PDA

Zobacz pełną wersję : gaz kondensacyjny +kominek z płaszczem czy bez



luxik87
22-09-2016, 21:19
Witam wszystkich, jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałość, jestem na etapie instalacji i powoli trzeba podjąć ostateczną decyzje czym grzać domek, a mianowicie chciałbym zakupić kondensa i zgrać go jakoś z kominkiem, nie wiem czy właśnie z płaszczem czy bez, kondens też nie wiem jaki dokładnie czy 1 czy 2 funkcyjny , zanim będę rozmawiał z jakimś instalatorem chciałem zapytać o radę, a teraz troszkę info o domku, domek 140 m parter+ piętro, ściany 24+ 15 styropian, dom bez piwnicy, okna z 3 szybami , dach ocieplony wełną 20 między krokwiami i 10 na to, tak zamierzam bo jeszcze nie ociepliłem dachu, na ziemi ma być 10 styropianu i podłogówka, narazie myślałem o tym kondensie i dogrzewać kominkiem bo lubię palić w kominku, ale czy warto ten kominek z płaszczem kupować, może jednak nadmuchy na górę dać ? pomóżcie proszę

Mareks77
23-09-2016, 08:45
Witam wszystkich, jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałość, jestem na etapie instalacji i powoli trzeba podjąć ostateczną decyzje czym grzać domek, a mianowicie chciałbym zakupić kondensa i zgrać go jakoś z kominkiem, nie wiem czy właśnie z płaszczem czy bez, kondens też nie wiem jaki dokładnie czy 1 czy 2 funkcyjny , zanim będę rozmawiał z jakimś instalatorem chciałem zapytać o radę, a teraz troszkę info o domku, domek 140 m parter+ piętro, ściany 24+ 15 styropian, dom bez piwnicy, okna z 3 szybami , dach ocieplony wełną 20 między krokwiami i 10 na to, tak zamierzam bo jeszcze nie ociepliłem dachu, na ziemi ma być 10 styropianu i podłogówka, narazie myślałem o tym kondensie i dogrzewać kominkiem bo lubię palić w kominku, ale czy warto ten kominek z płaszczem kupować, może jednak nadmuchy na górę dać ? pomóżcie proszę

Dla domku to raczej coś kondensacyjnego o mocy 12 - 16 kW nie więcej.
Nie wiem jak w Twoim rejonie ale pomyśl np. o Immergas 12 kW
Moc minimalna modulacji to tylko 1,9 kW
Kominek oczywiście z płaszczem zintegrowany z systemem za pomocą sprzęgła dogrzeje czynnik w instalacji i dom w okresach przejściowych późnej jesieni i wczesnej wiosny kiedy zrezygnujemy z gazu, a także pozwoli na zaoszczędzenie.
System DGP owszem dogrzeje dom ale woda w instalacji będzie nadal zimna i z tego powodu kocioł mierząc temperaturę zadaną i rzeczywistą wody będzie się włączał na dłużej.

Zdun Darek B
23-09-2016, 13:01
Kominek z płaszczem wodnym ogrzeje równomiernie lub wybiórczo poszczególne pomieszczenia , wykorzystując istniejącą instalację c.o.
Wielka zaleta to grzanie c.w.u.

luxik87
24-09-2016, 06:47
tylko boję się że kwota dobrego kominka z płaszczem i zintegrowanie tego wszystkiego może dużo kosztować, niewiem czy np, patrzeć na kominki za 4 tys z mniejszą mocą które włąsnie będą służyć jako dogrzewacze czy , wchodzą w gre te tylko droższe??

autorus
24-09-2016, 07:40
Po co chcesz jedno i drugie łączyć. ? Weź kondensat 1 funkcyjny z zasobnikiem. A jeśli będziesz chciał kominek to sobie założysz niezależnie.

luxik87
24-09-2016, 17:23
po to chce łączyć aby w momencie palenia kominkiem , ciepło grzało wode w podłogówce i w ten sposób zaoszczędze na gazie a po drugie lubię ciepło i widok ognia w kominku, więc chce połączyć przyjemne z pożytecznym

autorus
24-09-2016, 18:06
Ale musisz pamiętać, że w tym kominku będziesz musiał palić dość często. Bo jeśli nie to ewentualne oszczędności będą słabe. A w takim razie powinieneś zainwestować w dobry kominek, dobrej firmy. Wkład 10kzł + . Inaczej to może być mordęga.

luxik87
24-09-2016, 18:24
myślisz że taki kominek 16 kw jako dogrzewanie domku będzie słaby?? w kominku myślę palić wieczorkami w jesienne i wiosenne dni i w zimę może trochę więcej, chciałbym poprostu mieć tak, że jak pali się w kondensie i w momencie jak zapalam w kominku to kondens w przenośni odpoczywa,

Zdun Darek B
24-09-2016, 20:15
Ile potrzebujesz kW , tak maksymalnie przy obliczeniowych -20 st.C na zewnątrz , w tym domu ?

Zdun Darek B
24-09-2016, 20:17
Wkład wodny do układów zamkniętych .

asolt
24-09-2016, 21:16
...
Kominek oczywiście z płaszczem zintegrowany z systemem za pomocą sprzęgła dogrzeje czynnik w instalacji i dom w okresach przejściowych późnej jesieni i wczesnej wiosny kiedy zrezygnujemy z gazu, a także pozwoli na zaoszczędzenie.
.

Zaoszczedzenie czego?, kominek z płaszczem wodnym to koszt co namniej od 5000 zł do 6000 zł wiekszy od zwykłego kominka (wiekszy koszt samego kominka, osprzęt, podłaczenie). Drewno tez nie jest za darmo, główną czesc energii do ogrzania i cwu da kocioł gazowy, kominek jej niewielką częsc, okres zwrotu powyzej 20 lat, dodatkowo kotłownia w salonie.

teres
24-09-2016, 21:35
Tylko nie zapominajmy o tym, o czym pisze większość producentów kominków (a o czym nie mówi się użytkownikom). W kominku ma się palić mocno, bez duszenia ognia. Bez bufora w instalacji (bo taniej), który przejmie to ciepło, skończy się to kiszeniem opału i okopceniem kominka.

asolt
24-09-2016, 21:42
Tylko nie zapominajmy o tym, o czym pisze większość producentów kominków (a o czym nie mówi się użytkownikom). W kominku ma się palić mocno, bez duszenia ognia. Bez bufora w instalacji (bo taniej), który przejmie to ciepło, skończy się to kiszeniem opału i okopceniem kominka.

Jak bufor to jeszcze drozej, bez szans na jakikolwiek zwrot, a niektórzy piszą ze będzie taniej a inni im wierzą.

teres
24-09-2016, 21:45
Jak bufor to jeszcze drozej, bez szans na jakikolwiek zwrot, a niektórzy piszą ze będzie taniej a inni im wierzą.
A to już swoją drogą, ale jeśli ktoś się upiera na kominek z PW... :(

asolt
24-09-2016, 22:01
A to już swoją drogą, ale jeśli ktoś się upiera na kominek z PW... :(

Któz bogatemu zabroni?

luxik87
25-09-2016, 06:49
http://allegro.pl/kominek-z-plaszczem-wodnym-lava-17kw-gwarancja-5-l-i6501481957.html czyli taki kominek to syf i nie da rady jako alternatywa?? myśle że zapotrzebowanie domu to koło 160 kw na dobę , ale jeszcze sprawdzę w projekcie.

teres
25-09-2016, 12:17
Taki kominek nadaje się do użytkowania jeśli dołożysz do niego bufor minimum 500L, wtedy dasz radę dobrze palić w kominku. Niestety ciągnie to za sobą dosyć duże koszta. Jeśli masz własny las lub dostęp do taniego drewna, masz gdzie sezonować drewno i planujesz palić bardzo często (czytaj: masz kotłownię w salonie) to wtedy możesz rozważać kominek z PW, w przeciwnym razie postaw sobie mały wkład do rekreacyjnego palenia i będzie o wiele lepiej.

Na temat samego wkładu się nie wypowiem.

ps. sprawdź prywatną wiadomość.

Mareks77
25-09-2016, 12:22
Zaoszczedzenie czego?, kominek z płaszczem wodnym to koszt co namniej od 5000 zł do 6000 zł wiekszy od zwykłego kominka (wiekszy koszt samego kominka, osprzęt, podłaczenie). Drewno tez nie jest za darmo, główną czesc energii do ogrzania i cwu da kocioł gazowy, kominek jej niewielką częsc, okres zwrotu powyzej 20 lat, dodatkowo kotłownia w salonie.

Jeśli tak trudno się domyślić to chodzi o zaoszczędzenie gazu.
Natomiast co do kosztów zakupu to jeśli wszystko do przyszłego domu kupowalibyśmy z myślą zwrotu kosztów to niestety w domu nie było by połowy rzeczy..
asolt@ samochodu oczywiście nie posiada bo co roku traci na wartości więc jak kupił używany za 25 tyś to po paru latach sprzeda go za 5 tys i tak w plecy jest 20 tyś których by na bilety komunikacji miejskiej nie zużył.
Nie każdego stać na mercedesa więc kupuje sobie skodę więc jak już chce kominek w domu to dołoży troszkę i weźmie sobie coś z Kratek z płaszczem wodnym za 3tyś.
Takie rozwiązanie tyłka oczywiście nie urywa bo sprawność mała i 20% energii ulatnia się oczywiście bezpowrotnie kominem, i zamiast 3 szczap drewna przez dwie godziny zużyje 5 no ale coś za coś.
Bufor ciepła 500l to dodatkowy koszt rzędu 1,5 tyś zł więc o zwrocie zupełnie nie ma mowy.
Hydraulik do domu w budowie tak czy inaczej zawitał więc robiąc instalację pomyślał także o dodatkowym dojściu do kominka a może i o całej instalacji..

