PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie prądem czy PC



slaw2006
21-09-2016, 19:45
Witam wszystkich,

Dom 125m+21mgaraż w bryle+7m kotłownia
Dane z projektu:
- zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 41kWh/m2 /rok
- zapotrzebowanie energię do CWU 20kWh/m2 /rok

Policzone obciążenie cieplne wraz z garażem 6,2kW
Dla PC PW Panasonica wystarczy SDC czy jednak SXC? 9kW nie będzie za mocna? Najlepsza byłaby jakaś 6-7watowa;) co byście zaproponowali?
i pytanie drugie
Jeśli decydowałbym się na kable elektra/devi o całkowitej mocy 20kW (tak wychodzi z obliczeń) to .... niech mnie ktoś sprawdzi - koszty rocznego zużycia energii na CO+CWU będą zupełnie porównywalne - około 2600-2800 stosując taryfę G12R 13--16 i 22-7 (energa okręg Toruń)

Stosując kable zdecydowanie zyskuję na kosztach przeglądów, o wiele dłuższej gwarancji 10lat, znikome koszty ewentualnej naprawy, mogę przepuszczać że większą bezawaryjność co przy PC może być zupełnie inaczej (system w naszych warunkach nie do końca zweryfikowany). Nie mówię już o kosztach zakupu i montażu systemu grzewczego gdzie różnica jest na wejściu już 10-15tys (koszt podłogówki) których na kablach nie ma.

Co fachowcy z branży zaproponują?

jasiek71
21-09-2016, 19:56
A dlaczego aż 20kW w kablach ...?
Ten dom ma nie mieć ocieplenia ...?

Przyjmij sobie ok 70w na m2 powierzchni podłogi i będzie git...

firewall
21-09-2016, 20:01
tych kabelków to tak 10-12kW a nie 20kW.

slaw2006
21-09-2016, 20:33
tych kabelków to tak 10-12kW a nie 20kW.

Coś z tą mocą nie pasuje mi, dziś rozmawiałem z osobą co robiła ofertę (znana firma z Torunia) - przyjmują 140-150W/m2 co przy ~150m2 daje lekko ponad 20.
Idziesz do lekarza to nie sprawdzasz czy przepisał Ci dobry antybiotyk......
;)

asolt
21-09-2016, 20:48
Coś z tą mocą nie pasuje mi, dziś rozmawiałem z osobą co robiła ofertę (znana firma z Torunia) - przyjmują 140-150W/m2 co przy ~150m2 daje lekko ponad 20.
Idziesz do lekarza to nie sprawdzasz czy przepisał Ci dobry antybiotyk......
;)

Devi zaleca przewymiarowanie 30-40%, uwzgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy moze to byc 100% i na tym mozna poprzestac. Jezeli ktos doradza 20 kW to tylko i wyłacznie w celu zwiekszenia sprzedazy.
Jezeli chodzi o lekarza to zawsze mozna zapytac innego.

slaw2006
21-09-2016, 22:24
Devi zaleca przewymiarowanie 30-40%, uwzgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy moze to byc 100% i na tym mozna poprzestac. Jezeli ktos doradza 20 kW to tylko i wyłacznie w celu zwiekszenia sprzedazy.
Jezeli chodzi o lekarza to zawsze mozna zapytac innego.

W tej sytuacji rejestruje się na przyszły tydzień

Konsultant Viessmann
22-09-2016, 11:47
Witam wszystkich,

Dom 125m+21mgaraż w bryle+7m kotłownia
Dane z projektu:
- zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 41kWh/m2 /rok
- zapotrzebowanie energię do CWU 20kWh/m2 /rok

Policzone obciążenie cieplne wraz z garażem 6,2kW
Dla PC PW Panasonica wystarczy SDC czy jednak SXC? 9kW nie będzie za mocna? Najlepsza byłaby jakaś 6-7watowa;) co byście zaproponowali?



Witam, ja mogę zaproponować pompę ciepła - wydaje się, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykorzystywać prąd efektywnie. Poddaje pod dyskusję pompę Vitocal 200-S - to Pompa ciepła powietrze-woda typu Split, o znamionowej mocy grzewczej 7,7 kW, zasilanie 230 V:
 temperatura wody grzewczej: do 55°C
 o modulowanej mocy grzewczej w zakresie: 4,4-9,9 kW
 typ AWB-AC - z zabudowanym elektrycznym podgrzewaczem przepływowym i z funkcją aktywnego chłodzenia pomieszczeń
 łatwy w obsłudze regulator pogodowy Vitotronic 200
 z funkcją optymalizacji zużycia prądu fotowoltaicznego na własne potrzeby
 z możliwością sterowania pracą rekuperatora Vitovent 300-F

Cena katalogowa: ok. 28 000 PLN. Szczegóły o urządzeniu - TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda-w-wersji-split/vitocal-200-s.html)
W razie pytań - służę pomocą!

firewall
22-09-2016, 14:32
Obciążenie masz 6kW czyli liczone dla temp. pewnie -20oC . Czyli nawet zwiększając dwukrotnie moc kabli zapewni ci to praktycznie 100% ogrzewania w II taryfie.
Ile dni w roku masz poniżej -20oC? Więc ile to drożej będzie kosztować cię ogrzewanie w I taryfie?

slaw2006
23-09-2016, 19:07
Obciążenie masz 6kW czyli liczone dla temp. pewnie -20oC . Czyli nawet zwiększając dwukrotnie moc kabli zapewni ci to praktycznie 100% ogrzewania w II taryfie.
Ile dni w roku masz poniżej -20oC? Więc ile to drożej będzie kosztować cię ogrzewanie w I taryfie?

Przyjmując że zwiększamy o 100% zapotrzebowanie (ogrzewanie akumulacyjne) na ciepło - czyli dajemy 12kw. Jeśli będę grzał w nocnej taryfie (zielona dolina energa Torun) od 22 do 7 i od 13 do 16 pełną mocą wychodzi że grzeje 12godz/dobe. Przyjmuje również że grzeje pełne 6 miesięcy to całkowity koszt jaki poniosę to będzie z następującego wyliczenia 12kw*0,25zl/kwh*12godz*30dni*6miesiecy=6480??? Czy przyjęty schemat liczenia jest ok?

imrahil
23-09-2016, 19:20
Przyjmując że zwiększamy o 100% zapotrzebowanie (ogrzewanie akumulacyjne) na ciepło - czyli dajemy 12kw. Jeśli będę grzał w nocnej taryfie (zielona dolina energa Torun) od 22 do 7 i od 13 do 16 pełną mocą wychodzi że grzeje 12godz/dobe. Przyjmuje również że grzeje pełne 6 miesięcy to całkowity koszt jaki poniosę to będzie z następującego wyliczenia 12kw*0,25zl/kwh*12godz*30dni*6miesiecy=6480??? Czy przyjęty schemat liczenia jest ok?

nie, bo nie będziesz grzał codziennie przez cały czas trwania taniej taryfy, tylko tyle ile będzie potrzeba. równie dobrze mogłeś założyć grzanie przez 12 miesięcy w roku. masz skądś wyliczone 41 kWh/m2 (OZC?), czyli przy 125 m2 wychodzi 5125 kWh na rok, co przy podanej przez Ciebie cenie 0,25 zł/kWh oznacza około 1280 zł. do tego CWU, załóż około 1000 kWh na osobę rocznie.

chemical
23-09-2016, 19:35
a czy przez 6 m-cy będziesz miał -20st. C za oknem ?
41kWh/m2 * 125m2 * 0,25 zł/kWh = 1281 zł ,
rzecz jasna jak będzie naprawdę ostra zima lub jak będziesz chciał mieć w domu 24st. to może wyjść i 30% więcej

a po co Ci 7m2 kotłownia jak chcesz grzać prądem ? 7m2 x 2500 zł/m2 = 17500zł ! to na parę ładych lat grzania Ci zostaje, bojler można upchać w jakieś szafie.
garaż odpuść sobie - nie warto :/ - najwyżej jakiś nadmuch możesz ogarnąć jak już korzystasz chwilowo z garażu

slaw2006
23-09-2016, 19:50
Witam, ja mogę zaproponować pompę ciepła - wydaje się, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykorzystywać prąd efektywnie. Poddaje pod dyskusję pompę Vitocal 200-S - to Pompa ciepła powietrze-woda typu Split, o znamionowej mocy grzewczej 7,7 kW, zasilanie 230 V:
 temperatura wody grzewczej: do 55°C
 o modulowanej mocy grzewczej w zakresie: 4,4-9,9 kW
 typ AWB-AC - z zabudowanym elektrycznym podgrzewaczem przepływowym i z funkcją aktywnego chłodzenia pomieszczeń
 łatwy w obsłudze regulator pogodowy Vitotronic 200
 z funkcją optymalizacji zużycia prądu fotowoltaicznego na własne potrzeby
 z możliwością sterowania pracą rekuperatora Vitovent 300-F

Cena katalogowa: ok. 28 000 PLN. Szczegóły o urządzeniu - TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda-w-wersji-split/vitocal-200-s.html)
W razie pytań - służę pomocą!

A analogicznie na PC jaki wyjdzie koszt ???

Co do grzania garażu i kotlowni (bedzie tam pralnia) kable można wyłączyć w tych sekcjach i nie grzać.

Konrad Podgórski
23-09-2016, 19:56
Przyjmując że zwiększamy o 100% zapotrzebowanie (ogrzewanie akumulacyjne) na ciepło - czyli dajemy 12kw. Jeśli będę grzał w nocnej taryfie (zielona dolina energa Torun) od 22 do 7 i od 13 do 16 pełną mocą wychodzi że grzeje 12godz/dobe. Przyjmuje również że grzeje pełne 6 miesięcy to całkowity koszt jaki poniosę to będzie z następującego wyliczenia 12kw*0,25zl/kwh*12godz*30dni*6miesiecy=6480??? Czy przyjęty schemat liczenia jest ok?

Jeżeli przez 6 miesięcy będzie -20 stopni to prawidłowy schemat :lol2:

na szczęście tak nie ma i termostat zadba o to abyś nie przegrzewał pomieszczeń. Fajne jest to (w teorii bo w praktyce jeszcze sam nie przetestowałem) że salon na południowej stronie jak się nagrzeje od zimowego słońca to tam ogrzewanie nie będzie używane. więc możliwe jest że niektóre pomieszczenia będą używać kabli mniej niż inne

Arturo72
23-09-2016, 20:06
Fajne jest to (w teorii bo w praktyce jeszcze sam nie przetestowałem) że salon na południowej stronie jak się nagrzeje od zimowego słońca to tam ogrzewanie nie będzie używane. więc możliwe jest że niektóre pomieszczenia będą używać kabli mniej niż inne
Nawet w teorii tak nie ma przy ogrzewaniu akumulacyjnym.
To jedynie teoretyczny wymysl co poniektórych,ale tylko wymysł ;)

firewall
23-09-2016, 20:25
Witam wszystkich,

Dom 125m+21mgaraż w bryle+7m kotłownia
Dane z projektu:
- zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 41kWh/m2 /rok
- zapotrzebowanie energię do CWU 20kWh/m2 /rok



zgodnie z projektem wychodzi na dom 125x41 =5125kWh
garaż pewnie nie będzie miał takiej samej temp. jak pokój więc będzie mniej niż 41kWh/m2
zapotrzebowanie na CWU nie generują m2 tylko ludzie więc trudno określić ile rzeczywiście zużyjesz.
a ta kotłownia to gdzieś na zewnątrz co tak jest osobno wymieniana?

Instaltechnic
23-09-2016, 21:28
Z mocą kabli to ktoś pojechał, bo przy twojej taryfie gdzie 12 godzin to II taryfa, wystarczy żeby Obciążenie Cieplne x 2 pomnożyć (12 godzin z 24). Czyli biorąc pod uwagę błędy wykonawcze można przyjąć maksymalnie 12,4 - 14kW. Więcej nie ma ekonomicznego sensu. Moc przyłączeniowa do domu minimalna wystarczy. W bardzo mroźną zimę dopłacisz 100-200 zł raz na 10 lat i tyle. Nie będą ci wtedy żarówki przygasać...

slaw2006
24-09-2016, 06:12
zgodnie z projektem wychodzi na dom 125x41 =5125kWh
garaż pewnie nie będzie miał takiej samej temp. jak pokój więc będzie mniej niż 41kWh/m2
zapotrzebowanie na CWU nie generują m2 tylko ludzie więc trudno określić ile rzeczywiście zużyjesz.
a ta kotłownia to gdzieś na zewnątrz co tak jest osobno wymieniana?

Kotłownia tak jak garaż w bryle budynku za garażem. W projekcie widzę że ściana pomiędzy garażem a częścią mieszkalną ocieplana 5cm styro.

Co do CWU przyjmuje 4000kwh dla 4 osób. Więc całość 9125kwh/rok. Szacunkowy koszt ~2500 zl/rok. Koszt inwestycji co+cwu to 25tys.
Awaryjność prawie zerowa, gwarancja min 10 lat , zupełna bezobsługowość, coś jeszcze?
A przy PC nie ma pewności że to będzie pracowało długi okres bezawaryjnie a koszty ewentualnych przeglądów aby mieć dłuższą gwarancje nie będą niskie.
Koszty eksploatacji pewnie porównywalne z kablami, inwestycji droższe o podłogówkę okolo 12tys.

Skłaniam się ku kablom. Jak jestem w błędzie to niech mnie ktoś z niego wyprowadzi bo sama myśl o grzaniu prądem mnie przeraża.

autorus
24-09-2016, 07:45
Myślisz całkiem sensownie. Swego czasu tez kiedyś chciałem założyć kable, ale kolega Adam_mk mnie zniechęcił. Argument jaki padł to ten, że jeśli są kable to już nic innego zrobić nie będzie możną. Jeśli będzie podłogówka wodna to medium czyli wodę można grzać prądem, gazem, węglem itp. Chodzi o przyszłe możliwości. Mnie to przekonało, może stary już jestem. Ale nie powiem, że kable są złe.

Arturo72
24-09-2016, 08:19
Myślisz całkiem sensownie. Swego czasu tez kiedyś chciałem założyć kable, ale kolega Adam_mk mnie zniechęcił. Argument jaki padł to ten, że jeśli są kable to już nic innego zrobić nie będzie możną. Jeśli będzie podłogówka wodna to medium czyli wodę można grzać prądem, gazem, węglem itp. Chodzi o przyszłe możliwości. Mnie to przekonało, może stary już jestem. Ale nie powiem, że kable są złe.
Dokładnie tak jest.
Mając podlogowke wodną można również grzać prądem czyli podpinajac do niej albo kocioł elektryczny w kwocie 2,5tys.zł albo bufor z grzałką w kwocie 4-5tyś.zl. Całość w podobnej inwestycji co kable a zalety tego jak wyżej.

Arturo72
24-09-2016, 08:23
Kotłownia tak jak garaż w bryle budynku za garażem. W projekcie widzę że ściana pomiędzy garażem a częścią mieszkalną ocieplana 5cm styro.

Co do CWU przyjmuje 4000kwh dla 4 osób. Więc całość 9125kwh/rok. Szacunkowy koszt ~2500 zl/rok. Koszt inwestycji co+cwu to 25tys.
Awaryjność prawie zerowa, gwarancja min 10 lat , zupełna bezobsługowość, coś jeszcze?
A przy PC nie ma pewności że to będzie pracowało długi okres bezawaryjnie a koszty ewentualnych przeglądów aby mieć dłuższą gwarancje nie będą niskie.
Koszty eksploatacji pewnie porównywalne z kablami, inwestycji droższe o podłogówkę okolo 12tys.

Skłaniam się ku kablom. Jak jestem w błędzie to niech mnie ktoś z niego wyprowadzi bo sama myśl o grzaniu prądem mnie przeraża.
Co do zużycia energii prąd vs pompa ciepła to przy prądzie 9125kWh i 2700zl a przy pompie 3000kWh i 900zl.
I teraz zależy od różnicy w inwestycji czy drożej a taniej czy taniej a drożej :)

noname2
24-09-2016, 10:34
Myślisz całkiem sensownie. Swego czasu tez kiedyś chciałem założyć kable, ale kolega Adam_mk mnie zniechęcił. Argument jaki padł to ten, że jeśli są kable to już nic innego zrobić nie będzie możną. Jeśli będzie podłogówka wodna to medium czyli wodę można grzać prądem, gazem, węglem itp. Chodzi o przyszłe możliwości. Mnie to przekonało, może stary już jestem. Ale nie powiem, że kable są złe.
Mi się rzuca w oczy jedna rzecz. Ci co mają kable, przede wszystkim (z reguły?) zbudowali chalupe pod te kable. Na wątku elektrycznym nie mówią o przepływach, kręceniu rotametrami, rozmrażaniu, dodatkowym buforze, przegrzewaniu pomieszczeń, ustawieniu sterowników nie w tym miejscu .... co tam jeszcze. Założyli, zapomnieli. Nawet dodatkowego pomieszczenia nie potrzeba,serwisu i czego tam jeszcze. Alternatywą dla nich w razie W jest fotowoltaika, najlepiej w dotacji.
Postawić chalupe pod kable? I zapomnieć?

Konrad Podgórski
24-09-2016, 10:41
Mi się rzuca w oczy jedna rzecz. Ci co mają kable, przede wszystkim (z reguły?) zbudowali chalupe pod te kable. Na wątku elektrycznym nie mówią o przepływach, kręceniu rotametrami, rozmrażaniu, dodatkowym buforze, przegrzewaniu pomieszczeń, ustawieniu sterowników nie w tym miejscu .... co tam jeszcze. Założyli, zapomnieli. Nawet dodatkowego pomieszczenia nie potrzeba,serwisu i czego tam jeszcze. Alternatywą dla nich w razie W jest fotowoltaika, najlepiej w dotacji.
Postawić chalupe pod kable? I zapomnieć?

Aż sobie zapiszę ten post :) taki mam plan, zrobić i zapomnieć

Arturo72
24-09-2016, 11:28
Aż sobie zapiszę ten post :) taki mam plan, zrobić i zapomnieć
No ja nie mam kabli i też zapomniałem,od 3 lat jak zrobi się chłodno to tylko pstryk i jest ciepło.
Nie wiem o czym noname mówi,bez kabli nie ma u mnie tematu przegrzania,kręcenia,przepływów itp.
To jest właśnie teoria a nie praktyka.

firewall
24-09-2016, 12:11
Kotłownia tak jak garaż w bryle budynku za garażem. W projekcie widzę że ściana pomiędzy garażem a częścią mieszkalną ocieplana 5cm styro.

Co do CWU przyjmuje 4000kwh dla 4 osób. Więc całość 9125kwh/rok. Szacunkowy koszt ~2500 zl/rok. Koszt inwestycji co+cwu to 25tys.
.

gdy bardzo zależy na powierzchni to zamienić styro na pir lub dać 10cm 0,031 i wtedy ogrzewanie minimum.
Szokujący jest ten koszt inwestycji - rozumiem do 10 tysięcy bez kiwnięcia palcem, ale 25?!

jasiek71
24-09-2016, 12:43
Dokładnie tak jest.
Mając podlogowke wodną można również grzać prądem czyli podpinajac do niej albo kocioł elektryczny w kwocie 2,5tys.zł albo bufor z grzałką w kwocie 4-5tyś.zl. Całość w podobnej inwestycji co kable a zalety tego jak wyżej.

