PDA

Zobacz pełną wersję : garaż wolnostojący



Magdala
03-02-2005, 17:21
Co sądzicie o takim rozwiązaniu, zeby garaż nie był w bryle budynku?
- kosztowność
- wygoda
- ogrzewanie
- bezpieczeństwo
???

I jeszcze jedno: czy taka budowa bedzie odebrana, w której w projekcie jest garaż w bryle z brama a wybuduje sie tam drzwi i okno zmiast bramy i garaz bedzie służył jako pracownia? czy trzeba to od razu nanieśc na etapie projektu?

Pytałam w "Projektach" ale tam jakoś nikt nie chce się dzielić doświadczeniami :lol:

jacekska
03-02-2005, 18:09
Moim zdaniem:
kosztowność - będzie większy koszt budowy
wygoda - też raczej na minus, nie da rady zimą w klapkach skoczyć
po coś do garażu,
ogrzewanie - kolejny minus koszty samego doprowadzenia plus straty
ciepła
bezpieczeństwo + wreszcie jakiś plus, gdyby coś miało się np. zapalić
w garażu (oby nigdy tak sie nie stało) lepiej gdy
jesteś jak najdalej od niego.

Dodam jeszcze od siebie, zazwyczaj w garażu (dom parter bez piwnic)
przechowuje się różne narzędzia, urządzenia, oraz olej, paliwo itp. ja osobiście nie lubię tych "zapaszków". Dlatego mimo licznych minusów postawiłem garaż wolnostojący.

Wojty
03-02-2005, 18:32
jesli myslisz wiekszych kosztach to dolicz do tego jeszcze
wieksza stawke za podatek od nieruchomosci.
Z tego co pamietam za m2 domu placi sie mniej- wiecej 0,30zl a za garaz wolnostojacy 3,30 (maxymalne stawki jakie moga ustalic gminy - i najczesciej takie wlasnie obowiazuja).
osobiscie w ogole nie widze sensu stawiania wolnostojacgo garazu. moze sa i zalety tego rowiazania - ale ja ich nie znam :)

robert skitek
03-02-2005, 20:17
I jeszcze jedno: czy taka budowa bedzie odebrana, w której w projekcie jest garaż w bryle z brama a wybuduje sie tam drzwi i okno zmiast bramy i garaz bedzie służył jako pracownia? czy trzeba to od razu nanieśc na etapie projektu?

zmiany, które opisujesz to odstepstwa od projektu - zmiana sposobu uzytkowania pomieszczeń oraz zmiana elewacji - konieczne jest otrzymanie na takie zmiany pozwolenia na budowę - czyli zmiany w projekcie lub aneks do niego. Więcej nawet - gdy będziesz pozniej zamieniac to na garaż trzeba bedzie robic znow projekt zmiany sposobu uzytkowania - wiec nowe pozwolenie na budowę - tak jest zgodnie z prawem

Gerion
04-02-2005, 09:59
jesli myslisz wiekszych kosztach to dolicz do tego jeszcze
wieksza stawke za podatek od nieruchomosci.
Z tego co pamietam za m2 domu placi sie mniej- wiecej 0,30zl a za garaz wolnostojacy 3,30 (maxymalne stawki jakie moga ustalic gminy - i najczesciej takie wlasnie obowiazuja).
osobiscie w ogole nie widze sensu stawiania wolnostojacgo garazu. moze sa i zalety tego rowiazania - ale ja ich nie znam :)

Lekka korekta:
maksymalne stawki na dziś, to 0,50 za m2 domu i 5,82 za m2 garażu wolnostojącego. Więc jak masz dom 150m to przy stawkach maksymalnych (trzeba pytać u sie w gminie) płacisz rocznie tyle co za 13m2 garażu ;-)


pozdrawiam
Gerion

alpin
04-02-2005, 10:13
Ja zdecydowałem się na garaż wolnostojący dwustanowiskowy dlatego że:
- na dwa autka
- stryszek
-mam dużą działke
-wybudowałem go na początku i teraz służy mi za magazyn
-będzie gdzie schować w przyszłosci kosiarke i inne narzędzia ogrodnicze
-lubie majsterkowac co oznacza dużo chałasu (wiertarka,szlifierka itd.)
a niekoniecznie muszą to słuchać inni domownicy.
-zapachy spalin
-kłopoty z dobrym dociepleniem
-ogólnie ładniejszy wygląd osobno garaż i dom

katerhasser
04-02-2005, 10:24
ekonomiczniej jest budować garaż w bryle domu - i sama budowa tańsza i podatki mniejsze. Wygodnie też jest wydzielić tam kotłownię i jakiś składzić np. na zapasy. I wszystko jest pod ręką bez wychodzenia z domu.
Ja szukając projektu dałem sobie warunek: tylko z garażem i to dużym (chociaż mamy 1 auto), żeby się wygodnie w nim poruszać i rowery zmieścić.
Stryszek nad nim też jest - 40m2 podłogi.

echo
04-02-2005, 12:23
Uważam, iz ze względów kosztowych a przede wszystkim użytkowych lepiej mieć garaż połączony z domem.
Docenić to można szczególnie w zimie i w deszczowe, zimne dni oraz po powrocie z zakupów.