Spoglądając na sprawę z tej drugiej strony mając kominek palił w salonie i tak będzie bo oprócz kilku szczap drewna liczy się także nastrój w weekendowe dni tak więc dlaczego dodatkowo ma sobie nie podgrzać kaloryferów na poddaszu i ciepłej wody w kranie.

luxik87
25-09-2016, 13:24
witam, dziś odwiedziłem targi budowlane w bielsku i chyba powoli kreuje się decyzja końcowa, tak jak pisaliście wcześniej, gra nie warta świeczki w momencie jak kogoś cały dzień nie ma w domu i tylko wieczorkiem zapala w kominku, postawie raczej na kondensa 1 funkcyjny + zbiornik, do tego zwykły kominek w salonie z kratkami w wentylacji do rozprowadzenia ciepła gdy będe palił w kominku, ogrzewanie podłogowe w całym domku + położenie rurek do kaloryferów jakby trzeba było kiedyś z nich skożystać. teraz sprawa jaki kondens wybrać, co polecicie??, buderus , vieśman>??

teres
25-09-2016, 13:49
Jeśli sama podłogówka w całym domu (bardzo prosta instalacja), to brałbym Immergasa Victrix X 20 TT ERP2. Masz bardzo przyzwoitą cenę i 5 lat gwarancji producenta bez żadnych dopłat. Bardziej markowy Junkers Cerapur Compact. Nie widzę sensu przepłacania za Viessmanna czy Buderusa.

asolt
25-09-2016, 13:50
....ogrzewanie podłogowe w całym domku + położenie rurek do kaloryferów jakby trzeba było kiedyś z nich skożystać. ...

Jak ktos ma za duzo kasy to kładzie rurki do grzejników na wszelki wypadek, rozwiazanie zbędne i kosztowne przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówce, ale któz bogatemu zabroni.

asolt
25-09-2016, 14:00
Jeśli tak trudno się domyślić to chodzi o zaoszczędzenie gazu.
Natomiast co do kosztów zakupu to jeśli wszystko do przyszłego domu kupowalibyśmy z myślą zwrotu kosztów to niestety w domu nie było by połowy rzeczy..
asolt@ samochodu oczywiście nie posiada bo co roku traci na wartości więc jak kupił używany za 25 tyś to po paru latach sprzeda go za 5 tys i tak w plecy jest 20 tyś których by na bilety komunikacji miejskiej nie zużył.
Nie każdego stać na mercedesa więc kupuje sobie skodę więc jak już chce kominek w domu to dołoży troszkę i weźmie sobie coś z Kratek z płaszczem wodnym za 3tyś.
Takie rozwiązanie tyłka oczywiście nie urywa bo sprawność mała i 20% energii ulatnia się oczywiście bezpowrotnie kominem, i zamiast 3 szczap drewna przez dwie godziny zużyje 5 no ale coś za coś.
Bufor ciepła 500l to dodatkowy koszt rzędu 1,5 tyś zł więc o zwrocie zupełnie nie ma mowy.
Hydraulik do domu w budowie tak czy inaczej zawitał więc robiąc instalację pomyślał także o dodatkowym dojściu do kominka a może i o całej instalacji..

Spoglądając na sprawę z tej drugiej strony mając kominek palił w salonie i tak będzie bo oprócz kilku szczap drewna liczy się także nastrój w weekendowe dni tak więc dlaczego dodatkowo ma sobie nie podgrzać kaloryferów na poddaszu i ciepłej wody w kranie.

Tak, tak, asolt nie ma samochodu i nawet roweru bo sie nie opłaca i za duza strata przy sprzedazy, wszedzie piechotą w 10 letnich butach bo sie ich nie opłaca zmieniac co roku.
Oczywiscie ze nastrój w weekendowe dni jest bezcenny, ale nie da sie niestety tego obliczyc, odniosłem sie jedynie do aspektu ekonomicznego opłacalnosci kominka z płaszczem wodnym, są rzeczy które w domu są bardziej niezbędne i nie ma co porównywac do tego kominka chyba ze ktos potraktuje go jako głowne zródło ciepła dla domu, dla klimatu nikt nie zabroni byc palaczem we własnej salonowej kotlowni a klimat ten nie jest do wyceny. Nawet jak sie ma własny las to samo drewno nie znajdzie sie w kominku. Tak czy inaczej opowiesci o rzekomo duzych oszczednosciach wynikajacych z palenia w kominku mozna wlozyc miedzy bajki

Mareks77
26-09-2016, 08:18
Moja wypowiedź o samochodzie oczywiście była żartem ale to nie jest tematem postu.
Co do palacza we własnej salonowej kotłowni to pasuje to raczej dla kominka jako jedynego źródła ciepła.
Ja także zastanawiam się jak mają się losy mieszkańców cyklicznego programu "Nasz nowy dom" którym to zafundowano kominek umieszczony w kuchni lub salonie.
W starych domach typu altanka gdzie do niedawna w tym miejscu stała przerdzewiała koza jest to oczywiście zmiana na lepsze, ale kominek w salonie zamiast starego pieca umieszczonego w piwnicy nie wygląda już różowo.
Wracając do tematu pisząc o oszczędnościach miałem na myśli raczej późniejsze rozpoczęcie i wcześniejsze zakończenie sezonu grzewczego kotłem gazowym, kiedy to temperatury zewnętrzne pozwalają na przepalanie kominkiem dwa razy w tygodniu co pozwala do utrzymania w miarę stałej temperatury w domu.
Samo sformułowanie oszczędności może jest tu zbyt poważne bo są to sumy kształtujące się raczej na poziomie 10 - 20% kosztów sezonu grzewczego, i koszt rąbania i układania szczap drewna należy zaliczać i traktować jako rozrywkę po codziennej pracy za biurkiem.
Dlatego też na zapytanie:gaz + kominek z płaszczem czy bez moja odpowiedź nie brzmiała czy w ogóle.

luxik87
26-09-2016, 18:45
Dzięki wszystkim wielkie, podjołem decyzje że nie będe robił kotłowni w salonie tylko rekreacyjne palenie tudzież dogrzewanie powietrzem z salonu, za ciepło w domku zajmie się kondens 1 funkcyjny, chcociarz ostatnio kolega przekonywał mnie aby wziąść 2 funkcyjny, ja jendak chyba wole jendo funkcyjny i 100-200 litrowy baniaczek w kotłowni, :)

Przemek Kardyś
26-09-2016, 19:34
Z baniakiem jest problem taki, że jak nie masz cyrkulacji, to i tak poczekasz na wodę, a jak masz cyrkulację, to się nie wypłacisz. Brałbym jednak dwufunkcyjny 24kW (choćby Junkers Cerapur - miałem w starym domu i szczerze polecam) i modulacja mocy grzewczej na minimum. Te 24kW to tylko dla CWU. Oszczędności na baniaku spore - pieniądze i miejsce.

Miałem oprócz tego kominek z DGP i jak się w nim paliło, to sterownik pokojowy to wyczuł (bo wzrosła temperatura) i wyłączał kocioł. Oszczędności na gazie około 50%, ale jest dwa problemy:
- wentylator od DGP słychać i to męczy, więc musi być dobry i drogi... niestety,
- podłogówka wodna jak się wyłączyła, to pomimo 24-25stC w domu miałem w nogi zimno (płytki korytarz i kuchnia).

Zdun Darek B
26-09-2016, 20:12
W takim razie kominek lub piecyk z płaszczem wodnym rozwiążę Twoje problemy

Przemek Kardyś
26-09-2016, 20:47
I stworzy inne: spora kasa na inwestycję i smród wędzarni w salonie kiedy woda w obiegu jest chlodna.

Beskidziak
26-09-2016, 20:49
Jak ktos ma za duzo kasy to kładzie rurki do grzejników na wszelki wypadek, rozwiazanie zbędne i kosztowne przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówce, ale któz bogatemu zabroni.

Zrobiłem z odpadów pexa z podłogówki.......oczywiście leżą bezczynnie.

asolt
26-09-2016, 22:41
Zrobiłem z odpadów pexa z podłogówki.......oczywiście leżą bezczynnie.

Rozdzielacz tez poszerzyłes z odpadów, podejscia pod grzejniki tez z odpadów? strasznie duzo tych odpadów, nie lepiej było zaprojektowac podłogówke aby odpadów była minmalna ilosc. Ze bezczynnie, było wiadome przed wykonaniem podłogówki, ale tak chyba dla spokojnosci zrobiłes te podejscia do grzejników.

luxik87
27-09-2016, 07:11
w projekcie mam cyrkulacje ale nie wiem dlaczego mam się nie wypłacić, jak taka pompka pobiera koło20-30 w ale nie cały czas bo ustawiasz na czasówce godziny i po sprawie, albo podłączasz pompke pod włącznik światła w łazience i uruchamia się jak zapalasz światło., co do dgp to raczej nie będe stosował gdyż kominek stoi na środku domu i wystarczy jak kratki w wentylacji zrobie,

Mareks77
27-09-2016, 07:19
w projekcie mam cyrkulacje ale nie wiem dlaczego mam się nie wypłacić, jak taka pompka pobiera koło20-30 w ale nie cały czas bo ustawiasz na czasówce godziny i po sprawie, albo podłączasz pompke pod włącznik światła w łazience i uruchamia się jak zapalasz światło., co do dgp to raczej nie będe stosował gdyż kominek stoi na środku domu i wystarczy jak kratki w wentylacji zrobie,