Mając kable podpinamy sobie fotowoltaikę z bilansowaniem i mamy rachunki w doopie tak samo jak celowanie w taryfy ...;)

Arturo72
24-09-2016, 13:01
Mając kable podpinamy sobie fotowoltaikę z bilansowaniem i mamy rachunki w doopie tak samo jak celowanie w taryfy ...;)
No oczywiście,że tak ale moje zdanie w tym temacie jest znane,nie zamierzam szpecic sobie dachu panelami a na ogrzewanie te 500zl za sezon czy 900zl z cwu za rok poświęcę kosztem czystego i ładnego dachu :)

jasiek71
24-09-2016, 13:07
No oczywiście,że tak ale moje zdanie w tym temacie jest znane,nie zamierzam szpecic sobie dachu panelami a na ogrzewanie te 500zl za sezon czy 900zl z cwu za rok poświęcę kosztem czystego i ładnego dachu :)

Panele na dachu to bee...
Ale to "kuromysło" na krawężnikach koło chałupy to jest Ok...;)
Jeden woli brunetki a drugi blondynki ...

noname2
24-09-2016, 13:36
No ja nie mam kabli i też zapomniałem,od 3 lat jak zrobi się chłodno to tylko pstryk i jest ciepło.
Nie wiem o czym noname mówi,bez kabli nie ma u mnie tematu przegrzania,kręcenia,przepływów itp.
To jest właśnie teoria a nie praktyka.
Uprzejmie donosze o co chodzi. Czytalem różne wątki na temat pomp ale ich nie studiowałem. Znajomy teraz będzie budował chalupe "na pompie" to zacząłem skupiać się na tym co czytam (bardziej ).
Temat nie jest z tych plug and play . Jak chcesz to za tydzień wypunktuje problemy dręczące tych noszących się z zamiarem założenia pompy i tych co już założyli.
Z reguły Ci pierwsi -to dobór mocy jednostki .

PS
Jakoś mało się czyta o tym lodzie zimą pod jedn zewn , a problem jest .

chemical
24-09-2016, 14:37
Dokładnie tak jest.
Mając podlogowke wodną można również grzać prądem czyli podpinajac do niej albo kocioł elektryczny w kwocie 2,5tys.zł albo bufor z grzałką w kwocie 4-5tyś.zl. Całość w podobnej inwestycji co kable a zalety tego jak wyżej.

ile całość inwestycji dla domu 100m2 dla wodnej podłogówki z zaworami, kotłem, sterownikami itd. wykończeniem podłogi i powierzchnią domu, którą trzeba wygospodarować na ten cel ?

slaw2006
24-09-2016, 14:50
Co do zużycia energii prąd vs pompa ciepła to przy prądzie 9125kWh i 2700zl a przy pompie 3000kWh i 900zl.
I teraz zależy od różnicy w inwestycji czy drożej a taniej czy taniej a drożej :)

Wg mnie nie możesz przyjąć dla PC 3000kwh - prawidłowo dobrana pompa to około 6,2-6,3kw więc zużycie z CW myślę że minimum 2tys.

Arturo72
24-09-2016, 14:54
Wg mnie nie możesz przyjąć dla PC 3000kwh - prawidłowo dobrana pompa to około 6,2-6,3kw więc zużycie z CW myślę że minimum 2tys.
??? Prawidłowo dobrana pompa jakie ma znaczenie dla zużycia energii na ogrzewanie ?
U mnie jest prawidłowo dobrana pompa skoro na c.o idzie mi 1700kWh a na cwu 1500kWh ? Czyli w sumie ok.3300kWh i 900zl a bez COP 9900kWh ?

Arturo72
24-09-2016, 14:56
ile całość inwestycji dla domu 100m2 dla wodnej podłogówki z zaworami, kotłem, sterownikami itd. wykończeniem podłogi i powierzchnią domu, którą trzeba wygospodarować na ten cel ?
1m2 ściany np. ? Wystarczy ?
100m2 wodnej podlogowki to ok.6-7tys.zl plus do tego Elterm 9kW za 2,5tys.zl i mieścimy się w 10tys.zl i grzejemy prądem lub minus 2,5tys.zl a plus 15-20tys.zl i grzejemy pompą ciepła Z COP3.
Na kablach będzie podobny koszt chociaż jakiś maniak widzę wyda lub wydał na kable 25tys.zl :D

slaw2006
24-09-2016, 14:58
gdy bardzo zależy na powierzchni to zamienić styro na pir lub dać 10cm 0,031 i wtedy ogrzewanie minimum.
Szokujący jest ten koszt inwestycji - rozumiem do 10 tysięcy bez kiwnięcia palcem, ale 25?!

A kompletna kotłownia z PC za min 25 tys + podłogówka za 15tys to OK?! Chyba nie. Weź te 15tys podziel przez 2.5tys wyjdzie ci ze inwestycja wyrówna sie w kwocie dopiero po 6 latach grzania, a po tym czasie to serwis pompy gwarantowany i z całą pewnością nie tani.

Clinu
24-09-2016, 15:07
1m2 ściany np. ? Wystarczy ?
100m2 wodnej podlogowki to ok.6-7tys.zl plus do tego Elterm 9kW za 2,5tys.zl i mieścimy się w 10tys.zl i grzejemy prądem lub minus 2,5tys.zl a plus 15-20tys.zl i grzejemy pompą ciepła Z COP3.
Na kablach będzie podobny koszt chociaż jakiś maniak widzę wyda lub wydał na kable 25tys.zl :D

COP średni wychodzi Ci równy 3? ja liczyłem się z ok 2,5 ...

(to nie zaczepka)

PS rozumiem, że zależy to od zimy, a te ostatnio były łagodne, więc ten COP mógłby wyjść 3, tak?

Arturo72
24-09-2016, 15:12
COP średni wychodzi Ci równy 3? ja liczyłem się z ok 2,5 ...

(to nie zaczepka)

PS rozumiem, że zależy to od zimy, a te ostatnio były łagodne, więc ten COP mógłby wyjść 3, tak?
Powietrzne u chłopaków z cieplomierzami ostatnimi zimami wychodzi ponad 3.
Ja liczę srednioroczny 3.
A COP zależy głównie od temperatury zasilania,im niższa tym wyższy.
W temacie powietrznych masz wszystko.

slaw2006
24-09-2016, 15:12
1m2 ściany np. ? Wystarczy ?
100m2 wodnej podlogowki to ok.6-7tys.zl plus do tego Elterm 9kW za 2,5tys.zl i mieścimy się w 10tys.zl i grzejemy prądem lub minus 2,5tys.zl a plus 15-20tys.zl i grzejemy pompą ciepła Z COP3.
Na kablach będzie podobny koszt chociaż jakiś maniak widzę wyda lub wydał na kable 25tys.zl :D

Rozmowa jest o150m grzania to po pierwsze, a po drugie nie liczysz robocizny, też nie jest tania a w moim przypadku musze ją uwzględnić. Wiadomym jest że oferty zawsze wszyscy dają tak aby zarobić co najmniej polowe tego co materiał. Koszta kabli i sterowników uwierz też nie są male ale i zarobek firmy też.
Nie chodzi mi tu o spieranie się ale o racjonalne pokazanie co w tym przypadku będzie tańsze licząc koszta inwestycji , eksploatacji, kosztów przeglądów i bezobsługowości.

Arturo72
24-09-2016, 15:15
Rozmowa jest o150m grzania to po pierwsze, a po drugie nie liczysz robocizny, też nie jest tania a w moim przypadku musze ją uwzględnić. Wiadomym jest że oferty zawsze wszyscy dają tak aby zarobić co najmniej polowe tego co materiał. Koszta kabli i sterowników uwierz też nie są male ale i zarobek firmy też.
Nie chodzi mi tu o spieranie się ale o racjonalne pokazanie co w tym przypadku będzie tańsze licząc koszta inwestycji , eksploatacji, kosztów przeglądów i bezobsługowości.
60-70zl/m2 podlogowki to z robocizna.
Nie muszę wierzyć,miałem ofertę przed budową na kable z Elektry za 6900zl bodajże bez robocizny.

slaw2006
24-09-2016, 15:33
60-70zl/m2 podlogowki to z robocizna.
Nie muszę wierzyć,miałem ofertę przed budową na kable z Elektry za 6900zl bodajże bez robocizny.

No i to się zgadza. Nie mam pod ręką ofert ale co do podłogówki to się zgadza 70x150=10.5tys (mam 3 oferty w kwocie od 10 do 15tys zależnie z czego) a co do kabli devi to 20kw coś lekko ponad 9tys+sterowniki+ jakiś simens apl (nie pamiętam) bojler ...
Tak czy inaczej decyzja jest koszmarnie trudna

Arturo72
24-09-2016, 15:41
No i to się zgadza. Nie mam pod ręką ofert ale co do podłogówki to się zgadza 70x150=10.5tys (mam 3 oferty w kwocie od 10 do 15tys zależnie z czego) a co do kabli devi to 20kw coś lekko ponad 9tys+sterowniki+ jakiś simens apl (nie pamiętam) bojler ...
Tak czy inaczej decyzja jest koszmarnie trudna
Po tym co napisałeś dla mnie decyzja powinna łatwa i jednoznaczna.
Chcesz grzać prądem to wodna podlogowka i Elterm.
Taniej niż kable a zużycie energii będzie takie same.
Kable nie mają żadnych zalet.

