PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowniki co i cwu



tom_gaz
03-02-2005, 12:05
Mam pytanie bo fachowcy nie wiedzą

Piec co jednofunkcyjny (przedział cenowy do 5k tys) (Junkers, Vaiilant, Teremet)
+zasobnik Galmet 120l np
+ sterownik tygodniowy (nie wiem jakiej firmy)

Jak to jest w Waszych Kotłowniach

1. Czy macie możliwość sterowania temp cwu w zasobniku w zależności od pory dnia i dnia tygodnia (nie stała temp ale zmienna w zależności od pory dnia i tygodnia)

Jeśli tak to jakie macie sterowniki, zasobniki i kotły.

Dzięki za info

czajnik
03-02-2005, 12:17
Technicznie jest to do zrobienia, natomiast nie spotkałem się w życiu z takim rozwiązaniem, bo czemu miałoby służyć? Może ograniczeniu straty dyżurnej przy okresowym obniżeniu?

Ale przecież to są oszczędności znikome, biorąć pod uwagę czas potrzebny na wychłodzenie do obniżonej temperatury, a także odpowiednie wyprzedzenie potrzebne do zagrzania.

tom_gaz
03-02-2005, 12:40
Czemu miałoby to służyć

To zależy jaki jest spadek temp/h.

Chodziło mi o to że wieczorem jest np 55st np. godz 20:00 i nikt już później nie korzysta z dużej ilości wody a rano wystarczy temp np 45 st

to po co podgrzewać do 55 skoro te 55 stopni będę potrzebował wieczorem.

Dlatego pytam ?

A każdy pieniądz zaoszczędzony to pieniądz zarobiony.
Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka. Moje podstawowe motto.

Przekorek
03-02-2005, 12:40
Dokladnie jak czajnik napisal. Ja mam Vaillanta, sterownik VCR 410, na ktorym moge sobie na kazdy dzien zaprogramowac pory grzania i pory spoczynku. Na zaworze 3-drogowym natomiast mam ustawiony limit tego, co mi wplywa do instalacji i to jest stale, niezaleznie od tego co w zbiorniku. Po co mam miec codziennie inne temperatury w instalacjach?
Sterownik dobiera temperature CO i tryb grzania w zaleznosci od temperatury zewn i wewn (utrzymuje stałą). Jest tam program na wakacje (obnizona temperatura jak mnie nie ma). Po co jeszcze bardziej to komlikowac?

mark1oc
03-02-2005, 13:31
popieram przekorka poco to komplikowac da sie taki uklad zrobic w vaillancie ale pytanie poco przeciez mozna tak postawiac czasy grzania c.w.u aby niegzralo w nocy tylko np. na wieczor mozna tez wykorzystac przycisk na sterowniku 410,390,420, tzw.jednokrotne ladowanie zasobnika i przed wejsciem do lazienki wlaczyc ta funkcje bardzo duzo osob ta funcje wykorzystuje minus trzeba oniej pamietac aby ja wlaczyc i czas potrzebny do uzyskania zadanej temp.plus po zaladowaniu zasobnika do zadanej temp. kociol juz go nieladuje
ale tak jak pisalem wyzej da to sie zrobic tylko poco
Pozdrawiam

neuron
03-02-2005, 18:09
tom_gaz
Mam taką funkcję i sobie chwalę.
Szczególnie wieczorem, biorę prysznic i kocioł niewzruszenie czeka do rana
by nagrzać wodę.
Zgadzam się, że funkcja ta nabiera znaczenia wraz ze wzrostem wielkości zasobnika. Należy jednak pamiętać że jest to dodatek wynikający z możliwości jakie daje czujnik (nie mylić z termostatem) w zasobniku.
Inne zastosowanie to okresowa dezynfekcja zasobnika.
Nie szukałbym specjalnie takiego rozwiązania bo nie warto, to tylko miły dodatek.