Cyrkulacja wcale nie jest aż taka straszna. Warunek jest taki iż po pierwsze to należy dobrze ocieplić wszystkie rurki w obwodzie a po drugie to należy zastosować programator lub jeśli istnieje taka możliwość zaprogramować z pieca okna załączania i wyłączania pompki cyrkulacyjnej.
Załączanie jej kilkanaście minut wcześniej przed planowanym zużyciem np: rano przed wstaniem, oraz po pracy w czasie obiadu spowoduje iż koszty CWU nie będą aż tak straszne. Nie chodzi tu bowiem o koszty energii elektrycznej zużywanej przez pompkę ale o zużycie gazu ponieważ ciągła cyrkulacja wody wychładza ją w szybkim tempie więc kocioł częściej ją podgrzewa.
Jeśli już zdecydowałeś się na kominek to przy kominku na środku domu to zastanów się bo może odpowiednie puszczenie dodatkowego kanału przez strop pozwoli dogrzać poddasze bez inwestowania w inne elementy systemu DGP

Przemek Kardyś
27-09-2016, 08:07
Najtaniej wyjdzie zrobić blisko punkty poboru, a jak jest jakiś daleko to dołożyć termę elektryczną za 160zł plus czujnik temperatury, który ją wyłączy kiedy dojdzie ciepła woda z bojlera. Koszt mniejszy niż dobrej pompki do CWU, brak programatorów, brak strat na cyrkulacji i konieczności izolowania rur. A koszty podgrzania wody przez 20 sekund w dziennej taryfie - pomijalne.

Z kanałami do DGP warto przemyśleć dobrze sprawę. Przekrój trzeba zrobić dobry - przynajmniej fi 125, a lepiej fi 150, plus kratki nisko (w podłodze lub tuż nad). Ciepłe powietrze samo unosi się do góry i przy kratkach pod sufitem zrobi się tam gorąco (35stC!), a w nogi ciągle zimno.

asolt
27-09-2016, 10:14
Cyrkulacja wcale nie jest aż taka straszna. Warunek jest taki iż po pierwsze to należy dobrze ocieplić wszystkie rurki w obwodzie a po drugie to należy zastosować programator lub jeśli istnieje taka możliwość zaprogramować z pieca okna załączania i wyłączania pompki cyrkulacyjnej.
Załączanie jej kilkanaście minut wcześniej przed planowanym zużyciem np: rano przed wstaniem, oraz po pracy w czasie obiadu spowoduje iż koszty CWU nie będą aż tak straszne. Nie chodzi tu bowiem o koszty energii elektrycznej zużywanej przez pompkę ale o zużycie gazu ponieważ ciągła cyrkulacja wody wychładza ją w szybkim tempie więc kocioł częściej ją podgrzewa.


Zmiejszenie strat cyrkulacyjnych cwu do minimum tylko z czujnikami ruchu w łazienkach i ewewntualnie w kuchni przy zlewozmywaku. Stosowanie programatorów czasowych to ostatecznosc gdyz pompa cyrkulacyjna pracuje czy jest to konieczne czy nie. Ograniczanie czasu działania pompy cos pomoze ale co gdy potrzeba jest jest ciepłej wody a programator wyłaczył pompę cyrkulacyjną. Najtaniej jest zastosowac czujki przewodowe o ile jest mozliwosc przciągniecia kabli, gdy nie ma takiej mozliwosc mozna zastosowac czujki bezprzewodowe. Przy takim rozwiazaniu konieczne są pompy cyrkulacyjne cwu duzej mocy np 25/6 dla których czas pojawienia sie ciepłej wody jest minimalny. Do takiego sterowania nie nadają sie energooszczedne pompy o macach 4-5 W.

Krzysiek91
27-09-2016, 10:20
Witam

Piszę do osób które specjalizuje się w kominkach albo już wybrali kominkek gdyż sam nie wiele wiem a jestem na etapie kupna i zabudowy kominka z płaszczem wodnym stąd kilka pytań

Dom ma 160m2 użytkowych główne źródło ciepła to będzie piec gazowy
kominek z płaszczem wodnym będzie źródłem zastępczym okresach przejściowych wiosna -jesień i jeszcze parę innym miesięcy .
Dom ma na 110 m2 podłlogówkę 3 pokoje to grzejniki .
Będę mieć zasobnik na wodę na 300l na dwie wężownice . I teraz kilka pytan ?

Jaką wybrać moc kominka 16 kw? jakiego producenta wybrać ? z jaką szybą aby się nie brudziła wiem ze trzeba palić dwu letnim drzewem i kłaść drzewo tak aby nie było blisko szyby . Czy wybrać z podwójną szyba ? jakie materiały będą potrzebne do uzbrojenia kominka i w jakim obiegu go zamontować zamknięty czy otwartym ?

Dziękuje serdecznie za doradztwo

Pozdrawwiam

asolt
27-09-2016, 10:36
Jaką wybrać moc kominka 16 kw?

To ma byc normalny dom czy sauna po całosci? Jezeli sauna to 16 kW bedzie odpowiednie, jezeli normalny dom to szukaj kominka z najmniejszą mocą.

Krzysiek91
27-09-2016, 11:52
Asolt co mam rozumiec normalny dom czy sauna? Chce utrzymawać temperaturę 21 stopni tak jak zaleca mi Pan od isntalacji CO. Temperatura 21 stopni ale non stop . Dzieńi noc bez wyłanczania . Dom składa się parter + piętro na piętrze są sufity z płyt gipsowych pod płytami wełna 15 cm i dach ocieplomy też wełną 15 cm na zewnątrz dom ocieplony 10cm stropianu . "Piec gazowy to vitodens 200". Tylko nie wiem jakich producentów wybrać jaką moc i jakie materiały bedą mi potrzebne do uzbrojenia kominka + prawidłowa izolacja go . cos czytałem na temat Romotop 6.6.2 TV?

asolt
27-09-2016, 12:00
Asolt co mam rozumiec normalny dom czy sauna? Chce utrzymawać temperaturę 21 stopni tak jak zaleca mi Pan od isntalacji CO. Temperatura 21 stopni ale non stop . Dzieńi noc bez wyłanczania . Dom składa się parter + piętro na piętrze są sufity z płyt gipsowych pod płytami wełna 15 cm i dach ocieplomy też wełną 15 cm na zewnątrz dom ocieplony 10cm stropianu . "Piec gazowy to vitodens 200". Tylko nie wiem jakich producentów wybrać jaką moc i jakie materiały bedą mi potrzebne do uzbrojenia kominka + prawidłowa izolacja go . cos czytałem na temat Romotop 6.6.2 TV?

Jak 21 oC to normalny dom i wystarczy kominek jak najmniejszej mocy, a ten 16 kW jest duzo za duzo przewymiarowany i dlatego zapytałem czy cały dom to sauna.

Krzysiek91
27-09-2016, 12:12
Dzięki a jakiego producenta wybrac i jaką moc komika ? czytałem ze jak jest mniejsza moc kominka i odpowiednie suche drzewo czli 1,5 roku cojmniej i drzewo nie kładzie sie przy szybie aby sie nie opierało na nią to mozna zachować czystą szybę kominka przez dłuższy czas

link2jack
27-09-2016, 12:14
Byłem w weekend u znajomych. Rozpalili w kominku (jakiś z kratek w cenie 4000zł - ale nazwy nie pamiętam). Moc znamionowa 14 albo 15kw. Zrobiło się cieplej ale sauny nie było, gdyby był 6-7kw to chyba całkowita porażka. Nowy dom, 150m2, dobrze izolowany, parterowy z DGP. Moim zdaniem to także zależy od producenta wkładu. Piszą co im się podoba.

Krzysiek91
27-09-2016, 12:25
to chyba wszystko zalezy od tego czy wnętrze kominka jest z szamotu , wermikulit, czy keramot nie wiem czy dobrze napisalem te nazwy :P czyli materiały które podnoszą temp. spalania prawidłowego i czystego. CZyli jaką moć wybrać kominka i producena jakiego na 160m2 dom ?

Przemek Kardyś
27-09-2016, 12:52
Miałem Uniflam 600, moc 8kW.

http://www.ceneo.pl/3252686;pla#tab=spec

To było tylko jedno piętro, około 65m2, stara gierkówka, górna kondygnacja, 12cm styro na ścianach i 10cm izolacji (5cm wełny + 5cm styropianu) na stropie. Okna U=1,4. Nie robił wcale sauny, więc uważam że można taki i w porządnie zaizolowanym domu zastosować - najwyżej dać mniej drewna jednorazowo, ale broń Boże nie blokować wylotu szybrem! Na 140m2 dobrze izolowanego domu dałbym spokojnie 12-14kW.
Tylko, że oczywiście taki wkład się nie nadaje, bo ma otwartą komorę spalania.

asolt
27-09-2016, 13:02
Byłem w weekend u znajomych. Rozpalili w kominku (jakiś z kratek w cenie 4000zł - ale nazwy nie pamiętam). Moc znamionowa 14 albo 15kw. Zrobiło się cieplej ale sauny nie było, gdyby był 6-7kw to chyba całkowita porażka. Nowy dom, 150m2, dobrze izolowany, parterowy z DGP. Moim zdaniem to także zależy od producenta wkładu. Piszą co im się podoba.

Z tego wynika ze dom znajomych nie jest zbyt dobrze izolowany, powiedziałbym ze bardzo słabo zaizolwany, skoro 15 kW obecnie przy stosunkowo wysokich tempe to za mało, dobrze izolowany mogłby miec straty ok 6-7 kW dla -20 oC (nie wiem jaka strefa klimatyczna) a co dopiero dla +10+15 oC (nie wiem jaka była u was temperatura w sobotę)
Nawet jezeli by producent niezbyt dokładnie okreslił moc kominka to az takiej róznicy nie powinno byc.

kaeres
27-09-2016, 13:35
Cześć. Użyję tej dyskusji jeżeli pozwolicie bo bezpośrednio jeden z poruszonych tutaj problemów mnie dotyczy.
Mianowicie chodzi o użycie kotła 1 czy 2 funkcyjnego w domku do ogrzania ok. 135m2 c.o. i c.w.u..
Junkers SMART 14-3 (+ zasobnik 120l) lub Junkers Acu (2 funkcyjny).
O co chodzi z tą rozrzutnością jeżeli chodzi o cyrkulację ?
Po to chcę założyć SMART z zasobnikiem z ciepłą wodą aby mieć ciepłą wodę na żądanie.
Piec z zasobnikiem warstwowym tylko w teorii jest oszczędniejszy ale jak przyjdzie do podawania wody do kranów to może nie być ciekawie.

