litrów. Wydajność stała przy mocy 24 kW ( 10 do 35 st.C) wynosi 590 l/godzinę.
Jeżeli nie musisz na raz napełniać wanny, oraz korzystać jednocześnie z prysznica to wystarczy.

nurni
01-02-2005, 13:45
A czy dalej nie można do niego podłączyć cyrkulacji wody bez jakiś czarodziejskich sztuczek? Bo w 222 był z tym problem.
Za tą kasę to już nie powinno być żadnych problemów.
A mój Immergas ma wydajność 700l na godzinę :wink: i kosztuje 1/3 - a też kondensat z zasobnikiem, tylko 60 litrów.

Pozdrawiam

Grzesiek13
01-02-2005, 13:53
Nurni rozumiem że masz kocioł o tej samej mocy 24kW, bo wydajnośc grzewcza urządzeń o tej samej mocy jest identyczna!!!. Nie da się tu oszukać klienta ,że nasz kocioł lepiej grzeje, fizyki nie oszukamy.

nurni
01-02-2005, 20:05
Nurni rozumiem że masz kocioł o tej samej mocy 24kW, bo wydajnośc grzewcza urządzeń o tej samej mocy jest identyczna!!!. Nie da się tu oszukać klienta ,że nasz kocioł lepiej grzeje, fizyki nie oszukamy.
Dokładnie. Kocioł ma moc 24 kW i podawaną wydajnością "ciągłą" na 700 litrów na godzinę. Podaję tylko dane techniczne no bo jak mam sam to sprawdzić jak kocioł stoi jeszcze u wykonawcy :wink:
Tylko mam pytanie kto został oszukany i która wartość jest prawidłowa?
500, 600 czy 700 litrów na godz.?
Bo jak ktoś jest w stanie mi udokumentować, że te 700 litrów to "kit" to będę musiał sobie bardzo poważnie z Immergasem "pogadać".

Pozdrawiam

Grzesiek13
01-02-2005, 20:28
Sprawdź moc grzewczą dla określonych parametrów wody użytkowej, ja ci podałem dla : zasilanie 10 st.C i podgrzew do 35 st. C.

Grzesiek13
01-02-2005, 20:35
Podaj jeszcze jaki masz kociołek immergasa z jakim zasobnikiem.

nurni
01-02-2005, 20:40
Immergas Zeus Victrix - kondensat, zasobnik 60 litrów.
Moc 4,5-24,5 kW.

Dzięki za zainteresowanie. :wink:

Grzesiek13
01-02-2005, 21:36
Nurni teraz prześwietlmy twojego immergasa. Dane producenta:
Moc na c.w.u. 23.5 kW, pojemnośc zasobnika 54 l, wydajność krótkotrwała przez 10 minut przy delcie 30 wynowi 147 l, a wydajnośc godzinowa 700 l.
A teraz zbadajmy to projektowo:
Wanna o pojemności 150 l, temperaura wodu 40 st. C
Ilość ciepła na podgrzew wynosi 5,2 kWh
Czas napełniania (zalecany) 10 minut, czas kąpieli 20 minut, czas ubrania, wymycia wanny 10 minut. Nastepna kąpiel w wannie może nastąpić więc po 40 minutach. Zapotrzebowanie cieplne podczas trwającego napełniania wanny (10 minut) odpowiada mocy koniecznej do jej przepływowego podgrzania i wynosi 31,2 kWh.
I gdybyśmy mieli taką moc kotła to moglibyśmy napełniać wanne w trybie przepływowym. W innym przypadku ( twoim) musimy wcześniej zmagazynować c.w.u. Przeliczmy więc pojemność cieplną 5,2 kWh na objętość zmagazynowanej c.w.u. w zasobniku. I tak dla delty 30 musimy dysponować 149 litrowym zasobnikiem!!!! Biorąc pod uwagę że zapotrzebowanie cieplne jest zgłoszone przez czujnik c.w.u. po opróżnieniu połowy zasobnika, dysponujemy czasem 35 minut.
Minimalna moc dla podgrzewu c.w.u. wynosi więc:8,9 kW
Mówiąc po ludzku wystarcza więc dla naszych potrzeb moc 8,9 kW kotła na podgrzew c.w.u. mając zasobnik 150 l wcześniej naładowany (podgrzany).

Teoretycznie więc mając pojemność zasobnika 54 l aby podgrzać wodę o 30 st. C musisz dysponować mocą kotła 18,8 kW, gdy będziesz chciał podgrzać wodę o 35 st. C to musisz dysponować mocą kotła 22 kW, a w twoim przypadku maxymalny podgrzew o 37,5 st. C odbędzie sie mocą 23,5 kW czyli maksymalna mocą kotła, wszystko to w odniesieniu do wydajności 15l/minutę.
Czyli kocioł powinien wystarczyć, ale wydajnośc 700 l/min to czysta teoria, bo po pierwsze urządzenie nie ptracuje ciągle przez godzine i zależy to od temperatury wody - przyrost o 30 st.C to troche mało jak do napełnienia wanny. Ale sie rozpisałem.

mark1oc
01-02-2005, 22:36
BOO a wktorym sklepie stoi ten kociol na najwyzszej polce? :lol:
kociol jak kociol w porzadku ale jak niemusisz kupowac go juz zaraz to poczekaj na wiosne vaillant wypuszcza nastepne kotly z rodziny ecocompakt
anie wiem aco nurniemu chodzi z ta cyrkulacja ja niemialem problemow
zasobnik jest warswowy i odpowiada zasobnikowi zwezawnica o wielkosci 150l wydatkiem wody a vaillant ma zasobnik warstwowy 100l

Grzesiek13
01-02-2005, 22:39
Ja z viessmannem też nie mam problemów, ale Nurni nie jest chyba instalatorem!? i może coś gdzieś słyszał?

Boo
02-02-2005, 13:12
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi (i link :D ).
Wiem, że model vitodens 222 jest wycofywany ze sprzedaży ale niewiele różni się od modelu 333.
Chyba zdecyduję się na ten kociołek.

Grzesiek13
02-02-2005, 14:15
To taki sam kociołek, tylko nazwa zmieniona marketingowo. Taki chwyt psychologiczny, że klient kupuje kociołek z górnej półki, gdy tymczasem to średnia półka. Pozdrawiam

nurni
02-02-2005, 14:32
Grzesiek13

Wielkie dzięki. Instalatorem nie jestem. Teraz muszę na spokojnie to przemysleć :o :-?

pozdrawiam

Grzesiek13
02-02-2005, 15:11
Nurni prywatnie Ci powiem że kociołek z takim małym zasobnikiem to troszke mało i lepiej mieć go w praktyce dwa razy większy, co podyktowane jest ochroną przed zakamienianiem i lepszym komfortem c.w.u.

nurni
02-02-2005, 16:15
Nurni prywatnie Ci powiem że kociołek z takim małym zasobnikiem to troszke mało i lepiej mieć go w praktyce dwa razy większy, co podyktowane jest ochroną przed zakamienianiem i lepszym komfortem c.w.u.

Na razie taki musi już wystarczyć. Za jakiś czas może z tym powalczę.

A swoją drogą, nocując niedawno u znajomych z takim samym piecem nie zauważyłem tych problemów, a i oni sami nie zgłaszali kłopotu z ciepłą wodą. Było tak, że moja szanowna połowa brała kąpiel (wanna kończyła się napełniać ok. 3/4 objętości) a ja w tym samym czasie prysznic :wink: .
I...nic się nie działo. Żadnemu z nas nie poleciała za zimna woda :o
Po nas prysznic wziął nasz "rekin" i też nie było żadnego problemu.
Sam już nie wiem:
- liczby mówią co innego
- odczucia co innego
Na szczęście (lub nie) kocioł kupiony - zobaczymy co będzie. :wink: :D

Pozdrawiam

Grzesiek13
02-02-2005, 16:24
Wszystko będzie dobrze, ale musisz zwiekszyc temperature c.w.u., bo 40 st. C to troszke mało i 55 powinno wystarczyć. Jeszcze ważne przy takim zasobniku, musicie robic dłuższe przerwy w kąpielach, bo on cały czas będzie grzał wodę, a nie c.o. Oczywiście podane liczby to czysta teoria, a w praktyce kąpiel trwa dłużej niż 10 minut. Będzie dobrze.

neuron
02-02-2005, 20:45
nurni
Ile dałeś?

natassza
25-03-2014, 12:12
Witam,

Proszę o pomoc w wyborze kotła kondensacyjnego
Na tą chwilę mamy 2 opcje:
1) vitodens 200-w z zasobnikiem 120 l z wężownicą
2) vitodens 222-f z zasobnikiem warstwowym (100l)
Który kocioł wybrać ?
Ogrzewanie w całym domu - podłogówka plus 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach.
Ilość osób użytkujących - 2 osoby dorosłe (na tą chwilę
Pow. użytkowa domu - 121 m2
Dom ocieplony styropianem 20 cm (lambda 0,32)
Poddasze ocieplone wełną (40 cm)
Ponadto w domu będzie rekuperacja.
Jak wygląda kwestia cyrkulacji w przypadku jednego i drugiego pieca?
Gdzieś wyczytałam, że przy piecu z zasobnikiem warstwowym jest problem z cyrkulacją - czy to prawda? Wiem, że należy do niego dokupić zestaw z pompą.

Liczę na pomoc, bo do czwartku musimy wybrać kocioł

Pozdrawiam