A dobrana moc tych kabli czyli 20kW tragikomiczna....

jasiek71
24-09-2016, 17:55
Jak już porównujecie koszty to przyjmijcie przynajmniej taką samą moc kabli i pompy ciepła ...
Skoro kable muszą mieć 20kW to pompa też ...
I odwrotnie ...,jeżeli wystarczy pompą 7kW to logiczne jest że kable o takiej mocy będą wystarczające...:yes:

A tak swoją drogą to instalacja na kablach wraz ze sterownikami do takiego domu to ok 5-6k ...:yes:

jasiek71
24-09-2016, 17:59
Po tym co napisałeś dla mnie decyzja powinna łatwa i jednoznaczna.
Chcesz grzać prądem to wodna podlogowka i Elterm.
Taniej niż kable a zużycie energii będzie takie same.
Kable nie mają żadnych zalet.

A dobrana moc tych kabli czyli 20kW tragikomiczna....

Chłopie ty nawet nie mieszkałeś w domu z kablami to co ty możesz się wypowiadać na temat wad czy zalet ...
Ja mieszkam dziesięć lat w takim domu ...

slaw2006
24-09-2016, 18:10
Chłopie ty nawet nie mieszkałeś w domu z kablami to co ty możesz się wypowiadać na temat wad czy zalet ...
Ja mieszkam dziesięć lat w takim domu ...

To może wypowiedz sie jak to wygląda w praktyce - jeśli nie na forum to chociaż na priv-byłbym wdzięczny.

firewall
24-09-2016, 18:12
A co ma wiele pisać. Sterowniki w każdym pomieszczeniu ustawiasz tak byś miał ciepło i zapominasz o instalacji aż do awarii czyli np.20lat.

jasiek71
24-09-2016, 18:17
A co ma wiele pisać. Sterowniki w każdym pomieszczeniu ustawiasz tak byś miał ciepło i zapominasz o instalacji aż do awarii czyli np.20lat.

He he ...
Dokładnie...:yes:

Arturo72
24-09-2016, 19:16
A co ma wiele pisać. Sterowniki w każdym pomieszczeniu ustawiasz tak byś miał ciepło i zapominasz o instalacji aż do awarii czyli np.20lat.
Czyli tak samo jak przy wodnej podlogowce z tym,że bez sterowników bo sa zbędne w domu normalnie uzytkowanym na co dzień.

Arturo72
24-09-2016, 19:19
Chłopie ty nawet nie mieszkałeś w domu z kablami to co ty możesz się wypowiadać na temat wad czy zalet ...
Ja mieszkam dziesięć lat w takim domu ...
Czy jest różnica czym nagrzejemy wylewke ? Czy sa różnice w odczuciu ciepła jak wylewka będzie nagrzana kablami a ciepła wodą ?
Zuzycie energii w jednym i drugim przypadku będzie takie same bo kable i Elterm grzeja z COP1 zatem gdzie zalety kabli ?

muchenz
24-09-2016, 19:24
Czyli tak samo jak przy wodnej podlogowce z tym,że bez sterowników bo sa zbędne w domu normalnie uzytkowanym na co dzień.

Pewnie dlatego ten wątek ma 15 stron http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172857-Podlogowka-i-rotametry-ustawienia :D.

Arturo72
24-09-2016, 19:28
Pewnie dlatego ten wątek ma 15 stron http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172857-Podlogowka-i-rotametry-ustawienia :D.
Bo wodna podlogowka to jak pompa ciepła,nie dla idiotow :)
Oczywiście trzeba ja wyregulowac ale jak jest wykonana pod każde pomieszczenie z osobna biorąc pod uwagę straty ciepła to nie ma problemu z regulacją.
Mi bez sterowników zajęło to parę dni i od 3 sezonow nie tykam rozdzielacza.
Jeden pstryk na pompie przed sezonem a drugi pstryk po sezonie. I to nawet bez sterownika pokojowego.

Wivaldi
24-09-2016, 20:16
A tak swoją drogą to instalacja na kablach wraz ze sterownikami do takiego domu to ok 5-6k ...:yes:
Tak plus minus, zależy jakie kable. U mnie 175 m2, kable 12,4 kW - 6900, plus wypasione sterowniki 6 x 390, plus taśma devifast 400 razem 9600.
Montaż samodzielny, podłączenie i okablowanie elektryk koszt 1200 zł CUW bojler 100L Ariston płaski 1000 Suma za wszystko prawie 12 tysięcy. I kto tu jest SPRITE Arturo ? :P Na 175 m samej podłogówki trzeba wywalić ponad 12 tysięcy a jak wiemy rurki same nie grzeją.

Arturo72
24-09-2016, 20:22
Tak plus minus, zależy jakie kable. U mnie 175 m2, kable 12,4 kW - 6900, plus wypasione sterowniki 6 x 390, plus taśma devifast 400 razem 9600.
Montaż samodzielny, podłączenie i okablowanie elektryk koszt 1200 zł CUW bojler 100L Ariston płaski 1000 Suma za wszystko prawie 12 tysięcy. I kto tu jest SPRITE Arturo ? :P Na 175 m samej podłogówki trzeba wywalić ponad 12 tysięcy a jak wiemy rurki same nie grzeją.
Na czerwono i pogrubione masz sprita :)
Na 175m2 samych rurek do wodnej podłogówki i osprzętu trzeba wywalić max.5tys.zł do tego dochodzi Kospel lub Elterm za 2,5tys.zł z montażem samodzielnym wychodzi max.8tys.zl
Zatem kto jest sprite ?
:D

jasiek71
24-09-2016, 20:44
Tak plus minus, zależy jakie kable. U mnie 175 m2, kable 12,4 kW - 6900, plus wypasione sterowniki 6 x 390, plus taśma devifast 400 razem 9600.
Montaż samodzielny, podłączenie i okablowanie elektryk koszt 1200 zł CUW bojler 100L Ariston płaski 1000 Suma za wszystko prawie 12 tysięcy. I kto tu jest SPRITE Arturo ? :P Na 175 m samej podłogówki trzeba wywalić ponad 12 tysięcy a jak wiemy rurki same nie grzeją.

Kto bogatemu zabroni ...;)

Wivaldi
24-09-2016, 21:05
Zatem kto jest sprite ?
:D

Ja, bo zrobiłem jak chciałem, jestem zadowolony i nie muszę codziennie na forum udowadniać że moje ogrzewanie jest "najmojsze". :P

asolt
24-09-2016, 21:10
Ja, bo zrobiłem jak chciałem, jestem zadowolony i nie muszę codziennie na forum udowadniać że moje ogrzewanie jest "najmojsze". :P

Nie musiałes tez uczestniczyc w konkursie pt. "Kto zrobi najtaniej".

Arturo72
24-09-2016, 21:39
Ja, bo zrobiłem jak chciałem, jestem zadowolony i nie muszę codziennie na forum udowadniać że moje ogrzewanie jest "najmojsze". :P
No Wiwaldi,wiadomo,koleś chce wydać 25 klocków na kable to nikt mu jako bogatemu nie zabroni,ma takie kaprycho to ok.
Ja tyko pisze że kable dla inwestorów bez kaprycha to głupota a nawet kretynizm.
Bo można mieć to samo za znacznie taniej.
(czerwone pogrubione)

jasiek71
24-09-2016, 22:42
No Wiwaldi,wiadomo,koleś chce wydać 25 klocków na kable to nikt mu jako bogatemu nie zabroni,ma takie kaprycho to ok.
Ja tyko pisze że kable dla inwestorów bez kaprycha to głupota a nawet kretynizm.
Bo można mieć to samo za znacznie taniej.
(czerwone pogrubione)

Równie dobrze można napisać że wodna podłogówka i pompa ciepła to głupota i kretynizm skoro za taką samą kasę można mieć system na kablach i dopalacz w postaci fotowoltaiki a efekt końcowy znacznie lepszy ...:yes:

chemical
25-09-2016, 11:17
jasiek71 ma rację z tymi kosztami, kolego slaw2006 coś drogie masz te wyceny (może to maty ? a nie kable)
za kable grzewcze typ MC 18W/m w sumie 5kW na pow. 97m2 wydałem 1740zł, czujniki temperatury 8szt 290zł + regulatory devi 8szt. 2300zł. W sumie 4330zł
Teraz brał bym panel centralny devi z funcją wifi za 1500zł zamiast regulatorów w każdym pokoju.
Tam gdzie ceramika (kuchnia, łazienka, wiatrołap) zatopione w kleju przez glazurnika (więc tu koszt montażu praktycznie 3 moje roboczo-godziny) , reszta w w wylewce samopoziomującej. Robota prosta, parę dni i gotowe, każdy da radę.
Główne zalety kabli - prostota, bezawaryjność, nie zabierają m2 i nie droga inwestycja

Wodną podłogówkę ciężej jest zrobić we własnym zakresie :/

מרכבה
25-09-2016, 11:47
wszystko ładnie pięknie ! tylko przepisy swoje ! EP 120 maks i ile dom może zjeść na ogrzewanie + CWU?
energii użytkowej 40 kWh maks (wentylacja, ogrzewanie, CWU). A po 2021 roku dom pasywny ledwiuśko się zmieści w tym
parametrze.

jasiek71
25-09-2016, 12:11
wszystko ładnie pięknie ! tylko przepisy swoje ! EP 120 maks i ile dom może zjeść na ogrzewanie + CWU?
energii użytkowej 40 kWh maks (wentylacja, ogrzewanie, CWU). A po 2021 roku dom pasywny ledwiuśko się zmieści w tym
parametrze.

A jak się ma fotowoltaika do EP...?

firewall
25-09-2016, 14:16
Nie musiałes tez uczestniczyc w konkursie pt. "Kto zrobi najtaniej".