Jak to jest z tą oszczędnością z posiadania pieca 1 lub 2 funkcyjnego, a cyrkulacja wody oraz wygodą posiadania ciepłej wody na życzenie ?

Krzysiek91
27-09-2016, 14:26
jakiego producenta wybrać kominków z płaszczem wodnym Romotop 6.6.2 TV co sądzicie o nim ? a może miecie jakiś sprawodzone

Beskidziak
27-09-2016, 16:16
Rozdzielacz tez poszerzyłes z odpadów, podejscia pod grzejniki tez z odpadów? strasznie duzo tych odpadów, nie lepiej było zaprojektowac podłogówke aby odpadów była minmalna ilosc. Ze bezczynnie, było wiadome przed wykonaniem podłogówki, ale tak chyba dla spokojnosci zrobiłes te podejscia do grzejników.
W tekście było tylko o "kładzeniu rurek" i ja tak właśnie mam, nigdzie nie podłączone. Z czterech krążków zostało mi w sumie około 50 m, jak projektujesz to tak upychasz by nic nie zostało?
Była obawa że jedna starsza osoba w rodzinie, która w starym domu musiała mieć 26-27st w pokoju, nie zaadoptuje się.

imrahil
27-09-2016, 18:12
Z tego wynika ze dom znajomych nie jest zbyt dobrze izolowany

niekoniecznie, bo wiele jeszcze zależy od akumulacyjności domu. w zeszłym roku przy temperaturze zewnętrznej około 10 stopni podgrzanie mojego domu o 2°C spowodowało ubytek 100 kWh - grzałem grzałką 6 kW przez ponad 16 godzin. obciążenie cieplne domu to 3,2 kW. jeśli akurat przegrody we wspomnianym domu były wychłodzone, a kominek niekoniecznie działał na pełnej mocy, to całkiem możliwe, że temperatura wzrosła o 2-3 stopnie, a potem ciepło zaczął przejmować budynek.

ale generalnie to chyba im słabszy kominek, tym lepiej. na pewno osiągnie lepsze sprawności i będzie łatwiej kontrolować temperaturę (piszę z doświadczeń z kotłami na paliwa stałe).

Mareks77
27-09-2016, 19:38
Zmiejszenie strat cyrkulacyjnych cwu do minimum tylko z czujnikami ruchu w łazienkach i ewewntualnie w kuchni przy zlewozmywaku. Stosowanie programatorów czasowych to ostatecznosc gdyz pompa cyrkulacyjna pracuje czy jest to konieczne czy nie. Ograniczanie czasu działania pompy cos pomoze ale co gdy potrzeba jest jest ciepłej wody a programator wyłaczył pompę cyrkulacyjną. Najtaniej jest zastosowac czujki przewodowe o ile jest mozliwosc przciągniecia kabli, gdy nie ma takiej mozliwosc mozna zastosowac czujki bezprzewodowe. Przy takim rozwiazaniu konieczne są pompy cyrkulacyjne cwu duzej mocy np 25/6 dla których czas pojawienia sie ciepłej wody jest minimalny. Do takiego sterowania nie nadają sie energooszczedne pompy o macach 4-5 W.

Jeśli czujniki ruchu mają włączać pompę cyrkulacyjną i na tym mają powstawać największe oszczędności to chyba w domu gdzie łazienka i kuchnia są posadowione zaraz przy kotłowni bo tylko wtedy pompa jest w stanie tak szybko przepompować wodę aby ta po wejściu użytkownika do łazienki lub kuchni zrobiła się ciepła przy ujściu czyli kranie.
W takim posadowieniu obu pomieszczeń cyrkulacji to nie potrzeba w ogóle.

U mnie łazienka znajduje się zaraz nad kotłownią i węzeł umieszczony w posadzce pod umywalką dzieli od zbiornika odległość ok 5 mb rury .
Po załączeniu pompy cyrkulacyjnej węzeł robi się ciepły po czasie ok 1 minuty.
Takie są niestety moje doświadczenia i podejrzewam że nie odbiegają one zbytnio od rzeczywistości więc jeśli po wejściu do łazienki czujnik ruchu ma mi uruchomić pompkę i jeszcze mam czekać przy umywalce te 1 minuty z rękami w umywalce to ja dziękuję za taką automatykę i udogodnienia.

Nie uważam że programator jest panaceum na całe zło i złotym środkiem na oszczędności ale dla tych których tryb życia polega na nieobecności w domu wszystkich domowników pomiędzy 7:00 a 16:00, oraz pomiędzy 22:00 i 6:00 kiedy to wszyscy śpią używam cyrkulacji z małymi przerwami w pozostałych godzinach i czekam na wodę 5 sekund.
W swoim życiu na mieszkałem się w wieżowcu gdzie ciepła woda pochodziła ze starego podgrzewacza gazowego typu junkers i nie po to się budowałem aby oszczędzać dalej za wszelką cenę.
W tym wszystkim należy jednak pamiętać o tym że albo są oszczędności albo jest komfort życia i programator pomaga mi to wypośrodkować.

asolt
27-09-2016, 21:57
Jeśli czujniki ruchu mają włączać pompę cyrkulacyjną i na tym mają powstawać największe oszczędności to chyba w domu gdzie łazienka i kuchnia są posadowione zaraz przy kotłowni bo tylko wtedy pompa jest w stanie tak szybko przepompować wodę aby ta po wejściu użytkownika do łazienki lub kuchni zrobiła się ciepła przy ujściu czyli kranie.
W takim posadowieniu obu pomieszczeń cyrkulacji to nie potrzeba w ogóle.

U mnie łazienka znajduje się zaraz nad kotłownią i węzeł umieszczony w posadzce pod umywalką dzieli od zbiornika odległość ok 5 mb rury .
Po załączeniu pompy cyrkulacyjnej węzeł robi się ciepły po czasie ok 1 minuty.
Takie są niestety moje doświadczenia i podejrzewam że nie odbiegają one zbytnio od rzeczywistości więc jeśli po wejściu do łazienki czujnik ruchu ma mi uruchomić pompkę i jeszcze mam czekać przy umywalce te 1 minuty z rękami w umywalce to ja dziękuję za taką automatykę i udogodnienia.

Nie uważam że programator jest panaceum na całe zło i złotym środkiem na oszczędności ale dla tych których tryb życia polega na nieobecności w domu wszystkich domowników pomiędzy 7:00 a 16:00, oraz pomiędzy 22:00 i 6:00 kiedy to wszyscy śpią używam cyrkulacji z małymi przerwami w pozostałych godzinach i czekam na wodę 5 sekund.
W swoim życiu na mieszkałem się w wieżowcu gdzie ciepła woda pochodziła ze starego podgrzewacza gazowego typu junkers i nie po to się budowałem aby oszczędzać dalej za wszelką cenę.
W tym wszystkim należy jednak pamiętać o tym że albo są oszczędności albo jest komfort życia i programator pomaga mi to wypośrodkować.

Napisałem wyraznie ze przy takim sterowaniu konieczne są pompy cyrkulacyjne duzej mocy np 25/6,przy nich nie trzeba czekac 1 min a mniej, poza tym nie zawsze sie myje od razu rece, najczesciej po (nie bedę tłumaczył po czym). Ja rozumiem ze masz takie doswiadczenia bo uzywasz pompy cyrkulacyjnej małej mocy która sie nadaje jedynie do pracy ciągłej i dlatego efekty są jakie są. Rozwiąznie z programatorem najprostsze do wykonania bo programatory są praktycznie ze wszystkich pompach ciepła i nowych kotłach nie tylko gazowych. Jednak dla nowego budynku nie musimy korzystac z programatora bo mozemy zrobic inne sterowanie. W kazdym razie uzytkownicy takiego rodzaju sterowania nie mają takich problemów i sobie chwalą takie rozwiązanie. Jak to w zyciu bywa, najwiecej uwag negatywnych mają ci którzy nie uzywają danego rozwiazania, ale cóz taka jest ludzka natura. Co do oszczednosci i komfortu to takie sterowanie zapewnia jedno i drugie.

kaeres
28-09-2016, 07:48
Straszycie mnie tą cyrkulacją.
Z opowieści znajomych posiadających takie rozwiązania oraz od hydraulików komfort posiadania ciepłej wody na żądanie ma się nijak do wydatków, które są w całym ogrzewaniu niemal pomijalne.
To znaczy oczywiście rachunki są większe ale nie jest to jakaś znaczna część przy której warto zrezygnować z tego udogodnienia.
Macie może coś źle poustawiane albo cyrkulacja chodzi zero jedynkowo czyli większość czasu gdy nikogo nie ma w domu to jest wyłączona, rury są wyziębione i nagle programator o określonej ustawionej godzinie odpala piec na 100% aby zrobić cyrkulację.
Wówczas bym zrozumiał, że źle zaplanowana cyrkulacja potrafi nadwyrężyć budżet.

asolt
28-09-2016, 08:01
Straszycie mnie tą cyrkulacją.
.

Obowiązku jej posiadania nie ma, ale juz ktos sie decyduje na nią, warto to zrobic poprawnie.

kaeres
28-09-2016, 08:53
No i wszystko w temacie.