PDA

Zobacz pełną wersję : fundament w deskowaniu czy w gruncie???



Arek99
16-09-2002, 09:39
Co myślicie o wylaniu fundamentu w gruncie a nie w deskowaniu? Czy ktoś z Was tak zrobił. Wiem, że teoretycznie fundament w deskowaniu jest lepszy itd, ale żeby zaoszczędzić czas i pieniądze chcę wylać w gruncie na izolacji od ziemi z papy lub folii budowlanej. Co Wy na to??

tgb
16-09-2002, 09:50
Jest to dopuszczalna metoda, ale jedynie gdy masz spoisty grunt (np. glina) - napewno można tak wylać ławy fundamentowe. W którymś z Muratorów z początku roku (lub z końca poprzedniegeo, dokładnie nie pamiętam) był artykuł o fundamentach.

trajan
16-09-2002, 11:06
tgb ma racje, ja tez chcialem lac bez szalunkow, ale ziemia zaczela sie straszliwie osowac i nic z tego nie wyszlo, tylko lawy lalem prosto do ziemi a fundamenty w oblozone styropianem szalunki. deski z szalunkow wykozystalem potem do szalunkow na strop.

Arek99
16-09-2002, 12:03
Oczywiście ja też zamierzam wylewać tak tylko ławy. Ściany najprawdopodobniej z bloczków.

16-09-2002, 14:53
Wszystko zależy od gruntu. Ja miałem piękny zółciutki wilgotny piasek, nic się nie obsypywało, włozyłem zbrojenie i zalałem betonem. Zaoszczędziłem w stosunku do kosztorysu w projekcie 15 000 PLN. Całość trwało tydzień.

ckwadrat
16-09-2002, 15:02
Ja też tak lałem ławę - nic się nie obsuwało, trwało 2 dni i było tanio. Na to dałem bloczki.

ckwadrat
16-09-2002, 15:07
PS. U mnie wyszło jednak trochę krzywo - na poziomie gruntu beton się trochę porozlewał na boki i wyglądało to niechlujnie. Jakbym teraz robił to też lałbym do gruntu ale dałbym jedną deseczkę szalunku powyżej poziomu gruntu. Widziałem tak na jednej budowie i ława jest wtedy równiuteńka jak stół.

Arek99
17-09-2002, 07:35
Dzięki za wypowiedzi - też tak zrobię, ale żeby sie zabezpieczyć przed obsypywaniem gruntu, wyłożę wykop dodatkowo folią albo papą

am
17-09-2002, 12:22
Moje doświadczenia i rady są takie (mądry Polak po szkodzie):
1. KONIECZNIE zbierz humus przed rozpoczeciem wykopów. Ja nie zebrałem i kosztowało mnie później dużo pracy (i pieniędzy), żeby to zrobić po wymurowaniu ścian fundamentowych. Spychacz zrobi to w godzinkę - póżniej masz spokój.
2. Na tak przygotowanej powierzchni ja bym wykopał szerokie rowy na ściany fundamentowe (jak juz jest spychacz/koparka) to warto to wykorzystać. Dopiero na poziomie ławy fundamentowej wykopać rowki o szerokości i głębokości ławy.
3. Dać folię, zazbroić i wylać ławę na równo z wąskim rowkiem.
4. Na ławę dać izolację i murować z bloczków scianę fundamentową.
5. Ocieplić , otynkować, zaizolować,
6. Zasypać (wcześniej warto rozprowadzić kanalizację poziomą, dać otwory na ew inne przyłącza)
Tyle teorii.

U mnie było tak (nie polecam):
Robotnicy wykopali rowy (~1-1,5m). Uzbroili i zalali ławę (ok 40-50 cm wysokości). Trochę się ziemia obsuwała - poszło sporo więcej betonu. Póżniej rozkopali rowy szerzej i murowali z bloczków. A później (jak już pisałem) musiałem żmudnie wybierać humus :smile: