PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł SKAMP-PV Vklasa wg PN-EN 303-5:2012



Strony : [1] 2

Alessandro
25-09-2016, 09:08
"Formalne" rozpoczęcie tego wątku znajduje się parę postów niżej. Na prośbę użytkowników przeniosłem posty, od których wszystko się zaczęło:



Jarek a nowy Skam mi się podoba choć na razie widziałem go tylko na fotkach :)

WOW ! :)

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/6940679/18983675.jpg?1474793093

minertu
25-09-2016, 10:06
To kociołek do klienta z Rybnika.Wkrótce montaż.

Alessandro
25-09-2016, 10:09
To kociołek do klienta z Rybnika.Wkrótce montaż.

Z jakim palnikiem?

Jarecki79
25-09-2016, 10:30
Odpowiem Ci tak, w raporcie mam zgodę na zastosowanie oprócz modelu sv-200 dość małego palnika żeliwnego bez obrotu napowietrzonego przez nawiercanie.
Przy klasyku to o jakiś tydzień-dwa za wcześnie wyszło...., chciałbym bowiem, aby oba miały już rozwiazanie takie, aby nawet jak to określa jurgonka na kominie domowym chociaż te podstawowe emisje CO mieściły się w V-tce od ok. 5kW. Na sv-200 potrafię już to osiągać.

Alessandro
25-09-2016, 10:44
Cytat ze strony: http://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/#!

"Kocioł posiada zgłoszony do ochrony patentowej deflektor separujący montowany w górnej sekcji komory paleniska. Innowacyjnie wykonana konstrukcja posiada małe gabaryty, zastosowano w niej znany z kotłów Skam-P grill spalinowy, wydłużony i postawiony w pionie. Na podstawie testów i obliczeń w Instytucie Energetyki pierwsze dwa przeloty pionowe kierujące spaliny w dół do komory osadczo-rozprężnej są odpowiednio szersze. Spaliny po nawrocie trafiają do węższych przelotów pionowych grilla. W pionowym grillu zastosowano zawirowacze z automatycznymi czyszczakami."

Na podstawie powyższego tekstu namalowałbym przekrój Skampa.... nie za bardzo rozumiem, typowym wzrokowcem jestem :)

Jarecki79
25-09-2016, 10:46
Nie maluj, będzie wklejony na stronie, czekam tylko, aby mi go firma trochę obrobiła, aby nie był za bardzo "ukuty" i nadawał się do pokazania.
Ten "ukuty" będzie w DTR, chyba,że go zdążę jeszcze podmienić

Jarecki79
25-09-2016, 11:29
Na prośbę userów zakładam wątek na temat nowego kotła serii Skam-P
Nowy kocioł SKAMP-PV 20, przebadany w Instytucie Energetyki

Od czego zaczniemy, może od informacji podstawowych:



Jakie wyposażenie powinien zawierać kocioł V-klasy



* Powinien mieć zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia zgodnie z zapisami normy. W naszym przypadku dla kotła Skamp-PV jest to tzw. kompensacja ciśnień w koszu
* Zastosowany sterownik zgodnie z zapisami normy powinien mieć modulację mocy (Skorpion/CobraII, Iryd PID, SPPv2)
* Sterownik powinien posiadać STB działające zgodnie z zapisami normy z ręcznym kasowaniem alarmu
* Sterownik powinien posiadać czujnik otwarcia klapy kosza. Otwarcie klapy kosza musi zatrzymać nadmuch i podawanie, powrót do pracy po zamknięciu klapy
* wszystkie stosowane u nas sterowniki spełniają wymagania normy i posiadają wyposażenie przewidziane normą. Wszystkie są dopuszczone w raporcie z badań do kotła i zostały sprawdzone w instytucie
* Ze względu na wysokie sprawności na dole oraz górze mocy a także na niższe temp. spalin kotły powinny być podłączane do kominów ceramicznych a w przypadku kominów ceglanych należy zastosować wkład przewidziany przez jego producenta dla kotła na paliwa stałe
tu zacytuję z normy: "Zgodnie z normą powinny być one stosowane, gdy temp. spalin wylotowych przy mocy nominalnej przekracza temp. otoczenia o mniej niż 160K. Ma to zapobiegać możliwości osadzania się sadzy, niewystarczającego ciągu kominowego, czy kondensacji w kanałach spalinowych." Oczywiście komin zawsze powinien być szczelny, bez przewężeń i jednakowo ocieplony na całym odcinku.
* W przypadku naszego kotła po konsultacjach z laboratorium polecamy montaż zaworu 4-drogowego. Na powrocie dla suchych węgli kamiennych zaleca się utrzymywać temp. 50st.C
* Dopuszczone są dwa palniki, podstawowy SV-200 oraz drugi odpowiednio dobrany mocą wg klasycznej budowy z żeliwnym paleniskiem
* Opierając się na naszych badaniach i testach doradzamy, aby jednostkę Skam-PV 20 dobierać do budynku tak jak starsze konstrukcje o mocy 15-16kW (do ok. 150m2 dla starszych budynków ze słabą izolacją wraz z zapotrzebowaniem na CWU, ok. 90W/m2 straty ciepła lub do 200-250m2 nowego budownictwa o stratach ciepła 50-60W/m2)

zbigmaz01
25-09-2016, 11:41
No to jeszcze zdjęcia :) :P

Jarecki79
25-09-2016, 11:44
Foty chwilowo jeszcze wiszą na Waszym wątku, wkleił je Allesandro, poczekaj aż admin je tu przeniesie.

zbigmaz01
25-09-2016, 11:53
Jedno zdjęcie ?
Jakieś dodatkowe ?
Przekroje ?
Wymiary i wyposażenie ?
Sterownik ?

minertu
25-09-2016, 11:59
368373
To może na początek wystarczy.
Jak Sekom zechce to wklei foty wymiennika itd co uważam za zbędne bo przekroje będą w DTR kotła.

zbigmaz01
25-09-2016, 12:02
No i właśnie o to mi chodzi. Jakiś link do strony by się przydał a nie szukanie w po gooo...le. :P

Jarecki79
25-09-2016, 12:07
link:
http://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/

w galerii kilka podstawowych fotek

Ogólnie kocioł ma wymiary:
szerokość 53cm, z podajnikiem i motoreduktorem 125cm
wysokość do izolacji 114cm
głębokość od drzwiczek do końca izolacji 75cm, czopuch o długości ok. 7-8cm o średnicy 159mm
powrót i zasilanie ze względu na rozkład wody w wymienniku po przekątnych z tyłu kotła

Stosować zawór 4drogowy i temp. na powrocie 50st.C

Do kotła są nóżki, podnoszą go o min. 3,5cm a max. do 6cm, pod kotłem musi być cyrkulacja powietrza

boluslolusj23
25-09-2016, 17:40
Kol. Jarecki

Szkoda, że dopiero wczoraj na polu rabarbarowym w #26747 ukazało się takie dictum:
"... Gdybym miał nutkę hazardzisty zaproponował bym zakład, który kocioł otrzyma lepsze oceny Wasza M czy mój garażowiec. I w gratisie usprawnię Waszą M, prawie bezkosztowo i zauważalnie na aparaturze.".

Zaoszczędziłbyś kupe kasy, bo "Harris" skoro da radę eMce, to i ze Skampem nowym by poradził, za pomocą różdżki wierzbowej by ci sprawność określił (kąt wychylenia wiechcia z rąk leczących), emisje węchem i wzrokiem a moc poopą gołą na czopuchu i jezykiem na rurze powrotu. Umi to da rade.
Czemu ten chłop biedny skoro tak "mądry"?
Nie ma ktoś dobrego kontaktu z Koreą Płn.? Męczą się z dalekim zasięgiem, uran marnują, a on by im w gratisie nawet przez Pacyfik gratisowo toto śmignął i po Łobamie. Przeca o to chodzi.

p.s. Minister tzw. zdrowia ma ponoć w 20 dni uzdrowić społeczeństwo, bo inaczej poleci. I co z naszym Harrisem wówczas będzie?

Jarecki79
25-09-2016, 17:59
Nie bawi mnie nabijanie się z człowieka, który ma pod opieką chore dziecko.

Poczytałbyś, to może byś się inaczej zachował
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=47
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=51
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=56

a jak chcesz z ciekawości zobaczyć, co Jurgonka sam sobie dłubie (znajdując na to w tej całej sytuacji czas) to masz to tutaj:
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=96

parys01
25-09-2016, 17:59
Hm - 50 stopni na powrocie? Obecnie mój skam-p ma ustawioną temperaturę 50C, powrót około 48-49. Mając nowy kocioł musiałbym ustawić więcej niż 50C.

Jurgonka
25-09-2016, 18:30
Nie bawi mnie nabijanie się z człowieka, który ma pod opieką chore dziecko.

Poczytałbyś, to może byś się inaczej zachował
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=47
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=51
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=56

a jak chcesz z ciekawości zobaczyć, co Jurgonka sam sobie dłubie (znajdując na to w tej całej sytuacji czas) to masz to tutaj:
http://artur-kowalski.ugu.pl/?page_id=96


Dziękuje za wsparcie, ale to wszystko tylko tłumaczy moją aktualną sytuacje materialną. Mnie nie dotkną wynurzenia zdziecinniałego usera.
Merytorycznie - w M nie przemyślano sposobu powrotu gazów z sklepienia komory spalania do dołu. Można to usprawnić odpowiednią "wkładką ceramiczną"
W Twoim produkcie odseparowano i poprawnie specjalnymi kanałami -opadowymi spaliny idą do komory rozprężnej - i to jest to.

Jarecki79
25-09-2016, 18:59
Hm - 50 stopni na powrocie? Obecnie mój skam-p ma ustawioną temperaturę 50C, powrót około 48-49. Mając nowy kocioł musiałbym ustawić więcej niż 50C.

Nowy wyrób ma kanały pionowe, dla V klasy są też niższe temp. spalin. Ważne jest dbanie o właściwe palenie,
tym bardziej,że kotły powinny mieć 5letnie gwarancje, aby brać udział w programach ze zwrotami

rozmawiając w laboratorium o żywotności doradzono, aby stosować zawór mieszający 4d i aby temp. powrotu dla suchego węgla kamiennego wynosiła minimum 45st.C a najlepiej 50st.C
Jeszcze dzisiaj taki zapis wisiał na stronie, dyskutując w innym miejscu user peleciaka stwierdził,że pisanie o dwóch temp. jest bez sensu a to raptem 5st.C więcej przy zastosowaniu ochrony powrotu i tak mega różnicy nie robi a będzie lepsze dla kotła, procesu spalania i komina. Stąd info o minimalnej temp. 45st.C wyrzuciłem i zostało samo 50st.C.

jak masz 48-49, to jest mega dobrze, tutaj chodzi o to, aby nie było 28-31.....

bolek_bolecki
25-09-2016, 22:41
* Ze względu na wysokie sprawności na dole oraz górze mocy a także na niższe temp. spalin kotły powinny być podłączane do kominów ceramicznych a w przypadku kominów ceglanych należy zastosować wkład przewidziany przez jego producenta dla kotła na paliwa stałe
tu zacytuję z normy: "Zgodnie z normą powinny być one stosowane, gdy temp. spalin wylotowych przy mocy nominalnej przekracza temp. otoczenia o mniej niż 160K. Ma to zapobiegać możliwości osadzania się sadzy, niewystarczającego ciągu kominowego, czy kondensacji w kanałach spalinowych." Oczywiście komin zawsze powinien być szczelny, bez przewężeń i jednakowo ocieplony na całym odcinku.




... V klasa ma niską temperaturę spalin. Nie wydaje się Wam (wszystkim) że przy odpowiednio dobranym kotle, spaliny mają szansy być na wyższym poziomie niż sytuacji gdzie ktoś wcisnął kociołek który wyjściowo oferuje wyższą temperaturę, ale był tak przewymiarowany że ledwo co robote robił...?. A takie sytuacje były (i w zasadzie są) nagminne. Tak że jakieś specjalne zabiegi kominowe przy takich (odpowiednio dobranych) kotłach można by sobie podarować (?).

SUSPENSER
26-09-2016, 08:15
Niemalże codziennie tłumaczę klientom, że kotła z podajnikiem nie dobiera się z mocą na zapas np. gdy na 250 m2 nowego domu koniecznie chcą 25 kW bo tak instalator doradził i twierdzi, że mniejszy tego nie dogrzeje :bash:

Często staje na 17 bo 12 się boją nawet gdy im tłumaczę, że ta 12 spokojnie do 15 pójdzie, dobrze chociaż, że kominy ceramiczne są już standardem.

boluslolusj23
26-09-2016, 08:57
Panie jurgonka

"Merytorycznie - w M nie przemyślano sposobu powrotu gazów z sklepienia komory spalania do dołu."
A skąd to pan możesz wiedzieć?
Byłeś pan przy projektowaniu, brałeś pan udział w obliczeniach i analizach wstępnych projektu, badaniach prototypów, byłeś pan przy analizach wyników wstępnych badań?
NIE! Zatem nie wydawaj pan jednoznacznych sądów, bo już parę razy dałeś pan przykłady, że w wielu sprawach nie do końca wiesz co twierdzisz.
Tym bardziej, że mechanika płynów (gazy też się do nich zaliczają) oraz termodynamika mają to do siebie, że są dobrze zbadane i wielokrotnie sprawdzone praktycznie.
EMKA ma wręcz nieprzyzwoicie niskie temperatury spalin bez pańskich pomysłów. Broni się sama sobą. Podobnie jak i nowy Skamp.

p.s. Jarecki - przepraszam, że wykorzystałem twój wątek do odpowiedzi panu jurgonce.


p.s.2 Panie Jurgonka - proponuję dla rozwiania pańskich większości wątpliwości znalezienie takiego starocia sprzed ponad pół wieku. Pewnie gdzieś w antykwariacie lub w sieci da się znaleźć choć nakład wynosił tylko 5 tys. egz. Pisany w j. polskim. A wiedza tam zawarta to zbiór NADAL AKTUALNY. Prawie 400 stron pisanych przez rzeczywisty autorytet i fachowca. Nie tylko teoretyka ale i praktyka.

Szrajber Karol; Nowoczesne piece mieszkaniowe; PWT Warszawa 1951

Może pan też szukać:
Wróblewski T; Pepłowski A.; Górecki H.; Urządzenia kotlowe; PWT Warszawa 1960 (1030 str.) nakład nieznany

a także
Hobler T.; Ruch ciepła i wymienniki; WNT Warszawa 1953 (1000 stron) nakład 4200

UDANEJ LEKTURY

To moja odpowiedź na pańskie zarzuty.
Pozdrawiam - zdziecinniały darmozjad na utrzymaniu ZUS

boluslolusj23
26-09-2016, 09:10
... V klasa ma niską temperaturę spalin. Nie wydaje się Wam (wszystkim) że przy odpowiednio dobranym kotle, spaliny mają szansy być na wyższym poziomie niż sytuacji gdzie ktoś wcisnął kociołek który wyjściowo oferuje wyższą temperaturę, ale był tak przewymiarowany że ledwo co robote robił...?. A takie sytuacje były (i w zasadzie są) nagminne. Tak że jakieś specjalne zabiegi kominowe przy takich (odpowiednio dobranych) kotłach można by sobie podarować (?).

Powiedziałeś prawdę. Podobnie jak suspenser. Tyle, że dalej w społeczeństwie pokutuje pogląd, że jak gołą łapą czopucha dotknie bez potrzeby późniejszego dzwonienia na 999 to jest OK, bo sprawnie. Przeciętnie strata kominowa rośnie o 1% na każde 15 - 20 K wzrostu temp. spalin. No to jeśli na przykład średnia temp. spalin wynosi 120 to dźwigniecie jej do 160 spowoduje spadek sprawności o 2%. Dużo to czy mało, jeśli 1 kg paliwa kosztuje np. 70 groszy? A ile kosztuje kominowa przeróbka i na jak długo starcza? A jakoś nie zastanawiają się nad spadkiem sprawności poprzez ogromny nadmiar luftu z wentylatora.
Ale przecież jest też prosty sposób na to co napisałeś. Przestać szaleć w eksploatacji z czystością kotła i ustawić w sterownikach alarm: wyczyść kocioł np. powyżej 160 st.C. I przestać smokiem grzać tylko cwu latem.

minertu
26-09-2016, 09:12
Panie jurgonka

"Merytorycznie - w M nie przemyślano sposobu powrotu gazów z sklepienia komory spalania do dołu."
A skąd to pan możesz wiedzieć?
Byłeś pan przy projektowaniu, brałeś pan udział w obliczeniach i analizach wstępnych projektu, badaniach prototypów, byłeś pan przy analizach wyników wstępnych badań?
NIE! Zatem nie wydawaj pan jednoznacznych sądów, bo już parę razy dałeś pan przykłady, że w wielu sprawach nie do końca wiesz co twierdzisz.
Tym bardziej, że mechanika płynów (gazy też się do nich zaliczają) oraz termodynamika mają to do siebie, że są dobrze zbadane i wielokrotnie sprawdzone praktycznie.
EMKA ma wręcz nieprzyzwoicie niskie temperatury spalin bez pańskich pomysłów. Broni się sama sobą. Podobnie jak i nowy Skamp.

p.s. Jarecki - przepraszam, że wykorzystałem twój wątek do odpowiedzi panu jurgonce.
Ja też przepraszam za to co napiszę.
boluś poprawcie ten palnik bo szału można dostać!!!

Jurgonka
26-09-2016, 09:27
Panie jurgonka

"Merytorycznie - w M nie przemyślano sposobu powrotu gazów z sklepienia komory spalania do dołu."
A skąd to pan możesz wiedzieć?
Byłeś pan przy projektowaniu, brałeś pan udział w obliczeniach i analizach wstępnych projektu, badaniach prototypów, byłeś pan przy analizach wyników wstępnych badań?
NIE! Zatem nie wydawaj pan jednoznacznych sądów, bo już parę razy dałeś pan przykłady, że w wielu sprawach nie do końca wiesz co twierdzisz.
Tym bardziej, że mechanika płynów (gazy też się do nich zaliczają) oraz termodynamika mają to do siebie, że są dobrze zbadane i wielokrotnie sprawdzone praktycznie.
EMKA ma wręcz nieprzyzwoicie niskie temperatury spalin bez pańskich pomysłów. Broni się sama sobą. Podobnie jak i nowy Skamp.

p.s. Jarecki - przepraszam, że wykorzystałem twój wątek do odpowiedzi panu jurgonce.

W związku z powyższym (zaznaczona w Twoim tekście) komora spalania i nawrotna ma kształt prostokąta. Oglądając produkt widzisz błędy, nawet jak nie brało się udziału przy projektowaniu i obliczeniach. Moja propozycja zmiany kształtu rzeczonej komory (wkładką ceramiczną) nic nie ma wspólnego z temperaturą spalin choć nieznacznie je podniesie.
Co wspólnego z prawdą ma Twoje bezpodstawne twierdzenie: " już parę razy dałeś pan przykłady, że w wielu sprawach nie do końca wiesz co twierdzisz"

boluslolusj23
26-09-2016, 09:31
W związku z powyższym (zaznaczona w Twoim tekście) komora spalania i nawrotna ma kształt prostokąta. Oglądając produkt widzisz błędy, nawet jak nie brało się udziału przy projektowaniu i obliczeniach. Moja propozycja zmiany kształtu rzeczonej komory (wkładką ceramiczną) nic nie ma wspólnego z temperaturą spalin choć nieznacznie je podniesie.
Co wspólnego z prawdą ma Twoje bezpodstawne twierdzenie: " już parę razy dałeś pan przykłady, że w wielu sprawach nie do końca wiesz co twierdzisz"

To co napisałem. Po polsku i wyraźnie. Proszę przeczytać raz jeszcze. Zwłaszcza #15 ps.2

boluslolusj23
26-09-2016, 09:32
Ja też przepraszam za to co napiszę.
boluś poprawcie ten palnik bo szału można dostać!!!

