PDA

Zobacz pełną wersję : Podlogowka vs. ogrzewanie kominkowe - pytania laika



korzonekx
22-09-2016, 14:50
Witajcie Koledzy/Kolezanki

Na wstepie chce zaznaczyc ze totalnie nie znam sie na budownictwie, jestem swiezy na tym forum, dlatego szukam porady

Zakupilem dom w stanie deweloperskim, ale obecnie jest to stan surowy otwarty poniewaz trwa budowa - koniec przewidywany na marzec/kwiecien 2017 r.Jest to dom pietrowy - parter + pietro

Zastanawiam sie jakie ogrzewanie zalozyc zeby bylo jak najtaniej. Mam styropian 20 cm oraz mysle o zalozeniu;

1. Parter - podlogowka + plytki
lub
Parter - podlogowka + panele ?

Ktora opcje polecacie?

2. Pietro - nie mam pojecia co tutaj zrobic, poniewaz w cenie od dewelopera mam zapewniony piec kondensacyjny jednofunkcyjnyDe Dietrich z zasobnikiem na wodę 200l, oraz zestaw kaloryferow (zgodnych z projektem) oraz instalacje podprowadzona pod kominek

I teraz pytanie wlasnie o to pietro - jak to najmadrzej rozwiazac, czy na gorze zrobic rowniez tylko podlogowke bez standardowych kaloryferow czy tez zrobic na parterze ten kominek i podpiac go pod kaloryfery tak azeby pietro ogrzewac drewnem ? oczywiscie jako druga opcja pasowalo by na pietrze rowniez chyba jednak zrobic podlogowke tak azeby bylo wygodniej a jako alternatywna opcja grzanie kominkiem ...?

Doradzcie bo nie mam pomyslu. Wazne azeby to bylo ekonomiczne i wplywalo na moj portfel pozytywnie

pozdrawiam

korzonekx
22-09-2016, 14:50
ponizej pelna specyfikacja;

- ławy fundamentowe żelbetowe z betonu B20,
- ściany fundamentowe - pustak betonowy,
- ściany zewnętrzne murowane z pustaka,
- kominy spalinowe i wentylacyjne systemowe ceramiczne,
- stropy lane,
- pokrycie dachu blachodachówką Ruukki
- kompletny system rynnowy PCV,
- stolarka okienna PCV - jednostronny kolor na profilu Drutex, dwuszybowe,
- instalacja wewnętrzna elektryczna, wod-kan w budynku,
- ocieplenie poddasza wełną 15cm + 10 cm, o współczynniku 0,39, wykończenie płytą gips - karton,
- tynki wewnętrzne
- ocieplenie zewnętrzne styropianem 15cm + tynk akrylowy I gr. z firmy Greinplast,
- brama garażowa firmy Wiśniowski
- parapety zewnętrzne blacha powlekana
- schody wewnętrzne lane betonowe
- uporządkowanie i wyrównanie terenu budowy
- przeróbka ścianki wewnętrznej nośnej
- zamontowanie kaloryferów panelowych stalowych w ilości zgodnej z projektem, Firmy Perfakt
- zainstalowanie kaloryferów łazienkowych drabinkowych seria Standard z Firmy Istal Projekt
- zamontowanie drzwi zewnętrznych do kwoty 2000zł netto,
- zainstalowanie pieca kondensacyjnego jednofunkcyjnego De Dietrich z zasobnikiem na wodę 200l,
- wykonanie „odbojówki” wokół budynku szerokości do 80cm (powtarzalność kostki) grubość kostki 4cm, ceny do 30zł/m2 brutto
- okna dachowe Firmy Fakro 78x118

montixe
23-09-2016, 11:10
Witajcie Koledzy/Kolezanki

Doradzcie bo nie mam pomyslu. Wazne azeby to bylo ekonomiczne i wplywalo na moj portfel pozytywnie

