PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA-DOLNE ŻRÓDŁO CIEPŁA ?



pkm
04-02-2005, 12:39
Moja działka graniczy bezpośrednio z rzeką, i tu moje pytanie czy dolnym żródłem ciepła moglaby być ta rzeka, czy ktoś wykorzystuje takie żródło ciepła. Słyszałem o rurkach zatapianych w stawach .
Proszę o opinie i własne doświadczenia.
Pozdrawiam

Peterek
04-02-2005, 13:16
Hey, jak napisałeś twoja działka graniczy z rzeką, tzn. że chyba nie wolno ze względów prawnych nie technicznych.

pkm
04-02-2005, 13:24
Obecnie granice działki są już w rzece

kroyena
04-02-2005, 13:36
A czy zamarza czy nie?
pkm na Peterka wykop sobie zatoczkę. 8)
Chyba można by, ale w celach konstrukcyjno-ochronnych to rzeka spławna czy nie. Jeżeli po niej barki nie pływają to mógłbyś chyba nawet mały pomost postawić, żeby było do czego filtry zamocować.

Grzesiek13
04-02-2005, 13:40
Dobra sprawa, tylko faktycznie sprawdź czy rzeka nie zamarza, i ewentualnie jej głębokośc pod lodem.

pkm
04-02-2005, 13:45
Wyglada to tak że działka schodzi skarpą do rzeki, która wtym miejscu ma małe zakole dość głębokie około 2m. Zastanawiam się jakie pozwolenia były by potrzebne, i czy coś takiego miało by prawo działać.

kroyena
04-02-2005, 13:52
Woda pod lodem może dać ci mniej ciepła niż grunt. Jezeli skarpa mocno nachylona to pewnie bez doboru pompy sięnie obejdzie, bo tu obieg otwarty, musi mocniej ssać bo nie ma co pchać.

pkm
04-02-2005, 13:57
Myślałem o umieszczeniu tam wężownicy, nie o pompowaniu wody(napewno nie spełnia standartów czystości :wink: )
Wydaje mi się że przepływająca woda zapewni lepszą wymiane ciepła, niż otaczajacy ruru grunt, a i wykonastwo powinno być tańsze.Co o tym myślicie?

Peterek
04-02-2005, 14:07
Przecież może być układ zamknięty np. z glikolem. Tylko tych "rurek" troszkę dużo będzie.

pkm
05-02-2005, 08:48
Zastanawiam sie czy nie mogło by to być coś na kształt wymiennika ciepła zatopionego w wodzie, nie mam w tej sprawie doświadczenia dlatego licze na to że ktoś coś podobnego już robił.
Będe wdzięczny za wszelkie informacje, może gdzieś możnaby to obejrzeć :wink: