PDA

Zobacz pełną wersję : Mostki termiczne



tab
01-02-2005, 21:45
Hej,

jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych?
Ściana jednowarstwowa z porothermu 44, dom parterowy z nieuzytkowym poddaszem (D08).

Czy ktoś, kto zbudował sprawdzał czy takowe mostki występują?
I jak sprawdzić?

Dzieki za odpowiedź.


Pozdrawiam :)

WojtekSz
05-02-2005, 20:34
Nie wiem kto i jak będzie Ci ten dom budował ale prawdopodobieństwo wystapienia mistków masz spore. Przy ścianie jednowarstwowej aby je zminimalizowac musisz przede wszystkim murowac na spoiny ciepłe i o ile technologia pozwala na spoiny układane dwoma rozdzielnymi paskami po wewnetrznej i zewnetrznej stronie ściany. Uwazaj na nadproża i podciągi - te musza byc koniecznie wg technologii producenta zazwyczaj z wkładka ocieplająca. Jesli gdziekolwiek w czasie murowania pojawi się ciągła warstwa zaprawy lub betonu łacząca strone wewnetrzna i zewnętrzną to tam będzie mostek cieplny.
Tak naprawdę to musiz miec bardzo zaufana ekipę, najlepiej z dośwadczeniem w stawianu takich ścian bo innaczej prawie na pewno będizesz miał mostki cieplne.
A tak swoją drogą to rozpatrywałes BK24+15styropian lub wełna? Miałbyś cieńsza ścianę i chyba cieplejszą a na pewno bez mostków cieplnych. Analizowałem kiedyś skorzystanie z technologii ściany jednowarstwowej ale jakoś nawet przedstawiciel techniczny nie potrafił mnie przekonac a wprost przeciwnie wspomniał, że najlepiej niedokładności ocieplenia widac tak wczesna wiosną na scianie gdy na tynku zewnetrznym widac wilgotne ślady wzoru spoiny - bo wilgoś innaczej jest wchłaniana przez ceramikę a innaczej przez spoine. I to mnie wyleczyło z dalszych rozmyślań o takich ścinach jednowarstwowych. Jest to bardziej ciekawy chwyt marketingowy niż dobre rozwiązanie na wszystko.
pozdrawiam

modulor
05-02-2005, 20:38
..........

jacekska
05-02-2005, 21:41
Sory że nie do końca na temat, ale jeśli chcecie zobaczyc prawdziwe mostki termiczne zerknijcie tu:
http://www.fotodom.xon.pl/index.php?option=com_weblinks&task=view&catid=105&id=30
:o odlot w naszych warunkach klimatycznych.

rafałek
05-02-2005, 21:47
Tak przy okazji tego wątku zaczynam się zastanawiać jaką technologię łatwiej skopać - 1W czy 3W i wydaje mi się że jednak 1W ale to moja subiektywna opinia.

robert skitek
05-02-2005, 23:29
rafałek - to wcale nie jest subiektywna ocena. Oczywiste jest, że ściana 1w wymaga największej dokładności w wykonaniu i pomyślunku przy projektowaniu

rafałek
06-02-2005, 07:17
1W od 3W jest na pewno mniej prachochłonna jednak to należy ciągle zwracać uwagę na spoiny. Przy 3W pilnujemy tylko szczeliny bo błędy w spoinach przykrywamy przecież wełną lub styropianem i to wszystko zakrywamy kolejną warstwą osłonową. Drobny feler jest naprawiany. I nie demonizował bym kotew jako mostków termicznych.
I na konic drobna uwaga. Jestem gorącym zwolennikiem ściany 3W (sami ją mamy :D ), uważam, że wcale nie jest droższa niż 2W ale chodzi mi o wariant do otynkowania nie klinkierowy. To tak na wypadek gdyby ktoś chciał coś powiedzieć o cenie klinkieru. :D

modulor
06-02-2005, 09:39
1W od 3W jest na pewno mniej prachochłonna jednak to należy ciągle zwracać uwagę na spoiny. Przy 3W pilnujemy tylko szczeliny bo błędy w spoinach przykrywamy przecież wełną lub styropianem i to wszystko zakrywamy kolejną warstwą osłonową. Drobny feler jest naprawiany. I nie demonizował bym kotew jako mostków termicznych.
I na konic drobna uwaga. Jestem gorącym zwolennikiem ściany 3W (sami ją mamy :D ), uważam, że wcale nie jest droższa niż 2W ale chodzi mi o wariant do otynkowania nie klinkierowy. To tak na wypadek gdyby ktoś chciał coś powiedzieć o cenie klinkieru. :D


1W 2W 3W ... ja bym to wypośrodkował jeśli chodzi o cenę i trudność i ryzyko spaprania ( a w rzeczywistości cięcia cen w budownictwie na wszystkim spapranie to podstawowy czynnik ryzyka :))))

WojtekSz
06-02-2005, 16:44
ja sam mam ściany 3W bo chciałem mieć sciane zewnetrzna z wapienia ale poza tym to 2W i 3W w sprawie termiki sa podobne. Ich przewaga w zakresie bezpieczeństwa (pewności rezultatów - pewności ocieplenia) nad 1W jest bezdyskusyjna. Jesli to mozliwe to zdecydowanie odradzam 1W
pozdrawiam