pozdrawiam

Wszędzie zrób tylko podłogówkę, ale daj komuś, aby dobrze ci ją policzył z uwzględnieniem typu okładziny podłogi.
Kominek z płaszczem daruj sobie, bo to niepotrzebne i kosztowne komplikowanie instalacji ze względu na temp. zasilania, a właściwie, to nawet całkiem sobie odpuść kominek jakikolwiek, bo drewno dzisiaj do tanich nośników energii nie należy, a jeszcze trzeba zwieść, poukładać, składować, a jak kupisz tanio, to sezonować zanim użyjesz.Potem czyścić ten kominek i komin co jakiś czas i częściej malować pokój/pokoje. Mi szybko się znudziło.
Zamiast tego kominka, za tą kwotę dołóż wełny na poddaszu.
Z doświadczenia wiem, że poddasze i parter, to dwa różne środowiska jeśli chodzi o akumulacje ciepła. Góra szybciej się nagrzewa, ale też szybciej stygnie więc dobrze byłoby zastosować osobne sterowanie podłogówką na obu kondygnacjach.

korzonekx
25-09-2016, 21:30
@montixe a na gorze podlogowka nie bedzie to za malo ?

bedzie oszczedniej i cieplej w domu przy podlogowce niz przy tradycyjnych kaloryferach ?

autorus
26-09-2016, 05:24
Bedzie oszczędniej przy piecu kondensacyjnym. Podłogę grzejesz niższą temperatura niż grzejniki.

montixe
26-09-2016, 08:17
@montixe a na gorze podlogowka nie bedzie to za malo ?

bedzie oszczedniej i cieplej w domu przy podlogowce niz przy tradycyjnych kaloryferach ?

oszczędniej będzie na pewno w użytkowaniu , instalacja też miej skomplikowana więc też taniej. Ciepło będzie zawsze tak jak będziesz chciał bez znaczenia jaki grzejnik (podłogówka to też jest grzejnik tyle że duży więc wystarczy mniejsza temp. zasilania). Przy zwykłych grzejnikach ściennych, dopiero od ok 40*C na zasilaniu czujesz ze coś grzeje, w tym czasie podłogówce wystarczy 27-30*C, im zimniej na zewnątrz tym temp wyższe a dla grzejników ściennych temp. zaczyna iść stromo do góry, a uwierz, że nawet te 10*C na zasilaniu robi sporą różnicę w zużyciu gazu lub prądu.
Jedynie co bym mógł jeszcze poradzić, to sterowanie każdej kondygnacji na osobnym sterowniku, ale to nie ze względu na to, że będzie podłogówka. Jak by były grzejniki, to też dobrze by było osobne sterowanie aby utrzymywać stałe temp. Z doświadczenia powiem, że na piętrze ogrzewanie pracuje częściej.

korzonekx
26-09-2016, 12:28
Panowie bardzo dziekuje za odpowiedzi - fajnie ze pomagacie :)))

@autorus mam zapewniony w cenie przez dewelopera taki piec ; piec kondensacyjny jednofunkcyjny De Dietrich z zasobnikiem na wodę 200l - pytanie czy jest to OK urzadzenie czy trzeba zamienic na cos lepszego - jakie jest Twoje zdanie ?

@montixe ok zrobie jak mowisz czyli sterownik osobny na parter i osobny na pietro. za
stanawiam sie bo jak padnie mi podlogowka to chcial bym miec zapewniony jakis alternatywny system grzania-zona chce kominek ale taki zwykly bez plaszcza w duzym pokoju. czyli ogrzewany byl by tylko duzy pokoj , a pytanie co z gora... ?

autorus
26-09-2016, 12:33
Opinie na forum tej firmy są ok, musisz dopytać o konkretny model.

autorus
26-09-2016, 12:35
Odnośnie awarii to tam nie ma się co psuć. Ja 2 kąta temu wymieniłem kocioł bo ostatni po 19nlatach zaczynał szfankowac. Ale nic poza tym nie ruszyłem.

korzonekx
27-09-2016, 09:19
@autorus @montixe

a co sadzicie na temat docieplenie welna ?

- ocieplenie poddasza wełną 15cm + 10 cm, o współczynniku 0,39, wykończenie płytą gips - karton,

to malo czy duzo ? jest sens dodac dodatkowo jeszcze troche welny ?