Grzegorz, co ty ode mnie chcesz? A poza tym co cie to obchodzi. Ich cyrk ich małpy.

boluslolusj23
26-09-2016, 09:33
I zaraz nas kol. Jarecki wywali na pysk ze swojego wątku.

minertu
26-09-2016, 10:15
Grzegorz, co ty ode mnie chcesz? A poza tym co cie to obchodzi. Ich cyrk ich małpy.
Obchodzi mnie to bo jeżdżę i tłumaczę klientom,że tak po prostu się pali i koniec.Nie jestem cudotwórcą.

Jarecki79
26-09-2016, 10:36
Niemalże codziennie tłumaczę klientom, że kotła z podajnikiem nie dobiera się z mocą na zapas np. gdy na 250 m2 nowego domu koniecznie chcą 25 kW bo tak instalator doradził i twierdzi, że mniejszy tego nie dogrzeje :bash:

Często staje na 17 bo 12 się boją nawet gdy im tłumaczę, że ta 12 spokojnie do 15 pójdzie, dobrze chociaż, że kominy ceramiczne są już standardem.

Widzisz cała dyskusja rozpoczęła się jakieś 2tygodnie za wcześnie,
Ja miałem plan wprowadzić to spokojnie od 2-3tygodnia października, gdzieś tam mleko się rozlało i ruszyło z kopyta wcześniej.

Bolecki w innym miejscu napisał coś takiego, wkleił tez fotkę z analizatora:

"Sądząc po temperaturze spalin moc była raczej bliższa 30%. Kanały powietrzne odkryte więc pomiar w zasadzie bez sensu. Z racji że było już późno i spędziłem z nim cały dzień to na więcej zabaw nie miałem ochoty. Fotka drzwiczek zrobiona następnego dnia.

Dwa dni temu się bawiłem na 80% z nastawy 15kW, palnik był już odpowiednio zapełniony i wychodziło 9-10% O2 i ~500ppm CO, spaliny oko 110st. Czyli do poprzednika który był mega wynalazkiem lepiej o jakieś 2% na O2 i ok 300ppm na CO, przy czym tam spaliny były chłodniejsze niż woda"

On ma 2gi prototyp z badań, jeszcze nie wersję finalną. Przełożył do niego ze starego kotła swoją starą fajkę i jak widać w nowszym wymienniku ma niższe emisje, temp. spalin tez poszły w górę.

Mógłbym wkleić fotke ze stanowiska, jak spalaliśmy groszko-miał, tam przy mocy oddawanej na układ lekko powyżej 16kW spaliny były na poziomie 160st.C


Bolek jak możesz pokaż te fotki też tutaj

Jurgonka
26-09-2016, 12:16
To co napisałem. Po polsku i wyraźnie. Proszę przeczytać raz jeszcze. Zwłaszcza #15 ps.2

Nie jest zbyt dorosłe uzupełniać posta następnego dnia gdy już się do wersji pierwotnej odniosłem. Jeśli w podanej lekturze napisano, że kształt komory spalania i nawrotowej nie ma znaczenia to proszę o cytat. Ruch spalin wywołany dmuchawą.

Jurgonka
26-09-2016, 12:17
I zaraz nas kol. Jarecki wywali na pysk ze swojego wątku.

Mnie nie musi jedno słowo i sam usuwam ślady swojej obecności.

boluslolusj23
26-09-2016, 12:44
Nie jest zbyt dorosłe uzupełniać posta następnego dnia gdy już się do wersji pierwotnej odniosłem. Jeśli w podanej lekturze napisano, że kształt komory spalania i nawrotowej nie ma znaczenia to proszę o cytat. Ruch spalin wywołany dmuchawą.

Jarecki wybacz, ale skoro pytają?

Szanowny Panie Jurgonka,
gazy mają to do siebie, że ich objętość a tym samym ciężar właściwy zmienia się wraz ze zmianami ich temperatury. i to mocno, bo o ok. 1/270 na 1K. czyli gdy ich temp. wzrośnie o ok. 270 stopni, to ich objętość zwiększy się dwukrotnie, a ciężar zmaleje dwukrotnie. Dlatego balony na ogrzane powietrze latają tam, gdzie chłodniej na zewnątrz, niż wewnątrz.
Ciepłe powietrze w pańskim mieszkaniu pod sufitem nie spłynie w dół dopóki nie odda ciepła (schłodzi się). A że w eMce ma tą możliwość oddając ciepło do chłodniejszych ścianek wymiennika, to sobie ta warstewka płynie tworząc piękną barierę dla świeżego gorącego znad palnika. A, że na dodatek strugi w przeciwprądzie mające różne ciężary właściwe i temperatury nie chcą się mieszać, to środkowa gorąca zasuwa w górę, a ta schłodzona po ściankach zjeżdża w dół. Proste jak konstrukcja cepa. Aby wyrównać rozkład ciśnień na dolnym przewale jest odpowiednio dobrana kształtem kierownica.
To, że nie widział pan tego kotła w realu, a tylko na obrazku, nie upoważnia pana do wydawania jednoznacznych ocen. Nawet bez odpowiedniej aparatury tego w realu pan nie zobaczy. Po to są prototypy, aby dopracować to, co się zaprojektowało wstępnie.
Fotka pindzi z biura matrymonialnego może szybko sprowadzić na ziemię, gdy się ją uwidzi w realu. I vice versa.
Dlatego na prawdę proszę o oględniejsze wyceny swoich ocen.
A to, że po kilkunastu minutach (wpis 7:57, dopisek 8:27 tego samego dnia, czyli 26.09.2016 (nie na drugi dzień jak pan insynuuje) od umieszczenia wpisu zrobiłem dopisek, to zaznaczyłem to. a zrobiłem to po to, aby podać panu kopalnię wiedzy - literaturę w j. polskim mogącą wyprowadzić pana na prostą drogę.
Niestety nie udostępnię panu ani oryginałów, ani ksero, ani scanów, bo jestem zdziecinniałym darmozjadem na utrzymaniu ZUS. i tak zrobiłem dobry uczynek podając drobny fragment spisu literatury przedmiotu, którą nie raz i nie dwa przestudiowałem. Bo nie jestem Harrisem. Różdżka wierzbowa i tzw. oko dobre u szarlatanów. W nauce miejsca mieć nie powinno.

ps. aby nie było, poprawiłem literówki, wiec znów będą różnice czasowe.

boluslolusj23
26-09-2016, 12:55
Obchodzi mnie to bo jeżdżę i tłumaczę klientom,że tak po prostu się pali i koniec.Nie jestem cudotwórcą.

Grzegorz, skoro działasz na czyjeś zlecenie i swój zysk, to z nim gadaj, nie ze mną.
Wracaj szybko do zdrowia bo jak się mój obecny płatnik (zus) dowie, to wiesz jak jest. A szkoda by było rewiru.

boluslolusj23
26-09-2016, 12:57
Mnie nie musi jedno słowo i sam usuwam ślady swojej obecności.

No właśnie. Było, nima, a z interlokutora w oczach u mniej kumatych jeśli nie zostały gdzieś cytaty durnia można zrobić.

boluslolusj23
26-09-2016, 13:02
Nie jest zbyt dorosłe uzupełniać posta następnego dnia gdy już się do wersji pierwotnej odniosłem. Jeśli w podanej lekturze napisano, że kształt komory spalania i nawrotowej nie ma znaczenia to proszę o cytat. Ruch spalin wywołany dmuchawą.

Nie będę przepisywał dla pana przyjemności kilkudziesięciu stron. A wyrwane z kontekstu zdania zrobią "i czasopisma".

Odsyłam do przedziału od str. 38 do 79 tytuł rozdziału: rozrząd gazów gorących w piecu oraz konstrukcja ścian pieców ze "starocia" Karola Szrajbera. Dużo można się nauczyć, ale trzeba chcieć.

bolek_bolecki
26-09-2016, 13:18
Oj tam Jarek, nie wygłupiaj się. Dałeś 40tyś to napisałem. :cool:

368495

368496

368497


A na serio, jaki mam to pewnie o takim będę pisać czy przywoływać. Nie wiem jak się go będzie czyścić- zakładam że to wyjdzie dopiero na wiosnę, Nie wiem jak by wyszły inne kotły inne na tym palniku, czy już w ogóle z nowym palnikiem. Tak jak napisałem z pracy wymiennika będę czy nawet już jestem zadowolony.
Jedyna rzecz jaka mi się nie podoba to woda od samej podłogi (pod szufladą na popiół). Wyszło po fakcie, ale już kij mu w czopuch. Może tu nie ma się co obawiać jeśli się o niego zadba, choć jakoś się z tym dziwnie czuje ;/ . Grunt że Jarek tej drogi nie kontynuował.
Szkoda też że nie mam dostępu do górnej części wymiennika, aż chciało by się go omieść od czasu do czasu ale na razie działa prawo żula (nie czyszczone samo odpada po jakimś czasie).

Dezajnersko całkiem OK, kilka szczegółów drażni mi oko, ale jestem w stanie zrozumieć że w prototypie nie ma się co przejmować wizualnymi pierdołkami, które nie mają wpływu na przeznaczenie konstrukcji. Nie mniej w porównaniu do poprzednich SKAMPów... ulżyło mi, krok poszedł w dobrym kierunku. Wykończenie poprzednich, w moim odczuciu było jak by to powiedzieć... rypane siekierą (i to jej tępą stroną). Jeszcze ciut bliżej wykończenia jak w Defro i będzie cycuś, niech ta robota wyjdzie drożej o 50zł ale niech jest. Przy cenie za całość to jest guzik. Tak że Jarek poślady ścisnąć i nie sępić bo się nie opłaca. Niech on zdobi kotłownie, a nie kotłownia jego.

Zrobi się chłodniej to będę się zacznę z nim bawić. Dyskutowaliście o tym jak to jest w realu więc pierwszy temat jaki będzie można pogonić to np emisja na różnych mocach czy też stanach przejściowych. Tylko nie jestem pewien czy na takim palniku znajdzie jakąś analogię do wymienionych w certyfikacie.
Tak czy siak: jest ekotlownia, więc będzie można siąść z popcornem i patrzeć na wstawiane fotki. Albo wstawię jakiś filmik żeby nie było że coś jest czarowane. Jestem do dyspozycji.

Jurgonka
26-09-2016, 13:39
Nie dokładnie. Konwekcja to grawitacja (mam nadzieje, że nie jest to za trudne bez cyfr i opisu balona). W M dwie siły wywołują ruch spalin - dmuchawa i konwekcja. Pan dyskretnie pominą wpływ dmuchawy na ruch spalin. Ale do rzeczy - odpowiednie ukształtowanie sklepienia ma znaczenie, czy nie ma znaczenia? Gładka płyta przykrywająca sklepienie (prostokątne) = odpowiednio ukształtowana pozwalająca bez zawirowań zmienić kierunek i nadać mu wymagany kształt? Odpowiednie ukształtowanie sklepienia zwiększy szybkość przepływu - uporządkuje go.
W swoich postach robisz odkrycia, że odechciewa się na nie odpowiadać. Czekam jak odkryjesz, że 2+2=4 i zasugerujesz, że bez Twojej pomocy miałbym kłopoty z wyliczeniem. Cieszę się, że czytałeś wszystkie podane tytuły, też (chyba wszystkie i nie tylko) je wszystkie przeczytałem, na początku lat 80 gdy "tworzyłem" pierwszy kocioł. W swojej zarozumiałości przedstawiasz mi: "Szrajber Karol; Nowoczesne piece mieszkaniowe; PWT Warszawa 1951" nie tylko przed laty czytałem, ale mając ca 17 lat samodzielnie (po przeszkoleniu przez fachowca) przestawiałem jego piec z lat 30 tych.
Zamiast zakładać całkowity brak wiedzy u interlokutora i błyskać podstawami wiedzy, można rozmawiać - nie można.
Piszesz:"Odsyłam do przedziału od str. 38 do 79 tytuł rozdziału: rozrząd gazów gorących w piecu oraz konstrukcja ścian pieców ze "starocia" Karola Szrajbera. Dużo można się nauczyć, ale trzeba chcieć."
A może precyzyjnie - kształt i forma komory nawrotowej nie ma znaczenia? W piecu który przestawiałem komora nawrotowa była płaska i strumień spalin dzieliła na dwa kanały idące do dołu po obu stronach pieca. Ponadto nie było tam dmuchawy i były inne średnice niż w M. Tam była tylko grawitacja - czytaj konwekcja.

boluslolusj23
26-09-2016, 16:47
Nie dokładnie. Konwekcja to grawitacja (mam nadzieje, że nie jest to za trudne bez cyfr i opisu balona). W M dwie siły wywołują ruch spalin - dmuchawa i konwekcja. Pan dyskretnie pominą wpływ dmuchawy na ruch spalin. Ale do rzeczy - odpowiednie ukształtowanie sklepienia ma znaczenie, czy nie ma znaczenia? Gładka płyta przykrywająca sklepienie (prostokątne) = odpowiednio ukształtowana pozwalająca bez zawirowań zmienić kierunek i nadać mu wymagany kształt? Odpowiednie ukształtowanie sklepienia zwiększy szybkość przepływu - uporządkuje go.
W swoich postach robisz odkrycia, że odechciewa się na nie odpowiadać. Czekam jak odkryjesz, że 2+2=4 i zasugerujesz, że bez Twojej pomocy miałbym kłopoty z wyliczeniem. Cieszę się, że czytałeś wszystkie podane tytuły, też (chyba wszystkie i nie tylko) je wszystkie przeczytałem, na początku lat 80 gdy "tworzyłem" pierwszy kocioł. W swojej zarozumiałości przedstawiasz mi: "Szrajber Karol; Nowoczesne piece mieszkaniowe; PWT Warszawa 1951" nie tylko przed laty czytałem, ale mając ca 17 lat samodzielnie (po przeszkoleniu przez fachowca) przestawiałem jego piec z lat 30 tych.
Zamiast zakładać całkowity brak wiedzy u interlokutora i błyskać podstawami wiedzy, można rozmawiać - nie można.
Piszesz:"Odsyłam do przedziału od str. 38 do 79 tytuł rozdziału: rozrząd gazów gorących w piecu oraz konstrukcja ścian pieców ze "starocia" Karola Szrajbera. Dużo można się nauczyć, ale trzeba chcieć."
A może precyzyjnie - kształt i forma komory nawrotowej nie ma znaczenia? W piecu który przestawiałem komora nawrotowa była płaska i strumień spalin dzieliła na dwa kanały idące do dołu po obu stronach pieca. Ponadto nie było tam dmuchawy i były inne średnice niż w M. Tam była tylko grawitacja - czytaj konwekcja.

Musiałbym odpowiedzieć klasykiem czyli Ferdynandem Kiepskim: doopa, doopa, doppa.
Bo co za różnica, co wywołuje ruch i jego kierunek? Czy potężny ciąg, czy nadmuch wentylatora? Liczy się skutek.
A skoroś pan tak mądry jak ja glupi, to dlaczego ja mam, a pan ...? Pewnie doornie mnie utrzymują.
Pozdrawiam
pan trzy kotły, a ja ich w projektowaniu produkcji dziesiątki. Nie wiesz z kim gadasz, to nieco mniej buty.

p.s. nie szukaj pan już wiedzy poprzez pytania. U mnie jej pan nie dostaniesz. Ja tylko darmozjad na utrzymaniu ZUS.
A palniki brucer i klony, sterowniki e-coal i podobne to się same z siebie wzięły, a urząd patentowy to mnie tam do grona współautorów wpisał przez pomyłkę. Albo chyba był kupiony, bo ja za czasów komuny już dorosłym byłem, to pewnie dlatego.

p.s. naprawdę nie obchodzi mnie coś pan i gdzie przestawial. Jakoś świat się o tym nie dowiedzial i nawet małpowac nie zechcial. W odróżnieniu od brucera choćby czy innych.

karoka65
26-09-2016, 18:44
Grzegorz, co ty ode mnie chcesz? A poza tym co cie to obchodzi. Ich cyrk ich małpy.
Tak najlepiej napisać a później ja i minertu się dupcymy z tymi "kaszalotami" :)
W sobotę wieczorem znowu wymieniałem połamańca, jutro trza zamówić w łogniwie następne bo zima idzie a autoryzowani czy sklepy nie mają nic oprócz dobrych cen :)

karoka65
26-09-2016, 18:46
I zaraz nas kol. Jarecki wywali na pysk ze swojego wątku.
Boluś tu nic nie jest Twoje, moje czy czyjeś, to jest forum i tu jest wszystko "gromadzkie" :)

Jurgonka
26-09-2016, 22:26
Musiałbym odpowiedzieć klasykiem czyli Ferdynandem Kiepskim: doopa, doopa, doppa.
Bo co za różnica, co wywołuje ruch i jego kierunek? Czy potężny ciąg, czy nadmuch wentylatora? Liczy się skutek.
A skoroś pan tak mądry jak ja glupi, to dlaczego ja mam, a pan ...? Pewnie doornie mnie utrzymują.
Pozdrawiam
pan trzy kotły, a ja ich w projektowaniu produkcji dziesiątki. Nie wiesz z kim gadasz, to nieco mniej buty.

p.s. nie szukaj pan już wiedzy poprzez pytania. U mnie jej pan nie dostaniesz. Ja tylko darmozjad na utrzymaniu ZUS.
A palniki brucer i klony, sterowniki e-coal i podobne to się same z siebie wzięły, a urząd patentowy to mnie tam do grona współautorów wpisał przez pomyłkę. Albo chyba był kupiony, bo ja za czasów komuny już dorosłym byłem, to pewnie dlatego.

p.s. naprawdę nie obchodzi mnie coś pan i gdzie przestawial. Jakoś świat się o tym nie dowiedzial i nawet małpowac nie zechcial. W odróżnieniu od brucera choćby czy innych.

Klękajcie narody @boluslolusj23 przemówił.
- "co za różnica, co wywołuje ruch i jego kierunek? Czy potężny ciąg, czy nadmuch wentylatora? Liczy się skutek". Szkoda, że konstruktor nie widzi różnicy, nie wie, że skutek zależy od sił wprawiających w ruch spaliny, a więc ma znaczenie - grawitacja czy dmuchawa.
- "dlaczego ja mam, a pan ...?" nie mam, bo oszczędności całego życia zużyłem na ratowanie syna. Np: wybudowałem kryty basen potrzebny do jego rehabilitacji. Czyli w/g Pana w odróżnieniu od niego jestem nieudacznikiem. Ma Pan racje tylko "IDO..Ą." kasę przeznaczoną na emeryturę wydaje nieplanowo. Mam też osiągnięcia: pomimo rocznej śpiączki. diagnozy o stanie wegetatywnym, syn mój 10 lat od wypadku zaczął od dwóch miesięcy przestawiać nogi. W odróżnieniu ode mnie można z nim porozumieć się i po angielsku.
- "pan trzy kotły, a ja ich w projektowaniu produkcji dziesiątki" I widzisz ty projektowałeś proces produkcji a ja projektowałem kocioł i jego produkcje.
Nie skomentuje osiągnięć tu jestem cienki, ale gdy potrzebowałem 25 lat temu kotła z podajnikiem - musiałem sam go opracować i wyprodukować. W instytutach nie widzieli potrzeby? W odróżnieniu od Pana osiągnięć, nikt korzystających z mojego podajnika nie narzeka. Sam też zrobiłem sterownik, który po latach wymieniłem na SPP, jest bez porównania lepszy i wstyd mi za mój sterownik.
Prowadziłem próby z budową retorty, lecz zrezygnowałem na korzyść polnika płynnie zmieniającego moc i pozwalający na spalanie każdego opału.
Na koniec: ogrzewanie, kotły, kominki, instalacje to moje hobby a nie zawód.

boluslolusj23
27-09-2016, 12:02
Klękajcie narody @boluslolusj23 przemówił.
- "co za różnica, co wywołuje ruch i jego kierunek? Czy potężny ciąg, czy nadmuch wentylatora? Liczy się skutek". Szkoda, że konstruktor nie widzi różnicy, nie wie, że skutek zależy od sił wprawiających w ruch spaliny, a więc ma znaczenie - grawitacja czy dmuchawa.
- "dlaczego ja mam, a pan ...?" nie mam, bo oszczędności całego życia zużyłem na ratowanie syna. Np: wybudowałem kryty basen potrzebny do jego rehabilitacji. Czyli w/g Pana w odróżnieniu od niego jestem nieudacznikiem. Ma Pan racje tylko "IDO..Ą." kasę przeznaczoną na emeryturę wydaje nieplanowo. Mam też osiągnięcia: pomimo rocznej śpiączki. diagnozy o stanie wegetatywnym, syn mój 10 lat od wypadku zaczął od dwóch miesięcy przestawiać nogi. W odróżnieniu ode mnie można z nim porozumieć się i po angielsku.
- "pan trzy kotły, a ja ich w projektowaniu produkcji dziesiątki" I widzisz ty projektowałeś proces produkcji a ja projektowałem kocioł i jego produkcje.
Nie skomentuje osiągnięć tu jestem cienki, ale gdy potrzebowałem 25 lat temu kotła z podajnikiem - musiałem sam go opracować i wyprodukować. W instytutach nie widzieli potrzeby? W odróżnieniu od Pana osiągnięć, nikt korzystających z mojego podajnika nie narzeka. Sam też zrobiłem sterownik, który po latach wymieniłem na SPP, jest bez porównania lepszy i wstyd mi za mój sterownik.
Prowadziłem próby z budową retorty, lecz zrezygnowałem na korzyść polnika płynnie zmieniającego moc i pozwalający na spalanie każdego opału.
Na koniec: ogrzewanie, kotły, kominki, instalacje to moje hobby a nie zawód.