Przecież wiadomo że najtaniej miał Arturo ( i najlepiej) bo wykonana przez jego pracownika, który był tak naprawdę jego szefem ( cuś jak Szydło i Kaczyński - info dla niezorientowanych).:cool:
Arturo nie porównuj ustawiania sterowników pod kable z zabawą z ustawianiem pętli wodnej podłogówki.

asolt
25-09-2016, 14:23
A jak się ma fotowoltaika do EP...?

wsp. nakładu=0,7, dla czystego prądu 3,0

jasiek71
25-09-2016, 14:41
wsp. nakładu=0,7, dla czystego prądu 3,0

Czyli chałupa na kablach i fotowoltaiką ma się tak samo jak chałupa z pompą ciepła...

asolt
25-09-2016, 14:44
Czyli chałupa na kablach i fotowoltaiką ma się tak samo jak chałupa z pompą ciepła...

Obliczeniowo dla Ep nawet lepiej.

chemical
26-09-2016, 07:06
wszystko ładnie pięknie ! tylko przepisy swoje ! EP 120 maks i ile dom może zjeść na ogrzewanie + CWU?
energii użytkowej 40 kWh maks (wentylacja, ogrzewanie, CWU). A po 2021 roku dom pasywny ledwiuśko się zmieści w tym
parametrze.

chyba się pomyliłeś, nie 40 a 70kWh, zacytuj źródło

chemical
26-09-2016, 07:33
Fakt jest taki parametry cieplne budynków stale się zmniejszą , samochody coraz mniej spalają itp. itd . - zużycie zostaje ograniczone
czy to oznacza, że konsument będzie mniej płacił w przyszłości za energię ? absolutnie nie ! ceny energii będą systematycznie wzrastały ( i to w każdego nośnika) , kasa dystrybutorom/sprzedawcom musi zgadzać !

Dlatego sądzę, że jednak warto iść w budynek zużywający jak najmniej energii, a zamiast pompy ciepła do grzania i cwu - brać jednak prosty i tani system grzewczy + kolektory PV (tyle, że trzeba się załapać na dobre dotację, albo poczekać jeszcze parę lat na dobry deal) bo one obniżą rachunek nie tylko na grzanie i wodę, ale całkowite zapotrzebowanie na energię. Roczne zużycie energii na potrzeby użytkowe dla 3 os. to min 3000kWh

asolt
26-09-2016, 07:37
chyba się pomyliłeś, nie 40 a 70kWh, zacytuj źródło

Nie pomylił sie, chodzi o to dla energii elektr. wsp nakladu = 3 , 120/3=40 kWh/m2 ale nie Eu a Ek (w przypadku ogrzewania elektrycznego Eu jest prawie równe Ek)

Przemek Kardyś
26-09-2016, 08:20
Mi też kable bez sterowników wyszły dosyć tanio. Chyba coś 2200, albo 2400zł na 128m2. Sterowniki porobiłem sobie sam (150zł przekaźniki + 80zł kable + 80zł termometry, plus centralny sterownik za 150zł = 460zł), ale takie kupne to powiedzmy 100zł na pomieszczenie, czyli łącznie 1200 i całość poniżej 4 tyś. Fakt, że dopłaciłem jeszcze 300zł wylewkarzom za dodatkową robotę przy układaniu i wiązaniu kabelków do siatki. Trudno. Uczciwie pisząc miałem jeszcze koszty wynikające z pogrubienia wylewki z 6cm do 8cm, więc uzbiera się jeszcze z 500zł za piach i beton. Robocizna w jednej cenie. Całość niech będzie nawet 5 tyś, ale są to realne, uczciwe i kompletne koszty.

chemical
26-09-2016, 11:31
Nie pomylił sie, chodzi o to dla energii elektr. wsp nakladu = 3 , 120/3=40 kWh/m2 ale nie Eu a Ek (w przypadku ogrzewania elektrycznego Eu jest prawie równe Ek)

a OK, nie zrozumiałem wypowiedzi, czyli teraz wg przepisów jest 120 co przy prądzie przekłada się na 40
a po 2021 będzie 70 i wtedy przy czystym prądzie będzie 70/3 =23,3 czy o to chodzi ?

przepisy przepisami, ale Polak da radę trzeba będzie do obliczeń wsadzić np. biokominek o odpowiedniej mocy a wtedy już wsp. nakładu jest 0,2, zgadza się ? więc papierowo będzie można zrobić wiele :)

asolt
26-09-2016, 11:46
a OK, nie zrozumiałem wypowiedzi, czyli teraz wg przepisów jest 120 co przy prądzie przekłada się na 40
a po 2021 będzie 70 i wtedy przy czystym prądzie będzie 70/3 =23,3 czy o to chodzi ?

przepisy przepisami, ale Polak da radę trzeba będzie do obliczeń wsadzić np. biokominek o odpowiedniej mocy a wtedy już wsp. nakładu jest 0,2, zgadza się ? więc papierowo będzie można zrobić wiele :)

Tak o to chodzi, ale w obliczeniach ujmuje sie zapotrzebowanie na cwu, tak wiec te 40 teraz czy 23,3 po 2021 w rzeczywistosci Euco to ok 30 obecnie i ok 15 kWh po 2021 co oznacza ze wg przepisów kazdy dom ktory uzyska PNB będzie musiał byc pasywnym. Szukuje sie wielkie pole do popisu (czyt. oszustw) dla architektów którzy będą przepychali domy bez wm. Co do charakterystyki to papier wszystko przyjmie ale pola manewru są coraz mniejsze i sprawe będzie ratowało OZE lub pompy, kominki po wprowadzeniu (kiedys to zapewne nastąpi) zakazu stosowania paliw stałych będą wykluczone z tych "ulepszen" wyników charakterystyki

noname2
27-09-2016, 13:20
kominki po wprowadzeniu (kiedys to zapewne nastąpi) zakazu stosowania paliw stałych będą wykluczone z tych "ulepszen" wyników charakterystyki
To bedą bio kominki w każdym pomieszczeniu. Się jakoś obejdzie...
Oczywiście na sztukę

asolt
27-09-2016, 13:44
To bedą bio kominki w każdym pomieszczeniu. Się jakoś obejdzie...
Oczywiście na sztukę

nie będą

slaw2006
27-09-2016, 20:07
Chcesz grzać prądem to wodna podlogowka i Elterm.
Taniej niż kable a zużycie energii będzie takie same.
Kable nie mają żadnych zalet.



Jeszcze pytanie dla znawców tematu - czy "sprawność" podłogówki wodnej grzanej prądem będzie taka sama jak samych kabli w podłodze? czytaj dalej czy dla założonego komfortu cieplnego będzie takie samo zużycie prądu na podłogówce wodnej i na kablach?

Przemek Kardyś
27-09-2016, 20:28
Sprawność kabli wyższa.

asolt
27-09-2016, 20:38
Sprawność kabli wyższa.

Ile wyzsza? ostatecznie w przypadku wodnej podłogówki wszelkie ciepło z kotła, pomp, elektroniki i tak sie ogrzewa dom. Interesuje nas sprawnosc układu grzewczego jako całosci a jednym i w drugim przypadku mamy czysty prąd. Róznica moze byc jedynie w sprawnosci regulacji ale zakładając te same regulatory powinna ona byc niemierzalna.

Tomek B..
27-09-2016, 21:02
Sprawność dla kabli będzie wyższa u aptekarzy i samotnych kawalerów na 200m2. Ci zawsze mają najniższe rachunki i najbardziej energooszczędne domy.

Arturo72
28-09-2016, 00:50
Sprawność kabli wyższa.
tzn ? I z jakiego względu ?
Wg mnie będzie taka sama bo ani w przypadku wodnej podłogówki grzanej prądem ani w przypadku kabli nie ma strat energii a w Ciebie ?

Jeszcze pytanie dla znawców tematu - czy "sprawność" podłogówki wodnej grzanej prądem będzie taka sama jak samych kabli w podłodze?
Będzie taka sama i dlatego kable zalet nie posiadają.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 05:13
A wodę pompka za darmo przepcha? To jest praca mechaniczna i wymaga dostarczenia energii.
Z innych zalet kable są zwyczajnie tańsze i łatwiej się je układa. I nie potrzebują kotła i nie zamarzna nie używane. I się nie psują.

chemical
28-09-2016, 06:49
do tego dorzucić trzeba banalną sterowalność, precyzyjniejsze ustawienie temperatury do pomieszczenia (inne w spiżarce, wiatrołapie, sypialni, łazience) i tym bardziej o odpowiednich porach co przydaje się w łazience

obiektywnie należy powiedzieć, że jak ktoś dysponuje odpowiednią gotówką (bez kredytu) a dom bardziej 3-4 litrowy to większy sens ma gaz lub pompa ciepła i wodna podłogówka, przy domach 1,5-2l i bardziej rozsądna jest tańsza instalacja

nie kumam tego usilnego forsowania przez niektórych rozwiązań, które sami posiadają, ten sam podobny efekt można osiągnąć na wiele sposobów, nie ma jednego uniwersalnego najlepszego rozwiązania dla wszystkich :]
jakbym mieszkał na wsi i miał swój las, to bym budował dom drewniany i palił tylko drewnem

asolt
28-09-2016, 06:53
A wodę pompka za darmo przepcha? To jest praca mechaniczna i wymaga dostarczenia energii.
Z innych zalet kable są zwyczajnie tańsze i łatwiej się je układa. I nie potrzebują kotła i nie zamarzna nie używane. I się nie psują.

Energia elektryczna pobrana przez pompę docelowo zamieni sie w energię cieplną, zasada zachowania energii sie kłania, sprawnosc systemu grzewczego opartego na czystym prądzie niezaleznie od przyjetego sposoby przekazania tej energii zwsze będzie taka sama zakładając taką samą sprawnosc regulcji temperatury.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 08:38
Niestety nie jest tak jak mówisz. Wprowadzenie ciała materialnego w ruch zawsze wymaga dostarczenia energii. Praca przy podnoszeniu też wymaga energii. Energia jest również potrzebna do obrócenia wirnika pompy i to nawet przy zerowym tarciu.

Niby to tylko na początku, a potem wystarczy tylko pokonać tarcie, które i tak generuje ciepło. Jednakże głównie grzeje się pompa, a ta jest w pomieszczeniu, którego na ogół nie potrzeba ogrzewać, więc są to straty. Każde załączenie pompy to jednak ruszenie tej całej masy, więc trzeba dostarczyć energię. Poza tym automatyka przy podłogówce wymaga siłowników, które nie tylko że są droższe od przekaźników, to i wymagają więcej energii do przestawienia stanu. Dochodzi też automatyka kotła, która też coś zjada, a i sama sprawność regulacji jest niższa, bo wyłączywszy grzałkę od razu przestajemy oddawać ciepło, a wyłączywszy pompę, pozostała w obiegu woda odda swoje ciepło tak czy siak, więc jest to przeregulowanie, więc i strata.

Nie będę się upierał ile tego w sumie będzie, ale faktem jest, że kable są sprawniejsze.

q.e.d.

fotohobby
28-09-2016, 08:54
Masz w domu pomieszczenia, których nie ogrzewasz ?

Różnica w sprawności kalble - podłogówka wodna są w praktyce niezauważalne.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 09:21
Mam - choćby spiżarnia, a i w pomieszczeniu technicznym mam niższą temperaturę, a tam właśnie byłaby pompa. Różnice są może niezauważalne, ale to głównie dlatego że nie ma tego jak porównać - trzeba by dwa systemy zrobić i wtedy to badać.

Pytanie było jasne, odpowiedź też. Szkoda to roztrząsać. Przy grzaniu prądem lepiej założyć kable, bo są po prostu tańsze od rurek, rozdzielaczy, kotła, pompki, zaworów i automatyki, a i roboty mniej. No i na pewno mają większą sprawność, choć może niewiele.

Arturo72
28-09-2016, 12:38
Przy grzaniu prądem lepiej założyć kable, bo są po prostu tańsze od rurek, rozdzielaczy, kotła, pompki, zaworów i automatyki, a i roboty mniej.
Nie są tańsze i nie wprowadzaj w błąd.
Tańsze dla tych którzy sami sobie je układają i to dlatego ale porównując system grzewczy z kablami i wodną podłogówką jest w podobnej cenie bez robocizny i z robocizną.

Na mój dom 118m2 miałem ofertę na kable Elektry bez robocizny w cenie 6900zł robocizną 8900zł czyli 75zł/m2 w calosci,podłogówka wodna w cenie 60zł/m2+ kospel lub Elterm czyli jakieś 2500zł daje 80zł/m2.
Róznica 500zł na korzysć kabli ale za to mam COP i nie muszę się oszukiwać,że 37l/osobę na dobę to komfortowe kąpanie a zużycie energii na c.o prawie jak w domu pasywnym bo 13kWh/m2/rok.

jasiek71
28-09-2016, 12:48
Nie są tańsze i nie wprowadzaj w błąd.
Tańsze dla tych którzy sami sobie je układają i to dlatego ale porównując system grzewczy z kablami i wodną podłogówką jest w podobnej cenie bez robocizny i z robocizną,

Moja całą instalacja ogrzewania i CWU kosztowała ok 6,5k...
Jak zrobisz za tyle cały system w układzie wodnym to powodzenia ...( tylko nie wyjeżdżaj z rurkami za 1,5 zł z casto... czy tym podobne aby tylko coś udowodnić, zasobnik też ma być z wężownicą bo przecież w razie "w" ...)
Tylko ma być full wypas ze sterowaniem w każdym pomieszczeniu...;)

Arturo72
28-09-2016, 13:00
Moja całą instalacja ogrzewania i CWU kosztowała ok 6,5k...
Jak zrobisz za tyle cały system w układzie wodnym to powodzenia ...( tylko nie wyjeżdżaj z rurkami za 1,5 zł z casto... czy tym podobne aby tylko coś udowodnić, zasobnik też ma być z wężownicą bo przecież w razie "w" ...)
Tylko ma być full wypas ze sterowaniem w każdym pomieszczeniu...;)
No pisałem wyżej,że za kable i sterowniki z Elektry miałem ofertę na 6900zł PLUS do tego robocizna 2000zł dawało 8900zł za samo c.o
Sterowniki w każdym pomieszczeniu przy grzaniu akumulacyjnym i w domu normalnie użytkowanym są zbędnym gadżetem i wydaneim kasy na darmo ale Wy kablarze MUSICIE je mieć a nie,że chcecie je miec.

imrahil
28-09-2016, 13:12
No pisałem wyżej,że za kable i sterowniki z Elektry miałem ofertę na 6900zł PLUS do tego robocizna 2000zł dawało 8900zł za samo c.o

piszesz jak niektórzy użytkownicy węgla. dostali ofertę na PC za 80 tys. zł, więc uważają, że po tyle są pompy i wybrali węgiel.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 13:20
Nie są tańsze i nie wprowadzaj w błąd.
Tańsze dla tych którzy sami sobie je układają i to dlatego ale porównując system grzewczy z kablami i wodną podłogówką jest w podobnej cenie bez robocizny i z robocizną.

Na mój dom 118m2 miałem ofertę na kable Elektry bez robocizny w cenie 6900zł robocizną 8900zł czyli 75zł/m2 w calosci,podłogówka wodna w cenie 60zł/m2+ kospel lub Elterm czyli jakieś 2500zł daje 80zł/m2.
Róznica 500zł na korzysć kabli ale za to mam COP i nie muszę się oszukiwać,że 37l/osobę na dobę to komfortowe kąpanie a zużycie energii na c.o prawie jak w domu pasywnym bo 13kWh/m2/rok.

Tu są ceny bez łaski. Ja w Mielcu płaciłem mniej (KWANT - polecam).

http://www.tanie-ogrzewanie.pl/kable-grzejne-podlogowe/eq-cechaw2,jednostronne,eq-cechaw4,10W*2Fm.html

Mam 128m2, dwanaście pomieszczeń, więc średnia wielkość pomieszczenia to 10,5m2. Dawałem kable co 15cm (a ty Artur jak gęsto masz rurki?), więc poszło 6,66mb/m2, czyli średnio 70mb na pomieszczenie. Cena takiego kabelka to 413zł, czyli 39zł/m2 z VAT 23%, a wystarczy w hurtowni spytać o elektryka i on to w cenie różnicy na VAT (50zł/pomieszczenie) zamontuje. Zejdzie mu niecały dzień roboty, więc 600zł się zadowoli. Do tego sterownik 100zł (czyli 10zł/m2) i całość wychodzi 50zł/m2.
Ja zrobiłem sobie taniej, ale to już inna sprawa. Zapewniam jednak że łatwiej się to robi niż wodną.

A co do tego kąpania to kogo oszukuję? Siebie? Mam licznik i podaje wskazanie, więc się po prostu Artur czepiasz.

edit: też nei musiałbym robić sterownika w każdym pomieszczeniu, tylko mógłbym wszystko podpiąć pod jeden stycznik trójfazowy i do tego jeden sterownik.

imrahil
28-09-2016, 14:05
edit: też nei musiałbym robić sterownika w każdym pomieszczeniu, tylko mógłbym wszystko podpiąć pod jeden stycznik trójfazowy i do tego jeden sterownik.

nie do końca, bo podłogówkę można doregulować na rotametrach, co zwykle każdy robi przy pierwszym sezonie grzewczym. kabli nie można.

Zdun Darek B
28-09-2016, 14:12
PC za 80 000,- zł to faktycznie "ciekawa oferta"...

Przemek Kardyś
28-09-2016, 15:26
nie do końca, bo podłogówkę można doregulować na rotametrach, co zwykle każdy robi przy pierwszym sezonie grzewczym. kabli nie można.

Mam wrażenie że to początek jakiegoś absurdalnego offtopa. Kable nawet ze steroownikami wychodzą taniej niż wodna bez nich, nie mówiąc już o źródle ciepła.

Myjk
28-09-2016, 15:29
Mam wrażenie że to początek jakiegoś absurdalnego offtopa. Kable nawet ze steroownikami wychodzą taniej niż wodna bez nich, nie mówiąc już o źródle ciepła.
W którymś wątku było robione porównanie, i na podstawie zeznań użytkowników koszty kabli vs rury wychodziły podobnie. Oczywiście na średniej klasy podzespołach, bo zarówno jeden jak i drugi system można było zrobić znacznie taniej jak i znacznie drożej.

Tomek B..
28-09-2016, 15:31
Przy dzisiejszych możliwościach dla prosumentów jak najbardziej słuszna jest instalacja ogrzewania podłogowego z kablami oporowymi. Można też mieć wodne ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła. Zmniejsza to wtedy zużycie w kwh i co za tym idzie wielkość instalacji fotovoltaicznej.

Arturo72
28-09-2016, 15:32
Mam wrażenie że to początek jakiegoś absurdalnego offtopa. Kable nawet ze steroownikami wychodzą taniej niż wodna bez nich, nie mówiąc już o źródle ciepła.
Za całość wychodzą taniej o całe 500zl.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 16:04
Za całość wychodzą taniej o całe 500zl.

