PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA-DOLNE ŻRÓDŁO CIEPŁA ?



pkm
04-02-2005, 12:20
Moja działka graniczy bezpośrednio z rzeką, i tu moje pytanie czy dolnym żródłem ciepła moglaby być ta rzeka, czy ktoś wykorzystuje takie żródło ciepła. Słyszałem o rurkach zatapianych w stawach .
Proszę o opinie i własne doświadczenia.
Pozdrawiam

Bogdan Chmielecki
19-02-2005, 17:15
Do rzeki to chyba nie można się podłączyć, ale jak rzeka jest ,to prawie pewne że "dwie studnie wyjdą" !!! A to jest super !

pkm
21-02-2005, 12:32
Przepraszam nie rozumiem, mogę prosić jaśniej :wink:

Bogdan Chmielecki
21-02-2005, 15:58
Tak:
Pobierać wode z rzeki i ją do rzeki oddawać byłoby najprościej i działałoby do - 5 st.C, ale: nie wolno (woda po przejściu przez pompę ciepła staje się w rozumieniu prawa ściekiem ??!), no i poniżej -5 st.C jak rzeka zamarznie to by nie działało !. Ale jak się zrobi dwie studnie w odległości np. 40 m od rzeki to jest praktycznie gwarancja na to że poziom wody będzie taki jak w rzece, wody będzie dużo, studnie będą tanie, woda będzie odpowiednia ! Dwie studnie to jedna z możliwości pobierania ciepłą na potrzeby pompy ciepła, szeroko opisywana w licznych arykułach, także na mojej stronie. Jeżeli to nie jest jasne to proszę o dalsze pytania (kontakt np. przez stronę)

TwojPan
13-01-2018, 22:00
Po dwóch godzinach grzania temp. 3.4/0.0
Przy jakiej temp.zewn?
Nie możliwe.Za takie pieniądze?

TwojPan
13-01-2018, 22:02
Po ok 3h grzania na c.o. temp DZ 4,8/1,7c, w domu 22st, na zew -6.

Podaj temp.DZ po 24h.

wihajster
13-01-2018, 22:23
Podaj temp.DZ po 24h.
Pewnie ci poda, jak przyjdzie mróz -25*C i utrzyma się przez tydzień.
Wtedy ta pompa w tym domu będzie mogła tyle pracować non-stop...

TwojPan
13-01-2018, 23:15
Pewnie ci poda, jak przyjdzie mróz -25*C i utrzyma się przez tydzień.
Wtedy ta pompa w tym domu będzie mogła tyle pracować non-stop...

Zapytałem,bo temp.jaka podał jest niewielka...Albo Dz nie zostało wykonane na postawie badań gruntu,albo zostało zrobione bez takich badań -ot tak na pałę.
Gdybym zrobił pionowe DZ za 17k pln,i otrzymałbym temp o jakiej napisał-byłbym nieco wkurzony.Mam studnię głębinową z odwiertem 29m.Wiem jaka ma teraz temp.Woda do celów spożywczych,ale nie o tym mowa.Przecież taki odwiert,jeśli zrobiony przy mapach geologicznych terenu (a pewnie wiercący nie miał do nich dostępu) powinien mieć przy tej głębokości stabilną temp na poziomie +5deg przynajmniej.Co tam gość ma na 90m,skały?
Gruntówka z takimi temp.DZ to jednak strata kasy.Sporej kasy...

wihajster
13-01-2018, 23:19
4,8/1,7*C po 3 godzinach uważasz za złe parametry?

TwojPan
13-01-2018, 23:45
4,8/1,7*C po 3 godzinach uważasz za złe parametry?

Chcesz to przeliczyć na wydane przez inwestora pieniądze?
Czy może odniesiesz się do "kręcenia na pałę pionowego DZ" ?
Na jaki czas ta temp zostanie utrzymana ....nie wie nikt.Bo nikt nie zbadał gruntu.Nawiasem,taka temp. DZ nie robi na mnie wrażenia.Zimy,można powiedzieć nie ma.A dla tego inwestora,już nadeszła.

TwojPan
13-01-2018, 23:50
Pewnie ci poda, jak przyjdzie mróz -25*C i utrzyma się przez tydzień..
A może tak być.I co wtedy?A no to,że inwestor wyczuje przekręt :)

Wtedy ta pompa w tym domu będzie mogła tyle pracować non-stop...
O ile jej to nie zaszkodzi,to inwestorowi nieco kasy ubędzie z portfela.dodatkowo,Bo sporo juz mu ubyło na odwierconych pionowych DZ.

JTKirk
14-01-2018, 05:28
Zapytałem,bo temp.jaka podał jest niewielka...Albo Dz nie zostało wykonane na postawie badań gruntu,albo zostało zrobione bez takich badań -ot tak na pałę.
Gdybym zrobił pionowe DZ za 17k pln,i otrzymałbym temp o jakiej napisał-byłbym nieco wkurzony.Mam studnię głębinową z odwiertem 29m.Wiem jaka ma teraz temp.Woda do celów spożywczych,ale nie o tym mowa.Przecież taki odwiert,jeśli zrobiony przy mapach geologicznych terenu (a pewnie wiercący nie miał do nich dostępu) powinien mieć przy tej głębokości stabilną temp na poziomie +5deg przynajmniej.Co tam gość ma na 90m,skały?
Gruntówka z takimi temp.DZ to jednak strata kasy.Sporej kasy...

mogę to skomentować tylko w ten sposób - że nie wiesz o czym piszesz i piszesz dla samego pisania...to ma swoja nazwę...;)
w następnym wpisie jeszcze bardziej odkrywcze tezy :o

cob_ra
14-01-2018, 06:38
Podaj temp.DZ po 24h.

Chcesz i masz, ale podam temp po ok 72h ciągłego grzania bez użycia grzałki przy temperaturze ze środka stycznia 2017 Grzanie domu jeśłi pamiętam od ok 3-5st do 22. Na zewnątrz panowały temperatury już na minusie. Dom mocno wyziębiony niczym nie ogrzewany i posiadający masę wilgoci budowlanej. Przez 2 miesiące grzałem nawet do 26 w środku. Na zewnątrz było nocami -15, rano otwierałem okna i wietrzyłem co 2-3h aż para leciała jak dym z komina.

DZ na zasilaniu 3,4 i na powrocie 0,5.



Badanie gruntu na głębokość 90m? Gdzieś znalazłem koszt od 5k w górę? uważasz, że dla domu jednorodzinnego warto wydać od 10k w górę za takie badanie gruntu pod sondy pionowe?

Jaką masz temperaturę wody w studni na 29m, ile wyciągasz wody a ile "ciepła z gruntu" Widzę masz wiele do powiedzienia w temacie ogrzewań i pc, ale jakoś to dzwonienie dochodzi z różnych kierunków i nie zawsze dobrze je lokalizujesz.

A teraz powiedz mi jakiej temperatury stałej spodziewasz się na głebokości ok 90m. I jakiej po 3 misiącach pobierania tego "ciepła"

U mnie jest przyjęte teoretycznie do 50W/m. Grunt mam piasczysty, gliniasty, piachy, torfy, piaski wodonośne spoko tych piasków było w urobku pod czas wiercenia, ale i trafiło się w drugim odwiercie masa drobinek brunatnych. Napewno mapy miał, przy robieniu projektu geologicznego dla zgłoszenia prac do starostwa. Znajomy bez projektu i zgłoszeń nie wykonuje prac.

Twoja studnia ma 29m, ile z niej ciepła wyciągasz? Nie porównuj pobierania wody ze studni do DZ.

W październiku 2017 miałem temp.

DZ 6,4-3,8 po godzinie pracy na c.o.

Teraz to błysnąłeś:



Przecież taki odwiert,jeśli zrobiony przy mapach geologicznych terenu (a pewnie wiercący nie miał do nich dostępu) powinien mieć przy tej głębokości stabilną temp na poziomie +5deg przynajmniej.Co tam gość ma na 90m,skały?
Gruntówka z takimi temp.DZ to jednak strata kasy.Sporej kasy...


http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/W%C5%82asno%C5%9Bci-termiczne-ska%C5%82.jpg

Skały twarde takie jak piaskowce i granity mają te współczynniki do 80 Wat, ale w takich skałach rzadko się wierci, bo koszty są 1,5-2 razy wyższe.
Przy warstwach wodonośnych współczynnik jest również wysoki, ale kto nam zagwarantuje stabilność pracy? Wiertnik? Geolog? Instalator pompy ciepła?

photos
14-01-2018, 09:30
Moja miejscowość to jedna wielka żwirownia, obkopana dookoła. Wszędzie woda. W takich warunkach pracuje mój odwiert. Dlatego aby zrobić na zasilaniu DZ 2 stopnie to nie jest problem. W największe mrozy zbliżało się nawet do 0 stopni. Ale plus jest taki że za chwilę DZ znowu ma wysoką temperaturę. Na początku się tym przejmowałem i zastanawiałem czy będzie dobrze, czy nie zamrożę DZ itd. Po 8 zimach (ostatnie są łagodne ale wcześniej, na Podlasiu było i -25 stopni) i rachunkach rzędu 1200-1500 za sezon jestem spokojny, tak ma być. Jak czytam te strachy osób, które o pompie usłyszały 2-3 lata temu, a często nie mają tego urządzenia u siebie i wygłaszają swoje teorie zwyczajnie parskam śmiechem.

TwojPan
14-01-2018, 10:04
Jak czytam te strachy osób, które o pompie usłyszały 2-3 lata temu, a często nie mają tego urządzenia u siebie i wygłaszają swoje teorie zwyczajnie parskam śmiechem.
To tak jak ja,czytając że sam odwiert DZ kosztował 17k pln.Jak przyznał jeden z użytkowników z wcześniejszych stron-pieniądze wydane bezpowrotnie....


Skały twarde takie jak piaskowce i granity mają te współczynniki do 80 Wat, ale w takich skałach rzadko się wierci, bo koszty są 1,5-2 razy wyższe.

Nie zrozumiałeś.Napisałem skały,bo jeśli inwestor ma:

Po dwóch godzinach grzania temp. 3.4/0.0
to znaczy że DZ zostało raczej nie poprawnie oszacowane.Wykonawcy szkoda było czasu na wykonanie dodatkowego odwiertu,aby zabezpieczyć i przewymiarować DZ aby temp.były wyższe po zaledwie 2h grzania?To co tam były skały,że był taki problem aby taki dodatkowy odwiert zrobić?Albo się nie chciało,albo wykonawca nie miał pojęcia co przy takich warunkach geologicznych może się stać z DZ.

Po 3 h grzania, w tym 1 godz 15 min na cwu DZ 9/6
To jest wynik.jak widać,można jak się chce,a może umie :)



DZ na zasilaniu 3,4 i na powrocie 0,5.
Przy takich temp,moim zdaniem pieniądze na DZ pionowe i PC wydane bezsensownie.Pewnie można było zrobić tańsze poziome DZ i mieć podobne odczyty.


Badanie gruntu na głębokość 90m? Gdzieś znalazłem koszt od 5k w górę? uważasz, że dla domu jednorodzinnego warto wydać od 10k w górę za takie badanie gruntu pod sondy pionowe?

Nie do tego zmierzałem.Znajomy jest geologiem,robi odwierty.Można powiedzieć ,że pod każde zastosowanie.Ale gość wierci i wie czego może się spodziewać.Bo ma mapy i spore doświadczenie.Po samym urobku jest w stanie ocenić bardzo wiele. Oczywiście zawsze jest to grunt,różnie może być.Opowiada często historie od inwestorów,jak robią odwiert pod DZ.Zero doświadczenia,dostępu do map geologicznych,zwyczajnie -przyjechali wyryć dziury.
Zmierzam do tego,że jak wykonawca jest porządny,to wie na czym inwestor "stoi" jeszcze przed wierceniem.Wtedy rozmowa jest inna.
A nie wiercenie "na pałę" i kasa do kieszeni.
Nie sugerowałbym się płaconymi niskimi rachunkami.Im niższe,czas zwrotu inwestycji sporo dłuższy :) Przy zapotrzebowaniu 5k kWh/rok,wystarczyłoby na ponad 15 lat w T1,a przy grzaniu w samej T2 -35lat.
A wydatek ponad 40k pln ,nasuwa jednak sporo do myślenia przy takich danych,o opłacalności takiej inwestycji.Ale kto bogatemu zabroni.
Pozdrawiam i bez urazy.Takie jest moje zdanie.

photos
14-01-2018, 10:12
A moje podejście jest takie, że każdy potrafi do swoich przemyslen dorobić ideologie, cyferki pozaokrąglać i wyjdzie po mojemu.
WĄTEK JEST O TEMPERATURACH. Nie o pieniądzach.

cob_ra
14-01-2018, 11:00
Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
DZ na zasilaniu 3,4 i na powrocie 0,5.
Przy takich temp,moim zdaniem pieniądze na DZ pionowe i PC wydane bezsensownie.Pewnie można było zrobić tańsze poziome DZ i mieć podobne odczyty.




Dlaczego cofasz sie do czasu, gdzie pc grzała min 72h grzejąc zimny dom w styczniu i mrozie w dzień i -10-15 nocą,

Wczoraj
Po ok 3h grzania na c.o. temp DZ 4,8/1,7c, w domu 22st, na zew -6. Zapomniałem dodać wczoraj, że wcześniej grzanie cwu, ale ona nie obciąża dz znacząco.

DZ poziomego nie miałem możliwości wykonać, za mała działka.




Przy zapotrzebowaniu 5k kWh/rok,wystarczyłoby



Proszę nie zapomnieć, że to tylko zapotrzebowanie na ogrzewanie, do tego dochodzi jeszcze cwu, teraz nie używamy dużo, ale różnie może być. Przyjelismy ok 4k kWh/rok na osobę.

TwojPan
15-01-2018, 10:04
Proszę nie zapomnieć, że to tylko zapotrzebowanie na ogrzewanie, do tego dochodzi jeszcze cwu, teraz nie używamy dużo, ale różnie może być. Przyjelismy ok 4k kWh/rok na osobę.
To czas jaki wyliczyłem skróci się do ilu?Do 25lat?
Czy rzeczywiście ma to sens?Wierzysz,że urządzenie będzie miało tę samą sprawność po tylu latach,o ile tyle zdoła przepracować?Czy nie lepiej byłoby inwestować w tańsze urządzenia,a częściej je wymieniać?Nowsze,bardziej nowoczesne z lepszymi parametrami.
Co skłoniło cię do wydania 47k na urządzenie grzewcze,bo to nie jest cały system grzewczy-pewnie z podłogówką razem grubo ponad 60k pln (sic!).Napisz proszę,pytam bez sarkazmu.Pytam,bo sam nieomal padłem ofiarą takiej inwestycji..

asolt
15-01-2018, 10:19
Proszę nie zapomnieć, że to tylko zapotrzebowanie na ogrzewanie, do tego dochodzi jeszcze cwu, teraz nie używamy dużo, ale różnie może być. Przyjelismy ok 4k kWh/rok na osobę.

Dlaczego tak duze zapotrzebowanie na cwu, przyjmuje sie ok 1000 kWh/osoba*, a i to w wielu przypadkach jest za duzo. 4000 kWh.osoba*a to jakis kosmos, bedziec miec w domu łaznie publiczną?

cob_ra
15-01-2018, 17:40
Dlaczego tak duze zapotrzebowanie na cwu, przyjmuje sie ok 1000 kWh/osoba*, a i to w wielu przypadkach jest za duzo. 4000 kWh.osoba*a to jakis kosmos, bedziec miec w domu łaznie publiczną?

Mój błąd, jest jak piszesz, 4 osoby co daje 4000kWh razem.

cob_ra
15-01-2018, 18:16
To czas jaki wyliczyłem skróci się do ilu?Do 25lat?
Czy rzeczywiście ma to sens?Wierzysz,że urządzenie będzie miało tę samą sprawność po tylu latach,o ile tyle zdoła przepracować?Czy nie lepiej byłoby inwestować w tańsze urządzenia,a częściej je wymieniać?Nowsze,bardziej nowoczesne z lepszymi parametrami.
Co skłoniło cię do wydania 47k na urządzenie grzewcze,bo to nie jest cały system grzewczy-pewnie z podłogówką razem grubo ponad 60k pln (sic!).Napisz proszę,pytam bez sarkazmu.Pytam,bo sam nieomal padłem ofiarą takiej inwestycji..

Ile? 63k cała instalacja wodno-kanalizacyjna z cyrkulacją, 2 stelaże geberita duofix, 2 piony kanalizacyjne, kompletna kotłownia wraz z uruchomieniem, węzeł wodociągowy ze stacją uzdatniania, podłogówką, styropianem-układanie po mojej stronie(3k w kieszeni) 2 punkty czerpalne wody zewnętrzne, przygotowanie podejścia pod stystem nawadniania z domu, taśmy dylatacyjne, 9 podejść pod urządzenia wodno kanalizacyjne i kilka pewnie innych rzeczy o których nie pamiętam.

I teraz chyba jedna ważna rzecz, znów piszesz nieprawdę, jakie 47k na urządzenie grzewcze, urządzenie grzewcze czytaj pc+dolne źródło ok 40k.

I jak chcesz wiedzieć nie padłem ofiarą tylko z czasem moje zdanie uległo zmianie.

Ale z obecnego zużycia jestem jak najbardziej zadowolony i nie mam zamiaru ciąć się z tego powodu.

To teraz możesz podzielić się Twoimi kosztami instalacji oraz kosztami ogrzewania.

Z tego co pamiętam, spreżarka jest przewidziana na ok 30lat pracy. Gruntówkę jest zdecydowanie łatwiej naprawić niż powietrzna.

kerad85
15-01-2018, 20:44
Pewnie ci poda, jak przyjdzie mróz -25*C i utrzyma się przez tydzień.
Wtedy ta pompa w tym domu będzie mogła tyle pracować non-stop...

Haha, no właśnie. U mnie póki co pompa pracowała 6h, teraz jak spadało do -7*C to ustawiłem na 8h i został jeszcze tylko 2h margines grzania w T2.

TwojPan
15-01-2018, 23:47
Ile? 63k cała instalacja wodno-kanalizacyjna z cyrkulacją, 2 stelaże geberita duofix, 2 piony kanalizacyjne, kompletna kotłownia wraz z uruchomieniem, węzeł wodociągowy ze stacją uzdatniania, podłogówką, styropianem-układanie po mojej stronie(3k w kieszeni) 2 punkty czerpalne wody zewnętrzne, przygotowanie podejścia pod stystem nawadniania z domu, taśmy dylatacyjne, 9 podejść pod urządzenia wodno kanalizacyjne i kilka pewnie innych rzeczy o których nie pamiętam.
Ja z jednym geberitem TeCe,ale nitka CWU do sauny na poddasze, zapłaciłem 13k pln .Nawadnianiem steruje Fibaro,bez żadnych podejść.Normalnie,ze zbiornika na deszczówkę.




I teraz chyba jedna ważna rzecz, znów piszesz nieprawdę, jakie 47k na urządzenie grzewcze, urządzenie grzewcze czytaj pc+dolne źródło ok 40k.

Masakra.Pompa PC PW 8kW + PV 4kWp (bez dotacji) za te same pieniądze.Gdzie tu oszczędności? Na tym śmiesznym DZ z temp 3-4deg?
Tutaj zapłaciłem 27k pln.A w tym,PC PW 8kW Samsung EHS TDM,2x 3,6kW Klimatyzator Slim grzanie/chłodzenie-wszystko z jednej jednostki zewnętrznej PC.I kolego mam za te kaske:chłodzenie powietrze,grzanie woda/podłoga.Lub grzanie /powietrze i podłoga.
Za pozostałe 23k do Twojej kwoty,zapłaciłem już za 4,3 kWp (bez dotacji) Solar Frontier CIS Panels.
Amen.

wihajster
16-01-2018, 00:47
Ja z jednym geberitem TeCe,ale nitka CWU do sauny na poddasze, zapłaciłem 13k pln .Nawadnianiem steruje Fibaro,bez żadnych podejść.Normalnie,ze zbiornika na deszczówkę.



Masakra.Pompa PC PW 8kW + PV 4kWp (bez dotacji) za te same pieniądze.Gdzie tu oszczędności? Na tym śmiesznym DZ z temp 3-4deg?
Tutaj zapłaciłem 27k pln.A w tym,PC PW 8kW Samsung EHS TDM,2x 3,6kW Klimatyzator Slim grzanie/chłodzenie-wszystko z jednej jednostki zewnętrznej PC.I kolego mam za te kaske:chłodzenie powietrze,grzanie woda/podłoga.Lub grzanie /powietrze i podłoga.
Za pozostałe 23k do Twojej kwoty,zapłaciłem już za 4,3 kWp (bez dotacji) Solar Frontier CIS Panels.
Amen.