Drogi Panie Jurgonka

Nie epatujmy się pewnymi prywatnymi sprawami, bo to nie to miejsce.
OK. ma pan inne potrzeby finansowe, ale nie powie mi pan, że go na znaczki pocztowe choćby nie było stać. Dostęp do sieci jak widać pan ma. No to wujek google pomoże znaleźć adresy potencjalnych zainteresowanych pańskim dziełem. Tylko trzeba chcieć. Sprzedać się i będzie kasa. Ot, życie.

Wracając do konstrukcji:
drogi panie: zanim eMka ujrzała światło dzienne, to prototypy były wystarczająco dobrze obłożone aparaturą pomiarową. Łacznie z pomiarem rozkładu temperatur, ciśnień i ruchu strug spalin.Dlatego pozostańmy przy swoich zdaniach.

Wojtek_mazury
28-09-2016, 15:29
Jeszcze przed chwilą było opublikowane zestawienie kotłów Ogniwo, Skam i RBR (wykonane przez Alessandro) i już go nie ma. Co się stało?
Aha. W punkcie 3 był błąd w słowie zbiornika.

Alessandro
28-09-2016, 15:49
Tak, był błąd ! :)

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/6949840/19010788.jpg?1475078210

Jarecki79
28-09-2016, 17:22
pow. grzewcza 2,3m2
moc znamionowa - zbadaliśmy na poziomach 17,6kW, 20kw oraz 21,3kW
na ateście jest 20 i 6kW
w znamionowej podajemy zakres 17,6-20kW
plus moc max. 21,3kW (tutaj już zaczynamy tracić i wiecej nie ma sensu ciągnąć)

moc minimalna, z atestu 6kW, druga zmierzona na testach to 5,4kW, natomiast minimalna, na jakiej można było osiągać wyniki to 4,2kW, tyle widziałem na urządzeniach w laboratorium, trzecia próba na mocy obniżonej została przerwana.


Ogólnie zalecamy, aby kocioł dobierać tak jak starsze konstrukcje ok.15kW, w przybliżeniu dla starego 90-160m2 lub dla nowego 130-250m2
Gwint zasilania i powrotu to 5/4cala a nie 1i1/2
masa całości bez paliwa 395/425kg (2 dopuszczone palniki)
pojemność zbiornika jest u nas podawana w kg i waha się w zależności od granulacji między 150 a 160kg, przypuszczam,że 180dm3 w ogniwie to jest jakieś 160kg opału

a atest na Eko Plus M jest chyba póki co na 26kW
klient przeskoczył na nasz, bo z ogniwa mu nie dostarczyli papierów a dotacje należy rozliczyć teraz we wrześniu. Jestem ciekaw co będzie, bo sprzedawali i wysyłali kotły wcześniej zanim otrzymali atest, jak w gminach odmówią zwrotów, to chyba będą musieli odbierać kotły i zwracać ludziom kasę. Nie mój problem, ale może być afera

bolek_bolecki
28-09-2016, 17:23
-> Alessandro
Ja bym tam jeszcze dodał temperatury spalin. Nawet kosztem napięcia zasilania :)

Jarecki79
28-09-2016, 17:32
W internecie nawet pojawił się artykuł z ostrzeżeniem o następującej treści:
przy kopiowaniu wywala polskie znaki....

"Ogniwo Eko Plus M 14/20kW sprze*da*wany bez certyfikatu

Ogniwo Eko Plus M jest na rynku od ponad roku, z tym że z początku model ten miał tylko jedną moc: 26kW. Na początku sierp*nia 2016 do oferty dołą*czyły niż*sze moce: 14kW i 20kW. Pro*du*cent rekla*muje wszyst*kie trzy moce jako kotły pią*tek klasy, pod*czas gdy nie posiada cer*ty*fi*ka*tów 5. klasy dla dwóch nowych mocy! Sytu*acja trwa od początku sierp*nia i na dzień 27. wrze*śnia nic się nie zmie*niło a w kon*tak*cie tele*fo*nicz*nym firma zbywa ludzi coraz to nowymi obie*can*kami, że już za chwi*leczkę cer*ty*fi*kat będzie.

Żeby*śmy się dobrze zro*zu*mieli: brak cer*ty*fi*katu nie ozna*cza, że kocioł nie speł*nia 5. klasy. Owszem, speł*nia, są pro*to*koły z badań, ale labo*ra*to*rium z jakiejś przy*czyny nie wysta*wiło jesz*cze cer*ty*fi*katu. Jed*nak urzędy wyma*gają wła*śnie certyfikatu.

Sprze*da*wa*nie kotła jako 5. klasy bez posia*da*nia cer*ty*fi*katu (a zwłasz*cza obie*canki, że już-zaraz będzie) trudno nazwać łagod*niej jak oszu*stwem, bo firma naraża dota*cyj*nych nabyw*ców na utratę dofi*nan*so*wa*nia. Ten, kto kupi kocioł nie doma*ga*jąc się zawczasu cer*ty*fi*katu albo wie*rząc w obie*canki pro*du*centa, że cer*ty*fi*kat już puka do ich drzwi, zosta*nie na lodzie bez dota*cji – goły lub zadłu*żony – kiedy przyj*dzie ter*min przed*sta*wie*nia papie*rów w urzę*dzie a firma roz*łoży ręce, bo cer*ty*fi*katu nie ma. Ale dla nich to nie strata, bo kocioł się sprzedał. "

Alessandro
28-09-2016, 17:36
Powoli, wszystko będzie uwzględnione wasze uwagi... muszę się połapać...

Jarecki79
28-09-2016, 17:37
Temp spalin
na ateście dla paliwa 29MJ średnia t.spalin 118st.C moc znamionowa oraz 73st.c obniżona
testy na mocach 17,6 oraz 21,3kW na węglu 27MJ odpowiednio 130 oraz 135st.C

na naszym stanowisku przy paleniu groszko-miałem niewiadomej jakości i kaloryczności na aparaturze oddawana moc na układ 16kW i t.spalin 160st.C

Alessandro
28-09-2016, 17:48
Jarek, konkretnie .. co ma być wyszczególnione, tak jak Bolek, który zażyczył temp. spalin... Dane o Skamp-ie mam z Sekomu..

Jarecki79
28-09-2016, 17:56
Moc znamionowa napisz w zakresie 17,6-20kW
jak możesz dodac nowy wiersz lub gwiazdkę i napisz pod tabelą moc max. 21,3kW

moc 30% możesz podac zakres 5,4 - 6kW, bo takie progi mamy zbadane (na ateście 6kW)

temp. spalin z atestu jest 118 i 73, podajemy natomiast widełki 118-160 oraz 70-80 dla obniżonej, zależy od paliwa

minertu
28-09-2016, 18:04
Czy pozycja 7 z tabelki jest prawidłowa?

Jarecki79
28-09-2016, 18:06
szerokość z podajnikiem to 1250mm
głębokość od drzwiczek do końca izolacji to 750mm + 70-80mm czopuch = 830mm
wysokość 1140mm + max. 60mm nóżki = 1200mm

Jarecki79
28-09-2016, 19:09
zasyp kosza w dm3 to nie to samo co kg.
My podajemy kg, bo to każdy łatwo sprawdzi, u nas wchodzi 150kg ekogroszku (pod 160 jak większy udział drobnej frakcji), podawanie w dm3 to moim zdaniem robienie z klienta balona

może zatem nie podawaj jednostki ogólnie tylko napisz w kolumnie Skamp-PV 150kg, Ogniwo 180dm3, skoro tak podają.....


dla zużycia paliwa podaj moc i jego kalorycznośc, wówczas można porównywać
u nas było tak 20kW - 29MJ - 2,76kg/h , moc 17,6kW, paliwo 27MJ - 2,65kg/h
i moc 6kW - 29MJ - 0,82kg/h

jak ogniwo ma zmierzone 5,2kW to jakbym zachował moją kaloryczność i osiągi w labo, to na tej mocy miałbym jakieś 0,71-0,73kg/h
stąd istotne podanie mocy, której dotyczy spalanie i kaloryczność paliwa

Jarecki79
28-09-2016, 19:15
jutro wkleję nasz wzór tabliczki znamionowej, to będzie jasno, tam oprócz tego, co z grubsza widać wyżej wklejamy dane emisyjne z atestu przewidziane przez normę 303-5:2012

minertu
28-09-2016, 19:45
Popraw pozycję nr 9 w tabeli bo jakoś mi ta masa nie pasuje do wymiarów :)

bolek_bolecki
28-09-2016, 19:56
Pozycja 3 i 20, chyba lepiej się zdecydować czy "minimalna" czy 30%(?) . Prócz tego umieścił bym także wartość typową jaka została osiągnięta na badaniu.
Z resztą, róbta jak chceta, ide do domu.

Alessandro
28-09-2016, 22:25
dla zużycia paliwa podaj moc i jego kalorycznośc, wówczas można porównywać
u nas było tak 20kW - 29MJ - 2,76kg/h , moc 17,6kW, paliwo 27MJ - 2,65kg/h
i moc 6kW - 29MJ - 0,82kg/h

jak ogniwo ma zmierzone 5,2kW to jakbym zachował moją kaloryczność i osiągi w labo, to na tej mocy miałbym jakieś 0,71-0,73kg/h
stąd istotne podanie mocy, której dotyczy spalanie i kaloryczność paliwa

Poprawimy w tabelce nad zużyciem paliwa.... jutro!

Tabelkę sporządziłem na EXCELU, jak by kto chciał plika i ma u siebie program Office... nie ma sprawy... na priv ... :)

bolek_bolecki
29-09-2016, 07:02
Gwarancja, jednostka w latach, a nie w okresach :)

Jarecki79
29-09-2016, 10:12
Zużycie paliwa
20kW - 2,76kg/h (skąd wziąłeś 2,77??)

6kW - 0,82kg/h (skąd wziąłeś 0,86??)


ten groszko-miał kupowaliśmy na lokalnej składnicy, my go nie mieszaliśmy, to gotowe paliwo, prawdopodobnie z Piasta (prawdopodobnie, bo właściciel składu nie chciał zdradzić)

boluslolusj23
29-09-2016, 13:39
Posprawdzaj sobie co piszesz o kominie.
Bo przepisy mówią wyraźnie: minimum 140 x 140 mm (przekroj kwadratowy) nikt nie buduje komina o jakiś dziwnych wymiarach lub fi 150 mm (przekrój kołowy).

Jarecki79
29-09-2016, 14:09
Dzięki za uwagę
14x14cm to przewody wentylacyjne, nie chcę, aby ktoś do tak małego podłączył kocioł, jeszcze się okaże, że krzywy, nieszczelny.....
a biorąc pod uwagę,że należy zastosować wkład, to ile się przekroju zostanie, jak wsadzimy go w komin 14 x 14cm?

Pół biedy, gdy wkład owalny wejdzie do komina typowo na cegłę, takiego 14x24cm, tu będzie dobrze, ale do takiego 14x14, to jaka średnica się zmieści? 110mm?

Co do ceramicznych to są one jak najbardziej dostępne o średnicy 160mm, to żaden problem. Na składnicach mają wszędzie typowo 200mm, ale na zamówienie spokojnie są 180mm oraz 160mm

boluslolusj23
29-09-2016, 17:08
Dzięki za uwagę
14x14cm to przewody wentylacyjne, nie chcę, aby ktoś do tak małego podłączył kocioł, jeszcze się okaże, że krzywy, nieszczelny.....
a biorąc pod uwagę,że należy zastosować wkład, to ile się przekroju zostanie, jak wsadzimy go w komin 14 x 14cm?

Pół biedy, gdy wkład owalny wejdzie do komina typowo na cegłę, takiego 14x24cm, tu będzie dobrze, ale do takiego 14x14, to jaka średnica się zmieści? 110mm?

Co do ceramicznych to są one jak najbardziej dostępne o średnicy 160mm, to żaden problem. Na składnicach mają wszędzie typowo 200mm, ale na zamówienie spokojnie są 180mm oraz 160mm

Wróć na spokojnie do Rozp. Min. Inf. rozdz. 5 (przewody kominowe) paragraf 140 p. 2 i 3.
Nie zapominaj, że sprzedajesz kotly nie tylko do nowych domów. A przepis mówi wyraźnie: min. 0,14 x 0,14
Pozdro.

Jarecki79
29-09-2016, 17:54
Możesz jaśniej o co Ci chodzi....

Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Rozdział 5. Przewody kominowe
§ 140. Wymogi przewodów kominowych
1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.
2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266.
3. (uchylony).

Podczas badania:
np. ciąg moc 21,3kW, 20kW - 20Pa dla mocy 17,6kW - 17,6Pa a dla przykładu na mocy obniżonej do 5,3 czy 5,4kW było 5,9Pa

minertu
30-09-2016, 13:06
Oepm 26 można uzupełnić.

Alessandro
30-09-2016, 13:18
Dane kotła OEM 26 mam z tabelki na stronie Ogniwa, chyba, że Zawijany pomogą uzupełnić. Na blogu Zawijana szukałem... nie ma !

boluslolusj23
30-09-2016, 13:19
Możesz jaśniej o co Ci chodzi....

Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Rozdział 5. Przewody kominowe
§ 140. Wymogi przewodów kominowych
1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.
2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266.
3. (uchylony).

Podczas badania:
np. ciąg moc 21,3kW, 20kW - 20Pa dla mocy 17,6kW - 17,6Pa a dla przykładu na mocy obniżonej do 5,3 czy 5,4kW było 5,9Pa

Przecież napisałem Ci wyraźnie, że nie sprzedajesz kotłów wyłącznie do nowych domów.
A ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

RozdziaΠ 5
Przewody kominowe
§ 140. 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku:
wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne,
powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowości, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.
2. Przewody kominowe powinny byç szczelne i spełniać warunki określone w § 266.
3. Najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych spalinowych o ciągu naturalnym i przewodów dymowych powinna wynosić co najmniej 0,14 m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica — co najmniej 0,12 m.

Nie zapominaj, ze te domy będą stały jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat, a nikt pewnie w nich komina przebudowywać nie będzie.

Jarecki79
30-09-2016, 15:46
3. Najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych spalinowych o ciągu naturalnym i przewodów dymowych powinna wynosić co najmniej 0,14 m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica — co najmniej 0,12 m.

Nie zapominaj, ze te domy będą stały jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt lat, a nikt pewnie w nich komina przebudowywać nie będzie.
A ja Ci odpisałem,że punkt 3 został uchylony

Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Więc do kotła polecamy montaż do kominów ceramicznych 160mm a w przypadku ceglanych chodzi o to,żeby wkłady trafiały do typowych kominów spalinowych, czyli tych na cegłe 14 x 24cm (tj. ja bym tak chciał)

zresztą jak widzę firma Ogniwo także zaleca, aby komin był fi.160mm



Chciałbym sie jednak Ciebie zapytać
Czy Ty byś dopuścił instalowanie kotła w kominie 14x14 z wkładem 120mm?

Kilka moich skamów-p chodzi na mniejszych średnicach, jeden użytkownik ma to na średnicy 110mm

to mogę jeszcze rozważyć jak będę miał do tego argumenty, masz doświadczenie w badaniach kotłów, więc z chęcią wysłucham Twojej opinii i rady.

w labo pracowaliśmy na średnicy 160mm

boluslolusj23
30-09-2016, 16:45
A ja Ci odpisałem,że punkt 3 został uchylony

Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Więc do kotła polecamy montaż do kominów ceramicznych 160mm a w przypadku ceglanych chodzi o to,żeby wkłady trafiały do typowych kominów spalinowych, czyli tych na cegłe 14 x 24cm (tj. ja bym tak chciał)

zresztą jak widzę firma Ogniwo także zaleca, aby komin był fi.160mm



Chciałbym sie jednak Ciebie zapytać
Czy Ty byś dopuścił instalowanie kotła w kominie 14x14 z wkładem 120mm?

Kilka moich skamów-p chodzi na mniejszych średnicach, jeden użytkownik ma to na średnicy 110mm

to mogę jeszcze rozważyć jak będę miał do tego argumenty, masz doświadczenie w badaniach kotłów, więc z chęcią wysłucham Twojej opinii i rady.

w labo pracowaliśmy na średnicy 160mm

No i co z tego, że został uchylony. To dotyczy kominów robionych po wejściu w życie nowelizacji. A wszyscy Ci, co mają starsze domy i korzystali z kominów już wcześniej nie musza rozp.dalać chałup i budować nowych przewodów spalinowych.

A zresztą policz. Powierzchnia przekroju poprzecznego komina jest X. Ilość spalin w m3/s jest Y. No to podziel to Y przez X i jeśli będzie mniej niż 7 to szafa gra. I tak, przy malych kociołkach bieda dostać choć 1 m/s (prędkość spalin w kominie).

Za Gomułki (jeszcze Cię na świecie nie było) dopuszczone były przekroje 11 x 11 cm. I do dzisiaj pracują. Bo przecież nikt w Krakowie, Łodzi, Warszawie czy w Zadupkowie Górnym nie rozwali całej konstrukcji, bo Pan Minister zmienił przepis. Dlatego, jeśli budynek pochodzi sprzed 2003 roku, komin ma drożny (potwierdzony przez kominiarza), jest czyszczony co najmniej 4 razy w roku, to spokojnie można pod niego podpiąc kociołek do 30 kW. Zwłaszcza, gdy komin jest wspomagany wentylatorem nadmuchowym kotła. Każdy mistrz kominiarski Ci to potwierdzi.

Jarecki79
30-09-2016, 17:53
Strumien masy spalin max. na 21,3kW był 12,38g/s a na mocy obniżonej, tej najniższej zmierzonej 5 z haczykiem wynosił 5,68 g/s

Uważasz,że mogę pod tabelą napisać najmniejsza dopuszczalna średnica wkładu do komina ceglanego 14x14cm wynosi 120mm ?? Dla mnie i klientów byłoby to oczywiście najlepsze

boluslolusj23
30-09-2016, 18:08
Strumien masy spalin max. na 21,3kW był 12,38g/s a na mocy obniżonej, tej najniższej zmierzonej 5 z haczykiem wynosił 5,68 g/s

Uważasz,że mogę pod tabelą napisać najmniejsza dopuszczalna średnica wkładu do komina ceglanego 14x14cm wynosi 120mm ?? Dla mnie i klientów byłoby to oczywiście najlepsze

Qrna. Strumień objętościowy a nie masowy. I wszystko jasne. Ledwie w kominie prędkość spalin będzie może ok. 1 m/s ale pewniej poniżej, bo przecież spaliny tracąc temp. w kominie tracą i na objętości. Przypominam: przyjmij 1/270 objętości na spadek o 1 K.

Alessandro
30-09-2016, 19:21
Wpisałem w grupie komina, wkład kwaso-żaroodporny o przekroju... poz.27

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/6957703/19033886.jpg?1475321740

karoka65
30-09-2016, 19:40
Przepraszam że się wtrącę w dyskusję szanownych dyskutantów ale po co ta dyskusja potrzebna zwykłemu "Kowalskiemu"?
Dobrze wiecie że w 99% nikomu jest to niepotrzebne z czytających bo pan insztalator i tak zrobi i podłaczy po swojemu a pan Kowalski i tak będzie w większości przypadów palił najtańszym gooownem jakie znajdzie na pobliskim składzie i na ciool te całe badania i normy?
Równie dobrze wiecie że jak drugi Kowalski który kupi "dobre" paliwo" i ma pojęcie o procesiie spalania osiągnie lepsze wyniki na kotle bezklasowym jak ten który ma najwyższą klasę i jesteście tego obaj świadomi :) z tym że nie przyznacie mi racji na forum bo nie wypada :)
To takie pisanie byle pisać bo jak się pisze to jest głośno :)
Pozdrawiam szanownych dyskutantów i życzę spokojnej nocy :)

bolek_bolecki
30-09-2016, 22:47
Dobrze że dodałeś:


z tym że nie przyznacie mi racji na forum bo nie wypada :)


Bo zabrałeś tym DURNIOM mocny argument do swojej obrony i dyskusji nad Twoim tekstem.

Widzisz, wątek jest jak by nie patrzeć o nowych, Jarkowych kotłach. U niego jest raczej tak że kotły biorą osoby które go wyszperały i zamówiły, a nie wzięły bo taki akurat był pod ręką. Czyli można zaryzykować stwierdzenie są świadome pewnych spraw, dupowatego insztalatora dopilnują i tak samo nie będą próbować jako to ująłeś "najtańszego gooowna".



Równie dobrze wiecie że jak drugi Kowalski który kupi "dobre" paliwo" i ma pojęcie o procesiie spalania osiągnie lepsze wyniki na kotle bezklasowym jak ten który ma najwyższą klasę

Ty też równie dobrze wiesz że sprzęt który ma wyjściowo lepsze wyniki na badaniach ma szanse na lepsze wyniki w trakcie eksploatacji. I nie przywołuj tutaj swojego doświadczenia z Mką. Jesteś tego świadom, z tym że nie przyznasz mi racji na forum bo nie wypada... :cool:
Nie no, z resztą to za czym ty oponujesz pali samo, pali wszystko, pali najlepiej, a reszta jest w czarnej d#%ie

Mamy na forum w zasadzie trzy kółka różańcowe gdzie jeden drugiemu najchętniej by spalił wiochę i zgwałacił baby czy co tam jeszcze. I tak to się cały czas kręci, sam w tym udział bierzesz więc w czym widzisz problem?. W tym że Zawijany dawno temu wsadziły patyk w kupę zwaną potocznie badaniami, że wypomnieli jednemu i drugiemu zonki, że komuś to może pojechało po ambicji i postanowił dopiąć sprawę?. Nie ważne czy piszą mniejsze czy większe bzdety, ale jakąś pozytywną robotę zrobili. Zastanów się o czym by się tutaj dziś pisało gdyby nie oni, u ilu osób spadł poziom zacofania.

Jak bym Cię nie znał to bym uznał że Rabarbara właśnie ty produkujesz. Lepiej pomóż tabelkę uzupełnić bo też coś miało być w tym temacie a nie żadnych wieści nie ma.

I jeszcze tak na koniec, cały myk polega na tym aby to (jak nazwałeś) goowno spalić tak aby fiołkami pachniało. I taki rozwój wydarzeń to raczek krok w dobrą stronę. Zgodzisz się czy nie?

karoka65
01-10-2016, 08:47
Ty też równie dobrze wiesz że sprzęt który ma wyjściowo lepsze wyniki na badaniach ma szanse na lepsze wyniki w trakcie eksploatacji.............
Teoretycznie tak, praktycznie niekoniecznie, czy przyznasz mi rację? :)


Mamy na forum w zasadzie trzy kółka różańcowe gdzie jeden drugiemu najchętniej by spalił wiochę i zgwałacił baby czy co tam jeszcze. I tak to się cały czas kręci, sam w tym udział bierzesz więc w czym widzisz problem?
A Ty nie bierzesz?
W czym widzisz problem?
A co do tabelki może kiedyś ktoś uzupełni :)
Może wstawić jeszcze grubość powłoki lakierniczej? :)
albo długość "fujarki" producenta w zwisie, hehe

kobra64
01-10-2016, 09:53
... pan Kowalski i tak będzie w większości przypadów palił najtańszym gooownem jakie znajdzie na pobliskim składzie...
Jeżeli w zasadzie wszyscy producenci robią kotły miałowe, to dlaczego Cię dziwi że ludzie miałem palą? Jeżeli kocioł miałby być przeznaczony do spalania dobrego ekogroszku, to po jaki ciul się spinać nad coraz innymi palnikami - skoro wiadomo że żaden z nich nie spali dobrego ekogroszku lepiej niż fajka? Stosuje się palniki miałowe. Użytkownicy zgodnie z logiką spalają na nich miał. Wot i wsio.

zawijan
01-10-2016, 10:11
Teoretycznie tak, praktycznie niekoniecznie, czy przyznasz mi rację? :)

Choć to nie było do mnie... odpowiem:

Winę za to, że teoria nie zgadza się z praktyką, ponosi nie teoria, tylko ch...j praktyk (mówiąc Twoim językiem, abyś zrozumiał). I nie musisz przyznawać mi racji, bo swoje wiem :D

bolek_bolecki
01-10-2016, 11:40
W czym widzisz problem?
A co do tabelki może kiedyś ktoś uzupełni :)
Może wstawić jeszcze grubość powłoki lakierniczej? :)
albo długość "fujarki" producenta w zwisie, hehe


Widzę problem w tym że Ty widzisz problem w powstaniu tabelki porównującej trzech najpopularniejszych producentów (z tego forum). Ściślej rzecz biorąc, zdaje się że problem jest w tym iż nie ma w niej Twojego faworyta.

boluslolusj23
01-10-2016, 11:54
Widzę problem w tym że Ty widzisz problem w powstaniu tabelki porównującej trzech najpopularniejszych producentów (z tego forum). Ściślej rzecz biorąc, zdaje się że problem jest w tym iż nie ma w niej Twojego faworyta.

:yes::D:yes:

Bolek i za to Cię lubię. :hug:

Jarecki79
01-10-2016, 12:37
Była ciekawa dyskusja o kominach.
Ta dyskusja była potrzebna Kowalskiemu, bo mógł się dowiedzieć,że wszystko będzie ok. nawet dla komina 14x14cm, gdy zastosuje w nim odpowiedniej jakości, szczelny wkład dla kotła węglowego o średnicy 120mm, zadba, aby zgodnie z prawem komin na paliwa stałe był 4razy w roku czyszczony. Prawo wstecz nie działa a wniosek taki,że np. na takim śląsku sporo jeszcze domów, gdzie takie kominy mogą być. To nawet nie dziwne, bo szanowna prababcia (prawie 100-ka na karku) mieszka w takim za Gierka robionym bloku i tam nawet kuchnie były ciemne bez okna i prawdziwej, dobrej wentylacji.... bo tak było można o sposobie podłączania tzw junkersów w łazienkach nie wspominając

Raptem booom z tyłka wyjęty temat zastępczy o kotłach bez badan i jakieś teoryje do tego a'la szpec od nowej fizyki T.B.

Nie interesują mnie kotły bez badań, o tym dyskutować na innych wątkach.

Ten jest o kotle przebadanym w notyfikowanym i akredytowanym instytucie i posiada atest.
Dalsze dywagacje o niczym uważam za niepotrzebne.

boluslolusj23
01-10-2016, 13:14
Była ciekawa dyskusja o kominach.
Ta dyskusja była potrzebna Kowalskiemu, bo mógł się dowiedzieć,że wszystko będzie ok. nawet dla komina 14x14cm, gdy zastosuje w nim odpowiedniej jakości, szczelny wkład dla kotła węglowego o średnicy 120mm, zadba, aby zgodnie z prawem komin na paliwa stałe był 4razy w roku czyszczony. Prawo wstecz nie działa a wniosek taki,że np. na takim śląsku sporo jeszcze domów, gdzie takie kominy mogą być. To nawet nie dziwne, bo szanowna prababcia (prawie 100-ka na karku) mieszka w takim za Gierka robionym bloku i tam nawet kuchnie były ciemne bez okna i prawdziwej, dobrej wentylacji.... bo tak było można o sposobie podłączania tzw junkersów w łazienkach nie wspominając

Raptem booom z tyłka wyjęty temat zastępczy o kotłach bez badan i jakieś teoryje do tego a'la szpec od nowej fizyki T.B.

Nie interesują mnie kotły bez badań, o tym dyskutować na innych wątkach.

Ten jest o kotle przebadanym w notyfikowanym i akredytowanym instytucie i posiada atest.
Dalsze dywagacje o niczym uważam za niepotrzebne.

Jarecki, drobna poprawka. To za Gomułki (wcześniejszy niż Gierek) budowano domy wielomieszkalne z ciemnymi aneksami kuchennymi o wymiarach pomieszczeń trudnych dzisiaj do przyjęcia. To wówczas wprowadzono standard komina 11 x 11 cm. A takich domów nie tylko na Śląsku jest multum. Bo cały kraj był przaśno - buraczany. Dopiero Gierek wprowadził lekkie wietrzenie i ruszył z budowa domów tak, że nawet dzisiaj wolny rynek do tego się nie zbliża. Nie mówiąc już o "dobrej zmianie".
Owe 14 x 14 w przewodzie kominowym spokojnie wystarcza, zwłaszcza dla nowych kotłów wspomaganych regulowanym wentylatorem. Byle komin byl drożny.
Pozdr.

p.s. Tak mnie swędziało, to wróciłem do podanej przez Ciebie noweli rozp. min. infr.

Pokukaj tam (Dz.U.2015.0.1422) w paragraf 145 i wszystko jasne. Nic się nie zmieniło. Oprócz numeru paragrafu.
pozdro raz jeszcze.

Jarecki79
01-10-2016, 14:10
O kominach czytałem tutaj:
http://www.arslege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/k218/s3068/

minertu
01-10-2016, 14:27
Was już całkiem pojebało. .o.

czp01
01-10-2016, 15:16
[QUOTE=Alessandro;7286287]Mówisz, masz! :D

....
....................................... nic dodać i nic ująć bo jesteś klasą samą w sobie .............................

Alessandro
01-10-2016, 15:29
A to się rychu ucieszy!!!

p.s. Alessandro: :hug:

Proszę post nr 76 skasować, bo mnie.... :rolleyes::hug:

Alessandro
01-10-2016, 16:01
Mała korekta, zlikwidowałem kolumny z wynikami badań w labo, komu to potrzebne... liczy się ostateczny wynik z kilkakrotnego pomiaru..

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/6958151/19035234.jpg?1475333816

boluslolusj23
01-10-2016, 16:10
Proszę post nr 76 skasować, bo mnie.... :rolleyes::hug:

Co Ci strach półkule ściska. Mówisz A, powiedz i B. Żadnego kasowania. Niech dla potomnych zostanie.
Chyba, że wpadnie dawna mysia w W-wie (Urząd d/s Cenzury) to sam porządek zrobi.
Poczekajmy. Zobaczymy jaka to "dobra zmiana".

p.s. No dobra, Alessandro
Mówisz i masz, czyli już go nie ma.
A cośmy się uśmiali to nasze.
Pozdro.

boluslolusj23
01-10-2016, 16:13
O kominach czytałem tutaj:
http://www.arslege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/k218/s3068/

No to sam widzisz, że trzeba kopać w kilku źrodłach, zanim się prawdy dokopie.
Ważne, że 140 x 140 dalej ważne. Pozdro.

boluslolusj23
01-10-2016, 16:16
O kominach czytałem tutaj:
http://www.arslege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/k218/s3068/

Grzegorz, o co się ciepiesz?
Zaproponował karoki, to alessandro wykonał. Życie jest brutalne. I nikt nie mówil, ze będzie inne.
Weekend. Ładna pogoda na południu, to se synek grilla zrób abo co. Świerzym luftym podychej i na kopruchy uważej.
Pyrsk, twoje za moje. Zdrowie.

bolek_bolecki
01-10-2016, 16:31
:wave:

Czyli 7 - 2 = 5. L = 5cm , a fi z tego obrazka, to mi na jakieś 1,2cm w najgrubszym przekroju wygląda.

:lol2::lol2::lol2:
A to się rychu ucieszy!!!

p.s. Alessandro: :hug:



Ja już nie chciałem publicznie poruszać upodobań seksualnych, z resztą nie przystoi eksponować takich rzeczy w takim miejscu. Ale na fallusa!, po co komu info o stanie "w zwisie"?!. Do czego to komu potrzebne? Ktoś tu chyba lubi ciućkać Haribo...
:o

Marty0000
19-10-2016, 07:20
Pytanie do Jareckiego - czy skamp-pv będzie miał wyjście spalin od góry jak to ma miejsce w zwykłym skamie, czy konstrukcja na to nie pozwala i będzie tylko z tyłu?

Jarecki79
19-10-2016, 14:05
Marty
Skamp-PV ma kanały pionowe i automatyczne czyszczaki, stąd strikte górnego wylotu się nie zrobi

Czopuch jednak wystaje na 7-8cm od izolacji, nakładasz na to kolano skrętne 160mm i wychodzisz do tyłu, w górę, dany bok, pod skosem w górę itd.

Można także na życzenie wykonać strikte boczne wyjście spalin, ono nie przeszkadza w obsłudze automatycznych wyczystek, nie zmienia drogi spalin ani konstrukcji

Marty0000
20-10-2016, 10:12
Dziękuję za odpowiedź
Mam jeszcze jedno pytanie - mam wąską kotłownie, z tego co widzę kocioł z podajnikiem ma na szerokość 125 cm, ile potrzeba dodatkowo miejsca po bokach na swobodną instalację i obsługę? Czy jeśli podajnik byłby maksymalnie w kącie czy wystarczy wykuć otwór w ścianie(jakiej wielkości?), na wypadek awarii ślimaka?

Jarecki79
20-10-2016, 13:12
Otwór do demontażu palnika wystarczy, np.okienko 100x100cm

minertu
20-10-2016, 21:49
To zależy od palnika. Do Batorego wystarczy 40cm.

Jarecki79
21-10-2016, 10:01
Na styk to bym nie wykuwał, wolę miec zapas miejsca, aby wygodnie złapać, ewentualnie mieć opcje zrobienia czegoś pod kątem itd.
Sam bym mniejszego jak 50x50cm nie robił a osobiście zrobiłbym właśnie ok. 100 x 100cm.

marcus312
21-10-2016, 10:30
Panowie gdzie mozna zobaczyc jak ten kociol jest zbudowany przekroje mechanizmy czyszczace praca tego kotła jakis filmik instruktażowy bo tu chyba nie ma ;) http://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skamp-pv/#1444301268806-6cabfa0f-2e9d

Jarecki79
21-10-2016, 13:30
Został widzę dodany (i oceniony przez autora strony) do rankingu na czystym ogrzewaniu, są fotki, przekrój etc.
Ze strony jak zaciągniesz instrukcje, to masz szkic konstrukcyjny wewnątrz

Alessandro
21-10-2016, 16:18
WOW ! :wiggle:

http://static.pokazywarka.pl/i/7013802/588683/szkicz-szkampa.jpg?1477062744

kawon
01-12-2016, 16:50
Co prawda pytanie nie dotyczy skama ale jak się ma zastosowanie wentylatora STW70 HAWK do palnika Batory 20kW.Pytam bo na automacie ma problem z osiągnięciem zadanej a w dwustanie bez problemu dochodzi.:-?

karoka65
02-12-2016, 16:32
Jeśli dochodzi w dwustanie to i z Pid powinien.
Nie znam sterowników Techa ale jak w każdym z Pid masz pewnie jakieś menu serwisowe gdzie ustawia się parametry wyjściowe do Pid.
Może tam masz za "chudo" ustawione parametry?

kawon
03-12-2016, 09:49
Jest do regulacji współczynnik wentylatora i podawania.Podawania dałem już na + maxymalnie ale i tak koniec końców kopczyk się zapada a wentylator chodzi na 100%.Szkoda mi Batorego bo na pewno nie służy mu tak nisko schodzący żar,a z drugiej strony w dwustanie dochodzi do podtrzymania czyli brak dopływu powietrza i nie wiem co gorsze...Być może coś jest z Halotronem bo często wyskakuje wykrzyknik(!)koło ikony z procentami od Halotronu.

S76
09-02-2017, 20:08
Kolego Jarecki79,

prosiłbym o doprecyzowanie informacji odnośnie bocznego wyjścia spalin:


Można także na życzenie wykonać strikte boczne wyjście spalin, ono nie przeszkadza w obsłudze automatycznych wyczystek, nie zmienia drogi spalin ani konstrukcji

Chodzi o wykonanie wylotu jak w kotle SKAM-P Premium (wariant 3 i 4) czy też w bocznej ścianie kotła?

Chciałbym się także dowiedzieć, czy planujecie wprowadzenie do oferty mniejszego modelu SKAMP-PV (10-15 kW).

Pozdrawiam

Jarecki79
10-02-2017, 14:37
Kolego Jarecki79,

prosiłbym o doprecyzowanie informacji odnośnie bocznego wyjścia spalin:



Chodzi o wykonanie wylotu jak w kotle SKAM-P Premium (wariant 3 i 4) czy też w bocznej ścianie kotła?

Chciałbym się także dowiedzieć, czy planujecie wprowadzenie do oferty mniejszego modelu SKAMP-PV (10-15 kW).

Pozdrawiam

W tej konstrukcji możliwe jest boczne wyjście spalin. Jest usytuowane dokładnie na bocznej ściance blisko tyłu kotła

Tak, planujemy na ten rok mniejszą jednostkę, najpierw jednak testy, dalej laboratorium i dopiero coś będzie wiadomo.
Chcemy zrobić coś w granicy 8-10kW (nie więcej jak 10) ale czy się uda, to pokaże dopiero czas i urządzenia badawcze.
pewnie zejdzie jeszcze z 6m-cy

Jarecki79
12-02-2017, 18:11
381425381426381427
Spalanie w warunkach domowych na palniku sv-200

https://youtu.be/DWpOw-T9P0k

Dotacje, które można dostać na zakup kotła Skamp-PV:
woj. wielkopolskie
samo miasto Pleszew, UM miasta ma swój program, gdzie dotuje wymianę na kocioł V-ej klasy w kwocie 3tys. zł, program Kociołek 2017
pleszew.pl/newsy/wez-dotacje-i-wymien-piec/

woj. wielkopolskie, WFOŚGW Poznań
strona www.wfosgw.poznan.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wfosgw.poznan. pl) wybrać ofertę dla osób fizycznych
od marca program Termo 2017
od maja progra Piecyk 2017

Jarecki79
13-02-2017, 16:42
Aktualnie UM Ostrów Wielkopolski zaprasza na spotkanie informacje odnośnie dotacji, także tych na wymianę kotła

Omawiane będą programy WFOŚGW Poznań (link w poście wyżej

mieszkańcy Ostrowa:
22.02.2017 r., godz. 18.00
Forum Synagoga, Ostrów Wielkopolski, ul. Raszkowska 21

http://umostrow.pl/aktualnosci/spotkanie-informacyjne.html

Konto usunięte_1*
13-02-2017, 17:38
Aktualnie UM Ostrów Wielkopolski zaprasza na spotkanie informacje odnośnie dotacji, także tych na wymianę kotła

Omawiane będą programy WFOŚGW Poznań (link w poście wyżej

mieszkańcy Ostrowa:
22.02.2017 r., godz. 18.00
Forum Synagoga, Ostrów Wielkopolski, ul. Raszkowska 21

http://umostrow.pl/aktualnosci/spotkanie-informacyjne.html

Tylko zazdrościć że macie takich włodarzy , u mnie na Opolszczyźnie w Gminie dziwne miny robią na pytanie o dofinansowanie czegokolwiek

minertu
13-02-2017, 17:49
To zadzwoń do WFOŚ tam dostaniesz dofinansowanie.

Konto usunięte_1*
14-02-2017, 09:06
To zadzwoń do WFOŚ tam dostaniesz dofinansowanie.

sprawdź ich stronę i powiedz gdzie to jest zakamuflowane bo cosik nie potrafię znaleźć tego http://www.wfosigw.opole.pl/

Jarecki79
14-02-2017, 13:46
Ruda Śląska podlega pod oddział Katowice jak kojarzę, tam chyba cosik było

Do tego oddziału z Opola to najlepiej zadzwoń i zapytaj, na stronach często jest taki misz-masz,że ciężko się połapać jak się nie pójdzie na spotkanie informacyjne

minertu
14-02-2017, 14:07
Ruda podlega pod Katowice.

Konto usunięte_1*
14-02-2017, 16:13
Ruda podlega pod Katowice.

Wiem bo tam mieszkałem całe lata ale teraz mieszkam w Opolskim a tu wszystko jak by kilka lat do tyłu było

S76
15-02-2017, 08:36
W tej konstrukcji możliwe jest boczne wyjście spalin. Jest usytuowane dokładnie na bocznej ściance blisko tyłu kotła

Dziękuję za odpowiedź, tak dla pewności - rozumiem, że boczne wyjście byłoby zlokalizowane zaraz poniżej klamry pokrywy komory nawrotowej?

Chciałbym jeszcze zapytać, czy byłoby możliwe skompletowanie takiego kociołka ze sterownikiem bruli (dla palnika SV-100).

Pozdrawiam

minertu
15-02-2017, 08:52
Wiem bo tam mieszkałem całe lata ale teraz mieszkam w Opolskim a tu wszystko jak by kilka lat do tyłu było
To co takiego mówią w Opolu?
To co pamiętam z rozmowy to te dotacje z WFOŚ nie są zawsze lub w danych kwartałach.Dzwonić i pytać bo sami od siebie nie dadzą.

minertu
15-02-2017, 08:54
Dziękuję za odpowiedź, tak dla pewności - rozumiem, że boczne wyjście byłoby zlokalizowane zaraz poniżej klamry pokrywy komory nawrotowej?

Chciałbym jeszcze zapytać, czy byłoby możliwe skompletowanie takiego kociołka ze sterownikiem bruli (dla palnika SV-100).

Pozdrawiam
Codowylotutotak,co do sterownika to nie jestem pewien choć nie powinien to być problem.

karoka65
15-02-2017, 10:12
Tylko zazdrościć że macie takich włodarzy , u mnie na Opolszczyźnie w Gminie dziwne miny robią na pytanie o dofinansowanie czegokolwiek
Bo opolskie to jest taka dziwna kraj :)
Podobnie miałem jak kiedyś pytałem o dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków.
Chyba jak wyszedłem to wszyscy w gminie w oknach stali i patrzyli co za dziwak wyszedł i śmiał zakłócić błogi spokój zadając jakieś dziwne pytania :)
W zeszłym roku miałem kilku klientów z Nysy, tam starostwo dopłacało po 70pln do 1 kW nowego kotła, trzeba było tylko mieć świstek ze złomowania starego kotła.

kmyr
21-02-2017, 19:31
Witam wszystkich,

Od dwóch tygodniu pracuje u mnie Skam-PV 20 z palnikiem SV-200. Wahałem się pomiędzy kotłem na ekogroszek i pellet - ostatecznie wybór padł na nowego Skampa.

Jeśli chodzi o realizację, to wszystko przebiegło sprawnie i bezboleśnie, z dokładnością do paru drobnostek (niezaktualizowany soft sterownika).
Kocioł wygląda solidnie i bezproblemowo rozpoczął pracę, akurat w regularne mrozy, ze średnią dobową ok -10st. Trochę bałem się, że nie wydoli (wcześniej był 22kW kopciuch), ale dał radę - po pierwszych 2 ciężkich dniach pracował mniej więcej na 70-80% mocy (niestety nie mam statystyk) i spalał ok 40kg/24h.

Na razie palę suchym Anmag Gold, w mrozy robiły się spore spieki żużlowe (widać na zdjęciach), ale nie powodowało to żadnych problemów, bo ładnie same spadały do popielnika. Ustawienia sterownika od Jareckiego. Niebawem spróbuję zapewne z Wesołą.

W domu ciepło jak nigdy, na razie staramy się wyregulować temperaturę w pomieszczeniach głowicami, potem będę pewnie walczył o nieco mniejsze spalanie.

Generalnie na razie jestem bardzo zadowolony - obsługa sprowadza się do wsypaniu ekogroszku do zasobnika i wyjęciu popiołu co kilka dni. Czyszczenie wyczystką (robiłem to na próbę) zajmuje ok 3 min - trzeba zdjąć klapę, odkręcić dwie śruby i poruszać 4 wajchami.

Jeśli kogoś interesują statystyki, to są tutaj: http://kotlownia.raski.pl/ (dopiero kilka dni działa)
Są tam też zdjęcia z pracy palnika oraz popiołu.

Dobre rady dot. ustawień chętnie przyjmę.

Dziękuję też wszystkim z forum za pomoc w doborze kotła i realizacji również :) Na ew. pytania chętnie odpowiem.

Alessandro
21-02-2017, 21:56
Ze względu na duże ryzyko uszkodzenia kotła, wstawiłbym płytę szamotową na przeciwko płomienia z palnika celem zabezpieczenia przed rozszczelnieniem kotła...

Jarecki79
22-02-2017, 14:39
Tych nastaw nie musisz ruszać,
na danych wyjściowych z labo (dla tego sterownika 3/12) w próbach w swoim kotle w warunkach domowych skorygowaliśmy na eksploatacyjne 3 / 14, u mnie przy tym spalałem w mrozy coś w granicy 60kg/24h ten palnik jest na tyle liniowy,że nie sądzę, abyś musiał grzebać. Powietrze korekta między 47 a 52 i powinno wystarczyć na dane ekogroszki
Mi się trafił na testach groszko-miał, dwie partie kiepskiego no-name ekogroszku, gdzie miałem spiekolca i normalna partia no-name ekogroszku.

Anmag Gold jest paliwem na którym badało laboratorium. W/g ich analizy ma w granicach 27-28MJ, w labo przy 27MJ spaliny w widełkach 130-135st.C, partia 28MJ spaliny wg atestu średnio 118st.C, u nas na stanowisku próbnym przy groszko-miale pod 160st.C
sam jestem natomiast ciekaw jak Ci wyjdzie spalanie wesołej.
Wesoła w/g mnie jest na obiekt, gdzie nie ma mocnego zapotrzebowania na grzanie, wówczas spalając się spokojnie z mniejszym nadmuchem faktycznie może zrobić mało popiołu. Doświadczenia z retort pokazują jednak,że gdy wesołą trzeba mocniej grzać i więcej jej spalić robi się problem z niedopalonym koksem i mogą powstawać na retorcie dziwne figurki plus wielka czarność w kotle. Dużo zależy od partii i konkretnej dostawy.

Czekam na relację ze spalania wesołej.

kmyr
23-02-2017, 14:34
Kilka pytań:
- z tą płytą szamotową to tak serio? :)
- sterownik czasem dosyć dziwnie prowadzi kocioł, robi sobie taką sinusoidę mocą (załącznik http://imgur.com/a/f5AsI), czy to normalne i pożądane?
- DTR mówi o powrocie 50st, szczerze mówiąc ciężko mi to osiągnąć, teraz zazwyczaj jest 40 kilka st. 4D daje ok. 40-45 st na kaloryfery (otwarty 5/9, w mrozy było 7/9). Powinienem podnieść temp pracy kotła lub temp CWU i włączyć ochronę powrotu w sterowniku?

radik81
23-02-2017, 17:39
Kolgo Jarecki79
Przepraszam za to pytanie ale nie chcę zakl

Jarecki79
23-02-2017, 17:48
Z tym zapisem w dtr to trochę konkurs był,że tak powiem
W labo mówili o zalecanej minimum 45st.C a dobrze jakby było 50, gdy zaznaczone były te dwa progi na innym forum "przegłosowano" wersję z 50st.C

Ogólnie jest już bardzo dobrze i przyzwoicie jak powrót jest >40st.C

Ta sinusoida wynika pewnie z jakiegos działania instalacji (otwieranie,zamykanie danych termostatów albo większy pobór cwu i dogrzewanie)

radik81
23-02-2017, 18:09
Kolego Jarecki79
Przepraszam za pytanie ale nie chcę zakładać nowego tematu.
Chodzi mi o kocioł AKP 10.
Kto produkuje ten kociołek?
Wiem ,że kosz i dzrzwiczki można ustawić lewo,prawo czy wyjścia elektryczne (przewody) mogę również być montowane zarówno z lewej jak i z prawej strony?
Możesz coś więcej napisać o palniku w tym kotle? Czy faktycznie może pracować na mocy 1 Kw ? Czy kocioł może pracować ze sterownikiem SPPV2 lub bruli?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

Jarecki79
23-02-2017, 19:47
To był taki projekt przedsprzedaży
Kilka osób załapało się na nowy wyrób w bardzo atrakcyjnej cenie
Tu był wybór między SkorpionV i była też opcja wyboru nowej Cobry-II

Oficjalnie do ok.miesiąca czasu będzie się to nazywać Sztoker-V moc 12kW, produkt w klasie V nowej normy
Producent czeka za odbiorem dokumentów

Alessandro
23-02-2017, 19:48
- z tą płytą szamotową to tak serio? :)

Przyjrzyj się dobrze...

http://static.pokazywarka.pl/p/b/g/cde358f6a4b97f75366776fb55ba0472_orig.jpg?14878790 89

Jarecki79
23-02-2017, 19:59
Można taki kloc dawać, tyle,że większośc tłoków jest bez tego i pracuje latami, podobnie jak palniki pelletowe wstawiane do kotłów zasypowych przez drzwiczki
Tak gruba płyta jak na fotce może być problemem, bowiem taki gruby zwał ceramiki jak się nagrzeje odpromieniowuje w stronę paleniska, co spotęguje spiekanie opału i może utworzyć kluske spieku a ta z kolei nie zdąrzy się złamać i zaprze się o ten element i zacznie blokować, żar się będzie cofał, wzrośnie temp.podajnika a opory podawania wzrosną z efektami chrupania. Bedzie fajnie, jak lepsze paliwo się złamie zanim dojdzie do takiej bryły a będzie kutastrofa jak się o ten zwał betonu zaprze.. chyba,że ktoś w porę zejdzie i narzędziem kluske złamie

Zdjęcie, które pokazujesz przedstawia palnik z otwartą górą paleniska, to się inaczej pali
Wstawię Ci fotki z tego samego kotła, mój domowy Skam-P
foto z roku 2014 gdy testowałem palnik pelletowy z częścią otwartą góry paleniska
fota i palnik SV-200 z zamkniętym od góry paleniskiem382263382260382261

radik81
24-02-2017, 00:49
Czyli tak naprawdę Sztoker-V moc 12kW to tak naprawdę AKP 10 w nowej wersji (opakowaniu) no i oczywiście nowej klasie, pewnie cena też będzie odpowiednia do tej klasy? Cena 20 KW to prawie 10000 zł . Szkoda że producenci myślą w ten sposób " skoro są dotacje więc cenę można podnieść, przecież kupujący tego nie odczuje " zapominają tylko że nie wszyscy takie dotację mogą otrzymać. Ja na przykład o takiej dotacji mogę zapomnieć (północne Mazowsze) i kocioł w 5 klasie dla zwykłego Kowalskiego długo będzie nieosiągalny

Jarecki79
24-02-2017, 10:05
AKP-10 to była chwilowa nazwa, instytut nie zgodził się na wystawienie osobnych dwóch dokumentów z innymi nazwami
to tak w dużym skrócie i oględnie

Sprzedaż była promocyjna prawie z zerowym narzutem, doszło jedno nowsze rozwiązanie podczas badań (bez zmiany konstrukcji dołożenie takiej a'la czapki nad rurą zbiorcza z paleniska)
trzeba ok. miesiąca poczekać i będzie już wszystko wiadomo, z ceną trzeba będzie poczekać, teraz muszą dokładnie policzyć roboczogodziny, materiały, koszty pracy.

radik81
24-02-2017, 10:36
Miejmy nadzieję że cena nie będzie zbyt wygórowana. Jak to jest mozliwe ze kocioł mocy 12 kw może pracowac z mocą 1Kw? Szczerze mówiąc latem było by to doskonałe rozwiązanie,praktycznie kocioł mógłby pracować ciągle, latem grzejąc CWU.

Jarecki79
10-04-2017, 09:49
Informacyjnie.

W zeszłym tygodniu wróciliśmy z badań nowej, mniejszej jednostki Skamp-PV, nazwa robocza Skamp-PV 12
w badaniach moc nominalna 13kW (sprawdzona max.14kW), moc obniżona 30% - 3,9kW

Wiemy już, że jednostka obroniła V-klasę, powinniśmy około miesiąca czasu poczekać za dokumentami oraz atestem

Pod względem budowy jednostka podobna do większego brata
Różnica polega na tym,że są dwa ciągi pionowe po jednym dół-góra z auto-czyszczakami a większy brat miał dwa w dół i dwa w górę). Mniejsza komora spalania - całe 25x28cm.
Wyszła nieco mniejsza szerokość wymiennika z izolacją 42-44cm, głębokość patrząc po samej izolacji 57cm, z drzwiczkami oraz czopuchem 72cm.
Wysokość kotła z nóżkami ok. 116 do 120cm regulacja. Powierzchnia grzewcza 1,4m2. Waga całości jak na małą jednostkę a nie smoka przystało 345kg, blacha kotłowa 6mm, gwarancja 5lat. Spaliny jak na klasę V-ta układały się w okolicy 100 pod 108st.C, zgodnie z zapisami normy albo komin ceramiczny albo kwasowy wkład kominowy. Wstępna wycena promocyjna 7700zł brutto. Dostępne sterowniki z płynna regulacja nadmuchu oraz pid Talos/SkorpionV lub sppv2 z softem pod palnik. Z rzeczy wymaganych normą dodatkowo czujnik klapy kosza oraz kompensacja ciśnień.

Jarecki79
17-05-2017, 11:18
Doszedł oficjalnie atest z laboratorium na mniejsza jednostkę
Wypisany jest w dwóch wersjach, druga na potrzeby rynku niemieckiego, gdzie kominiarze życzą sobie ponoć wyników w przeliczeniu na 13%tlenu
Nie wiemy, czy to będzie potrzebne, ale skoro można było, to zostało zrobione
Pokazuję także węgiel, jakiego używa to laboratorium przy badaniu kotłów
389355389356389357

zibi465
07-07-2017, 19:22
Witam. Pytanie jest raczej do kolegi Jareckiego79,ale może ktoś inny też spotkał się z takim przypadkiem. posiadam kocioł z skamp z podajnikiem appm -1 .Kocioł 17 kw zamontowany był w 2012 r Po pięciu latach podajnik przetarł się na wylot tuż za wejściem do kotła .Ślimak również w tym miejscu jest wytarty,czy to jest normalne czy może coś się przyczyniło do szybszego zużycia .

392573
392572

SUSPENSER
07-07-2017, 22:26
W tym właśnie miejscu występuje największa korozja, która zjada ślimaki i obudowy, 5 lat to dość szybko - czy zasobnik już wymieniałeś czy malujesz go co roku ?

Węgiel pewnie dość wilgotny bywał ?

zibi465
08-07-2017, 06:50
Zasobnik malowałem raz hameraitem ,a poza tym co roku smarowałem od środka zużytym olejem od kosiarki. W miejscu przetarcia zauważyłem wytarty,wyczuwalny rowek szerokości 1,5 -2 cm . Czy to możliwe żeby jakiś kamień albo np. nakreka tam się dostały ? Wydaje mi się że raczej nie,wengiel by przepchną . Poz atym zawleczka by się zerwała. Zdażało się że węgięl był mokry:(

Jarecki79
08-07-2017, 13:32
Sporadycznie takie sytuacje się zdarzały przy brucerach, później ekoenergiach, a teraz tez wychodzi przy ewmarach
Trochę zgadywanka czy to w miejscu, gdzie jest punkt dosuszania paliwa, czy rdzeń im się przy odlewie przesunął, czy coś było w odlewie

Napisz na priva swoje dane i numer telefonu

alf323
29-07-2017, 09:48
Na prośbę userów zakładam wątek na temat nowego kotła serii Skam-P
Nowy kocioł SKAMP-PV 20, przebadany w Instytucie......

* W przypadku naszego kotła po konsultacjach z laboratorium polecamy montaż zaworu 4-drogowego. Na powrocie dla suchych węgli kamiennych zaleca się utrzymywać temp. 50st.C
.....
Jeśli nie zamontuję zalecanego zaworu 4-drogowego to stracę gwarancję?

Jarecki79
29-07-2017, 10:04
Chodzi o zabezpieczenie powrotu.
Nie musi to być koniecznie 4d, 4d to sugestia z instytutu energetyki jako jednej z form ochrony powrotu
4d nie musi być też sterowany elektronicznie, wystarczający jest ustawiany manualnie. To wydatek na poziomie ok.150-180zł za rozmiar 5/4cala, żaden majątek przy cenie zakupu kotła.
Można to robić także zaworem 3d w funkcji rozdzielacza czy np. chronić powrót stała pracą pompy ładującej CWU

Instytut doradzał, aby w nowoczesnych konstrukcjach starać się utrzymywać temp. powrotu na min.45st.C a najlepiej ok.50

darianus
01-08-2017, 09:30
Można to robić także zaworem 3d w funkcji rozdzielacza czy np. chronić powrót stała pracą pompy ładującej CWU



Ja u siebie zrobiłem ochronę powrotu zaworem 3D. W praktyce okazało się to zbędne, ponieważ pompa ładująca CWU bardzo dobrze chroni powrót.

Jarecki79
09-08-2017, 08:03
Pokazuję fotki po małych zmianach wyglądu
Wersja Skamp-PV 20, model z bocznym wylotem spalin

394544394545394546

Marcin G.
05-09-2017, 11:26
Pokazuję fotki po małych zmianach wyglądu
Wersja Skamp-PV 20, model z bocznym wylotem spalin


Witam na forum.
To nie mój przypadkiem na zdjęciu? Układ ten sam.

Jarecki79
05-09-2017, 11:53
Nie wiem, trochę takich z bocznym schodzi
:-)
Teraz mam na tapecie takie 2szt 13kW jeden lewy a drugi prawy

Marcin G.
05-09-2017, 19:37
Zależy kiedy zdjęcie było robione, bo ja mam go u siebie od 14-go sierpnia.
Gdzie lepiej zamontować czujnik temp. kotła, w tym króćcu, który jest w kotle, czy na rurze zasilającej jak najbliżej kotła (tak zalecają w instrukcji do SPPv2)?