Czyli jak grzejesz czystym prądem to i tak się nie opłaca. A jak policzysz koszt PC, to wyjdzie minimum 20 tyś drożej. Gdzie sens?

Tomek B..
28-09-2016, 16:32
Mnie akurat gruntowa pompa ciepła wyniosła 5 tys. zł drożej i po 3 latach jej użytkowania mogę śmiało powiedzieć, że już zapracowała na siebie.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 18:20
Mnie akurat gruntowa pompa ciepła wyniosła 5 tys. zł drożej i po 3 latach jej użytkowania mogę śmiało powiedzieć, że już zapracowała na siebie.

5 tyś drożej od kabli?

Tomek B..
28-09-2016, 18:27
5 tyś drożej od kabli?

Powiedzmy, ze tak jeśli przyjmiemy podłogowe wodne do kabli jako równoważne kosztowo.
Z pompą ciepła zamknąłem system grzewczy razem z ogrzewaniem podłogowym i c.w.u. w 15tys. zł i to już jest kwota na wyrost:).

jasiek71
28-09-2016, 18:49
Powiedzmy, ze tak jeśli przyjmiemy podłogowe wodne do kabli jako równoważne kosztowo.
Z pompą ciepła zamknąłem system grzewczy razem z ogrzewaniem podłogowym i c.w.u. w 15tys. zł i to już jest kwota na wyrost:).

To ja poproszę pięć takich układów...
Oczywiście gwarancja nie kończy się za bramą posesji ...:D

Tomek B..
28-09-2016, 19:03
To ja poproszę pięć takich układów...
Oczywiście gwarancja nie kończy się za bramą posesji ...:D

Jaśku, wszystko od projektu po wykonawstwo samemu, hydraulik skręcił kilka rzeczy, podpisał papiery i na piwko. Rok grzania czystym prądem i zakupiona gruntowa pompa ciepła prosto z chińskiej fabryki pod drzwi domu za 1200$ z 2 letnią gwarancją i śmiga już 3 lata. Przez polskiego pośrednika pewnie kosztowałaby mnie z 10tys. zł. Przez rok grzałem czystym prądem, bo chciałem się wprowadzić jak najszybciej i nie miałem kapusty, a jeśli była to zawsze był inny priorytet. Teraz biorę się za fotovoltaikę i jeszcze mam 2 próżniówki 30rurowe do zamontowania na dachu, kupione za 1500zł/sztuka:).

Przemek Kardyś
28-09-2016, 19:23
Mimo wszystko (czyli ogromu roboty wodna + PC + DZ kontra kable), to i tak wychodzi zwrot po 3-4-5 latach. Dużo dłużej to wytrzyma? Nie wiadomo. Jak przyjdzie wymieniać co 5 lat nawet, to i tak z robocizną wychodzi na zero. Jak dla mnie ciekawe, ale to raczej dla niszowych odbiorców, co lubią ryzyko i potrafią się sami pobawić przy takim sprzęcie.

A właśnie. DZ za darmo miałeś?

Tomek B..
28-09-2016, 19:29
Mimo wszystko (czyli ogromu roboty wodna + PC + DZ kontra kable), to i tak wychodzi zwrot po 3-4-5 latach. Dużo dłużej to wytrzyma? Nie wiadomo. Jak przyjdzie wymieniać co 5 lat nawet, to i tak z robocizną wychodzi na zero. Jak dla mnie ciekawe, ale to raczej dla niszowych odbiorców, co lubią ryzyko i potrafią się sami pobawić przy takim sprzęcie.

Dokładnie tak. Jest bardzo wielu inwestorów, którzy tak naprawdę pojęcia o niczym nie mają i przybijają piątkę z wykonawcą dz i pompy ciepła, który skroi ich za niedługi czas na kwotę 80tys. zł. Taki inwestor zobaczy tylko kwotę na fakturze, którą szybko zaniesie do banku, który uruchomi kolejną transzę kredytu i przeleje wykonawcy za wykonaną robotę a sam inwestor potem będzie do usr... śmierci spłacał to żelastwo w domu i trochę plastiku w ziemi. Oby bez awarii, wiemy doskonale co do kosztów napraw tych nietanich rzeczy i ''naprawiaczy'' w firmowych mundurkach.

Przemek Kardyś
28-09-2016, 19:39
Dla mnie nawet PC za dwie dychy to drożyzna, bo za 1/3 tej ceny (albo taniej, bo bufora nie potrzeba) można mieć gaz z baniaka i płacić rocznie może tysiaka więcej, a awaryjność znikoma.

Dobra. Szkoda innym (i sobie) nerwy psuć.

jasiek71
28-09-2016, 19:51
Jaśku, wszystko od projektu po wykonawstwo samemu, hydraulik skręcił kilka rzeczy, podpisał papiery i na piwko. Rok grzania czystym prądem i zakupiona gruntowa pompa ciepła prosto z chińskiej fabryki pod drzwi domu za 1200$ z 2 letnią gwarancją i śmiga już 3 lata. Przez polskiego pośrednika pewnie kosztowałaby mnie z 10tys. zł. Przez rok grzałem czystym prądem, bo chciałem się wprowadzić jak najszybciej i nie miałem kapusty, a jeśli była to zawsze był inny priorytet. Teraz biorę się za fotovoltaikę i jeszcze mam 2 próżniówki 30rurowe do zamontowania na dachu, kupione za 1500zł/sztuka:).

Ja już się"wyleczyłem" z takich druciarni aby tylko sobie czy komuś udowodnić że się da ...

Też zaczynam się bawić fotowoltaiką, jak na razie mam 0,75kWp jako taki wspomagacz z UPSem do oświetlenia i wentylacji ...
Jest docelowy plan na kolejne 3kWp na garażu i 9,1 kWp na domu ...

agb
28-09-2016, 20:15
Przy dzisiejszych możliwościach dla prosumentów jak najbardziej słuszna jest instalacja ogrzewania podłogowego z kablami oporowymi. Można też mieć wodne ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła. Zmniejsza to wtedy zużycie w kwh i co za tym idzie wielkość instalacji fotovoltaicznej.
A jakie to konkretnie możliwości i kto zagwarantuje, że za pół roku się nie zmienią?

imrahil
28-09-2016, 20:25
A jakie to konkretnie możliwości i kto zagwarantuje, że za pół roku się nie zmienią?

dokładnie. przecież już miały być jakieś tam warunki, zmieniła się władza i są inne. lepiej mieć jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię niż polegać na PV i panach posłach.


Dla mnie nawet PC za dwie dychy to drożyzna, bo za 1/3 tej ceny (albo taniej, bo bufora nie potrzeba) można mieć gaz z baniaka i płacić rocznie może tysiaka więcej, a awaryjność znikoma.

Dobra. Szkoda innym (i sobie) nerwy psuć.

przy gazie z WŁASNEGO baniaka, a to na pewno kosztuje więcej niż 1/3 PC za dwie dychy. przy gazie z wynajmowango baniaka wcale ponoć tanio nie jest

jasiek71
28-09-2016, 20:40
dokładnie. przecież już miały być jakieś tam warunki, zmieniła się władza i są inne. lepiej mieć jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię niż polegać na PV i panach posłach.



przy gazie z WŁASNEGO baniaka, a to na pewno kosztuje więcej niż 1/3 PC za dwie dychy. przy gazie z wynajmowango baniaka wcale ponoć tanio nie jest

Ale co...???
Przyjadą i ci panele poodkręcają ...?

Tomek B..
28-09-2016, 20:47
Ja już się"wyleczyłem" z takich druciarni aby tylko sobie czy komuś udowodnić że się da ...

Też zaczynam się bawić fotowoltaiką, jak na razie mam 0,75kWp jako taki wspomagacz z UPSem do oświetlenia i wentylacji ...
Jest docelowy plan na kolejne 3kWp na garażu i 9,1 kWp na domu ...

Trzeba bylo brać jak oferowałem panele za 400zł (250W).

Przemek Kardyś
28-09-2016, 20:51
dokładnie. przecież już miały być jakieś tam warunki, zmieniła się władza i są inne. lepiej mieć jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię niż polegać na PV i panach posłach.



przy gazie z WŁASNEGO baniaka, a to na pewno kosztuje więcej niż 1/3 PC za dwie dychy. przy gazie z wynajmowango baniaka wcale ponoć tanio nie jest

Dobra... wynajmowany miał być. Ponoć 5 stówek rocznie bez łaski, a nawet czasem za darmo stawiają przy podpisaniu umowy długoterminowej. LPG teraz po 1,90 stoi i ma 25,19MJ=7kWh, czyli 1kWh=0,27zł.

jasiek71
28-09-2016, 20:56
Trzeba bylo brać jak oferowałem panele za 400zł (250W).

Za ok "pincet" będą 270w ...
Na razie kasa się zbiera i nie wszystko od razu kupię a nie chcę mieć zbieraniny ...

firewall
28-09-2016, 21:02
Za ok "pincet" będą 270w ...
Na razie kasa się zbiera i nie wszystko od razu kupię a nie chcę mieć zbieraniny ...
gdzie to można zaopatrzyć się w takie atrakcyjne cenowo panele? Nówki?

jasiek71
28-09-2016, 21:17
gdzie to można zaopatrzyć się w takie atrakcyjne cenowo panele? Nówki?