Znasz polskie przysłowia? Panie?
Tutaj pasuje takie jedno, o tym kto się śmieje ostatni.
Dlatego zejdź ze swojej Pańskiej Drabinki i poczekaj, proponuję żebyście sobie pogadali na temat ogólnych kosztów za jakieś 15 lat, OK?

PS.
Na FIBARO ci kasy nie było żal?
Przecież to potrzebne jak zęby w .upie (dzięki Pyksi za powiedzenie)
W dodatku chyba najdroższe na rynku, blisko mnie mieszka gostek co sam robi tańsze i lepsze ;)
Powiem twoim językiem: MASAKRA.

Amen.

cob_ra
16-01-2018, 07:08
Ja z jednym geberitem TeCe,ale nitka CWU do sauny na poddasze, zapłaciłem 13k pln .Nawadnianiem steruje Fibaro,bez żadnych podejść.Normalnie,ze zbiornika na deszczówkę.



Masakra.Pompa PC PW 8kW + PV 4kWp (bez dotacji) za te same pieniądze.Gdzie tu oszczędności? Na tym śmiesznym DZ z temp 3-4deg?
Tutaj zapłaciłem 27k pln.A w tym,PC PW 8kW Samsung EHS TDM,2x 3,6kW Klimatyzator Slim grzanie/chłodzenie-wszystko z jednej jednostki zewnętrznej PC.I kolego mam za te kaske:chłodzenie powietrze,grzanie woda/podłoga.Lub grzanie /powietrze i podłoga.
Za pozostałe 23k do Twojej kwoty,zapłaciłem już za 4,3 kWp (bez dotacji) Solar Frontier CIS Panels.
Amen.

No i ciesz się, masz jakiś kompleks z tego powodu, że czepiasz się mojej instalacji? Myślisz, że pv wszędzie założysz? Już miałem wizytę i niestety nie chcieli się podejmować, ze względu na drzewa od strony południowej. Za duże zacienienie. Więc wywalenie 25k w fotowoltaikę mija sie z celem. Więc przestać pierdzielić głupoty jaki Ty mądy jesteś, bo nie znasz warunków a każdemu wciskasz swoje rozwiązanie.

Zobaczymy po jakim czasie Twój szajsung wyzionie ducha. I wydasz kolejne 20k bo się nie da go naprawić.

Wydałeś 27k, a podaj mi resztę kosztów instalacji ja podałem dokładnie wszystkie i mnie wyśmiałeś. A teraz jak już nabijasz i masakrujesz się to proszę: mnie było stać na to.

Śmiej się dalej. Ja już z Tobą nie będę wdawał się w dyskusję.

I jeszcze jedno drogi Panie, nie życzę sobie kłamania na temat kosztów mojej instalacji. Ja podaje jedno Ty drugie. Wybierasz co Ci wygodniejsze i kłamiesz pisząc o moich kosztach.

TwojPan
16-01-2018, 08:46
Spokojnie panie instalator,bo nie utrzymasz pan ciśnienia.
Cobra,zapytałem grzecznie o koszt Twej PC,nie pytałem o resztę.Podałeś 40k,więc napisałem co kupiłem z PC w tej kasie i na co ją wydałem.
Nie mogę mieć innego zdania?Takiego,że PC gruntowe nie warte jest tych pieniędzy?Co w tym złego?Po co te teksty Twoje i Twojego instalatora,który tu się wcina?Spokojnie,to było porównanie kosztów PC PW i gruntowej.

cob_ra
16-01-2018, 08:53
Mój instalator jest ze Skierniewic, miejscowy człowiek. Nie ma powiązania z forum.

TwojPan
16-01-2018, 09:07
Mój instalator jest ze Skierniewic, miejscowy człowiek. Nie ma powiązania z forum.

Więc ok,przepraszam.A nie dziwi cię,że na każde hasło że gruntówka jest nieopłacalna,pojawia się instalator?
Tak czy siak.Ja mam szajsunga,ty super sprzęt.Mój padnie za chwilę,bo już miał serwis-Twój podziała x lat bez serwisu.
Pasuje?Uspokoiłeś się,że kasa wydana dobrze?Ja jestem ten biedny,Ciebie było stać na to.Lepiej się czujesz?To jak,ci biedni nie umieją liczyć?

TwojPan
16-01-2018, 21:38
Nie ma odpowiedzi więc pewnie zdrowy rozsądek dal znać o sobie.
Kasa to nie wszytko.Trzeba mieć do tego nieco gustu i ogłady.
Nigdy nie negowałem tego co tam sobie wymyśliłeś.Podałem koszt i całkowitą cenę, która może zaspokoić potrzeby innych.Biedaków.
W moim mniemaniu.Łatwiejszy w wykonaniu,bardziej komfortowy i zajebiście tani.
Amen.

wihajster
16-01-2018, 21:45
Nie ma odpowiedzi więc pewnie zdrowy rozsądek dal znać o sobie.
Nie imaginuj TwójPanie, po prostu większość nie ma ochoty z tobą gadać...

TwojPan
16-01-2018, 21:59
Nie imaginuj TwójPanie, po prostu większość nie ma ochoty z tobą gadać...

Interes nie kwitnie po takich newsach co?

wihajster
16-01-2018, 22:09
Interes nie kwitnie po takich newsach co?
Nie imaginuj, mówiłem.... Zapamiętaj co ci sugerowałem: policz te twoje "oszczędności" po 20 latach i porównaj z kimś od gruntówki.

Ja to widzę tak: albo jesteś aż tak TĘPY że nie przyjmujesz innego widzenia "świata", tylko jedynie słuszny swój, albo masz jakiś interes w promowaniu tego "EHS TDM".

Czy tylko ja mam takie wrażenie?

TwojPan
16-01-2018, 22:19
Nie imaginuj, mówiłem....
Nie wiesz co to imaginacja ,maestro. :)

Zapamiętaj co ci sugerowałem: policz te twoje "oszczędności" po 20 latach i porównaj z kimś od gruntówki.
Ale już wcześniej policzyłem.Musze cie rozczarować.Jakbym nie policzył,to 40k pln na gruntówkę nie ma ekonomicznego uzasadnienia.Ale to chyba już jest jasne.
A czytam,że marzy ci się długowieczność...20 lat a może mniej:)


Ja to widzę tak: albo jesteś aż tak TĘPY że nie przyjmujesz innego widzenia "świata", tylko jedynie słuszny swój, albo masz jakiś interes w promowaniu tego "EHS TDM".

Jestem aż tak tępy,że widzę szwindel w promowaniu jednej słusznej PC firmy P.
Natomiast moim zdaniem PC gruntowa jest nieekonomicznie uzasadnionym źródłem pozyskiwania ogrzewania w jednorodzinnym domu.
Amen.

JTKirk
17-01-2018, 06:32
Natomiast moim zdaniem PC gruntowa jest nieekonomicznie uzasadnionym źródłem pozyskiwania ogrzewania w jednorodzinnym domu.
Amen.

A jednak wihi miałeś rację ;)

rwojtek
17-01-2018, 07:04
A jednak wihi miałeś rację ;)

Musi promować coś co jest nieznane i się nie sprzedaje. :D

TwojPan
11-03-2018, 12:40
Czy szanowny ekspert od DZ - TwojPan, raczy w końcu odpowiedzieć na zadane pytanie?
Ale tak konkretnie proszę, bez słowotoku i beletrystyki w której ekspert się tak lubuje.

Za to co napisałem w poprzednim do Ciebie poście, przepraszam.Poniosło mnie.Ale to konsternacja.
Podbijasz kilkakrotnie temat, który już kilkakrotnie wyjaśniałem.
Twierdzę, że kilka odczytów z DZ , które tu widziałem zimą, jak dla mnie-powtarzam-jak dla mnie -podważa sens zamontowania i zapłacenia za wykonanie PG.Zwłaszcza sens finansowy i ekonomiczny.Wiem, że wielu ich instalatorom to nie w smak, ale to moje zdanie.
I tylko tyle.Bez odbioru.

JTKirk
11-03-2018, 13:11
Problem w tym, że napisałeś, że wszystkie DZ, są wykonane źle. Bez wyszczególnienia(pionowe,poziome,spiralne). Zapytałem konkretnie co zrobiłem źle - w odpowiedzi słowotok......uniki, bez żadnych konkretów. A wiele tych DZ o których mowa, to były/są DZ poziome, które zostały wykonane tanio, we własnym zakresie.

Do Aministratora/Moderatora - czasami lepej zostawić taki post, jak ten który został skasowany, bo to wiele mówi o niektórych "ekspertach" :P

Jak ktoś nie przeczytał i nie wie o co chodzi, zapraszam na priv, mogę posłać screena

TwojPan
11-03-2018, 14:28
Problem w tym, że napisałeś, że wszystkie DZ, są wykonane źle. Bez wyszczególnienia(pionowe,poziome,spiralne). Zapytałem konkretnie co zrobiłem źle - w odpowiedzi słowotok......uniki, bez żadnych konkretów. A wiele tych DZ o których mowa, to były/są DZ poziome, które zostały wykonane tanio, we własnym zakresie.

Do Aministratora/Moderatora - czasami lepej zostawić taki post, jak ten który został skasowany, bo to wiele mówi o niektórych "ekspertach" :P

Jak ktoś nie przeczytał i nie wie o co chodzi, zapraszam na priv, mogę posłać screena
Gdzie napisałem, że każde DZ jest wykonane źle.Jak dobrze pamiętam, użyłem słowa "większość". A napisałem tak przy okazji MOJEJ prywatnej oceny temoeratur DZ -po których podważyłem sens ekonomiczny wykonania takiego DZ i zainstalowania PG.
Ty i wszyscy negujący moje prywatne zdanie, możecie mieć swoje zdanie na temat swych decyzji wykonania DZ, a ja nie ? Podając publicznie info, musisz liczyć się z tym, że ktoś może mieć inne zdanie.
Co do zaniżania temp.o jakim napisałem-to był zwykły sarkazm.Te temp.wydały mi się tak niskie przy takiej pogodzie, że zażartowałem z nich i tyle.
Chcesz dalej na siłę każdy wizerunek usera , który ma inne zdanie niż ty, forumowy guru?
A swoją drogą, mocno zabolała cię ta wypowiedź.Wykonałeś kilka z tych moim zdaniem skopanych DZ ? :)

JTKirk
11-03-2018, 17:52
Gdzie napisałem, że każde DZ jest wykonane źle.Jak dobrze pamiętam, użyłem słowa "większość". A napisałem tak przy okazji MOJEJ prywatnej oceny temoeratur DZ -po których podważyłem sens ekonomiczny wykonania takiego DZ i zainstalowania PG.


ciekawe, bo ja to pamiętam inaczej

Śledziłem długo wątek o temp.DZ zw gruntówkach.Śmiem twierdzić,że żaden z użytkowników nie ma poprawnie wykonanego DZ.Chyba ,że podają zanizone temp :)
Coś takiego, może napisać tylko "expert".
A pisaniu o sensie ekonomicznych, gdy się nie wie nic o instalacji,kosztach to....nie znajduję właściwego słowa.

I dalej nigdzie nie było odpowiedzi - to jak te DZ powinno być wykonane, żeby te temperatury były właściwe, a nie zaniżane. I jak się ma to temperatur gruntu w poszczególnych miesiącach - nie było słowa komentarza do zmieszczonego wykresu.
Bo mam wrażenie, że znasz kogoś, kto albo ma wybitnie dobre warunki gruntowe lub zafałszowane wyniki pomiarów. Słyszałeś może kiedyś o odrzucaniu wartości skrajnych. Wg ciebie, wszystkie wyniki które są gorsze od tych twoich skrajnych traktujesz jako źle wykonane...
No, podejście naukowe pełną gębą...


To jak, nauczysz nas maluczkich, jakie błędy popełniliśmy podczas wykonywania DZ poziomego? Zrobiliśmy badania gruntu, jest glina,mokra glina, gdzieniegdzie glina z piaskiem. Jak się zabrać za to nieszczęsne DZ? Może ktoś skorzysta i wtedy będziemy mogli pisać, że nie wszyscy, tylko wszyscy oprócz jednego mają w tym wątku źle wykonane DZ - oczywiście za każdym razem będziemy podkreślać, komu to zawdzięczamy :lol2:

TwojPan
11-03-2018, 18:18
ciekawe, bo ja to pamiętam inaczej

Coś takiego, może napisać tylko "expert".
A pisaniu o sensie ekonomicznych, gdy się nie wie nic o instalacji,kosztach to....nie znajduję właściwego słowa.

I dalej nigdzie nie było odpowiedzi - to jak te DZ powinno być wykonane, żeby te temperatury były właściwe, a nie zaniżane. I jak się ma to temperatur gruntu w poszczególnych miesiącach - nie było słowa komentarza do zmieszczonego wykresu.
Bo mam wrażenie, że znasz kogoś, kto albo ma wybitnie dobre warunki gruntowe lub zafałszowane wyniki pomiarów. Słyszałeś może kiedyś o odrzucaniu wartości skrajnych. Wg ciebie, wszystkie wyniki które są gorsze od tych twoich skrajnych traktujesz jako źle wykonane...
No, podejście naukowe pełną gębą...


To jak, nauczysz nas maluczkich, jakie błędy popełniliśmy podczas wykonywania DZ poziomego? Zrobiliśmy badania gruntu, jest glina,mokra glina, gdzieniegdzie glina z piaskiem. Jak się zabrać za to nieszczęsne DZ? Może ktoś skorzysta i wtedy będziemy mogli pisać, że nie wszyscy, tylko wszyscy oprócz jednego mają w tym wątku źle wykonane DZ - oczywiście za każdym razem będziemy podkreślać, komu to zawdzięczamy :lol2:
Nigdzie tam nie ma słowa "wszyscy". Cytat jest wyrwany z kontekstu.Chodziło o to, że żaden podający tak niskie odczyty po 1-2h.Bo nawet dla laika, były śmiesznie niskie.Łatwość, z jaką manipulujesz wypowiedziami innych, pomijam ilość postów, na tym wątku o DZ, świadczy tylko o tym że to nie ja a ty jesteś tu jednym z forumowych wszystkowiedzących guru.Oczywiście pisząc Nas, masz na myśli towarzystwo wzajemnej adoracji? To które na wątku o DZ ,wraz z tobą , tak usilnie negowało odczyty kolegi które chwaliłem? Dla was oczywiście były nieorawidłowe.Jeszcze chwila, a wpadłby tam kolega który uwielbia słowo " debil" i tak by go nazwał.
Tak bowiem dzieje się z tymi, którzy myślą inaczej niż paczka z forum.Bezinteresowna, rzecz jasna paczka :)
Bez odbioru.

Garażowiec
11-03-2018, 19:37
Nigdzie tam nie ma słowa "wszyscy". Cytat jest wyrwany z kontekstu.Chodziło o to, że żaden podający tak niskie odczyty po 1-2h.Bo nawet dla laika, były śmiesznie niskie.Łatwość, z jaką manipulujesz wypowiedziami innych, pomijam ilość postów, na tym wątku o DZ, świadczy tylko o tym że to nie ja a ty jesteś tu jednym z forumowych wszystkowiedzących guru.Oczywiście pisząc Nas, masz na myśli towarzystwo wzajemnej adoracji? To które na wątku o DZ ,wraz z tobą , tak usilnie negowało odczyty kolegi które chwaliłem? Dla was oczywiście były nieorawidłowe.Jeszcze chwila, a wpadłby tam kolega który uwielbia słowo " debil" i tak by go nazwał.
Tak bowiem dzieje się z tymi, którzy myślą inaczej niż paczka z forum.Bezinteresowna, rzecz jasna paczka :)
Bez odbioru.

Hmm, a może te temperatury nie są śmiesznie niskie , tylko Ty jesteś laikiem ?
Skoro nie ma tam słowa ,,wszyscy" , to może wskaż tych którzy mają dobre temperatury .

jasiek71
11-03-2018, 20:20
A co znaczy "dobre" czy też "złe" dolne źródło...?

Jak dla mnie "dobre" DZ ma małą deltę i stabilną temperaturę podczas dłuższej pracy a "złe" DZ wali się na pysk z temperaturą i ma dość dużą deltę..
Sama temperatura wyjściowa z wymiennika niewiele mówi gdyż jest ona dość zależna od miejsca w którym znajduje się ów wymiennik...
W jednych miejscach jest cieplej a w innych chłodniej i tyle...

Tomaszs131
11-03-2018, 20:40
A co znaczy "dobre" czy też "złe" dolne źródło...?

Jak dla mnie "dobre" DZ ma małą deltę i stabilną temperaturę podczas dłuższej pracy a "złe" DZ wali się na pysk z temperaturą i ma dość dużą deltę..
Sama temperatura wyjściowa z wymiennika niewiele mówi gdyż jest ona dość zależna od miejsca w którym znajduje się ów wymiennik...
W jednych miejscach jest cieplej a w innych chłodniej i tyle...
To mnie pocieszyłeś. Średnia delta 3oC, na stabilność temperatury nie narzekam.

TwojPan
11-03-2018, 22:18
gdyż jest ona dość zależna od miejsca w którym znajduje się ów wymiennik...
W jednych miejscach jest cieplej a w innych chłodniej i tyle...
I o to chodzi.Pisałem to wielokrotnie, pisząc że nie w każdych warunkach powinno "zaistnieć" DZ i sama PG.Chyba, że grunt do wymiany.Można przewymiarować DZ i zrobić je nawet w piasku, ale cudów nie będzie i ekonomicznie , biorąc pod uwagę osiągi z DZ i cenę wykonania-też nie.
Dlatego uważam, że czasem lepiej sobie odpuścić i pomyśleć o innym źródle ogrzewania, a niżeli uszczęśliwiać się na siłę PG.

jasiek71
11-03-2018, 22:30
I o to chodzi.Pisałem to wielokrotnie, pisząc że nie w każdych warunkach powinno "zaistnieć" DZ i sama PG.Chyba, że grunt do wymiany.Można przewymiarować DZ i zrobić je nawet w piasku, ale cudów nie będzie i ekonomicznie , biorąc pod uwagę osiągi z DZ i cenę wykonania-też nie.
Dlatego uważam, że czasem lepiej sobie odpuścić i pomyśleć o innym źródle ogrzewania, a niżeli uszczęśliwiać się na siłę PG.

Dobre DZ to stabilne DZ ...

Działa zawsze sprawnie niezależnie od tego co się wypisuje na ten temat...

JTKirk
12-03-2018, 05:15
Nigdzie tam nie ma słowa "wszyscy". Cytat jest wyrwany z kontekstu.Chodziło o to, że żaden podający tak niskie odczyty po 1-2h.Bo nawet dla laika, były śmiesznie niskie.Łatwość, z jaką manipulujesz wypowiedziami innych, pomijam ilość postów, na tym wątku o DZ, świadczy tylko o tym że to nie ja a ty jesteś tu jednym z forumowych wszystkowiedzących guru.Oczywiście pisząc Nas, masz na myśli towarzystwo wzajemnej adoracji? To które na wątku o DZ ,wraz z tobą , tak usilnie negowało odczyty kolegi które chwaliłem? Dla was oczywiście były nieorawidłowe.Jeszcze chwila, a wpadłby tam kolega który uwielbia słowo " debil" i tak by go nazwał.
Tak bowiem dzieje się z tymi, którzy myślą inaczej niż paczka z forum.Bezinteresowna, rzecz jasna paczka :)
Bez odbioru.

Znowu? Pewni ludzie się nigdy nie zmieniają, prawda??
Cytat nie był wyrwany z kontekstu. Wystarczy się trochę cofnąć i poczytać wątek w okolicy fragmentu, który został zacytowany.
Pisząc "Nas" - mam na myśli siebie i wszystkich piszących w tym wątku. Nigdy nie miałem nic wspólnego z PC ani branżą instalatorską. Rozumiem, że płacąc za PC + wykonując we własnym zakresie DZ zrobiłem taki błąd, że powinienem płakać do końca życia...Powinienem p-w zamontować, chociaż wtedy praktycznie nie było ich jeszcze na rynku...Nic nie wiesz o kosztach jakie poniosłem, ale moja inwestycja nie była uzasadniona ekonomicznie....
Podałem ci jakie mam warunki gruntowe - spytałem, jakie powinienem mieć temperatury - w odpowiedzi są tylko przytyki personalne. Jak zwykle żadnych konkretów. Taka jest niestety prawda TwojPanie.

A co do negowanych temperatury w wątku DZ - pisałem w tamtym wątku, jak ciebie jeszcze na forum nie było i bardzo dużo różnych przypadków się tam przewinęło. Także takich, z wysokimi temperaturami. Ty o tym wiesz, bo czytałeś ten wątek od początku. I wiesz także, że spora część tych wysokich temperatur znajdowała później racjonalne uzasadnienie.