Jarecki79
06-09-2017, 11:52
Sierpień był o tyle specyficzny, że wyprodukowaliśmy raptem 6szt. kotła Skamp-Premium lub Plus (czyli tyle, co nic)
a reszta produkcji to były same jednostki w V-ej klasie....

Wtykaj wszystko w fabryczne króćce przy kotle

imrahil
06-09-2017, 12:14
a od października zakaz produkcji poniżej V klasy :)

Jarecki79
06-09-2017, 13:23
Tak imrahil, pisałem już o tym parę razy

Tyle,że nie zostało to jeszcze klepnięte, chyba,że coś się zmieniło w ciągu ostatnich 5dni
Projekt tego leży od marca i czeka i czeka i czeka

Jest tam mowa o tym,że teoretycznie od października tylko V-ki, ale to co zrobione można sprzedawać jeszcze do czerwca 2018r

Już jednak w innym pokoju przy innym imbecyle urzędniku powstały obejścia... generalnie sytuacja przypuszczam będzie wyglądac jak w przypadku żarówek....
z głowy i pamięci podaję,że furtki to m.in. nie można < V-klasy, chyba, że będzie to służyło do podgrzewania CWU (to jak w żarówkach napisy w stylu do celów grzewczych albo maszynowe..) lub paliwem podstawowym ma być pellet, spodziewam się zatem wysypu kotłów z podajnikiem <V-ki do grzania CWU lub cudownych retort na pellet z opcja spalania ekogroszku....

"Rynce opadajom" od tego oszołomstwa

imrahil
06-09-2017, 14:17
od wczoraj to chyba stało się faktem:

http://smoglab.pl/przelom-walce-ze-smogiem-kopciuchy-odchodza-lamusa/

Jarecki79
06-09-2017, 14:47
Znajomy mi właśnie linka podrzucił

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1690/D2017000169001.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fdziennikustaw.gov. pl%2Fdu%2F2017%2F1690%2FD2017000169001.pdf)

zwróć uwage na:
2. Rozporządzenie nie stosuje sie do kotłów:
1) wytwarzających ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej
wody użytkowej (to ten przykład z żarówką, retorta do grzania
bojlera)

4) na biomasę niedrzewną, tutaj pellet z roślin energetycznych np.
wierzba energetyczna, miskant mam producenta 5km od siebie...., pestki w
retortach ida aż miło (to te retorty na pellet z biomasy z opcją spalania węgla)

widzisz, w moim sklepie od początku sierpnia nie ma innych kotłów jak te w V-ej klasie.... i jak to czytam, co tu ubazgrano, to się zastanawiam czy dobrze robię

Marcin G.
06-09-2017, 20:23
Dziś było odpalenie, bo się już w domu zimno zrobiło.
Na początku przewalił mi dużo niespalonego groszku do popielnika. W zasadzie był to sam opał, bez popiołu. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale wcześniej wyznaczałem ile opału na s podaje podajnik, więc na palenisku było bardzo dużo groszku.
Jak powinna być ustawiona przysłona dmuchawy?

Jarecki79
06-09-2017, 20:42
Przesyp dla tego palnika to ok. 3,4 do 3,6g/sek
Jak nawaliłeś za dużo, to mogło przewalać.

Ja mam max. otwartą przysłonę na swoim domowym egzemplarzu swój kocioł przerabiałem pod ten palnik i rozpaliłem 1września (latem na solarach jade i kocioł stoi)

Do tego palnika z Boleckim gdzieś na początku roku zaczęliśmy dłubać soft liniowy bez nastaw.
Jedną z ostatnich wersji możesz pobrać z jego forum z wątku o aktualizacji.
Nie wgrywam go, bo nie jest zsynchronizowany z internetem, tj podgląd jest, ale część spraw bzdurnie się wyświetla i nie można nic przez neta zmieniać, bo przypadkiem możesz zablokować ster na danej mocy i sobie wodę zagotujesz.... nie mniej to jest kierunek pracy w który chciałbym iść

w testowym trzeba wpisać dobrze przesyp (3,4grama/sek) i dobrze podać kaloryczność paliwa.
W menu wybierasz jaka ma być max. moc (na teraz styknie pewnie max.10-11kW a na zimę 16kW) i masz korektę nadmuchu i tyle.

Marcin G.
07-09-2017, 06:17
Wg moich pomiarów wydajność podajnika wyszła prawie 3,6 g/s. Przysłonę na początku miałem ustawioną tak, że śruba ustalająca jej położenie była mniej więcej w połowie tego łuku, potem zmniejszyłem do 1/3.
Kaloryczność podałem zgodnie z informacją otrzymaną od sprzedawcy opału. Innych nastaw nie ruszałem, są takie jakie były fabrycznie.
Powyłączałem tylko zbędne czujniki, z których nie korzystam i wyłączyłem autolato.

Mam kilka uwag:
1. Szuflada na popiół mogłaby być większa, bo miejsce jeszcze jest. Obecnie bardziej lotne frakcje popiołu lądują poza szufladą.
2. Króciec na koszu, do którego przyłączony jest wężyk kompensacji ciśnienia mógłby być kątowy. Przy prostym wężyk się zagina w dół, a taki złamany to chyba nie funkcjonuje do końca prawidłowo.
3. Podajecie szerokość albo samego korpusu, albo z podajnikiem. Tymczasem w kotle są wystające na boki ceowniki, do których są przykręcane stopki. Przed zakupem nie zwróciłem na to uwagi, a może to być problemem gdy ktoś ma wąskie wejście do kotłowni (jak u mnie).
4. Zauważyłem też błąd (chyba) w instrukcji. Jest tam tabelka ze średnicami rur. O ile dobrze pamiętam jest kolumna z średnicami nominalnymi oraz wewnętrznymi. Wydaje mi się, że ta druga powinna być opisana jako zewnętrzna, bo wartości są większe niż dla nominalnych. Chociaż mogę się mylić, bo na rurach się nie znam.

darianus
16-09-2017, 13:53
Czy Skam PV 13 Kw zmieści się do kotłowni o wysokości 135-140 cm i czy będzie możliwa jego obsługa?

minertu
16-09-2017, 14:30
Obawiam się że nie.

Jarecki79
16-09-2017, 16:41
Kocioł ma 113cm wysokości, tyle,że trzeba pamiętać o pionowych czyszczakach.
Montowaliśmy teraz w niższej takiej 190cm i to z powiększonym na wysokość koszem i wsio było ok, zdemontować można było czyszczaki i klapa kosza otwiera się pod sufit

cos o wysokości 135-140cm ciężko nazwać kotłownią czy piwnicą, nie wiem czy jakby to miało być na legalu, czy to ktoś odbierze jako kotłownię....
owszem na życzenie można by zrobić bez pionowych wyciąganych czyszczaków i wówczas to się obsłuży, ale najpierw się dowiedz, czy ktoś Ci takie pomieszczenie jako kotłownię odbierze

marcus312
17-09-2017, 09:59
Takich kotłowni jest więcej po 150cm w starszym budownictwie tak się kiedyś budowało .Można zrobić wersje pionowych czyszczaków dzieloną na dwie części ,albo elastyczne giętkie ;)

Konto usunięte_1*
17-09-2017, 12:12
od wczoraj to chyba stało się faktem:

http://smoglab.pl/przelom-walce-ze-smogiem-kopciuchy-odchodza-lamusa/

No jeszcze nie do końca bo w Małopolsce idą do sądu http://nettg.pl/news/145070/smog-sad-oceni-czy-malopolska-uchwala-lamie-konstytucje-rp-i-inne-prawa

Jarecki79
17-09-2017, 17:47
Takich kotłowni jest więcej po 150cm w starszym budownictwie tak się kiedyś budowało .Można zrobić wersje pionowych czyszczaków dzieloną na dwie części ,albo elastyczne giętkie ;)

Już sie taki jeden trafił, ale powtarzam, aby najpierw się dowiedzieć czy to ktoś odbierze.
Ja rozumiem,że przepisy czasami jedno a życie drugie, ale sprawdzić warto.
To co było robione na takie właśnie 150cm wys. miało niższy kosz i giętki czyszczak ze szczotką do pionowych

darianus
18-09-2017, 07:27
Kocioł ma 113cm wysokości, tyle,że trzeba pamiętać o pionowych czyszczakach.
Montowaliśmy teraz w niższej takiej 190cm i to z powiększonym na wysokość koszem i wsio było ok, zdemontować można było czyszczaki i klapa kosza otwiera się pod sufit

cos o wysokości 135-140cm ciężko nazwać kotłownią czy piwnicą, nie wiem czy jakby to miało być na legalu, czy to ktoś odbierze jako kotłownię....
owszem na życzenie można by zrobić bez pionowych wyciąganych czyszczaków i wówczas to się obsłuży, ale najpierw się dowiedz, czy ktoś Ci takie pomieszczenie jako kotłownię odbierze
To jest dom wybudowany po wojnie bez piwnic, który kiedyś był ogrzewany pieco kuchnią. Potem została dobudowana kuchnia z mini podpiwniczeniem z uwagi na wysokie wody gruntowe. W tej chwili stoi tam piec zasypowy. Myślę o wymianie, ponieważ teściu z racji wieku, nie ma już za bardzo siły nosić węgiel. Dzięki za info. Czyli pewnie w grę wchodzą tylko z poziomymi kanałami, które króćce przyłączeniowe mają najlepiej z tyłu pieca. No i kosz musi być nieduży, żeby dało się go otworzyć.

Marcin G.
18-09-2017, 07:39
Podczas rozpalania zauważyłem, że SPPv2/PPXv2 nie pokazuje temp. powrotu gdy jest w trybie ręcznym (pokazuje "--,-"), natomiast na jednym z ekranów głównych pokazuje. To jest celowe, czy błąd w fw?

Jarecki79
18-09-2017, 09:14
Marcin
czujnik powrotu doszedł, gdy wypuszczony został fabryczny ciepłomierz, możliwe,że w ekranie ręcznym nie wyświetla, nie sprawdzałem tego, bo ja akurat w domu nie mam podłączonego ciepłomierza z czujnikiem powortu
Tutaj albo dryndnąć do Boleckiego (numer tel. w instrukcji obsługi) albo zapytać na jego forum.

Darianus
Raczej z pionowymi, bo one sa niższe.
Poziomy wymiennik sam z siebie z racji tego,że spaliny rozchodzą się w górę musi być wyższy.

Idzie zrobić taki deczko zmodyfikowany jak wspominałem, kosz jest niższy o 10cm, sam wymiennik idzie obniżyć o 5cm (108cm wysokości, ciut niższa komora osadcza) i na wyposażeniu do czyszczaka idzie giętkie narzędzie ze szczotką. W tym kotle króćce są właśnie z tyłu.

Marcin G.
19-09-2017, 09:01
Marcin
czujnik powrotu doszedł, gdy wypuszczony został fabryczny ciepłomierz, możliwe,że w ekranie ręcznym nie wyświetla, nie sprawdzałem tego, bo ja akurat w domu nie mam podłączonego ciepłomierza z czujnikiem powortu
Tutaj albo dryndnąć do Boleckiego (numer tel. w instrukcji obsługi) albo zapytać na jego forum.
...

Też nie mam ciepłomierza, ale przepiąłem niewykorzystywany czujnik c. w. u. na powrót.
Zadałem to pytanie na forum Boleckiego, ale nie wiedzą czemu tak jest.
Jaką przyjąć strategię gdybym chciał obniżyć zużycie opału, lepiej zwiększać czas przerwy, czy zmniejszać czas podawania?
Cieszy mnie to, że kocioł wszystko wypala, mimo iż np. wczoraj przy wysokiej temp. zewnętrznej pracował na bardzo niskich mocach. Natomiast nie wiem czy da się coś zrobić żeby nie tworzył spieków z popiołu, czy to taka uroda opału no-name.
Jeżeli sterownik wyświetla mi moc sugerowaną 8-9 kW, a jest obecnie ustawione przez Was 16,6 kW, to zostawić jak jest, czy coś zmienić?

Jarecki79
19-09-2017, 15:13
Tryb ręczny powstał X czasu temu, to służy tylko do rozpalania w kotle
Po tym doszły nowsze kwestie m.in. ciepłomierz i czujnik powrotu, tutaj sprawa pewnie może wyglądać tak,że to się nie wyświetla w oknie ręcznym lub ta temperatura pokazywana jest pod inna pozycją

Jak chcesz zmneijszyć zużycie opału- docieplaj chałupę a tak to Ci kocioł zje tyle, ile jest niezbędne do uzupełnienia strat ciepła budynku.
Chcesz zaoszczędzić - obniż temp. na obiekt. Niższa temp. - mniejsze straty

Palnik sv-200 zapopiela się do wysokości skosu tworząc kruchy spiek, spaliny przelatywac mają tylko górnym skosem aby gazy odpalały się na mocach od 30 do 100%. Powoli wychodzi taka kluseczka, która wraz z wypychaniem paliwa osypuje się i odkrusza do popielnika

Teraz póki ciepło możesz deczko pauzę rozciągnąć spróbuj o 3sekundy (max. o 6sekund)

Marcin G.
23-09-2017, 09:29
Widzę, że kocioł produkuje sadzę. Mam zwiększyć nadmuch ponad to co ustawiliście fabrycznie?

Jarecki79
23-09-2017, 11:27
Jasno jest na sofcie liniowym, ale wówczas trzeba pamiętac, aby nie grzebać w nastawach przez internet - tylko podgląd
Przy mały odbiorze ciepła na sofcie czasowym bliżej palnika ciemno (na przeciw jasne kółko) i na wymienniku wyżej cieniutka ciemna warstwa, jest ok, jeżeli ma ona zabarwienie taki między niebieskim a fioletem (najłatwiej zaobserwować na ramie górnych drzwiczek).

Nie mam na nic czasu, może dzisiaj uda mi się wrzucić ostatni testowy i dac go na liniowe, na ostatnim było bardzo fajnie, ale wypalał mi wsio prawie do zera i mi dwa razy zgasło. Teraz jest poprawione uzupełnianie paliwa, ale cholera czasu nie mam na test

Marcin G.
03-10-2017, 07:53
Zmieńcie sobie rysunek na stronie. Wersja z koszem po lewej stronie i bocznym wylotem spalin ma w przypadku mojego egzemplarza wyjścia rozmieszczone tak samo jak na rysunku wyżej czyli jak w wersji lewej z tylnym wylotem spalin. No chyba, że rysunek macie dobry, tylko ktoś się pomylił przy produkcji mojej sztuki:)

Marcin G.
10-10-2017, 08:21
Orientuje się ktoś jaka jest moc pobierana przy rozruchu przez silnik podajnika w SKAMP-PV 20 oraz dmuchawy RMS 120 AL?
Mam układ awaryjnego zasilania, który z zapasem wystarczał do samej pompy, ale boję się go przeciążyć przy tym kotle.

Jarecki79
10-10-2017, 09:46
Przy rozruchu pobór prądu silnika może dochodzić do 270W
Dmuchawa zalezy jak masz ustawione, liczyć możesz ok.70W

Ja mam taki zestaw do awaryjnego zasilania;
http://www.solarsystemy.pl/product_info.php/awaryjny-zasilacz-sinus-inv-12v-600w-p-564

Marcin G.
10-10-2017, 10:07
Przy rozruchu pobór prądu silnika może dochodzić do 270W

Masz na myśli silnik podajnika?



Dmuchawa zalezy jak masz ustawione, liczyć możesz ok.70W

Wg instrukcji ma 80 W, ale to jest na pełnej mocy. U mnie jest tak jak nastawiliście w fabryce.



Ja mam taki zestaw do awaryjnego zasilania;
http://www.solarsystemy.pl/product_info.php/awaryjny-zasilacz-sinus-inv-12v-600w-p-564


Moja przetwornica ma 300 W mocy ciągłej, ale chwilowo można ją przeciążyć do 600 W o ile dobrze pamiętam. Przy takim obciążeniu jak podajesz powinna dać radę. Muszę zaryzykować i to podłączę.

Jarecki79
10-10-2017, 10:12
Tak, silnik podajnika, tu jest o tyle śmiesznie, że producenci tych podzespołów podają "moc mechaniczną na wale", czyli taki silnik niby 120W w chwili startu tak naprawdę pobiera pod ok.270W dla uruchomienia i przepchnięcia węgla

Spróbuj, to zobaczysz, czy da radę.
Mój zestaw 600W ciągnie silnik podajnika, dmuchawę, siłownik zaworu, pompę za zaworem energooszczędną oraz pompę ładująca CWU klasyczną tzw 40-kę

Marcin G.
22-10-2017, 11:32
Jak wybrać pył z lewej strony komory osadczej? Ta zasówka jest tylko po prawej stronie (na stronie macie nieaktualny rysunek). Chyba bez jakiegoś elastycznego narzędzia się nie obejdzie.

Jarecki79
23-10-2017, 20:24
Nie musisz wygarniać do ostatniego pyłka, wysuwasz zaślepkę, narzędziem z naspawaną blaszką wygarniasz do przodu, jak potrzebujesz, możesz je trochę podgniąć.
Jak chcesz bardziej wygodnie - są do tego celu odkurzacze, można poszukac w necie albo w marketach budowlanych

Maher
23-10-2017, 21:10
Kiedy Kocioł SKAMP-PV Vklasa wg PN-EN 303-5:2012 będzie miał wymagania ekoprojektu i znajdzie się liście niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu w małopolsce?

Konto usunięte_1*
23-10-2017, 22:06
Tak, silnik podajnika, tu jest o tyle śmiesznie, że producenci tych podzespołów podają "moc mechaniczną na wale", czyli taki silnik niby 120W w chwili startu tak naprawdę pobiera pod ok.270W dla uruchomienia i przepchnięcia węgla

Spróbuj, to zobaczysz, czy da radę.
Mój zestaw 600W ciągnie silnik podajnika, dmuchawę, siłownik zaworu, pompę za zaworem energooszczędną oraz pompę ładująca CWU klasyczną tzw 40-kę

To tą samą energią już byś zasilił klimatyzator kanałowy

Jarecki79
24-10-2017, 12:24
Kiedy Kocioł SKAMP-PV Vklasa wg PN-EN 303-5:2012 będzie miał wymagania ekoprojektu i znajdzie się liście niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe spełniających wymagania ekoprojektu w małopolsce?

Badania i testy zaczęły sie w grudniu 2015r.
Pierwszy atest odebrany w połowie 2016, drugi na mniejszy nieco później.
Zatem zaraz po zakończeniu jednych badań nie będa robione kolejne, bo nie kosztuje to 1zł

Upgrade badań modelu PV jest planowany na 2019r.

i kwestia przemyślenia czy podchodzić, bo ecodesign wymyślił inny biurokrata w innym biurze. To już jest heca biurokracji europejskiej, najlepiej jakby się to rozsypało w pył i jakby Polska wzorem GB z tej Unii wyszła, jeden biurokrata nie patrzy co robi drugi i co gorsza zajmują się tą samą dziedziną.

Sytuacja jest o tyle w moich oczach debilna, że w 2022r jest przegląd normy PN-EN 303-5:2012 i będą nowe wymogi, czyli konsultacje na poziomie instytutów możliwe że się już rozpoczynają a na bank zaczną się w 2020r, zarysy nowych spraw instytuty dostaną w roku 2021, nowa wersja normy 2022, tłumaczenia na inne języki, harmonizacja z regulacjami krajowymi zajma ok. 1,5roku, czyli instytutu nowe papiery będą wystawiać od ok. połowy 2023r.


Być może wcześniej będzie coś w okolicy 12-14kW z ecodesignem w oparciu o budowę skama (poziome kanały z grillem spalinowym na górze), to zależy jak będzie schodzić kolejka w labo i czy się zmieścimy. Nie wcześniej jak grudzień a przypuszczam,ze śliźnie sie w okolice stycznia-lutego, instytuty sa zawalone

Jarecki79
24-10-2017, 12:27
To tą samą energią już byś zasilił klimatyzator kanałowy

silnik podajnika w trybie letnim w skali doby pracuje ok. 10-15minut
w sezonie zimowym zależy jaki dom, ale widełki od min.1h po jakieś 1h i 45min

Konto usunięte_1*
24-10-2017, 16:31
silnik podajnika w trybie letnim w skali doby pracuje ok. 10-15minut
w sezonie zimowym zależy jaki dom, ale widełki od min.1h po jakieś 1h i 45min
To tylko taki żarcik był z mojej strony :rolleyes:

rigmec
31-10-2017, 19:28
Czy można ten piec podłączyć w układzie zamkniętym? Nie znalazłem nic na stronie.

Marcin G.
31-10-2017, 20:01
Znowu mi przerzuciło trochę niespalonego opału do popielnika. Co mam zmienić w ustawieniach SPPv2 żeby się to nie powtórzyło? Obecnie mam podawanie 5, pauza 18, reszta ustawień jak z fabryki.

Jarecki79
01-11-2017, 16:22
Rozciągnij może 1-2sekundy pauzę albo spróbuj dać ze 2oczka wyżej nadmuch

Ja przy dużym zapotrzebowaniu czasami godze się z lekkim niedopałem w popielniku (w mrozy jak spalanie jest >50kg/24h w mojej starej chacie)
wiem,że w tym momencie mam najwyższa sprawność (kontrola z analizatorem spalin), więc czasami odrbina koksiku mnie nie przeraża

Niedopał może też wynikać z jakości danego węgla

Ja odpukując ostatnie dostawy węgla no-name z lokalnego składu miałem bardzo fajne, drobniutki popiół, fajnie wszystko wypalone i brak syfu na wymienniku
Teraz odebrałem dostawe z innego źródła i mam część ekogroszku i część groszko-miału, niestety nie jest to suche a dzisiaj już musiałem do kosza wsypać, dojdzie na palenisko pewnie koło 1 w nocy

Pracuje także na sofcie testowym w trybie liniowym - modulacja wydajności.
Moje "nastawy" to max. moc 18kW i korekcja powietrza +4 i tyle, bo więcej nastaw w sofcie liniowym nie ma.

Dzisiaj zmieniłem jeszcze próg odstawienia na 25% w menu kodowym
399933

Dotychczasowy opał po wejściu w fazę mocniejszego grzania (u mnie po godz.17-ej) spalał się tak:

https://www.youtube.com/watch?v=84VWxaGTQsM

kulibob
02-11-2017, 15:10
Nie wiem czy ktoś się już o to nie pytał ale.
Ile % idzie zaoszczędzić na spalaniu? ten w V klasie jest sprawniejszy zwłaszcza na małej mocy.

Marcin G.
02-11-2017, 19:48
Rozciągnij może 1-2sekundy pauzę albo spróbuj dać ze 2oczka wyżej nadmuch

Ja przy dużym zapotrzebowaniu czasami godze się z lekkim niedopałem w popielniku (w mrozy jak spalanie jest >50kg/24h w mojej starej chacie)
wiem,że w tym momencie mam najwyższa sprawność (kontrola z analizatorem spalin), więc czasami odrbina koksiku mnie nie przeraża

Niedopał może też wynikać z jakości danego węgla



Na razie nic nie zmieniałem, bo od przedwczoraj jest dobrze. Oczywiście się pomyliłem: podawanie mam 3, a nie 5. Zobaczymy jak będzie dalej. Boję się co będzie jak przyjdzie zima. W ciągu ostatnich czterech dni miałem spalanie dobowe ~27 kg. Chociaż wydaje mi się, że sterownik trochę je zawyża.
Opał to podobno Jaret 21 MJ, ale mam też noname 26 MJ, który leży pod Jaretem.
Widzę na Twoim filmie, że masz dość dużą szczelinę, którą bucha ogień z palnika. U mnie jest to tylko ok. 2 cm u góry. Wszystko poniżej zajmują produkty spalania opału.
Możesz mi odpowiedzieć na jedno pytanie, które zadałem na forum Boleckiego, ale nie doczekałem się odpowiedzi:

Czy zmiana kaloryczności opału w nastawach sterownika wpływa jakoś na pracę kotła, czy służy to tylko do prawidłowej realizacji funkcji ciepłomierza? Tzn., czy jeżeli wprowadzę nieprawidłową wartość kaloryczności, to może to skutkować nieprawidłowym spalaniem, itp.?

Jarecki79
02-11-2017, 19:58
Ja mam sv-200n, ogrzewam starszej chaty prawie 280m2 (270 i haczyk)
bodajże 2dni temu dobowe miałem w okolicy 38kg dla węgla chyba 26MJ

teraz mam eko no-name z innego źródła, w komorze spalania zrobiło się gorzej


SV-200 tak ma pracować, tj wylot tylko skosem na górze

co do kaloryczności, to chodzi w oficjalnym sofcie o przeliczenia i spalanie godzinowe,dobowe, właściwe sugestie mocy suflera, źle Ci też będzie szacował dobowy koszt grzania

w testowym, który ja używam podanie właściwej kaloryczności i właściwego przesypu jest ważne dla pracy automatycznego algorytmu spalania, te dane są brane pod uwagę, gdy wbijam moc kotła 17 czy 18kW jako max.

kmyr
03-11-2017, 07:35
Cześć.

Ostatnio paliłem retopalem w SV-200 i było ok, ale teraz wrzuciłem z lokalnego składu niby wesołą (wcześniej też*brałem w tego składu i paliło się dobrze) i jest tragedia:
https://ekotlownia.pl/sterownik-5/417
Przerzuca tylko węgiel, pracuje z mocą 100%, w ogóle go nie spala. W środku syf i malaria. Co można zmienić w ustawieniach żeby poprawić sytuację?

Jarecki79
03-11-2017, 15:59
Nastawami obawiam się,że nie zrobisz wiele z Wesołą, ten węgiel jest kłopotliwy i to bardzo a jak trafisz na dostawę, która spieka, to koks w popielniku i syf na wymienniku
Spróbuj dac pauzę ze 21sekund pod 24sekundy (max. możesz rozciągnąć pod 30sekund, dalej sensu nie ma...)

Jak masz jeszcze retopal - wymieszaj 60%retopal i góra 40%wesoła, to jako-tako może pójdzie

SUSPENSER
09-11-2017, 17:55
Qrcze nie wiem co to za "Wesoła", że SV-200 nie daje rady, u siebie palę Wesołą i poza tym, że teraz jest więcej popiołu to żadnego problemu ze spiekami nie ma.

Palnik nie dał rady tylko na odsiewce ruska, ale to sama drobnica była i żeby w ogóle ją spalić dałem nadmuch na maksa i rzadkie podawanie, czeka już w kolejce miał 25 na testy.

Testuję palnik na wszystkim po kolei, ostatnio spalałem różne pellety, obecnie Varmo się pali, wrzucę dzisiaj nowe wyniki w wątku, gdzie podaję wyniki oraz nastawy na jakich je osiągnąłem

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209486-Ekogroszek-testy-i-ranking-wg-SUSPENSER

Jarecki79
09-11-2017, 19:06
Grzesiek, Ty masz do tego węgla szczęście
jakby Ci się trafiła dupna dostawa, to też byś poległ...
Już nie mówie o tym,że masz opcje pracy na sofcie testowym (a tu trzeba pamiętać, aby przez neta nie grzebać, co by sobie nieszczęścia nie zrobić, bo nie wszystko jest dobrze zgrane z www)

co do pelletu, to akurat sv-200 bardzo dobrze spalić potrafi, ale ja bym to też zostawił świadomym i na zimny okres, aby kocioł za długo sie nie odstawiał, bo można sobie żar do kosza cofnąć

SUSPENSER
09-11-2017, 19:17
Grzesiek, Ty masz do tego węgla szczęście
jakby Ci się trafiła dupna dostawa, to też byś poległ...

Może te trefne to w ogóle nie Wesoła tylko inne ciulstwo bo od lat już biorę Wesołą i nigdy trefnej dostawy nie trafiłem, ale wiem, że to na pewno pomiędzy kopalnią a kotłem nie zamieniło się w coś innego i zamiast Wesołej nie dostałem np. kruszonego Marcela ;)

alf323
16-11-2017, 16:41
Jakie sterowniki są w cenie do kotła Skamp pv 13, a jakie za dopłatą i ile trzeba dopłacić?

Jarecki79
16-11-2017, 17:42
W cenie masz:
* Talos/Skorpion z softem pid pod ten palnik w wersji na V-klase (z obsługa czujnika klapy kosza)
Ten sterownik płynnie reguluje mocą, ma strefy czasowe na c.o., cwu, ma usb do aktualizacji softu, ma rs 485 dla modułów
Obsługuje pompę c.o., cwu, podajnik, dmuchawę
Dodatkowe sprawy do niego to panel domowy T1000 za 200zł lub moduł zaworu mieszającego, firmowy do Talosa za 250zł ewentualnie moduł GSM za 430zł

* SPPv2L, tu też są strefy, obsługa C.O., CWU, podajnika, dmuchawy, czujnik otwarcia klapy kosza. Jest także moduł internetowy, testowo jest to dla tego sterownika odblokowane na 7dni testu, jak się podoba sterowanie przez www, to odblokowanie na pierwszy rok 119zł a później raz do roku abonament 35zł. Rozbudować go można o czujnik spalin za 45zł, czujnik wewnętrzny, zewnętrzny po 30zł czy panel domowy PPXv2 za 160zł, panel daje wszystkie info ze sterownika, widac ile opału w koszu, jakie sa generowane aktualnie moce itp. info

* Iryd PID NK, panel wykonawczy na stopce na kotle, puszka z elektroniką z tyłu kotła lub na ścianę za kotłem, on ma strefy, ale jest już bardziej rozbudowany, typowo obsługuje do 4pomp wraz z praca siłownika zaworu mieszającego. Dodatki to m.in. czujnik spalin za 70zł, czujnik pogodowy na przewodzie 10m w szczelnej obudowie za 45zł, panele domowe m.in. Pilot G przewodowy za 160zł lub wersja bezprzewodowa za 250zł, te panele pokazuja także wskaźnik ilości paliwa w koszu i daja sygnał, kiedy dosypać.

Generalnie wszystkie w/w podają dane spalania, są średnie godzinowe, są spalania dobowe, sa albo wykresy na ekranie stera, albo na www albo wykresy słupkowe spalania tygoniowego

za dopłatą 300zł jest
SPPv2, to duża wersja sterownika z obsługa do 5pomp, siłownika zaworu, jest w zestawie czujnik wewnętrzny, zewnętrzny, spalin, zaworu, jest internet na rok czasu, są dane spalania itd. rozbudować idzie o panele domowe typ PPXv2 za 160zł, można jak się chce dołożyc firmowy ciepłomierz czy dodatkowy czujnik temp. powrotu.Obsługa przez platformę www.ekotlownia.pl

Marcin G.
20-11-2017, 10:00
Znacie jakiś patent na wyczyszczenie palnika SV-200 bez wygaszania kotła?

856218
20-11-2017, 15:37
Będzie ciężko bo słaba widoczność i dosyć ciepło ale myślę że się da

Jarecki79
20-11-2017, 15:48
Ja swój domowy mam zamiar czyścić dopiero po sezonie
Marcin G jak masz SV-200, to masz tam mufę od czoła paleniska, na dole na klucz bodajże 19kę mówiąc z pamięci, odkręć kluczem,
spadnie do popielnika, w rękawicy spawalniczej ją podnieś (gorąca będzie)
dmuchnij na maxa przez minutę
nakrętke-zaślepkę wkręć ponownie i tyle, jak chcesz to zrobić teraz w trakcie sezonu.

Udrożnienie otworów to już moim zdaniem po sezonie, chyba, że jakis trefny węgiel Ci się otrzymało, to w tym wypadku bez zgaszenia nie dasz sobie rady

Marcin G.
20-11-2017, 19:29
Pytam, bo producent palnika zaleca w instrukcji czyszczenie min. raz w miesiącu lub po spaleniu tony opału. To się fajnie robi na zimnym kotle (raz już robiłem), ale na rozgrzanym to mi się nie uśmiecha. Szufladę muszę wyjmować za pomocą tego Waszego pogrzebacza, bo się dość mocno nagrzewa. Tak tylko pytam na wszelki wypadek, bo wydaje mi się, że jeszcze nie ma potrzeby czyścić. Czytałem po forach takie różne legendy, że ludzie mają popiół jak z papierosa, a mój palnik, to raczej produkuje figurki jak drukarka 3D, a pyłu jest niezbyt dużo, więc i kanały nadmuchu nie powinny być zbytnio zapchane.

SUSPENSER
20-11-2017, 20:36
Popiół jak z papierosa to był kiedyś z Wesołej - tak do wiosny, a na pewno od tego lata nawet Wesoła ma sporo popiołu i to takich ala żużli napuchniętych.

Drobniejszy popiół i 1/3 objętościowo tego co Wesołą daje Varmo, ale wagowo jest go więcej, w tym sezonie nie spotkałem już węgla, który daje popiół jak z papierosa.

Jarecki79
20-11-2017, 22:01
, w tym sezonie nie spotkałem już węgla, który daje popiół jak z papierosa.

Trafiło mi się, sęk w tym,że nie wiem co to za paliwo
Wcześniejszą dostawę miałem od sąsiada i spalało się w pyłek z bardzo małą ilością drobnych spieków

Teraz właśnie kończy mi się dostawa z innego źródła i w zasadzie cały kocioł mi to coś na czarno brudziło i są figureczki

Jakos od jutra doleci mi właśnie na palnik Varmo Home Premium, przytargałem dzisiaj na próbę 500kg tego cuda, to trochę powalczę.
Sypnąłem do kosza 2worki, objętościowo sporo miejsca zajmuje, tak na cały kosz to chyba 3worki wejdą po 25kg a czarnego złota to pod 150kg pod klape wchodzi (najczęściej dosypuje po ok.120kg - 4worki po ziemniakach po ok. 30-33kg)

Suspenser, a jak spalałeś to Varmo, to chciało Ci się zmierzyć przesyp, czy tak z sufitu coś podałeś? Nie mam czasu bawić się w mierzenie przesypu tego czegoś.

Jarecki79
23-11-2017, 18:13
Dzisiaj w dzień udało mi się krótki film nagrać jak na małej mocy pracuje sobie palnik z pelletem Varmo
Lampa trochę popsuła temat, bo z palnika minimalnie się paliło i świeciło na czerwono, czego przez lapmę nie widać

Generalnie w kotle siwo, aktualnie chodziło to na sofcie liniowym - modulacja wydajności

https://www.youtube.com/watch?v=o7ug8yEFvN0
401650401651

minertu
23-11-2017, 18:48
Na to paliwo radzę uważać. Mój klient mało co a wylądował by w szpitalu. Oparzona twarz i ręka. Podczas postoju kotła zrobiła się cofka na tyle , paliło się prawie pod zbiornikiem. Jak klient otworzył zbiornik zapalił się gaz.

Jarecki79
23-11-2017, 18:53
To jest nowa wersja tego paliwa, zmieniona została receptura pod wymogi ustawy antysmogowej.
https://www.varmo.com.pl/aktualnosci.php

Generalnie masz jednak rację, to jest pelet i ma być spalany w retorcie (w sensie przesuwu ślimakiem bez separacji), więc trzeba to robić z głową.

Zarobiony jestem, ale wrzucimy je na stanowisko badawcze, zobaczymy jakie daje emisje pyłu, co, nox-ów i ile daje powera
Może da się to zrobić poniedziałek/wtorek, ale nic nie obiecuję, bo zarobiony na śmierć jestem.

minertu
23-11-2017, 19:09
A ten kociołek dasz radę mi zrobić bo 1 grudnia chcę zrobić otwarcie

Jarecki79
24-11-2017, 17:16
Grzesiek pogadamy jutro koło południa

Pelet udało się sprawdzić dzisiaj na stanowisku, V-ke wykula, ale tlen idzie niestabilnie na sv-200 w widełkach 5% pod 11%, na tym palniku da się go w ryzach V-ej klasy utrzymać, ale emisje falują, sprawdzany był na wymienniku 12kW, więc taką moc uzyskał bez problemu, tak jak na wczesniejszym teście z ekogroszkiem, tyle,że ekogroch stabilnie utrzymuje 5-7%tlenu i można liczyć na coś więcej jak V, tutaj przypuszczam,że na retorcie rozjedzie się to mocniej i tlen będzie 9-17%falował.

Załączam filmik po nieco ponad 2dobach palenia Varmo, na mój dom póki nie ma mrozów może być, ale w mrozy odpada, przez mase i granulację większa ilość będzie ciężko tak dobrze spalić a dosypywanie do kosza byłoby dla mnie uciążliwe. Jak ktoś się jednak mieści w góra 25kg ekogroszku, to jest to bardzo ciekawa alternatywa. Trzeba jednak spalać to z głową

Popiół nie był wybierany od 2dni a ja mam spore zapotrzebowanie i ekogrochu trochę więcej spalam, tutaj nie moge jeszcze ucyrklować z masa podawanego paliwa i na dobra sprawę nie wiem ile mi tego schodzi. W koszu było trochę mniej jak 4worki tego pelletu, tak pi razy oko 85-90kg, aktualnie ma deko powyżej połowy kosza stan paliwa w koszu
W kotle po ponad 2dniach nadal siwiuteńko i czysto

https://www.youtube.com/watch?v=Avk2x7cv-ZY

SUSPENSER
24-11-2017, 19:03
Suspenser, a jak spalałeś to Varmo, to chciało Ci się zmierzyć przesyp, czy tak z sufitu coś podałeś? Nie mam czasu bawić się w mierzenie przesypu tego czegoś.

Przesypu nie zmieniałem wystarczyła korekta nadmuchu i poszło jak trzeba.

kmyr
29-11-2017, 10:17
Panowie, z Wesołą to mea culpa, wyczyściłem piec zgodnie z instrukcją (od lutego się paliło non stop) i wszystko pięknie. Spiek jest spory, ale sam spada.

@SUSPENSER jakie masz nastawy na Wesołą? Tylko u mnie soft oficjalny...

Jarecki79
29-11-2017, 17:53
Wczoraj wieczorem na firmowe forum wleciała paczka testowego softu - wątek aktualizacja softu, pierwsza strona
Poprawiona jest już pod nią ekotlownia

Możesz zassać

Tu masz listę zmian do 3softów wstecz, abyś wiedział, czego sie spodziewać:
v440 10.06.2017
- Po zaszczepieniu tego softu pojawi się błąd pamięci. Jeśli aktualizujesz go z poprzedniej wersji softu i nie chcesz go ponownie konfigurować to nie przywracaj domyślnych ustawień (naciśnij strzałkę w dół gdy wyświetli się informacja o błędzie ust.)
Profilaktycznie należy przeglądnąc wszystkie ustawienia. Jeśli aktualizujesz go z odległej wersji to potwierdź przywrócenie ustawień...
- W 101 pojawi się opcja "Model pracy". Bezwzględnie należy wybrać "modulacja czasu" i nie wnikać w szczegóły.
- Dodana funkcja antystop. W kodzie 101 można wybrać dla których wyjść ma obowiązywać. Jeśli przypisyne wyjście nie pracuje przez 24 godziny to zostanie załączone na minutę. Pierwszy cykl załączenia następuje minutę od (ponownego) włączenia sterownika.
Podobnie jak w innych miejscach menu, włączenie/wyłączenie funkcji dla danego wyjścia powoduje automatyczne przejście do ustawień kolejnego wyjścia.
- Zmiana w funkcji przepalania. Jeśli sterownik wejdzie w cykl przelania i żadna z pomp nie pracowała, to na czas cyklu uruchomi się pompa CWU
- Poprawka w wykrywaniu wygaśnięcia.

v442 10.09.2017
- Zmiany w wykrywaniu wygaśnięcia
- Zmiany w przejściu w podtrzymanie (tylko w trybie liniowym)

v443 28.11.2017
- Sterownik może domagać się resetu ustawień (jeśli ster szedł na oficjalnym sofcie). Na wszelki wypadek należało by zrobić zdjęcia ustawień.
- Poprawki w pracy liniowej, integracja z ekotlownia.pl
- poprawki w wykrywaniu wygaśnięcia
- Możliwość podpięcia regulatora pokojowego (styki zwarte, pompa pracuje) w miejsce czujnika wewnętrznego (Ci co chcą moga sobie tu zapodac radiowe eurostery czy inne wg gustu)
- Szerszy zakres całkowania w PID
- Poprawka w wyjściu z trybu ręcznego
- Zmiana w pracy mieszacza jako regulator pokojowy. Zamiast tabelki z krzywą grzewczą są dwa parametry. Jeden określa temperaturę za zaworem gdy układ ma grzać, drugi gdy ma zostać zatrzymany. Na ekotlowni są to pierwsze dwa parametry krzywej.

W tym ostatnim, który ściągniesz
* wybierasz modulacje wydajności (tryb liniowy)
* wchodzisz w menu serwisowe 0101 i wpisz kaloryczność swojego węgla, dla sv-200 wklep przesyp 3,5g/sek - to wazne, bo wg tego pracuje algorytm, przejrzyj czy po aktualizacji reszta spraw Ci sie tutaj nie przywróciła do fabrycznych

dalej wychodzisz i będziesz miał nowe menu spalania
wybierz sobie moc max.13kW, korekcja powietrza na dzień dobry zostaw 0, ewentualnie zrobisz za pare godzin +1 czy +2
i to by było na tyle....
enjoy the silent

SUSPENSER
02-12-2017, 10:28
Trafiło mi się, sęk w tym,że nie wiem co to za paliwo
Wcześniejszą dostawę miałem od sąsiada i spalało się w pyłek z bardzo małą ilością drobnych spieków.

Ha już wiem co to za cudo bo testowałem ostatnio i faktycznie rewelacja - ekogroszek z Bobrka, tylko cena wysoka bo 1100 zł / tonę, wyniki testów na mojej stronie w zakładce Ekogroszek na dole ...

SUSPENSER
02-12-2017, 10:33
@SUSPENSER jakie masz nastawy na Wesołą? Tylko u mnie soft oficjalny...

Testowałem ją w liniowym, a na zwykłym dałbym

P/P 5/20 DM dopasować, PD 10%-20min

więcej informacji na stronie z wynikami testów.

alf323
04-12-2017, 18:38
Jak się ocenia na SV-200 czy węgiel spala się w "dobrym" miejscu palnika?

Jarecki79
06-12-2017, 19:11
Jak się spala odpowiedni węgiel, to jest wypalony popiół, jak pauza do węgla za krótka, to spada część niedopału, stopniowo dopasowujesz, aby dopalił...

Jak się komus w gimnastykę chce bawić, to jak się odchylisz i widzisz nieco żaru, to jest ok na niższych mocach (jak sie pali a nie stoi)

Jak mocniej przesadzisz z pauzą, to będzie się palić pewnie blisko ślimaka i rury i wstecznie odgazuje część paliwa, zatem wzrosnąć może temp. rury podajnika ewentualnie przy danym kominie wyciśnie się gdzieś uszczelką pod koszem, motoreduktorem czy klapą dym

alf323
30-12-2017, 20:41
Mam zagwozdkę. Za miesiąc kocioł a ja nie wiem, który sterownik wybrać :(. Instalacja prosta, jedna pompa na CO druga na CWU i czterodrogowy z siłownikiem, dostęp przez sieć może być, ale nie musi. Waham się między irydem i sppv2. Który wybrać? Czy któryś jest "oszczędniejszy" jeśli tak to jak to oszczędność?

darianus
31-12-2017, 07:55
Mam zagwozdkę. Za miesiąc kocioł a ja nie wiem, który sterownik wybrać :(. Instalacja prosta, jedna pompa na CO druga na CWU i czterodrogowy z siłownikiem, dostęp przez sieć może być, ale nie musi. Waham się między irydem i sppv2. Który wybrać? Czy któryś jest "oszczędniejszy" jeśli tak to jak to oszczędność?
Ja wziął bym SPPv2. Mam iryda i wg mnie opcja pid nadaje się tylko do węgli o zerowej spiekalności. Przy spiekalnych węglach ważny jest odpowiedni nadmuch, a przy SPPv2 jest on stały.

alf323
31-12-2017, 09:01
Ja wziął bym SPPv2. Mam iryda i wg mnie opcja pid nadaje się tylko do węgli o zerowej spiekalności. Przy spiekalnych węglach ważny jest odpowiedni nadmuch, a przy SPPv2 jest on stały.
No i to jest konkret, dzięki. Zrobiłem własnie zapasik węgla z Wesołej :) licząc na to, że ten palnik sobie z takim węglem poradzi. Masz jakieś pojecie o różnicach w obsłudze tych sterowników?

LUKAS9
03-01-2018, 20:50
Witam
Kiedy kocioł Skamp- pv będzie miał papiery na Ekoprojekt?

Jarecki79
04-01-2018, 10:02
Ważność atestu na jednostkę 20kW jest do września 2019r
Zatem pewnie w 2019r będziemy badać powtórnie konstrukcję skamp-pv już z myślą o ecodesign

Możliwe,że wcześniej będzie coś na bazie nowego palnika ardeo i konstrukcyjnie zbliżone do wycofanego skama-plus i tu wstępnie moge tylko powiedzieć,że ecodesign na 14kW wychodzi. Chciałbym, aby ten temat został zakończony do maja, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo to akurat jest projekt w ramach naszej grupy kotlarskiej a papierologia niestety trwa.

Istotne sprawy częściowo mogę już zdradzić. Wymiennik 1,9m2, pojemność wodna 93dm3, sprawność 92%, szerokość z zasobnikiem 127cm, długosć z czopuchem (czopuch z komora osadczą na pyły) 93cm, wysokość 133cm, wyjście spalin pod rurę 160mm. Wyjście spalin typowo do tyłu, ale jest opcja górnego z komory osadczej za wymiennikiem wodnym

SUSPENSER
05-01-2018, 15:15
No i to jest konkret, dzięki. Zrobiłem własnie zapasik węgla z Wesołej :) licząc na to, że ten palnik sobie z takim węglem poradzi. Masz jakieś pojecie o różnicach w obsłudze tych sterowników?

Po wakacjach Wesoła się mocno zepsuła [niższa kaloryczność, dużo popiołu] więc ciekawe którą dostałeś.

Wydobywają tam podobno z 8 szybów ostatnio ...

LUKAS9
05-01-2018, 19:13
Ważność atestu na jednostkę 20kW jest do września 2019r
Zatem pewnie w 2019r będziemy badać powtórnie konstrukcję skamp-pv już z myślą o ecodesign

Możliwe,że wcześniej będzie coś na bazie nowego palnika ardeo i konstrukcyjnie zbliżone do wycofanego skama-plus i tu wstępnie moge tylko powiedzieć,że ecodesign na 14kW wychodzi. Chciałbym, aby ten temat został zakończony do maja, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo to akurat jest projekt w ramach naszej grupy kotlarskiej a papierologia niestety trwa.

Istotne sprawy częściowo mogę już zdradzić. Wymiennik 1,9m2, pojemność wodna 93dm3, sprawność 92%, szerokość z zasobnikiem 127cm, długosć z czopuchem (czopuch z komora osadczą na pyły) 93cm, wysokość 133cm, wyjście spalin pod rurę 160mm. Wyjście spalin typowo do tyłu, ale jest opcja górnego z komory osadczej za wymiennikiem wodnym

A cenowo jak to będzie wyglądać?

LUKAS9
05-01-2018, 19:15
A cenowo jak to będzie wyglądać?

Bo nie wiem czy warto czekać:)

Jarecki79
05-01-2018, 19:35
Za wcześnie jeszcze na to, kompletnie wstępna wycena 14ki w detalu w ramach grupy wyszła na 8700zł brutto (propozycja)
ale jak mówię za wcześnie, możliwe,że będą dwie wersje estetyki wykonania a wycena póki co jest do tej droższej opcji

alf323
05-01-2018, 20:30
Po wakacjach Wesoła się mocno zepsuła [niższa kaloryczność, dużo popiołu] więc ciekawe którą dostałeś.

Wydobywają tam podobno z 8 szybów ostatnio ...
Kończę teraz orzecha z wieczorka kupiony równo rok temu. Od lat kupuję tam węgiel i ten jest najgorszy pod kątem ilości popiołu, ale i tak jest go znacznie mniej jak z sobieskiego. Myślę, że śmiało można przez 3 dzielić. Wesołą sprawdzę dopiero po wymianie kotła. Węgiel zawsze kupuję bezpośrednio z kopalni. Suspenser, który masz sterownik?

LUKAS9
05-01-2018, 20:32
Fajnie by było jakąś normalną cenę dla ludu zrobić
Bo "kosmosu" nie brakuje:)

SUSPENSER
06-01-2018, 10:26
Suspenser, który masz sterownik?

Sppv2L - podałem to na stronie wyników testów ;)

SUSPENSER
06-01-2018, 10:29
Fajnie by było jakąś normalną cenę dla ludu zrobić
Bo "kosmosu" nie brakuje:)

Kosmosy to 11 tys za 5 klasę w Seko Maxx na zwykłym palniku, ale za to z automatycznym czyszczeniem [tak awaryjnym, że i serwis zarobi], o takim mi wczoraj klient opowiadał, że mu zaoferowano w hurtowni instalacyjnej :)

dylas
06-01-2018, 13:30
Witam Wszystkich Serdecznie :)
Jako nowy użytkownik forum mam pytanie do Wszystkich a w szczególności do Suspenser.
Który piec polecacie i dlaczego od Suspenser.
Kocioł RBR – EKOUNIWERSAL z palnikiem Batory i sterownikiem eCoal.pl czy,
Kocioł SKAMP-PV_13kw Palnik: typ SV-200, sterownik SPP2

ps.Forum i net czytam od miesiąca i mam faworyta ale poczekam na opinie, z góry Dziękuję i Pozdrawiam

SUSPENSER
06-01-2018, 15:24
Witam Wszystkich Serdecznie :)
Jako nowy użytkownik forum mam pytanie do Wszystkich a w szczególności do Suspenser.
Który piec polecacie i dlaczego od Suspenser.
Kocioł RBR – EKOUNIWERSAL z palnikiem Batory i sterownikiem eCoal.pl czy,
Kocioł SKAMP-PV_13kw Palnik: typ SV-200, sterownik SPP2

ps.Forum i net czytam od miesiąca i mam faworyta ale poczekam na opinie, z góry Dziękuję i Pozdrawiam

Witaj,

Jeśli już wybierać to pomiędzy Skam-PV 13 a RBR-K 12bo oba mają 5 klasę, Ekouniwersal jej nie ma - oba RBR nie mają palnika Batory, ale podobny, żeliwny.

Oba te kotły są bardzo dobre lecz się różnią palnikami, sterownikami, czyszczeniem, cenami itd. i dla niektórych lepszy jest jeden a dla innych drugi, to zależy od konkretnej sytuacji, i które aspekty dla danego użytkownika są ważniejsze od innych - np. wczoraj miałem klienta, którego priorytetem jest panel dotykowy bo z obsługą takiego poradzi sobie jego żona gdy on będzie w delegacji.

Dlaczego ode mnie - krótko mówiąc obsługuję innych tak jak chciałbym sam być obsługiwany tam, gdzie jestem klientem.

dylas
06-01-2018, 18:12
Dzięki za odpowiedź,
gdzie szukać jakiś manual do RBR-K 12, do skampa bez problemu a do RBR nie widzę, zależy mi na optymalnej sprawności na małych mocach bo na maksa wszystkie pięknie pracują ale w naszym klimacie to max 3 miesiące

856218
06-01-2018, 18:28
Wita

Dlaczego ode mnie - krótko mówiąc obsługuję innych tak jak chciałbym sam być obsługiwany tam, gdzie jestem klientem.

Potwierdzam , zniósł dzielnie wiele moich dziwnych pytań po zakupie PV-13:rolleyes:

dylas
06-01-2018, 19:03
Jesteś zadowolony z PV-13?

856218
06-01-2018, 21:36
To mój pierwszy podajnikowiec , wybieram popiół , dosypuje eko , co dwa tygodnie czyszczę wymiennik i palnik ( jak dbam tak mam). W porównaniu do zasypowca to nic nie robię. Kociołek idzie praktycznie bez przerwy od chyba 8 września, powrót 50' , na chwilę obecną jestem bardzo zadowolony. W razie pytań (niejednokrotnie dziwnych) zawsze mogłem liczyć na pomoc Suspensera , Jarecki również służył fachowym doradztwem :-)

minertu
06-01-2018, 21:39
Dzięki za odpowiedź,
gdzie szukać jakiś manual do RBR-K 12, do skampa bez problemu a do RBR nie widzę, zależy mi na optymalnej sprawności na małych mocach bo na maksa wszystkie pięknie pracują ale w naszym klimacie to max 3 miesiące
Dtr RBR-K jest na mojej stronie.

dylas
06-01-2018, 22:42
Dzięki za Dtr ale brak odpowiedzi jaki to palnik retorta ale jaki model, z opisu nie można palić eko+miał, pelet itp,

ps, minertu a który kocioł polecasz i dlaczego

minertu
06-01-2018, 23:38
Polecam obydwa. K użytkuję 300m2 12kW obecnie na pellecie. No ale to nie wątek o nim.

dylas
07-01-2018, 10:20
Jeżeli oba równie dobre to stawiał bym na skampa bo sporo tańszy a u nas nie ma dotacji (mazowieckie)

ps. Pytanie do dystrybutorów, został może komuś na stanie SKAMP-PV 13 SPPv2 , jak nie to jakie terminy?

SUSPENSER
07-01-2018, 11:28
Jeżeli oba równie dobre to stawiał bym na skampa bo sporo tańszy a u nas nie ma dotacji (mazowieckie)

ps. Pytanie do dystrybutorów, został może komuś na stanie SKAMP-PV 13 SPPv2 , jak nie to jakie terminy?

Do końca tygodnia może być gotowy bo akurat wolny termin mam.

856218
07-01-2018, 13:30
O proszę i taka wersja jak u mnie , tylko ja mam zasilanie i powrót po lewej :)

minertu
07-01-2018, 17:09
U mnie jest 20kW podajnik z prawej.

dylas
07-01-2018, 18:03
Ale który? .Jak się sprawuje ile m2 ogrzewasz?.

minertu
07-01-2018, 18:13
Mam na myśli na stanie.

minertu
07-01-2018, 18:14
Z SV 200 ster sppv2

karoka65
07-01-2018, 18:32
Tylko się nie pozabijajcie :)

dylas
07-01-2018, 19:57
Dzięki ale za duży,

rider99
08-01-2018, 12:37
skam-pv-13kw z palnikiem sv200 oraz Sztoker + 12kw z palnikiem (no właśnie z jakim) ma klase V i ekodesign? Proszę o podanie cen na moją wiadomość prywatną jeśli ktoś je sprzedaje. Pozdrawiam.

karoka65
08-01-2018, 15:54
Z tych dwóch Sztoker + ma ecodesign. Znajdziesz na mojej stronie.

Jarecki79
08-01-2018, 19:23
rider99
Masz tam napisane podhale/Kraków
Podjedź sobie pod ten adres:
Ekoopał FHU
32-420 Bilczyce 313
tam kolega Kobra ma podłączonego małego sztokera12+ i jest to też pod ciepłomierz

Jarecki79
08-01-2018, 19:32
Mam zagwozdkę. Za miesiąc kocioł a ja nie wiem, który sterownik wybrać :(. Instalacja prosta, jedna pompa na CO druga na CWU i czterodrogowy z siłownikiem, dostęp przez sieć może być, ale nie musi. Waham się między irydem i sppv2. Który wybrać? Czy któryś jest "oszczędniejszy" jeśli tak to jak to oszczędność?

Cześć Alf323
Dla Ciebie kociołek będzie do ok.połowy przyszłego tygodnia
Ty mi coś wspominałeś o SPPv2
Dane do wykonania kotła od kolegi Minertu były takie:
- kosz z lewej strony
- wylot spalin do tyłu, przyłącza wodne 5/4cala typowo z tyłu (powrót z tyłu bliżej prawej, zasilanie z tyłu bliżej kosza, obok mufa 3/4cala - tu można dac np. bojler osobno)
- na życzenie drzwiczki maja mieć zawias z lewej strony i na lewo się otwierać

karoka65
08-01-2018, 20:41
Nie żebym się czepiał ale ja bym się trochę źle czuł gdyby producent pisał po forum co ja zamówiłem.
Myślę że dystrybutor napisał w mailu co zamawia a w razie czego można takie rzeczy załatwić na PW czy na maila?

alf323
09-01-2018, 13:22
Nie żebym był złośliwy, ale pewnie powinienem się obrazić i zamówić RBRa u karoki ;).

856218
09-01-2018, 15:26
Za co tu się obrażać ? Chodzi o kocioł CO a nie o planowany zakres zabiegów chirurgii plastycznej u znanej gwiazdy :D:D

Jarecki79
09-01-2018, 15:40
Ja sobie właśnie przytargałem 20woreczków pelletu węglowego Varmo
Jest nowe pakowanie po 20kg, lepiej się to teraz do rąk łapie.
Przebadana próbka z ostatniej dostawy - ma 29,6MJ, pali się na SV-ce świetnie a popiołu tyle, co kot napłakał, dla bonusu czysty jest też wymiennik.

Znajomy pali tym już także nieco dłużej na ardeo iron i też póki co... niczym innym nie chce, schodzi mu tego mniej jak ekogroszku kamiennego i popiołu mniej.

mtdeusz
09-01-2018, 15:52
Doby biznes.
Przerabiać muł,flot (odpady kopalniane) na drogi pelet węglowy,jeszcze w dodadku zero emisyjny.
Ciekawe gdzie znikneły metale ciężkie z tego peletu węglowego skoro w mule są ich churtowe ilości.

Jarecki79
09-01-2018, 15:56
Nie jest zero emisyjny, już to wczesniej podawałem
Wrzuciliśmy na stanowisko pod analizator, trochę tańczy, szczególnie tlen ma wahania, dałoby radę V-klase na palniku sv-200 utrzymać, ale NOxy wychodzą wyżej

Do domu bardzo dobre paliwo na ten palnik. Sprawdziłem emisje, zbadana została próbka paliwa i wyszło 29,6MJ, mi nic więcej nie potrzeba.

mtdeusz
09-01-2018, 16:03
A coś cie się tak czepili tych NOx.
Czyste spalanie i dużo NOx albo brudne spalanie (sadza,CO,węglowodory) i mało NOx.
Aby było czyste spalanie i mało NOx potrzebny jest katalizator redukujący.

Jarecki79
09-01-2018, 16:25
Ja te NOxy mam w poważaniu, owszem dobre spalanie węgla to niskie CO i wysokie NOxy, pogorszenie jakości spalania obniży NOxy ale zwiększy CO i ogólnie pojęty syfik
Tak jak na danym palniku w realu 30-100% na paru paliwach węglowych V-ke powtórzyć idzie, tak o ED można zapomnieć, do tego konkretne paliwo, idealne warunki i w zasadzie realne tylko na stanowisku. W IE (instytut energetyki) p.Marek sam się z tych wymysłów urzędników EU śmieje, bo to czysta głupota jest, ewentualnie opracowana do opału z innego kraju...

mtdeusz
09-01-2018, 17:03
Nie sztuką jest uzyskać bardzo niską emisje,5klase lub ecodesing na super paliwie.
Zwykły górny kopcióch (kocioł górnego spalania) na koksie uzyska 5klase.