PDA

Zobacz pełną wersję : Efektywność paneli fotowoltaicznych



pecet0
24-09-2016, 21:57
Startuję w projekcie dofinansowania do paneli fotowoltaicznych.

Mój dom ma dach skierowany na wschód z jednej strony a z drugiej strony na zachód. Pochylenie dachu wynosi 45%.

Miałem ostatnio audytora który był sprawdzić czy jest możliwość montażu paneli, potwierdził że tak, jednak powiedział że nie polecałby montowania go na dachu, skoro dach nie jest skierowany na południe.

Zaproponował żeby zrobić sobie wiatę garażową z dachem skierowanym na południe, z niewielkim nachyleniem.

Powiedział też (bez żadnych obliczeń) że na moim dachu miałbym 50% efektywności danego systemu. Faktycznie jest aż taka różnica między np panelami zamontowanymi na stronie zachodniej w porównaniu do paneli zamontowanych na stronie południowej przy mniejszym nachyleniu dachu?

Bo jeśli to jest 50% to może miałby i racje że warto byłoby zrobić taką wiatę. Ale jeśli to jest kwestia np 15% to bym się zabierał za wiatę bo byłąby to gra nie warta świeczki.

daxj
30-09-2016, 15:23
czy będzie to aż 50%? lepiej dokładnie to zmierzyć. generalnie najważniejszy element ustawienia kolektorów to ich orientacja względem stron świata. Najkorzystniejsze jest skierowanie ich na południe, ale jeśli to niemożliwe, lepsze jest odchylenie na zachód niż na wschód. znalazłem coś takiego

368856

Wielkość niezbędnej korekty (powiększenia) powierzchni kolektorów.

pecet0
30-09-2016, 22:19
Czyli jeśli kierunek na południe przyjmuje się najefektywniejszy to wykres mówi że mając skierowane na zachód aby mieć tak samo efektywny system trzeba 30% wiecej paneli a jeśli są skierowane na wschód to trzeba 60% wiecej paneli niż skierowane na południe dla takiego samego efektu.
Dobrze to zinterpretowałem?

marcinbbb
05-10-2016, 18:32
Może ktoś by się podparł danymi a nie suchymi stwierdzeniami? Tak jak myślałem nikt...
OK tu masz profil kolegi który ma panele wsch i zach http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=136 i tu znajdziesz jego osiągi miesięczne jak i z dłuższego czasu.
A jak to wygląda na moim dachu ustawiony na pd-zach kąt 200o http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230

Chyba tyle co można powiedzieć podpierając się na faktach, różnica polega na tym że kolega ma instalację 3kW a moje to 3,3kW.

pecet0
05-10-2016, 22:37
Bardzo fajne te statystyki wydajności. Rozumiem ze mieszkacie ok 300 km od siebie, tak? Wieruszow i Bydgoszcz?
Katy nachylenia dachów macie podobne?
Jeśli taka jest odległość to jeden dzień nie jest porównaniem bo może być rożna pogoda ale jak Ty i on macie instalacje conajmniej od początku roku to wychodzi ze Twoja jest dużo efektywniejsza instalacja. Ty masz od 01,01 czy dopiero od kwietnia statystyki? Bo ostatni wykres pokazuje kwiecień ale data początek roku.

Reasumując
Instalacja I -3000W moc
Instalacja II - 3300W moc
Zysk instalacji I - 1470 kWh
Zysk instalacji II - 2310 kWh
Instalacja I z 1W mocy wygenerowała 0,49 Wh
A instalacja II z 1W mocy wygenerowała 0,7 Wh

Wychodzi ze instalacja I generuje o 30% mniej energii niż instalacja II

marcinbbb
06-10-2016, 11:26
Moja instalacja na tym portalu chodzi od połowy kwietnia, kolegi zgodnie ze statystykami które są podane od początku roku.
Zysk II instalacji od 16 lutego (dzień uruchomienia) to na chwilę obecną 2910kWh (200o na pd-zach, kąt 23o ), kolegi danych nie znam.

pecet0
08-10-2016, 08:05
Znalazłem jeszcze też takie coś w necie:
http://www.gsfotowoltaika.pl/wp-content/uploads/k%C4%85t-nachylenia.jpg

Choć na przykładach kolegi marcinbbb można stwierdzić że różnice są większe jeśli fotowoltaika nie jest skierowana w odpowiednich kierunkach

marcinbbb
08-10-2016, 21:07
Jeśli myślisz o panelach umieść je na gruncie skierowane na pd. bardzo dużo zyskasz.
Myślę że moja instalacja przekroczy 3,3MWh produkcji rocznej jeśli od połowy lutego do dziś mam dokładnie 2,94MWh brakuje mi niespełna 350kWh a myślę że 100kWh miesięcznie będzie raczej osiągalne.
Jednak panele mam monokrystaliczne czyli ich efektywność jest trochę lepsza (różnica między poli a mono ) było 5e na szt. panela więc opłacało się dopłacić.

kolektor1
11-10-2016, 14:13
Bardzo fajne te statystyki wydajności. Rozumiem ze mieszkacie ok 300 km od siebie, tak? Wieruszow i Bydgoszcz?
Katy nachylenia dachów macie podobne?

Jeżeli chcesz sobie zainstalować baterie pod optymalnym kątem ściągnij aplikację na telefon :https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scanthesun&hl=pl
Znajdziesz tam wszystko. Poczytaj również:
http://www.forumbudowlane.pl/kolektory-sloneczne/darmowy-kalkulator-dla-paneli-slonecznych-scanthesun-t48512

daxj
14-10-2016, 16:16
marcinbbb no właśnie ja czytałem, że lepiej nie montować kolektorów na odmiennie zorientowanych połaciach dachu, bo w tym samym czasie, gdy jedna będzie nasłoneczniona, druga będzie zacieniona. I teraz pytanie - czy w takiej sytuacji konieczne będą odrębne pompy i sterowniki dla kolektorów na każdej z połaci?

kolektor1
14-10-2016, 17:11
marcinbbb no właśnie ja czytałem, że lepiej nie montować kolektorów na odmiennie zorientowanych połaciach dachu, bo w tym samym czasie, gdy jedna będzie nasłoneczniona, druga będzie zacieniona. I teraz pytanie - czy w takiej sytuacji konieczne będą odrębne pompy i sterowniki dla kolektorów na każdej z połaci?
Sterownik solarny powinien mieć funkcję sterowania dwupołaciowego, trzeba będzie do każdej z połaci doprowadzić po czujniku temp. Najlepiej zastosować jedną grupę i na poddaszu zastosować zawór trójdrożny, wtedy do poddasza doprowadzamy tylko dwie rury.

marcinbbb
18-10-2016, 10:26
Czy mi się wydaje czy w tym temacie piszemy o panelach fotowoltaicznych? A daxj pisze o pompach których w PV nie ma.
Jeśli chcesz kolektory słoneczne do podgrzewania cwu. nie kombinuj tylko instaluj wszystko od pd. strony lub ewentualnie od zachodniej. Nie widzę ekonomicznego sensu na rozdzielanie instalacji solarnej na 2 różne połacie dachu.

W przypadku PV i owszem sterownik z 2 x MPPT i podłączamy różne stringi.

daxj
30-11-2016, 17:01
a ja z kolei teraz znalazłem coś takiego: "jak wykazują różnorakie analizy, systemy WE w niektórych przypadkach dają możliwość uzyskania większych oszczędności, ponieważ lepiej wpasowują się w zapotrzebowanie obiektu, w szczególności w przypadku gospodarstw domowych. Dodatkowo, jak podaje GreenTechMedia, instalacja typu WE pozwala na zainstalowanie o 20% do 50% paneli więcej na standardowych, płaskich dachach w zależności od ich pokrycia i dodatkowych elementów."

Konsultant Viessmann
01-12-2016, 19:10
a ja z kolei teraz znalazłem coś takiego: "jak wykazują różnorakie analizy, systemy WE w niektórych przypadkach dają możliwość uzyskania większych oszczędności, ponieważ lepiej wpasowują się w zapotrzebowanie obiektu, w szczególności w przypadku gospodarstw domowych. Dodatkowo, jak podaje GreenTechMedia, instalacja typu WE pozwala na zainstalowanie o 20% do 50% paneli więcej na standardowych, płaskich dachach w zależności od ich pokrycia i dodatkowych elementów."

Witam !

Z tego co się orientuję to nawet w Niemczech powstało już kilka farm fotowoltaicznych na gruncie wykonanych tą techniką. Zaczęto o tym myśleć poważnie, gdy zobaczyli jak wiele miejsca można zaoszczędzić. Przy zachowaniu satysfakcjonujących uzysków wystarczył odstęp między kolejnymi rzędami około 1,5m, kiedy przy standardowym usytuowaniu na południe odległość ta wynosi ok 4-5m w zależności od nachylenia pv. Aczkolwiek osobiście uważam, że mamy wystarczająco dużo hal produkcyjnych i wolnej powierzchni dachowej do zagospodarowania, że to tu powinniśmy myśleć o takich instalacjach.

Pozdrawiam!

Przewas
01-12-2016, 20:23
ok 13-16 %

daxj
15-12-2016, 16:28
Witam !

Z tego co się orientuję to nawet w Niemczech powstało już kilka farm fotowoltaicznych na gruncie wykonanych tą techniką. Zaczęto o tym myśleć poważnie, gdy zobaczyli jak wiele miejsca można zaoszczędzić. Przy zachowaniu satysfakcjonujących uzysków wystarczył odstęp między kolejnymi rzędami około 1,5m, kiedy przy standardowym usytuowaniu na południe odległość ta wynosi ok 4-5m w zależności od nachylenia pv. Aczkolwiek osobiście uważam, że mamy wystarczająco dużo hal produkcyjnych i wolnej powierzchni dachowej do zagospodarowania, że to tu powinniśmy myśleć o takich instalacjach.

Pozdrawiam!

ale to i tak nic w porównaniu rewolucji, którą szykuje nam Tesla ;)

Konsultant Viessmann
20-12-2016, 14:33
ale to i tak nic w porównaniu rewolucji, którą szykuje nam Tesla ;)

Masz na myśli panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem w postaci dachówek ? Rozwiązanie przyszłościowe, tylko ciekawe kiedy zobaczymy je na naszych dachach.

Pozdrawiam !

marcinbbb
03-01-2017, 10:30
OK podsumowanie 2 półrocza 2016r z instalacji 3,3kW.
Po opuście przekroczyłem bilans i musiałem zakupić z ZE 113kWh, jednym słowem to 130 PLN które zapłacili mi za 1 półrocze będę musiał im oddać.
Instalacja sprawdziła się, w tym roku będzie jeszcze lepiej nie będzie można sprzedać energii a tylko odebrać.
O ile znów czegoś nie pozmieniają.

Konsultant Viessmann
03-01-2017, 20:00
OK podsumowanie 2 półrocza 2016r z instalacji 3,3kW.
Po opuście przekroczyłem bilans i musiałem zakupić z ZE 113kWh, jednym słowem to 130 PLN które zapłacili mi za 1 półrocze będę musiał im oddać.
Instalacja sprawdziła się, w tym roku będzie jeszcze lepiej nie będzie można sprzedać energii a tylko odebrać.
O ile znów czegoś nie pozmieniają.

Witam !

Całkiem dobry wynik ! Musisz mieć dobrze dobraną instalację pod własne potrzeby, oczywiście na pewno ważne są również nawyki i przyzwyczajenia domowników związane z użytkowaniem sprzętu domowego. Co do rozliczenia, chyba już nic lepszego nie zostanie wymyślone i wprowadzone w najbliższym czasie. Podobno ten rok ma być najcieplejszy (kolejny z rzędu) to być może dzięki większej ilości dni słonecznych Twoja instalacja wyprodukuje jeszcze więcej energii.

Pozdrawiam !

marcinbbb
04-01-2017, 07:56
@Konsultant Viessmann
Z perspektywy czasu instalacja była robiona pod taryfy gwarantowane więc miało być 75gr/kWh, niestety ustawa nie weszła w życie i była sprzedaż na którą w ogóle nie byłem przygotowany. Później dochodzimy do opustu gdzie 20% zabierają mi z marszu i tu okazuje się że:
Produkcja na poziomie 3,3MWh/rok zakładając 23% zużycie bezpośrednie.
3,3 * 23% = 759 kWh (zjedzonych w locie)

3300 - 759 = 2541kWh sprzedanych do sieci, idąc dalej tym tropem:
2541 * opust ( 0,8 ) = 2032kWh do odebrania w ramach opustu a to robi się już trochę mało
2032 / 12 = 169kWh co miesiąc do rozpracowania o ile w lecie w zupełności to wystarczy to w środku zimy przy mizernej produkcji robi się trochę za mało.

Teraz robił bym 5kW jak się wydało 15k PLN to i te 7k PLN by się znalazło. A teraz to już są inne wydatki, i rozbudowę odkłada się na tzw. przy okazji. Oczywiście za kilka lat rozbudowa instalacji jest w planach ale wtedy przechodzę na ogrzewanie na prąd.

Konsultant Viessmann
04-01-2017, 20:36
Teraz robił bym 5kW jak się wydało 15k PLN to i te 7k PLN by się znalazło. A teraz to już są inne wydatki, i rozbudowę odkłada się na tzw. przy okazji. Oczywiście za kilka lat rozbudowa instalacji jest w planach ale wtedy przechodzę na ogrzewanie na prąd.