To tak trochę na zasadzie układów i układzików jednorazowo dla mnie , dla normalnego zjadacza chleba są bodajże za 660 w cenie hurtowej...

noname2
28-09-2016, 21:19
Dobra... wynajmowany miał być. Ponoć 5 stówek rocznie bez łaski, a nawet czasem za darmo stawiają przy podpisaniu umowy długoterminowej. LPG teraz po 1,90 stoi i ma 25,19MJ=7kWh, czyli 1kWh=0,27zł.
Przy wlasnej butli ponizej 20 gr

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199200-PROPAN-%E2%80%93-w%C5%82asny-zbiornik-LPG&p=7257678&viewfull=1#post7257678

imrahil
29-09-2016, 06:48
Ale co...???
Przyjadą i ci panele poodkręcają ...?

nie, ale jak wyłączą bilansowanie i nie będzie też odsprzedaży po preferencyjnych cenach, to instalacja będzie produkowała znaczne nadmiary prądu latem (z którym nie będzie co zrobić), a zimą, kiedy prąd potrzebny, prawie w ogóle.

firewall
29-09-2016, 07:07
Nie wyłączą bilansowania bo na szczęście jesteśmy w UE i oszołomy rządzące naszym krajem mają świadomość że nie mogą tak łatwo wprowadzić każdego kretynizmu jaki im zamarzy się.

jasiek71
29-09-2016, 07:11
nie, ale jak wyłączą bilansowanie i nie będzie też odsprzedaży po preferencyjnych cenach, to instalacja będzie produkowała znaczne nadmiary prądu latem (z którym nie będzie co zrobić), a zimą, kiedy prąd potrzebny, prawie w ogóle.

W lecie podłączy się kilku sąsiadów na przedłużaczach ...
Polak potrafi ...:D

To prawie w ogóle to jest akurat na napędzanie wszystkich potrzeb bytowych ...:yes:

Przemek Kardyś
29-09-2016, 07:16
Jaśku, masz ty 10,6kW kabli, wystarcza to? Bo ja mam 6,8kW i się zastanawiam czy farelki dokupić.

noname2
29-09-2016, 07:55
Ponad 50 W/mkw .Może być licho . Może jakiś ekogroch ? To jakaś prowokacja ? :D

firewall
29-09-2016, 08:08
W lecie podłączy się kilku sąsiadów na przedłużaczach ...
Polak potrafi ...:D

To prawie w ogóle to jest akurat na napędzanie wszystkich potrzeb bytowych ...:yes:
zbuduj basen i będzie cieplutka w nim woda

Przemek Kardyś
29-09-2016, 11:01
Ponad 50 W/mkw .Może być licho . Może jakiś ekogroch ? To jakaś prowokacja ? :D

Nie kapuję. Jeśli dom miałby 10W/m2 przy -20stC (a pokaż mi taki choćby jeden), to przy wykorzystaniu tylko taniej taryfy potrzeba 24W/m2. Ja mam powiedzmy dwukrotnie gorszy, to już potrzebuję 48W/m2. A jak będzie -30stC, to ile? Na pewno z 60! Poza tym ta moc wynika z faktu, że słabszych kabli po prostu nie ma.

jasiek71
29-09-2016, 12:24
Jaśku, masz ty 10,6kW kabli, wystarcza to? Bo ja mam 6,8kW i się zastanawiam czy farelki dokupić.

Spoko luzik ...
Największe dobowe zużycie to ok 100kWh w ostatnich dziesięciu latach mieszkania tak więc mam jeszcze zapas ...:D

jasiek71
29-09-2016, 12:26
zbuduj basen i będzie cieplutka w nim woda

Nawet nie wiecie ile taki basen potrzebuje energii na utrzymanie tej cieplutkiej wody ...:cool:

noname2
29-09-2016, 12:37
Nie kapuję. Jeśli dom miałby 10W/m2 przy -20stC (a pokaż mi taki choćby jeden), to przy wykorzystaniu tylko taniej taryfy potrzeba 24W/m2. Ja mam powiedzmy dwukrotnie gorszy, to już potrzebuję 48W/m2. A jak będzie -30stC, to ile? Na pewno z 60! Poza tym ta moc wynika z faktu, że słabszych kabli po prostu nie ma.
A jakie masz? Prawdopodobnie 10 W/mb
Są i 5 W/mb.
Ty, człowiek tabelka który skanujesz dom i przy końcu skanu robisz ozc masz wątpliwości czy starczy?
Masz spita. Czym Ty się przejmujesz? Olej. Przyjdzie problem to go rozwiążesz.

firewall
29-09-2016, 13:21
Nawet nie wiecie ile taki basen potrzebuje energii na utrzymanie tej cieplutkiej wody ...:cool:

Przy zamierzanych przez ciebie 12 kW i na pewno zrobionej jakiejś pompie ciepła to spokojnie wystarczy:cool:

agb
29-09-2016, 14:29
Nie wyłączą bilansowania bo na szczęście jesteśmy w UE i oszołomy rządzące naszym krajem mają świadomość że nie mogą tak łatwo wprowadzić każdego kretynizmu jaki im zamarzy się.
Czyli całe "dzisiejsze możliwości dla prosumentów" opierają się na łasce i wierze w rząd. To ja postoję...

firewall
29-09-2016, 15:04
Czyli całe "dzisiejsze możliwości dla prosumentów" opierają się na łasce i wierze w rząd. To ja postoję...

A komu chcesz wierzyć jak nie rządowi narodowemu i prawemu i sprawiedliwemu?:o
Niestety, musimy zaufać rządowym fachowcom, w końcu wybraliśmy ich.

agb
29-09-2016, 15:54
Nie muszę wierzyć nikomu. Dlatego póki co nie zauważam tych możliwości dla prosumentów. Tym bardziej, że nikt ich nie przedstawił. Może tu sami sprzedawcy FV? Kup pan i uwierz mi, że będziesz pan zadowolony!

jasiek71
29-09-2016, 17:23
Przy zamierzanych przez ciebie 12 kW i na pewno zrobionej jakiejś pompie ciepła to spokojnie wystarczy:cool:

Nie sądzisz że grzanie taką instalacją basenu ogrodowego byłoby trochę nie teges ...;)
Już lepiej dogadać się z sąsiadami i im odsprzedawać po okazyjnych cenach ...
Paliwo , fajki i alkohol z Ukrainy tak się sprzedawało to pewnie i energia też by poszła ...;)

firewall
29-09-2016, 17:40
I zaraz jakiś "życzliwy" doniesie do Ziobry

Arturo72
29-09-2016, 18:17
Nie muszę wierzyć nikomu. Dlatego póki co nie zauważam tych możliwości dla prosumentów. Tym bardziej, że nikt ich nie przedstawił. Może tu sami sprzedawcy FV? Kup pan i uwierz mi, że będziesz pan zadowolony!
Nawet jak byłbym zadowolony nie kupilbym PV :)

jasiek71
29-09-2016, 18:19
I zaraz jakiś "życzliwy" doniesie do Ziobry

Życie...
Najlepiej to nic nie robić tylko jęczeć jak to wszystko jest do doopy i się nie opłaca...;)

firewall
29-09-2016, 18:39
oj,kusi mnie fotowoltaika ale tak do 4kW.

slaw2006
14-11-2016, 20:00
Odgrzeję kotleta i wrócę do tematu początkowego.

Policzone OZC:
projektowe obciążenie cieplne budynku
1. dla domu z wentylacją mechaniczną 6940W - 7kW
2. dla domu z wentylacją grawitacyjną 8350W - 8,4kW
Do tego trzeba doliczyć 1KW na CWU /4soby/

W okolicy mam możliwość autoryzowanego montażu tz. (firmy montujące są jednocześnie autoryzowanym serwisem) PC PW firm:
- atlantic
- vailant
- htc (gruntówka, czekam jeszcze na cene)
- mitsubishi

1. Jaką moc proponujecie dla poz. 1 a jaką dla poz. 2
2. Który producent PC?
3. W projekcie wpisałem PC PW, gdybym chciał przećwiczyć rok bądź 2 grzanie Eltermem jak ogarnąć temat odbioru budynku który będzie miał ogrzewanie inne niż w projekcie?

Konsultant Viessmann
15-11-2016, 22:25
Odgrzeję kotleta i wrócę do tematu początkowego.

Policzone OZC:
projektowe obciążenie cieplne budynku
1. dla domu z wentylacją mechaniczną 6940W - 7kW
2. dla domu z wentylacją grawitacyjną 8350W - 8,4kW
Do tego trzeba doliczyć 1KW na CWU /4soby/

W okolicy mam możliwość autoryzowanego montażu tz. (firmy montujące są jednocześnie autoryzowanym serwisem) PC PW firm:
- atlantic
- vailant
- htc (gruntówka, czekam jeszcze na cene)
- mitsubishi

1. Jaką moc proponujecie dla poz. 1 a jaką dla poz. 2
2. Który producent PC?
3. W projekcie wpisałem PC PW, gdybym chciał przećwiczyć rok bądź 2 grzanie Eltermem jak ogarnąć temat odbioru budynku który będzie miał ogrzewanie inne niż w projekcie?

Witam !

Polecam spojrzeć również na mapę naszych autoryzowanych dystrybutorów w Twojej okolicy TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php?bh-sl-address=Bydgoszcz). Warto skontaktować się z nimi lub ich odwiedzić, ponieważ można wynegocjować pokaźne rabaty.

Pozdrawiam !

anmar36
22-01-2017, 21:36
Chłopie ty nawet nie mieszkałeś w domu z kablami to co ty możesz się wypowiadać na temat wad czy zalet ...
Ja mieszkam dziesięć lat w takim domu ...
Możesz napisać coś więcej o ogrzewaniu kablami,jak sterujesz temperaturą pomieszczeń itp.jaki koszt średni w miesiącach zimowych itd.

rwojtek
23-01-2017, 07:57
Możesz napisać coś więcej o ogrzewaniu kablami,jak sterujesz temperaturą pomieszczeń itp.jaki koszt średni w miesiącach zimowych itd.

Poczytaj jaśka tematy i będzie jasne.