Witam ponownie !

Masz na myśli ogrzewanie na prąd, ale pompą ciepła pow/woda? Wg mnie na tą chwilę jest to jedyne przyzwoite wykorzystanie prądu, który jest najcenniejszą formą energii. Oczywiście nie wszędzie też pompa ciepła się nadaję, jak u Ciebie z izolacją domu oraz systemem ogrzewania?

Pozdrawiam !

marcinbbb
05-01-2017, 07:26
Masz na myśli ogrzewanie na prąd, ale pompą ciepła pow/woda? Wg mnie na tą chwilę jest to jedyne przyzwoite wykorzystanie prądu, który jest najcenniejszą formą energii. Oczywiście nie wszędzie też pompa ciepła się nadaję, jak u Ciebie z izolacją domu oraz systemem ogrzewania?

Powiem Ci szczerze że z pompą ciepła PW jest o tyle ciężki temat że jej koszty są znacznie 9kW około 13000 PLN, a za tę cenę można kupić kilkanaście piecy akumulacyjnych dynamicznego rozładowania. Faktycznie są prądożerne, zajmują miejsce jednak nieporównywalnie tańsze.
Izolacja domu jest OK stary dom z 1950r patrząc od zewnątrz 10-12 styropianu, pustak piaskowy, pustka powietrzna i cegła, ściany mają około 50 cm grubości niestety podczas remontu ktoś miejscami spieprzył skosy i w lato muszę to poprawić. Należało by też wymienić okna ale na chwilę obecną są inne wydatki na głowie.
Grzeje kociołkiem 10kW na ekogroszek do kompletu bufor kombinowany 400l z którego brana jest woda na podłogówkę, w krytycznych sytuacjach odpalają się kaloryfery podłączone do termostatu umieszczonego w najchłodniejszym miejscu domu. Tak wiem przekombinowane ale jak pisałem są inne wydatki ;)

Konsultant Viessmann
05-01-2017, 11:05
Powiem Ci szczerze że z pompą ciepła PW jest o tyle ciężki temat że jej koszty są znacznie 9kW około 13000 PLN, a za tę cenę można kupić kilkanaście piecy akumulacyjnych dynamicznego rozładowania. Faktycznie są prądożerne, zajmują miejsce jednak nieporównywalnie tańsze.
Izolacja domu jest OK stary dom z 1950r patrząc od zewnątrz 10-12 styropianu, pustak piaskowy, pustka powietrzna i cegła, ściany mają około 50 cm grubości niestety podczas remontu ktoś miejscami spieprzył skosy i w lato muszę to poprawić. Należało by też wymienić okna ale na chwilę obecną są inne wydatki na głowie.
Grzeje kociołkiem 10kW na ekogroszek do kompletu bufor kombinowany 400l z którego brana jest woda na podłogówkę, w krytycznych sytuacjach odpalają się kaloryfery podłączone do termostatu umieszczonego w najchłodniejszym miejscu domu. Tak wiem przekombinowane ale jak pisałem są inne wydatki ;)

Przekombinowane czy nie to najważniejsze, że sam potrafisz się w tym odnaleźć. Za parę lat na pc powinny zejść trochę z ceny dodatkowo na pewno poprawią swoją efektywność (cały czas gonią gruntówki), fotowoltaikę już masz podłogówkę też nic tylko zbierać pieniądze na inwestycje! Gdybyś miał pytania, chociażby o pompy ciepła p/w naszej firmy typu monoblock (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda.html?utm_source=Murator&utm_campaign=Ekspert&utm_medium=Post)lub split (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda-w-wersji-split.html?utm_source=Murator&utm_campaign=Ekspert&utm_medium=Post) - jestem do dyspozycji !

Pozdrawiam !

Konsultant Viessmann
11-01-2017, 11:22
Witam !

Oczywiście zgodnie z przyszłymi wymaganiami WT2021, każdy nowy dom będzie niemal pasywny, jednak tutaj bym bardziej bym zwrócił uwagę na pasywne systemy ogrzewania (zyski słoneczne) i bezwzględnie zainstalowanie rekuperacji. Jedyny minus grzania samym prądem to jego stopień wykorzystania 1:1, być może bardziej popularne staną się również się instalacje powietrzne. Produkcja prądu z własnego dachu w przyszłości wydaje mi się być standardem jak dzisiaj docieplenie.

Pozdrawiam !